Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
spl
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2020 11:54 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από spl »

Φιλε ευχαριστω πολυ πραγματικα για ολες τις συμβουλες και λεπτομερειες
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

spl έγραψε:Φιλε ευχαριστω πολυ πραγματικα για ολες τις συμβουλες και λεπτομερειες


Φιλε spl πέρασες τελικά από την επιτροπη απαλλαγων στη Θήβα; Πήρες την αναβολή;

Επαμεινωνδας

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Παιδιά εμενα θα μου κοπει η αναβολη τωρα τον δεκεμβριο και θα μπω λογικα μαρτιο. Μπορει καποιος που ξερει να πει για αυτο που αναφερουν τα παιδια απο πανω "δεν επιδέχεται εξέταση από την επιτροπή απαλλαγών" τι γινεται με αυτο ;
Επισης οταν λεμε κανουμε την διαδικασια μεσω στρατοπεδου. Πρεπει να παω την ημερομηνια που γραφει για καταταξη ή μπορουμε να παμε πιο νωρις εκει περα 2-3 ημερες ; Αυτο δεν το εχω καταλαβει
plt
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2020 12:23 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από plt »

Καλησπερα παιδια,

Εκανα κι εγω τη διαδικασια για αναβολη μεσω στρατοπεδου στη Θηβα, αρχη Δεκεμβρη. Πριν από αυτή την αναβολη ειχα παρει 2 εξαμηνες αναβολες από το φρουραρχειο της πολης μου, οποτε και αυτη τη φορα ειχα παει αρχικα στο φρουραρχειο παλι, το Νοεμβρη. Αργοτερα όμως μου ειπαν ότι δεν πηρα αναβολη και επρεπε να παρουσιαστω στο στρατοπεδο αμεσα. Και σε μενα το νέο σημειωμα καταταξης ελεγε οτι δεν δικαιουμαι επανεξεταση από την επιτροπη απαλλαγων, οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω.

Πηγα λοιπον στο στρατοπεδο κατα τις 8 το πρωι, ειπα στην εισοδο ότι ειμαι για αναβολη και με πηγαν στο ιατρειο. Μετα από ωρα με ειδε ενας γιατρος, ο οποιος απλα ζητησε να δει τη γνωματευση από τη γιατρο μου χωρις να με ρωτησει κατι άλλο, και προτεινε ετησια αναβολη. Μας ειπαν πως οσοι ειμασταν χωρις συνοδο θα διανυκτερευσουμε στο ιατρειο επειδη την άλλη μερα θα εστελναν τα χαρτια μας στην επιτροπη για να βγαλουν την αποφαση.

Απ οτι καταλαβα θα μας πηγαιναν κανονικα και στην επιτροπη, αλλα λογω κοβιντ πηγαν μονο αυτους που ηταν για απαλλαγη, ενω οσοι ειμασταν για αναβολη εστειλαν απλα τα χαρτια μας. Οσοι ειχαν και συνοδο μπορουσαν να φυγουν και να ξαναπανε την επομενη μερα για να τους πουν την αποφαση.

Η προθεσμια για να παρουσιαστω ηταν μεχρι Τεταρτη 2 Δεκεμβριου, εγω πηγα Τριτη. Δυο αλλα παιδια που ειχαν παει από Δευτερα επρεπε να μεινουν 2 βραδια στο ιατρειο. Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο ή αν ειχα παει την Τεταρτη θα εφευγα και την ιδια μερα. Την επομενη μερα το μεσημερι μας ανακοινωσαν ότι πηραμε ολοι ετησιες αναβολες και φυγαμε.

Γενικα ηταν πιο γρηγορη και ευκολη η διαδικασια μεσω στρατοπεδου σε σχεση με το φρουραρχειο και ολοι μεσα στο στρατοπεδο ηταν πολυ εξυπηρετικοι και ευγενικοι. Επισης για κινητο δε με ρωτησε ποτε κανεις, το χρησιμοποιουσα κανονικα οσο ημουν εκει.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Δεκ 20, 2020 5:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Devilangel »

Έκανε κανένας την διαδικασία τον Γενάρη; Πως ήταν με covid;
dazed_and_confused
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2021 11:12 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από dazed_and_confused »

Η διαδικασία ήταν σχεδόν όπως την περιγράφει ο PLT παραπάνω και τον Γενάρη. Η μόνη διαφορά ήταν ότι είχε επιτροπή μεσα στο στρατόπεδο οπότε όσοι ήταν για αναβολή την πήραν επι τόπου. Φυσικά η διαδικασία κράτησε όλη μέρα και θέλει πολύ υπομονή αλλά ήταν σχετικά εύκολη.

Όσοι ήταν για απαλλαγή κάποιοι την πήρα επι τόπου και κάποιοι παραπέμφθηκαν στα νοσοκομεία στην Αθηνα για παραπάνω εξετασεις.

Απο μετρα για κοβιντ ηταν αρκετα καλα κατα τη γνωμη μου, υπηρχε μια σοβαροτητα. Οσο γινεται με τοσο κοσμο που ηταν εκει. Στην πυλη εκαναν ραπιντ τεστ σε ολους που μπηκαν. Συνοδος δεν εμπαινε με στρατιωτη εκτος απο ειδικες περιπτωσεις.

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

plt έγραψε:Η προθεσμια για να παρουσιαστω ηταν μεχρι Τεταρτη 2 Δεκεμβριου, εγω πηγα Τριτη. Δυο αλλα παιδια που ειχαν παει από Δευτερα επρεπε να μεινουν 2 βραδια στο ιατρειο. Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο ή αν ειχα παει την Τεταρτη θα εφευγα και την ιδια μερα. Την επομενη μερα το μεσημερι μας ανακοινωσαν ότι πηραμε ολοι ετησιες αναβολες και φυγαμε.



Πιστευω εκανες διανυκτερευση γιατι πηγες εκτος ΕΣΣΟ οποτε δεν υπηρχε Επιτροπη Απαλλαγων (ΕΑ) μεσα. Οταν εχει ΕΣΣΟ εχει κανονικα ΕΑ και ξεμπερδευεις την ιδια μερα (με ή χωρις συνοδο).

Οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ, με τη διαδικασια του στρατοπεδου ξεμπερδευεις πιο γρηγορα απο το φρουραρχειο.

Snowden

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Snowden »

Καλησπέρα,

Εγώ την έχω κάνει πριν από κάποιο καιρό. Σε γενικές γραμμές θεωρώ καλύτερη επιλογή το να παρουσιαστείς στο ΝΝΠ (Ναυτικό Νοσοκομείο Πειραιά). Είναι μια ολόκληρη ημέρα ταλαιπωρία αλλά ξεμπερδεύεις έστω και αργά το βράδι. Να ξέρεις ότι όλα τα στελέχη στο ΝΝΠ είναι ευγενέστατοι και κατατοπιστικοί - μόνο ο ψυχίατρος μπορεί να σε ψαρώσει λιγάκι αλλά θα την πάρεις την αναβολή/απαλλαγή αν έχεις τα χαρτιά σου και είσαι ψύχραιμος. Εγώ με σοβαρό πρόβλημα άγχους την πήρα χωρίς να αγχωθώ ιδιαίτερα.

Καλή τύχη!

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Devilangel »

Έχει τύχει σε κανέναν να ζητήσει αναβολή για ψυχολογικούς λόγους από την μονάδα και να τον πάνε στο νοσοκομείο μετά από μέρες πχ μετα απο καμια εβδομάδα;

Σκέφτομαι μην συμβεί κάτι τέτοιο και με κρατήσουν μέσα.

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Devilangel »

Επίσης αν βγει κάποιος θετικός στο τεστ του covid ενώ έχει πάει για αναβολή τον κρατάνε μέσα ; Υπάρχει άτομο που έχει δει ή γνωρίζει κάτι ;
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Devilangel έγραψε:Έχει τύχει σε κανέναν να ζητήσει αναβολή για ψυχολογικούς λόγους από την μονάδα και να τον πάνε στο νοσοκομείο μετά από μέρες πχ μετα απο καμια εβδομάδα;

Σκέφτομαι μην συμβεί κάτι τέτοιο και με κρατήσουν μέσα.



Οταν πηγα τον Σεπτεμβριο του 2020 στην Θηβα (Δ εσσο) για τη δευτερη μου αναβολη, υπηρχαν ατομα που δεν ειχανε γνωματευση παθολογου μαζι τους. Διανυκτερευσαν μια μερα, και την επομενη τους περασαν απο τπ 401 στην Αθηνα. Επιστροφη με λεοφωρειο στρατου στη Θηβα και εκει επιτροπη. Αυτα για τις παθολογικες περιπτωσεις. Για τις ψυχολογικες, ακομα και χαρτι να μην ειχε καποιος, ειχε ψυχιατρο μεσα στο στρατοπεδο!

Το θεωρω ανουσια ταλαιπωρια μιας και εχει Επιτροπη Απαλλαγων μεσα στο στρατοπεδο της Θηβας. Να εχετε μαζι σας τη γνωματευση γιατρων ωστε να παρετε την αναβολη/απαλλαγη την ιδια μερα και να μην διανυκτερευσετε εκει.

Devilangel έγραψε:Επίσης αν βγει κάποιος θετικός στο τεστ του covid ενώ έχει πάει για αναβολή τον κρατάνε μέσα ; Υπάρχει άτομο που έχει δει ή γνωρίζει κάτι ;


Το τεστ covid στο κανουν το πρωι, οταν περασεις την πυλη. Αλλα περνας Επιτροπη Απαλλαγων κατα τις 11.00 και η αποφαση για την αναβολη/απαλλαγη σου ειναι στις 18.00 οπου και φευγεις απο το στρατοπεδο. Μεχρι τις 18.00 τα αποετλεσματα covid δεν θα εχουν βγει καν οποτε δε σε απασχολει το θεμα αυτο μιας και θα εχεις καθαρισει με την αναβολη/απαλλαγη σου.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Τετ Μαρ 03, 2021 8:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αγγελος

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Αγγελος »

Καλησπερα παρουσιαζομαι αυριο στη θηβα εντος εσσο και το παω για αναβολη εχω τρεις ερωτήσεις1) Χρειαζεται συνοδος για να μη κανω διανυκτέρευση μεσα στο στρατόπεδο;

2) Υπαρχει περιπτωση να ξεμπερδέψω την ιδια μερα;

3) θα μας τρεχουν στα νοσοκομεια ή οχι;

Politis123

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Politis123 »

Καλησπέρα φίλε Σου γράφω από την δική μου σημερινή εμπειρία (δεν ξέρω τι θα γίνει αύριο) στο κεπβ...

Καταρχάς όσο πιο νωρίς πας τόσο καλύτερα γιατί εγώ είδα παιδιά σήμερα που πήγαμε χτες λογικά αργά και έκατσαν μέσα για ένα βράδυ...

1) εγώ πήγα με συνοδο ο οποίος υπέγραψε μια υπεύθυνη δήλωση την οποία την έδωσα μετά εγώ μέσα... Εάν έχεις λοιπόν συνοδο απλά δεν περιμένεις μέσα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα... Βγαίνεις από την πύλη και περιμένεις πια εκτός στρατοπέδου και απλά μετά (κατά τις 5) πας και παίρνεις την ταυτοτητα σου και το ανάλογο αποτέλεσμα... Εάν δεν έχεις συνοδο περιμένεις τα αποτελέσματα εντός στρατοπέδου...

2) εάν κρίνω από την σημερινή μέρα όπου άκουσα πως δεν είχε και τοση προσέλευση κόσμου με μεγάλη πιθανότητα ίσως και ναι...

3) και παλι σου απαντάω από την εμπειρία μου σήμερα... Νοσοκομείο δεν πήγαμε ούτε εμείς ούτε και τα παιδιά από χτες... Περάσαμε τις διαδικασίες εντός στρατοπέδου... Πιστεύω και αύριο το ίδιο θα ισχύει...

*θέλω να επισημάνω πως όλοι ήταν πολύ καλοί εξυπηρετικοί και κατατοπιστικοι...

Ελπίζω να βοήθησα

Καλη επιτυχία!

Δημητρης

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπερα σε ολους,

ειμαι 26 χρονων μου και ειχα παρει αναβολη λογο σπουδων στα 18 μου μεχρι και το 2022 λεει το χαρτι. Πηρα πτυχιο και πια δουλευω σεζον τα καλοκαιρια (καμια σχεση με το πτυχιο) και δεν θα ηθελα να χασω καποιο καλοκαιρι δουλειας και λεφτων λογο στρατου, συν οτι τον θεωρο χασιμο χρονου. Εχω διαβασει σχεδον τα παντα απο εδω μεσα αλλα εχω καποιες αποριες αμα μπορει να με βοηθησει καποιος, συγνωμη αμα κουρασω.

1. Υπαρχει καποιος τροπος να παω οταν ειναι να παρουσιαστω και να παρω απαλαγη 1-5 γενικα απο τον στρατο, χωρις να χρειαζετε να παιρνω αναβολες και αναβολες και αναβολες.

2. Αν ναι τι χαρτι ειναι προτιμωτερο ψυχολογικο ή παθολογικο με στοχο να παρω απαλλαγη μια και καλη.

3. Ισχυει αυτο που λενε οτι σου ζειτανε το διπλωμα αυτοκινητου σε περιπτωση που πας με τρελοχαρτο; Ενας φιλος μου μου ειπε ενα τετοιο γεγονος πριν απο ενα μηνα που εγινε, που ενας φιλος του ειχε βγει ι-5 και μετα απο εναν μηνα τον πηρανε τηλεφωνο να παραδωσει το διπλωμα του.

εχω σκεφτει να κοψω την αναβολη τον ερχομενο νοεμβρη που θα γυρισω αθηνα και να παω στο στρατοπεδο οταν ειναι για να ζητησω απαλαγη/αναβολη. Και δεν με βολευει 6μηνες αναβολες γιατι θα πεσουν μετα οι ημερες που θα ειμαι σεζον δουλεια και δεν θα μπορω να φυγω. Και γενικα παρα πολυ ανγχος ολο αυτο αμα θα παρω τις αναβολες και τετοια.

με λιγα λογια, πως θα παρω απαλαγη μονιμα μπαμ και εξω ή αναβολη 12μηνη τον χειμωνα οποτε να πηγαινω καθε χειμωνα που δεν θα ειμαι σεζον, και χωρις να μου παρουν το διπλωμα αυτοκινητου.

Ευχαριστω πολυ

Δημητρης

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Δημητρης »

Εγω παλι.

διαβασα τον γενικο πινακα με τις αναβολες, και εχω πολλα χαρτια απο την παιδικη μου ηλικια που επασχα/πασχω απο δυσλεξια, μαζι και με ενα χαρτι απο ιδιωτικο γιατρο οτι ψαχνω απο αγοροφοβια και συσταστη οτι αυτα τα 2 δεν επιτρεπουν την προσαρμογη μου στο στρατιωτικο περιβαλλον υπαρχει πεπριπτωση να παρω 2χρονια αναβολη με στοχο το ι5 μετα ή κατευθειαν κιολας ι5; Ο γενικος πινακας λεει 2 χρονια αναβολη και για τις 2 περιπτωσης.

ευχαριστω, σορρυ αμα κουρασα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες