Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
George

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από George »

Μια ερώτηση παιδιά μπήκα στρατό κανονικά και μετά με πήγαν στο στρατιωτικό νοσοκομείο να με εξετάσουν για θέμα υγείας. Μου έδωσαν 24μηνη αναβολή αλλά εγώ τους είπα αν δεν είναι να πάρω απαλλαγή μετά να υπηρετήσω κανονικά ως Ι4 και ο νευροχειρούργος μου έδωσε την 24μηνη αναβολή λέγοντας μου ότι δεν έχω επιλογή. Το θέμα υγείας μου είναι στην κατηγορία Ι4 στο φεκ αλλά μπορεί να χειροτέρεψει μέσα στο στρατόπεδο. Θα με βγάλουν Ι5 μετά την 24μηνη αναβολή ή Ι4;
oplitisThivas

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από oplitisThivas »

George έγραψε:Μια ερώτηση παιδιά μπήκα στρατό κανονικά και μετά με πήγαν στο στρατιωτικό νοσοκομείο να με εξετάσουν για θέμα υγείας. Μου έδωσαν 24μηνη αναβολή αλλά εγώ τους είπα αν δεν είναι να πάρω απαλλαγή μετά να υπηρετήσω κανονικά ως Ι4 και ο νευροχειρούργος μου έδωσε την 24μηνη αναβολή λέγοντας μου ότι δεν έχω επιλογή. Το θέμα υγείας μου είναι στην κατηγορία Ι4 στο φεκ αλλά μπορεί να χειροτέρεψει μέσα στο στρατόπεδο. Θα με βγάλουν Ι5 μετά την 24μηνη αναβολή ή Ι4;


μολις ληξει η 24μηνη αναβολη υγειας θα σε καλεσουνε κανονικα και θα δουνε το θεμα υγειας σου. Αν κρινουν οτι εισαι ικανος να υπηρετησεις και το θες και ο ιδιος, θα κανεις μια χαλαρη θητεια Ι4. Καλη τυχη και περαστικα.

George

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από George »

Αν η γνωμάτευση του γιατρού όμως πει ότι θα χειροτέρεψει η υγεία μου κ εγώ τότε δεν θέλω να υπηρετήσω θα μου δώσουν ι5;
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

George έγραψε:Αν η γνωμάτευση του γιατρού όμως πει ότι θα χειροτέρεψει η υγεία μου κ εγώ τότε δεν θέλω να υπηρετήσω θα μου δώσουν ι5;


Για να παρεις το Ι5, τα παρακατω πρεπει να ισχυουν ολα:

1) Αν η παθηση οριζεται απο το ΦΕΚ οτι ειναι Ι5

2) Εχεις αναλυτικο χαρτι γιατρου που αναγραφει ακριβως την παθηση, το ιστορικο σου, τις θεραπειες, την φαρμακευτικη αγωγη κτλ

3) Δεν θελεις να υπηρετησεις

Το πρωτο πραμα που θα σε ρωτησουνε μεσα στο στρατοπεδο ειναι αν θες να υπηρετησεις. Αναφερεις οτι "οχι διοτη η κατασαταση της υγειας μου θα χειροτερεψει με βαση το χαρτι γιατρου μου". Αναμενεις στην ουρα να τελειωουν ολοι απο την επιτροπη, και το απογευμα θα παρεις το χαρτι απαλλαγης. Ειναι πολυ στανταρ η διαδικασια και το προσωπικο στο στρατοπεδο πολυ εξυπηρετικο.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Δευ Αύγ 02, 2021 1:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
George

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από George »

Liapunov13 έγραψε:Για να παρεις το Ι5, τα παρακατω πρεπει να ισχυουν ολα:1) Αν η παθηση οριζεται απο το ΦΕΚ οτι ειναι Ι5

2) Εχεις αναλυτικο χαρτι γιατρου που αναγραφει ακριβως την παθηση, το ιστορικο σου, τις θεραπειες, την φαρμακευτικη αγωγη κτλ

3) Δεν θελεις να υπηρετησεις

Το πρωτο πραμα που θα σε ρωτησουνε μεσα στο στρατοπεδο ειναι αν θες να υπηρετησεις. Αναφερεις οτι "οχι διοτη η κατασαταση της υγειας μου θα χειροτερεψει με βαση το χαρτι γιατρου μου". Αναμενεις στην ουρα να τελειωουν ολοι απο την επιτροπη, και το απογευμα θα παρεις το χαρτι απαλλαγης. Ειναι πολυ στανταρ η διαδικασια και το προσωπικο στο στρατοπεδο πολυ εξυπηρετικο.
η πάθηση είναι στην κατηγορία Ι4 αλλά μπορεί να χειροτέρεψει μέσα στο στρατόπεδο θα μου δώσουν απαλλαγή τότε;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Αύγ 02, 2021 12:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Βασίλης

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Βασίλης »

Καλησπέρα παιδιά Έχω συχνές αϋπνίες λόγο πονοκεφαλου τα βράδια και αυτό έχει αποτέλεσμα να κοιμάμαι λίγες ώρες και έτσι κατά την διάρκεια της ημέρας να ειμαι κουρασμένος. Μου δίνουν ι5 για αυτό τον λόγο;

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

George έγραψε:η πάθηση είναι στην κατηγορία Ι4 αλλά μπορεί να χειροτέρεψει μέσα στο στρατόπεδο θα μου δώσουν απαλλαγή τότε;


Ναι θα το παρεις αν η γνωμαυτεση του προσωπικου σου γιατρου γραφει ρητα οτι αν μπεις σε θαλαμο η κατασταση σου θα χειροτερευσει. Να γραφει ρητα οτι εισαι ακαταλληλος για στρατευση!

Βασίλης έγραψε:Καλησπέρα παιδιά Έχω συχνές αϋπνίες λόγο πονοκεφαλου τα βράδια και αυτό έχει αποτέλεσμα να κοιμάμαι λίγες ώρες και έτσι κατά την διάρκεια της ημέρας να ειμαι κουρασμένος. Μου δίνουν ι5 για αυτό τον λόγο;



Ναι, αλλα θα πρεπει να υποστηριζεται απο ιατρικη γνωματευση. Να μιλησεις με ψυχιατρο να σε βοηθησει για το θεμα. Με την ιατρικη γνωμνατευση και φαρμακευτικη αγωγη δε θα εχεις θεμα πιστευω. Μεγαλη προσοχη στο δευτερο, η φαρμακευτικη αγωγη ειναι αυτη που ισχυροποιει την απαλλαγη.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Σάβ Αύγ 07, 2021 10:53 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
George

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από George »

Liapunov13 έγραψε:
η πάθηση είναι στην κατηγορία Ι4 αλλά μπορεί να χειροτέρεψει μέσα στο στρατόπεδο θα μου δώσουν απαλλαγή τότε;


Δεν θα χειροτερεύσει η κατάσταση μου αν θα μπω σε θάλαμο αλλά αν με δαγκώσει κοριός, χτυπήσω στο κεφάλι, στην πίεση κτλπ ερεθιζετε το σημείο στο κεφάλι που έχω το θέμα υγείας με αποτέλεσμα να έχω παρενέργειες. Επίσης δεν μπορώ να είμαι πολλές ώρες στον ήλιο γιατί μετά θα έχω παρενέργειες κτλπ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Αύγ 16, 2021 5:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
pitsikokos

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από pitsikokos »

Περασα απο την επιτροπη απαλλαγων στην Θηβα στις 14/7 και πηρα οριστικη απαλλαγη και ενα εγγραφο. Ωστοσο, στο stratologia.gr δεν εχει ανεβει η αντιστοιχη αποφαση. Συμβαινει το ιδιο σε καποιον αλλο; Ευχαριστω.
paliosGiwtas

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από paliosGiwtas »

pitsikokos έγραψε:Περασα απο την επιτροπη απαλλαγων στην Θηβα στις 14/7 και πηρα οριστικη απαλλαγη και ενα εγγραφο. Ωστοσο, στο stratologia.gr δεν εχει ανεβει η αντιστοιχη αποφαση. Συμβαινει το ιδιο σε καποιον αλλο; Ευχαριστω.


εμενα μου ειχαν πει κανει 1 με 1.5 μηνα να περαστει στο συστημα, και ειχε περαστει αν θυμαμαι καλα μετα απο 3 εβδομαδες αφου ειχα παρει την απαλλαγη απο το στρατοπεδο. Οποτε αναμενεις, κ αν δεν εχει αλλαξει στο συστημα καλεις την στρατολογια. Σε καθε περιπτωση εχεις το χαρτι απολυσης/απαλλαγης στα χερια σου οποτε μην σε αγχωνει τιποτα. Καλος πολιτης.

Mike

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Mike »

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω πάρει αναβολή για 2 χρόνια Ι5 με κρίση άγχους και αγοραφοβία και λήγει τέλος σεπτβριου 21. Με κάλεσαν στο ΓΝΑ για κατάταξη. Για απαλλαγή τι πρέπει να κάνω; Υχαριστώ.
Sotiris

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Sotiris »

KΑλησπερα φίλε στη Θήβα πηγές μόνος ή με συνοδό; Αν ήσουν μόνος διανυκτερευσες ή όχι?
yianiskat
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2021 11:50 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από yianiskat »

Γεια σας,
Παρουσιαζομαι 16/09 Ασσυρο.

Πηγα στο φρουραρχειο της περιοχης να ξεκινησω τη διαδικασια, και μου λενε δεν γινεται πλεον απο φρουραρχειο, πρεπει να πας στρατοπεδο.

Συγκεκριμενα η διαδικασια απο φρουραρχειο ειναι σε περιπτωση που ο στρατευσιμος δε δυναταιι να μετακινηθει στο σημειο που τον καλουνε.

Επισης μου ειπε οτι οι γνωματευσεις απο ιδιωτικου γιατρους που εχω ειναι για τα σκουπιδια μονο απο δημοσιο μετρανε.

Τελος ανεφερε οτι η διαδικασια στο στρατοπεδο μπορει να παρει και 2 μερες, να περασω απο γιατρο 424 την επομενη;

Ερωτησεις:

1) Αν εμφανιστω με συνοδο με υποχρεωνει κανεις να μεινω μεσα στο στρατοπεδο, ενω εχω δειλωσει οτι αιτουμαι αναβολής;

2) Ανεφερε οτι μας μαζευουν οσους ειναι για αναβολη και μεταφερομαστε με λεοφορειο εκει που ειναι ο γιατρος (υποθετω 424). Μπορω να ζητησω να μεταβω εκει με το συνοδο μου με δικο μου οχημα;

3) Ποια η διδικασια στο στρατοπεδο Προκοπου/ Ασσυρο αν γνωριζει κανεις; Υπαρχει γιατρος εκει η παραπεμπουν 424;

4) Με τη διαδικασια μεσω στρατοπεδου επιτροπη περναω στο στρατοπεδο η μετα απο 1 μηνα;

Ευχαριστω πολυ οποιον γνωριζει και παρει τον χρονο να μου απαντησει.

Με εχει δημιουργησει μεγαλο στρες αυτη η διαδικασια εν μεσω προσωπικων προβληματων.

ΓΒ

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από ΓΒ »

Καλησπέρα

Είχα παρουσιαστει για να κάνω τη θητεία μου σε στρατόπεδο στο Κιλκίς στης 15 Ιουλίου 2019 και μετά από τρεις μέρες στο στρατόπεδο (και μετά από έντονο και συσορευμένο στρες) έπαθα δυο απανωτές κρίσεις πανικού. Με πηγαν στο στρατιωτικό νοσοκομείο της Θεσσαλονικης όπου μου έδωσαν 24μηνη αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους. Παρουσιάζομε ξανά την Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου στη Θήβα και πάω με στόχο την απαλαγή. Πόσο εύκολο είναι να πάρω απαλαγή με το ιστορικό που έχω στον φάκελό μου.

Σημείωση 1: Τις κρίσεις πανικού τις έπαθα κανοντας κανονικά τη θητεία μου και μέσα στο στρατόπεδο.

Σημείωση 2: Δεν διαθέτω γνωμάτευση από δικό μου ψυχίατρο καθως δεν μπορούσα να ακολουθήσω ψυχοθεραπια για οικονομικούς λόγους.

Ευχαριστώ

ΓΒ

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από xristos1925 »

ΓΒ έγραψε:Καλησπέρα

Είχα παρουσιαστει για να κάνω τη θητεία μου σε στρατόπεδο στο Κιλκίς στης 15 Ιουλίου 2019 και μετά από τρεις μέρες στο στρατόπεδο (και μετά από έντονο και συσορευμένο στρες) έπαθα δυο απανωτές κρίσεις πανικού. Με πηγαν στο στρατιωτικό νοσοκομείο της Θεσσαλονικης όπου μου έδωσαν 24μηνη αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους. Παρουσιάζομε ξανά την Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου στη Θήβα και πάω με στόχο την απαλαγή. Πόσο εύκολο είναι να πάρω απαλαγή με το ιστορικό που έχω στον φάκελό μου.

Σημείωση 1: Τις κρίσεις πανικού τις έπαθα κανοντας κανονικά τη θητεία μου και μέσα στο στρατόπεδο.

Σημείωση 2: Δεν διαθέτω γνωμάτευση από δικό μου ψυχίατρο καθως δεν μπορούσα να ακολουθήσω ψυχοθεραπια για οικονομικούς λόγους.

Ευχαριστώ

ΓΒ



Για απαλλαγη θες οπωσδηποτε χαρτι απο καποιο ψυχιατρο για να στην δωσουν. Ετσι χωρις χαρτι δυσκολο να την παρεις... Μπορεις να πας σε καποιον ιδιωτη ψυχιατρο ή σε καποιο δημοσιο ψυχιατρο και να σου δωσει γνωματευση για το προβλημα σου.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristos1925 την Πέμ Φεβ 24, 2022 12:21 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης