Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΓΙΑΝΝΗΣ

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

Καλησπέρα σας παιδιά,πάσχω απο ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και γενικά το βασικό μου προβλημα είναι το έντονο άγχος. Δεν θα ήθελα να πάρω απαλλαγή. Θα ήθελα να ρωτήσω αν πάω την 1η μερα και δειξω χαρτι απο ιδιωτη ψυχιατρο οτι πάσχω απο αυτο απλα για να το ξερουν θα έχω θεμα; Παράλληλα έχω χονδροπάθεια στο γόνατο και δυσκολεύομαι να είμαι όρθιος πολλες ωρες. Θα με βγάλουν Ι5 για αυτά; Αν όχι θα μπορουσα να παρω οπλο; Αν κατα τη διαρκεια της θητειας δεν αισθανομαι καλα λογω αυπνιας αγχους κτλπ μπορω τοτε να φυγω με απαλλαγη; Σας ευχαριστω.

GiwtasThiva

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από GiwtasThiva »

ΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:Καλησπέρα σας παιδιά,πάσχω απο ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και γενικά το βασικό μου προβλημα είναι το έντονο άγχος. Δεν θα ήθελα να πάρω απαλλαγή. Θα ήθελα να ρωτήσω αν πάω την 1η μερα και δειξω χαρτι απο ιδιωτη ψυχιατρο οτι πάσχω απο αυτο απλα για να το ξερουν θα έχω θεμα; Παράλληλα έχω χονδροπάθεια στο γόνατο και δυσκολεύομαι να είμαι όρθιος πολλες ωρες. Θα με βγάλουν Ι5 για αυτά; Αν όχι θα μπορουσα να παρω οπλο; Αν κατα τη διαρκεια της θητειας δεν αισθανομαι καλα λογω αυπνιας αγχους κτλπ μπορω τοτε να φυγω με απαλλαγη; Σας ευχαριστω.



το θεμα ειναι αν θες να υπηρετησεις; Αν ναι, μπορει να βρεθει μια λυση να κανεις θητεια Ι4.Its up to you

Sotiris

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Sotiris »

Καλησπέρα σας παιδιά θα μπορούσε να με ενημερώσει κάποιος που έκανε πρόσφατα τη διαδικασία μέσω στρατοπέδου αν πρέπει όντως να έχω συνοδό για να μη διανυκτερεύσω; Ευχαριστώ πολύ

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Sotiris έγραψε:Καλησπέρα σας παιδιά θα μπορούσε να με ενημερώσει κάποιος που έκανε πρόσφατα τη διαδικασία μέσω στρατοπέδου αν πρέπει όντως να έχω συνοδό για να μη διανυκτερεύσω;Ευχαριστώ πολύ



Δεν χρειαζεται διανυκτερευση οχι, αν εχεις τη γνωματευση και την φαρμακευτικη αγωγη μαζι σου. Να περασεις την πυλη νωρις, το αργοτερο 09.00, κατα τις 11.00 - 12.00 αναλογα τις ουρες θα δεις την Επιτροπη του Στρατοπεδου, και το απογευμα κατα τις 18.00 θα βγουν να μοιρασουν τις αναβολες/απαλλαγες. Μαζευεις το χαρτι σου και φευγεις. Για να διανυκτερευσεις ενα απο τα παρακατω πρεπει να συμβει:

1. Να μπεις αργα μεσα, και να μην προλαβεις να δεις την επιτροπη την ιδια ημερα. Αρα θα διανυκτρευσεις και θα δεις την επιτροπη την επομενη ημερα

2. Να μην εχεις γνωμαυτεση γιατρου ή απαρατητη δικαιολογηση της παθησης σου, και η επιτροπη να κρινει οτι μπορεις να υπηρετησεις. Τοτε θα διανυκτρευσεις και θα ζητησεις να ξαναδεις την επιτρπη, να τους πεις οτι δε νιωθεις καλα κ οτι χρειαζεσαι αγωγη, και τοτε να σου την δωσουν την αναβολη/απαλλαγη.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Τετ Οκτ 13, 2021 1:18 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΑΚΗΣ

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από ΑΚΗΣ »

Καλημερα παιδια, θα ηθελα να ρωτησω αν η φαρμακευτική αγωγη για ψυχολογικο θεμα ειναι απαραίτητη για να πάρω την τελικη απαλλαγη μεσω στρατοπεδου; Εχω γνωματεύσεις απο 2 διαφορετικους δημόσιους ψυχιατρους (εκτος των γιατρων του φρουραρχιου) τα τελευταία 3 χρονια καθως και τον πατερα μου ο οποίος θα με συνοδέψει για την ασφαλεια μου στο στρατόπεδο. Παρολα αυτα η τελευταία γνωμάτευση δεν εχει αγωγη λογω παραξενιας του γιατρου με συνταγογραφισεις. Θα ηθελα να ξέρω τι πιθανότητες εχω γιατί το άγχος της ολης κατάστασης με εχει κανει χειρότερα και ειλικρινα φοβαμαι οτι θα υπηρετήσω.

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

ΑΚΗΣ έγραψε:Καλημερα παιδια, θα ηθελα να ρωτησω αν η φαρμακευτική αγωγη για ψυχολογικο θεμα ειναι απαραίτητη για να πάρω την τελικη απαλλαγη μεσω στρατοπεδου; Εχω γνωματεύσεις απο 2 διαφορετικους δημόσιους ψυχιατρους (εκτος των γιατρων του φρουραρχιου) τα τελευταία 3 χρονια καθως και τον πατερα μου ο οποίος θα με συνοδέψει για την ασφαλεια μου στο στρατόπεδο. Παρολα αυτα η τελευταία γνωμάτευση δεν εχει αγωγη λογω παραξενιας του γιατρου με συνταγογραφισεις. Θα ηθελα να ξέρω τι πιθανότητες εχω γιατί το άγχος της ολης κατάστασης με εχει κανει χειρότερα και ειλικρινα φοβαμαι οτι θα υπηρετήσω.

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!



Απο εμπειρια φιλε μου δινουν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ εμφαση στην φαρμακευτικη αγωγη. Προσπαθησε να μιλησεις με τους γιατρους σου να σου γραψουν καποια φαρμακα, μιας και πρωτον ψυχολογικη νοσος χωρις φαρμακα δεν νοηειται στην ιατρικη, και δευτερον φαινεσαι λιγο αγχωμενος αρα χρειαζεται καποιου ειδους αγωγης. Ακομα και μια ελαφρα καταθλιψη οι γιατροι συνηθως γραφουν cipralex,seroquel,lexotanil,xanax κτλ.

Και μια συμβουλη απο εμενα: Εχε τα φαρμακα μαζι σου να τα δειξεις, επισης το εκτιμουν.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Τετ Οκτ 13, 2021 1:17 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ιωάννης

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Ιωάννης »

Παιδιά μια ερώτηση, αν κάποιος έχει άυλη συνταγογράφηση δηλαδή εκτύπωσω ας πούμε το ανάλογο email που λέει το παραπεμπτικό για φάρμακα ειναι ακριβώς το ίδιο με τη χειρόγραφη φαρμακευτική αγωγή ψυχιατρου; Πηγαίνω για απαλλαγή οπότε έχω αγχώθει ευχαριστώ
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από xristos1925 »

Ιωάννης έγραψε:Παιδιά μια ερώτηση, αν κάποιος έχει άυλη συνταγογράφηση δηλαδή εκτύπωσω ας πούμε το ανάλογο email που λέει το παραπεμπτικό για φάρμακα ειναι ακριβώς το ίδιο με τη χειρόγραφη φαρμακευτική αγωγή ψυχιατρου; Πηγαίνω για απαλλαγή οπότε έχω αγχώθει ευχαριστώ


Οτι συνταγη εχεις μαζι σου, ειτε χειρογραφη ειτε με ηλεκτρονικη συνταγογραφηση, ακομα και αν απλα αναφερεται μεσα στην γνωματευση η αγωγη χωρις να εχεις μαζι σου την συνταγη, τοτε οτιδηποτε απο τα παραπανω τους κανει. Γνωστος μου πηρε απαλλαγη απο το στρατοπεδο χωρις Να εχει συνταγη μαζι του, απλα επειδη εγραφε η γνωματευση του ψυχιατρου για φαρμακευτικη αγωγη. Και του την εδωσαν κανονικα. Βασικα ουτε καν τον ρωτησαν τιποτα, απλα υπεγραψε την υποδειξη του γιατρου για Ι5 και τελος. Σε ουτε ενα λεπτο τελειωσε απο την επιτροπη, με το που μπηκε μεσα στο κτηριο βγηκε κατευθειαν. Οποτε μην αγχωνεσαι.

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Ιωάννης έγραψε:Παιδιά μια ερώτηση, αν κάποιος έχει άυλη συνταγογράφηση δηλαδή εκτύπωσω ας πούμε το ανάλογο email που λέει το παραπεμπτικό για φάρμακα ειναι ακριβώς το ίδιο με τη χειρόγραφη φαρμακευτική αγωγή ψυχιατρου; Πηγαίνω για απαλλαγή οπότε έχω αγχώθει ευχαριστώ


θα εισαι μια χαρα, εκτυπωσε την συνταγογραφηση, εχε μαζι σου τα κουτια με τα φαρμακα να τα δει η Επιτροπη Απαλλαγων του στρατοπεδου, και θα ξεμπερδεψεις ευκολα και γρηγορα. Να μην αγχωνεσαι καθολου. Ποτε, πουθενα και για κανενα λογο δεν υπηρετησε ανθρωπος με ψυχοφαρμακα. Η Επιτροπη Απαλλαγων του στρατοπεδου αποτελειται απο κορυφαιους ιατρους/επιστημονες, ειναι πολυ σοβαροι ανθρωποι, ευγενικοτατοι και επαγγλεματιες μπορω να πω απο εμπειρια.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Τετ Οκτ 13, 2021 11:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νικος

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Νικος »

Liapunov13 έγραψε:θα εισαι μια χαρα, εκτυπωσε την συνταγογραφηση, εχε μαζι σου τα κουτια με τα φαρμακα να τα δει η Επιτροπη Απαλλαγων του στρατοπεδου, και θα ξεμπερδεψεις ευκολα και γρηγορα. Να μην αγχωνεσαι καθολου. Ποτε, πουθενα και για κανενα λογο δεν υπηρετησε ανθρωπος με ψυχοφαρμακα. Η Επιτροπη Απαλλαγων του στρατοπεδου αποτελειται απο κορυφαιους ιατρους/επιστημονες, ειναι πολυ σοβαροι ανθρωποι, ευγενικοτατοι και επαγγλεματιες μπορω να πω απο εμπειρια.


Καλησπέρα πως μπορώ να στείλω προσψπικο μήνυμα σε κάποιον; Πατάω το προφίλ αλλά δεν ανοίγει

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Οκτ 22, 2021 12:35 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Νομιζω πρεπει να γινεις μελος του φορουμ για να μπορεσεις να στειλεις προσωπικο μηνυνμα. Δεν ειναι τιποτα, μια απλη εγγραφη με ε-μαιλ
Άβαταρ μέλους
nikos9922
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2021 3:50 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από nikos9922 »

Έχω γίνει αλλά πατάω το όνομα και δε με αφήνει να στείλω μήνυμα ή κάτι αλλο
Άβαταρ μέλους
nikos9922
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2021 3:50 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από nikos9922 »

KΑλησπερα σας, διαβάζω ότι οι υπόχρεοι κατάταξης θα πρέπει να έχουν μοριακό τεστ covid pcr, εγώ που πάω για αναβολή-απαλλαγή και έχω νοσήσει πρόσφατα θα πρέπει να εχω οπωσδήποτε μοριακό τεστ; Ευχαριστώ πολύ
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

nikos9922 έγραψε:KΑλησπερα σας, διαβάζω ότι οι υπόχρεοι κατάταξης θα πρέπει να έχουν μοριακό τεστ covid pcr, εγώ που πάω για αναβολή-απαλλαγή και έχω νοσήσει πρόσφατα θα πρέπει να εχω οπωσδήποτε μοριακό τεστ; Ευχαριστώ πολύ


ναι φιλε πρεπει να το ξανακανεις, δυστηχως ειτε εχεις περασει τη νοσο ειτε εμβολιο, ολοι πρεπει να εχουν αρνητικο τεστ μαζι τους.

Αν ειναι καποιος 11 Νοεμβρη για αναβολη/απαλλαγη στο στρατοπεδο της Θηβας, ας μου στειλει ενα μηνυμα να παμε παρεα στο στρατοπεδο.

Άνθιμος

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Άνθιμος »

Γεια σας παιδιά!

Έσπασα την αναβολή και μπαίνω με την ερχόμενη ΕΣΣΟ. Έχω, όμως, ένα χρόνιο νόσημα στο οποίο σύμφωνα με το ΦΕΚ για τις σωματικές ικανότητες με βγάζει Ι3/Ι4 αν δεν χρειάζεσαι αγωγή και Ι5 αν παίρνεις αγωγή. Εγώ δεν παίρνω αγωγή και θέλω να υπηρετήσω να ξεμπερδεύω.

Έχω τις εξής απορίες:

1. Παίζει να μου δώσουν διετή αναβολή όπως λέει το ΦΕΚ ότι δικαιούμαι αν εγώ δεν το ζητήσω; Μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο, αν εγώ πω ότι θέλω να υπηρετήσω;

2. Παρουσιάζομαι Κω. Θα υπάρχει επιτροπή εκεί ή θα μας πάνε σε στρατιωτικό νοσοκομείο;

3. Πόσες μέρες παίρνει η όλη διαδικασία. Πότε δηλαδή θα ξέρω το Ι μου;

4. Υπάρχει κάπου που μπορώ να ρωτήσω συγκεκριμένα για αυτά τα θέματα πριν την κατάταξή μου;

Ο λόγος που αγχώνομαι είναι μήπως μου δώσουν διετή αναβολή (που προβλέπεται στο ΦΕΚ) και γυρίσω πίσω ενώ έχω πει στη δουλειά μου ότι πάω να υπηρετήσω.

Συγγνώμη για το σπαμ. Το έγραψα και σε άλλο θέμα αλλά μου φαίνεται εδώ ταιριάζει περισσότερο.

Ευχαριστώ πολύ!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες