Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Sotiris_ έγραψε:Γνωρίζετε η απαλλαγή μετά από πόσο καιρό ανεβαίνει στη σελίδα της στρατολογίας;


3-5 εβδομαδες με βαση στοιχεια απο γνωστους μου :)

TTT

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από TTT »

Μια ερωτηση παρουσιαζομαι την δευτερα σκαραμαγκα και θελω να ζητησω αναβολη χωρις χαρττι γιατρου υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν;

TTT

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από TTT »

Για να παρω αναβολη εστω για 6 μηνες στο στρατοπαιδο πρεπει να εχω χαρτι γιαρτου; Η μπορω να παω κ να ζητηση αναβολη χωρις χαρτι γιατρου?
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Καλησπερα, ενημερωση απο Θηβα 10 Νοεμβριου 2021 (ΣΤ ΕΣΣΟ).Εφτασα 07.15 και ηταν περιπου 15 ατομα πριν απο εμενα. Πηρανε ολοι αναβολη/απαλλαγη, οσοι το ζητησαμε. Με η χωρις συνοδο, ολοι περασαμε την Επιτροπη Απαλλαγων του στρατοπεδου την ιδια μερα και πηραμε τα χαρτια κατα τις 16.30. Οσοι ειχαν συνοδο περιμεναν στο καφενειο εξω απο την πυλη (κ οσοι ειχαν αμαξι μπορουσαν να πανε και Θηβα κεντρο για να περασει η ωρα), οσοι δεν ειχαν συνοδο τους κρατησαν μεσα εως τις 15.00 και μετα τους εβγαλαν εξω να περιμενουν στην πυλη μαζι με εμας για τις ταυτοτητες και την αποφαση. Γυρω στα 200 ατομα συνολο στις 16.30 στην πυλη για αναβολη/απαλλαγη και ταυτοτητα και πηρανε ολοι, ενας ενας στη σειρα ομορφα και καλα.

Η διαδικασια ειναι απλη:

1. Εγγραφη στην πυλη του στρατευσιμου και του συνοδου αν υπαρχει

2. Στο κτηριο στο ΚΨΜ για εκδοση προσωρινης τατυτοτητας (χρειαζονται 2 φωτογραφιες, οποιος δεν εχει βγαζει επιτοπου εκει με ταριφα 3.5 ευρω)

3. Το κτηριο με τον ψυχιατρο αριστερα του ΚΨΜ που ρωταν αν θες καταξη ή οχι και τιποτα αλλο

4. Το κτηριο με την Επιτροπη Απαλλαγων απο πανω απο το ΚΨΜ που απλα σφραγιζε τη γνωματευση του ψυχιατρου

Κυλησαν ολα γρηγορα, ομαλα, αψογα και χωρις φασαριες. Οι πρωτοι που μπηκαμε τελειωσαμε απο Επιστροπη Απαλλαγων στις 10.00 και μετα φυγαμε εξω με τους συνοδους. Οι αξιωματικοι και γιατροι τους στρατοπεδου ηταν πολυ εξυπηρετικοι και το μονο που ρωτουσαν ηταν "θελεις να υπηρετησεις ή οχι". Και οποιος ελεγε οχι πηγαινε για αναβολη ή απαλλαγη αντιστοιχως.

Συνηστω τη διαδικασια απο το στρατοπεδο, ολα αψογα και ολοι φυγανε χαρουμενοι χωρις αγχος. Αποφυγετε αν γινεται τη διαδικασια του Φρουραρχειου με καθε τροπο.

TTT έγραψε:Για να παρω αναβολη εστω για 6 μηνες στο στρατοπαιδο πρεπει να εχω χαρτι γιαρτου; Η μπορω να παω κ να ζητηση αναβολη χωρις χαρτι γιατρου;


χθες δινανε και χωρις χαρτι. Αλλα αν εχεις και χαρτι διευκολυνεις και τον εαυτο σου και αυτους και δεν αγχωνεσαι αδικα, ειδικα αν τυχει και ειναι κανας περιεργος.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Παρ Νοέμ 12, 2021 9:34 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Sotiris_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 05, 2021 10:57 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Sotiris_ »

Αν και εγώ για να μη πέσω σε τρελούς αναγκαστικά να κάνω pcr test από τη τσέπη μου (παρότι έχω νοσήσει, σε δημόσια δομή μου είπαν δε θα πάρεις αποτέλεσμα και καθώς έχουμε εντολή να δεχόμαστε μόνο εμβολιασμςνους) αν κάποιος δεν είχε μαζί του μοριακό τεστ στη πύλη σου κάνουν ραπίντ χωρίς καμία επίπτωση?
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Sotiris_ έγραψε:Αν και εγώ για να μη πέσω σε τρελούς αναγκαστικά να κάνω pcr test από τη τσέπη μου (παρότι έχω νοσήσει, σε δημόσια δομή μου είπαν δε θα πάρεις αποτέλεσμα και καθώς έχουμε εντολή να δεχόμαστε μόνο εμβολιασμςνους) αν κάποιος δεν είχε μαζί του μοριακό τεστ στη πύλη σου κάνουν ραπίντ χωρίς καμία επίπτωση;


οσοι δεν ειχαν ειτε αρνητικο pcr test εντος 72 ωρων ειτε πιστοποιητικο εμβολιασμου, πηγαιναν σε μια τεντα αριστερα και τους καναν ραπιντ τεστ, το οποιο εκανε λιγο χρονο να βγει, αρα χαναν τη σειρα τους για πιο μετα στα κτηρια! Ειναι εξτρα ταλαιπωρια χωρις λογο, πας με το σημειωμα καταταξης σε οποιαδηποτε δημοσια κλινικη και στο κανουν φιλε, ειναι δωρεαν! Αλλιως δωσε 60 ευρω σε ιδιωτη να καθαριζεις γρηγορα, γιατι να πας τεντα τωρα με εξτρα κοσμο και γιατρους να κολησεις και τιποτα;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Παρ Νοέμ 12, 2021 2:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Sotiris_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 05, 2021 10:57 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Sotiris_ »

Στο κέντρο υγείας της περιοχής μου, μου είπαν ότι δε θα μπορούν να μου δώσουν αποτέλεσμα του μοριακού καθώς έχουν εντολή να εξυπηρετούν μόνο εμβολιασμενους,(εγώ είχα νοσήσει το καλοκαίρι) οπότε είπα ας πάω σε ιδιωτικό να έχω τι κεφάλι μου ήσυχο.
BOND

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από BOND »

Κάνουν εξετάσεις αιματος-τοξικολογικες;
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

BOND έγραψε:Κάνουν εξετάσεις αιματος-τοξικολογικες;


ο απο πισω μου στην ουρα δηλωσε χρηστης ναρκωτικων ουσιων και πηρε 24μηνη αναβολη απο την Επιτροπη Απαλλαγων του στρατοπεδου. Δεν του εκαναν εξετασεις, αλλα ειχε ενα χαρτι νομιζω μαζι του απο δημοσια κλινικη διαγνωσης ή κατι τετοιο.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Δευ Νοέμ 15, 2021 9:58 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Bond

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Bond »

Θα σας πω και την δική μου εμπειρία.Παρουσιάστηκα πριν λίγες μέρες και ζητάω απευθείας την 1η μου αναβολή.

Γενικά είχα προμηθευτή πληθώρα ιατρικών βεβαιώσεων, από ψυχιατρους που τελικά μόνο το ένα από αυτά που είχα χρειάστηκε.

Μπαίνω στρατόπεδο και ζητάω την αναβολή, ανεβαινω με τους άλλους νεοσυλλέκτους αλλά εμένα με οδηγούν απευθείας μέσα όπου παίρνουν τα στοιχεία μου και με στέλνουν στον ψυχολόγο. Ο ψυχολόγος ήταν ένα παιδί που έκανε τη θητεία του, οχι μόνιμος. Μετά ψυχιατρο όπου με ρωτάει: Είσαι καλά; Του λέω όχι δεν μπορω να μπω εδώ μέσα.

πόσο καιρό θες για να γίνεις καλα: Δεν μπορω να μπω εδώ μέσα,

Πόσο καιρό θες αναβολη: Το μεγαλύτερο, θα πάω για απαλλαγή. Από εκεί και πέρα επιτροπή δεν είδα ποτέ, μήπως ήταν ο Ψυχίατρος "επιτροπη"; Δεν ξέρω. Πήρα αναβολή 24μηνη και τέλος. Η διαδικασία κράτησε από της 8 μέχρι της 3μιση.

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Bond έγραψε:Θα σας πω και την δική μου εμπειρία.Παρουσιάστηκα πριν λίγες μέρες και ζητάω απευθείας την 1η μου αναβολή.

Γενικά είχα προμηθευτή πληθώρα ιατρικών βεβαιώσεων, από ψυχιατρους που τελικά μόνο το ένα από αυτά που είχα χρειάστηκε.

Μπαίνω στρατόπεδο και ζητάω την αναβολή, ανεβαινω με τους άλλους νεοσυλλέκτους αλλά εμένα με οδηγούν απευθείας μέσα όπου παίρνουν τα στοιχεία μου και με στέλνουν στον ψυχολόγο. Ο ψυχολόγος ήταν ένα παιδί που έκανε τη θητεία του, οχι μόνιμος. Μετά ψυχιατρο όπου με ρωτάει: Είσαι καλά; Του λέω όχι δεν μπορω να μπω εδώ μέσα.

πόσο καιρό θες για να γίνεις καλα: Δεν μπορω να μπω εδώ μέσα,

Πόσο καιρό θες αναβολη: Το μεγαλύτερο, θα πάω για απαλλαγή. Από εκεί και πέρα επιτροπή δεν είδα ποτέ, μήπως ήταν ο Ψυχίατρος "επιτροπη"; Δεν ξέρω. Πήρα αναβολή 24μηνη και τέλος. Η διαδικασία κράτησε από της 8 μέχρι της 3μιση.



Ακριβως ετσι ειναι τα πραματα. Πολυ πιο γρηγορα απο Φρουραρχεια και αλλες αηδιες. Απορω γιατι ακομα ο κοσμος χανει το χρονο του στα Φρουραρχεια και δεν παει στο στρατοπεδο που τον καλουν να ξεμπερδευι σε μιση μερα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Πέμ Νοέμ 18, 2021 6:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
diamondmem97
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:45 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από diamondmem97 »

Καλησπέρα σας,έχοντας διαβάσει τις περιπτώσεις των περισσοτέρων εδώ μέσα και καθώς δεν βρήκα αντίστοιχη με την δική μου ήθελα με την σειρά μου να θέσω το ερώτημα μου.

Έρχομαι από διετή αναβολή (δύο ετήσιες) για λόγους υγείας λόγω παχυσαρκίας (ΒΜΙ= 42), οσφυϊκής δισκοκήλης και αρτηριακής υπέρτασης. Την δεύτερη αναβολή την είχα πάρει μέσω Φρουραρχείου/401 και λόγω covid/καραντίνας δεν πέρασα καν επιτροπή και είδα αναρτημένη την αναβολή στο site της στρατολογίας.

Η αναβολή μου έληξε 02/11/21 και καλούμε να παρουσιαστώ τον Ιανουάριο. Μέχρι πριν διαβάσω τους περισσότερους εδώ μέσα ετοιμαζόμουν για την διαδικασία μέσω πάλι του Φρουραρχείου, αλλά άλλαξα γνώμη τελικά. Και τις δύο φορές που με εξέτασε ο αντίστοιχος παθολόγος (στρατόπεδο την 1η και 401 την δεύτερη) συμβουλεύτηκε το σχετικό ΦΕΚ/ΠΔ και την παράγραφο 17 που συνιστά ΔΑ Ι4/Ι5 και έτσι έδωσε τις σχετικές αναβολές. Από την τελευταία φορά/εξέταση το βάρος μου έχει αυξηθεί.

Τώρα έχοντας συμπληρώσει πλέον 24μηνη αναβολή για λόγους υγείας οδεύω προς την τελική απαλλαγή.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. Χρειάζεται κάποια επιπλέον γνωμάτευση από παθολόγο πέραν της οφθαλμοφανούς κατάστασής μου;

2. Υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις που γνωρίζει να μου πει κάποιος πως αντιμετωπίστηκαν ;

3. Η απαλλαγή υπάρχει η περίπτωση να δοθεί με χρονικό όριο αν ορισθεί ως ιάσιμος ή μη ιάσιμος νόσος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την μακρυγορία μου!

Sotiris_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 05, 2021 10:57 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Sotiris_ »

Καλησπέρα σας παιδιά και πάλι, πριν 3 εβδομάδες παρέλαβα μέσω στρατοπέδου την απαλλαγή μου, μου χορηγήθηκε προσωρινό απολυτήριο ενώ από τη στρατολογία με διαβεβαίωσαν ότι στην ιστοσελίδα στρατολογίας θα ανέβει η απαλλαγή σε 1μιση μήνα. Σήμερα που μπήκα στην ιστοσελίδα, στην επιλογή πληροφορίες για την απαλλαγή μου, βγάζει τα ληξιαρχικά στοιχεία μου και ένα πληροφοριακό έντυπο το οποίο αναφέρει γενικά στοιχεία για απαλλαγές κλπ, δε λέει δηλαδή ότι απαλλάχθηκα νόμιμα κλπ Να φανταστώ σε 1μιση μήνα θα ανέβει η νόμιμη βεβαίωση απαλλαγής;

Ευχαριστώ.

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Sotiris_ έγραψε:Καλησπέρα σας παιδιά και πάλι, πριν 3 εβδομάδες παρέλαβα μέσω στρατοπέδου την απαλλαγή μου, μου χορηγήθηκε προσωρινό απολυτήριο ενώ από τη στρατολογία με διαβεβαίωσαν ότι στην ιστοσελίδα στρατολογίας θα ανέβει η απαλλαγή σε 1μιση μήνα. Σήμερα που μπήκα στην ιστοσελίδα, στην επιλογή πληροφορίες για την απαλλαγή μου, βγάζει τα ληξιαρχικά στοιχεία μου και ένα πληροφοριακό έντυπο το οποίο αναφέρει γενικά στοιχεία για απαλλαγές κλπ, δε λέει δηλαδή ότι απαλλάχθηκα νόμιμα κλπ Να φανταστώ σε 1μιση μήνα θα ανέβει η νόμιμη βεβαίωση απαλλαγής;

Ευχαριστώ.



οταν βγει η απαλλαγη μπορεις να κανεις αιτηση στην στρατολογια ή στα ΚΕΠ για πιστοποιητικο στρατολογικο καταστασης που θα λεει οτι απαλαχθηκες νομιμς απο την στρατευση. Αυτο ειναι το επισημο εγγραφο που χρειαζεσαι. Περιμενε λιγο ακομα ή καλεσε τη στρατολογια να οσυ πουν ποτε θα μπορεις να παρεις το πιστοποιητικο αυτο. Και ενημρωσε και το φορουμ να ξερουμε (εμενα δεν εχει καν αλλαξει το στατους στην απαλλαγη, αλλα παρουσιαστικα πιο μετα απο εσενα)

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Μολις αλλαξε το status στη σελιδα της στρατολογιας για εμενα.

Πληροφοριες για την αππαλαγη μου -> Απαλλαγη απο την υποχρεωση στρατευσης

10 Νοεμβρη πηγα για την απαλλαγη, σημερα 6 Δεκεμβρη βγηκε στη σελιδα. Ακριβως ενας μηνας!

Καλη τυχη σε ολους

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες