Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ypodiopos19

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Υποθετω οτι κανοντας χρηση του νομου, τακτοποιησες την πρωτη ανυποταξια καποια στιγμη απο τα μεσα του 2019 εως σημερα, συνεπως διαγραφηκε το τυχον προστιμο και οι αλλες συνεπειες απο τοτε;

Αλλα εαν στο μεταξυ προλαβαν και σε καλεσαν επισης και το Μαιο του 2019, σε προσκληση στην οποια δεν ανταποκριθηκες, τοτε ειναι αληθεια οτι δεν σε πιανει ο νομος, καθως η ημερομηνια 3 Μαιου ειμαι σχεδον σιγουρα οτι καθοριστηκε ετσι ωστε επιτηδες να ΜΗΝ πιασει την ΕΣΣΟ του Μαιου 2019.

Ωστοσω ειναι πολυ ενδιαφερον να δεις (και να μας πεις ενδεχομενως) εαν υπηρξε διακοπη της πρωτης ανυποταξιας πριν το Μαιο 2019 και με ποιο τροπο. Στην περιπτωση αυτη, η ανυποταξια του Μαιου 2019 ειναι εντελως ξεχωριστο αδικημα και εχει δικο του χειρισμο, ασχετως αν τακτοποιησες μια παλαιοτερη ανυποταξια η αν δεν υπεχεις πλεον υποχρεωσεις. Εαν ομως δεν ειχε διακοπει η ανυποταξια, τοτε ισως κακως η υπηρεσια σου ξαναεβαλε προστιμο και ισως εκει μπορεις να πατησεις για τη διαγραφη του. Ειναι αληθεια οτι μονο η υπηρεσια που επεβαλε το προστιμο μπορει να το διαγραψει.

Για παραδειγμα αν καποιος χτες κυρηχθηκε ανυποτακτος, δεν τακτοποιειται αν καταταγει ως το τελος του 2020, ενω καποιος αλλος ανυποτακτος με αρχη πριν τις 3 Μαιου 2019, σημερα ενω διαπραττει ακριβως το ιδιο διαρκες αδικημα, εχει δικαιωμα τακτοποιησης. Θα ειχε ενδιαφερον να μας πεις πως το βλεπει ο δικηγορος σου παντως. Ο νομος ειναι ξεκαθαρος γενικα, ως προς τη διατυπωση, ασχετως που στην πραξη καταληγει στο παραπανω παραδοξο.

Αντρέας ekwter.
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2020 1:43 am
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Αντρέας ekwter. »

AeUiico έγραψε:
Αντρέας ekwter. έγραψε: Φίλε μου συγγνώμη μισό λεπτό, γιατί ίσως να μην κατάλαβα σωστά.

1. Τελικά έκανες τη θητεία σου ή πήρες απαλλαγή;

2. Έχεις περάσει Στρατοδικείο και σε αθώωσε για την ανυποταξία, κρίνοντας ότι δεν συνέτρεχαν οι απαράιτητες προϋποθέσεις για να κηρυχθείς ανυπότακτος;

3. Ποια περίπτωση διαγραφής σου πρότεινε η Στρατολογία;(Πραγματικά εκπλήσσομαι γιατί γνωρίζω πολύ καλά τη νομοθεσία).

4. Τι σου πρότεινε ο δικηγόρος;

5. ΜΚΕ είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

6. Η περίπτωσή σου είναι μια κλασσική περίπτωση ανυποταξίας, στην οποία πρέπει να πληρωθεί το πρόστιμο. Εκτός και αν βγεις ΜΚΕ ή ψηφιστεί νέος ευνοϊκός νόμος. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος 100%.

7. Γιατί θεωρείς ότι η δική σου περίπτωση δεν είναι απλή και κάποιου άλλου που βγηκε ανυπότακτος πχ στις 15/8/2019 είναι απλή;


Δεν είναι θέμα να μην έχεις καταλάβει καλά. Δεν έχουμε παρουσιάσει ολόκληρη την περίπτωση.

Καλά κάνεις και θέτεις τους προβληματισμούς σου.

1. Θητεία τέλος. Καμία απαλλαγή.

2... Και στις δύο ανυποταξίες δεν έχω παραστεί σε κανένα στρατοδικείο.

3. Έχω εκπλαγεί το ίδιο. Αναφέρομαι στην περίπτωση που η ίδια υπηρεσία μπορεί να ακυρώσει το πρόστιμο, έτσι απλά.

4. Δεν θα απαντήσω σε αυτό.

5. Οκ. Ευχαριστώ.

6. Στο πρώτο σκέλος όχι και τόσο. Στο δεύτερο σκέλος θα ήταν ωραίο να ψηφιζόταν.

7. Διότι η περίπτωσή μου έχει να κάνει με το δεύτερο πρόστιμο της δεύτερης ανυποταξίας εφόσον δεν υπέχω σήμερα καμία στρατιωτική υποχρέωση.

(Δεν θεωρώ την περίπτωση που παραθέτεις ως απλή. Δεν γνωρίζω. Η δική μου όμως, όπως είπα πριν, γνωρίζοντάς την η υπηρεσία της στρατολογίας, δεν είναι απλοποιημένη).

*Όταν προχωρήσει και όπως προχωρήσει η κατάσταση αυτή, θα ενημερώσω.



Φίλε μου δεν καταλαβαίνω τι μου λες.

1. Ειπες--> "Ήδη μου προτάθηκε από αυτήν μια περίπτωση διαγραφής, απλώς επιφυλάσσομαι. "

Και σε ρωτάω για δεύτερη φορα. Τι σου πρότειναν; Σου είπαν κύριε αν θελουμε μπορούμε να σας ακυρώσουμε το πρόστιμο; Και τι άλλο; Υπό ποιες προϋποθέσεις; Τι σου ζήτησαν να κάνεις για να το διαγράψουν; Είπες ότι κάτι σου πρότειναν, τι είναι αυτό;

2. Δεν σε ρώτησα αν έχεις παραστεί σε Στρατοδικείο. Σε ρώτησα αν έχουν γίνει και αν καταδικάστηκες ή όχι.

3. Δεν μας λες τι σου είπε ο δικηγόρος, οκ δικαιωμά σου, αλλά μου φαίνεται περίεργο μιας και εδώ είναι φόρουμ που βοηθάει ο ένας τον άλλον. Επιπλέον είπες ότι υπάρχει τρόπος νόμιμος. Γιατί να μην το πεις τότε, αφού είναι νόμιμος να βοηθήσεις και άλλους στο φόρουμ.

4. Το πρώτο προστιμο το πλήρωσες; Η πρώτη ανυποταξία σου πώς διακόπηκε;

5. Από τη στιγμή που βγήκες δεύτερη φορά ανυπότακτος και αποφάσισες τελικά να κάνεις τη θητεία σου, γιατί πιστεύεις ότι δεν μπορουν να σου βάλουν και δεύτερο πρόστιμο; Δεν υπάρχει πουθενά αυτό που λες. Το ότι σήμερα έχεις τελειώσει την θητεία σου δεν διαγράφει την δεύτερη ανυποταξία σου ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ την πρώτη, όπως και το πρώτο πρόστιμο αν δεν το έχεις πληρώσει.(αν το έχεις πληρώσει δεν σου επιστρέφουν το ποσό). Η δέυτερη ανυποταξία και το δεύτερο πρόστιμο μένουν ανεπηρέαστα και απορώ γιατί το θεωρείς παράλογο και ειδική περίπτωση; Λέει πουθενά ότι πρέπει να διαγραφεί το δεύτερο πρόστιμο; Λέει πουθενά ότι δεν μπορουν να σου ρίξουν δεύτερο πρόστιμο; Δεν υπάρχει κανένας νόμος που να το λέει για την περίπτωσή σου, ούτε υπάρχει κάποιο παραθυράκι.

6. Αν δεν αποδείξεις ότι δεν μπορούσες να παρουσιαστείς λόγω ανωτέρας βίας (πχ σε είχαν απαγάγει ή ναυάγησες κάπου κτλ), τότε δεν ακυρώνεται το πρόστιμο, στο λέω 100%. Επειδή μας διαβάζουν και άλλοι, καλό θα είναι να προσέχουμε τι λέμε και να μην δημιουργούμε ψεύτικες ελπίδες σε όσους βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με εσένα, η οποία είναι μια κλασική περίπτωση ανυποταξίας.

Αντρέας ekwter.
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2020 1:43 am
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Αντρέας ekwter. »

ypodiopos19 έγραψε:Υποθετω οτι κανοντας χρηση του νομου, τακτοποιησες την πρωτη ανυποταξια καποια στιγμη απο τα μεσα του 2019 εως σημερα, συνεπως διαγραφηκε το τυχον προστιμο και οι αλλες συνεπειες απο τοτε;

Αλλα εαν στο μεταξυ προλαβαν και σε καλεσαν επισης και το Μαιο του 2019, σε προσκληση στην οποια δεν ανταποκριθηκες, τοτε ειναι αληθεια οτι δεν σε πιανει ο νομος, καθως η ημερομηνια 3 Μαιου ειμαι σχεδον σιγουρα οτι καθοριστηκε ετσι ωστε επιτηδες να ΜΗΝ πιασει την ΕΣΣΟ του Μαιου 2019.

Ωστοσω ειναι πολυ ενδιαφερον να δεις (και να μας πεις ενδεχομενως) εαν υπηρξε διακοπη της πρωτης ανυποταξιας πριν το Μαιο 2019 και με ποιο τροπο. Στην περιπτωση αυτη, η ανυποταξια του Μαιου 2019 ειναι εντελως ξεχωριστο αδικημα και εχει δικο του χειρισμο, ασχετως αν τακτοποιησες μια παλαιοτερη ανυποταξια η αν δεν υπεχεις πλεον υποχρεωσεις. Εαν ομως δεν ειχε διακοπει η ανυποταξια, τοτε ισως κακως η υπηρεσια σου ξαναεβαλε προστιμο και ισως εκει μπορεις να πατησεις για τη διαγραφη του. Ειναι αληθεια οτι μονο η υπηρεσια που επεβαλε το προστιμο μπορει να το διαγραψει.

Για παραδειγμα αν καποιος χτες κυρηχθηκε ανυποτακτος, δεν τακτοποιειται αν καταταγει ως το τελος του 2020, ενω καποιος αλλος ανυποτακτος με αρχη πριν τις 3 Μαιου 2019, σημερα ενω διαπραττει ακριβως το ιδιο διαρκες αδικημα, εχει δικαιωμα τακτοποιησης. Θα ειχε ενδιαφερον να μας πεις πως το βλεπει ο δικηγορος σου παντως. Ο νομος ειναι ξεκαθαρος γενικα, ως προς τη διατυπωση, ασχετως που στην πραξη καταληγει στο παραπανω παραδοξο.



Ο φίλος είπε ότι κηρύχθηκε δεύτερη φορά ανυπότακτος. Εκτός και αν έχει μπερδευτεί και το χαρτί που έλαβε τότε ήταν σημείωμα κατάταξης ανυπότακτου που σημαίνει ότι δεν είχε, ούτε έχει διακοπεί η ανυποταξία του και ούτε θα διακοπτόταν αν δεν παρουσιαζόταν. Αλλά το λεέι ξεκάθαρα ότι βγήκε δεύτερη φορά ανυπότακτος. Το θέμα είναι, πώς διακόπηκε η πρώτη;(Σύλληψη; Τη διέκοψε ο ίδιος στη Στρατολογία;). Πάντως από τη στιγμή που υπάρχει δεύτερη ανυποταξία, ακόμα και αν διαγράφηκε το πρώτο πρόστιμο, ακόμα και αν οι δύο ανυποταξίες "συνυπήρξαν" για ένα διάστημα, η επιβολή δεύτερου προστίμου δεν είναι παράνομη. Παράλογη θα ήταν αν δεν είχε τακτοποιηθεί η πρωτη ανυποταξία και το πρωτο πρόστιμο.

AeUiico

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από AeUiico »

@Αντρέας ekwter.Μια ερώτηση καλοπροαίρετη έχω να σου κάνω πριν συνεχίσω στην απάντηση: Εργάζεσαι στην στρατολογία;

Δεν ξέρω πώς μπορώ να σε καλύψω. Ωστόσο θα προσπαθήσω.

1. Ναι! Όπως ακριβώς το Παραθέτεις: "Σου είπαν κύριε αν θελουμε μπορούμε να σας ακυρώσουμε το πρόστιμο; " Εκτός το κύριε. Για το λόγο αυτό έγραψα ότι επιφυλάσσομαι κι αυτό ακριβώς εννοώ, ότι αν δεν το δω στην πράξη δεν το πιστεύω.

2. Έχεις δίκιο. Δεν με ρώτησες αν έχω παραστεί.

Με ρώτησες "Έχεις περάσει Στρατοδικείο [.]. Οπότε σου απάντησα αυτό που κατάλαβα ότι ρωτούσες. Δεν είμαι εξοικιωμένος με την ορολογία.

3. Μην βάζεις αυτές τις περίεργες σκέψεις στη συζήτηση. Θα ήσουν εύστοχος στην πληρότητα εαν δεν απαντούσα. Το ότι λέω στο τέλος ότι θα ενημερώσω ενέχει πρόθεση καθαρή κατά την δική μου κοινωνική αντίληψη. Το ότι υπονοείς ή εννοείς ξεκάθαρα ότι αποφεύγω να βοηθήσω άλλους στην περίπτωση που έρθουν τη θέση μου ακυρώνεται, πάλι κατά την προσωπική μου αντίληψη, διότι η απάντηση περιλαμβάνεται στο 1. Απλώς, όντως δεν το είπα καθαρά από την πρώτη μου τοποθέτηση. Το ότι δεν το είπα από την πρώτη μου τοποθέτηση δεν σημαίνει ότι δεν θέλω να βοηθήσω άλλους που μπορεί να έρθουν σε αυτή τη θέση.

4. Το θεώρησα αυτονόητο λέγοντας ότι "θητεία τέλος καμία απαλλαγή", πως η ανυποταξία διεκόπηκε με την παρουσία μου. Δικό μου λάθος.

5. Με συγχωρείς αλλά δεν έχω κάποια απάντηση να σου δώσω σε αυτή σου τη θέση, πέρα από το ότι θα ενημερώσω όπως και να προχωρήσει η κατάσταση.

6. Είσαι 100% σίγουρος και καλά κάνεις. Σου/σας παραθέτω την δική μου αλήθεια όπως τρέχει τώρα, αυτή τη στιγμή που συνομιλούμε. Δεν μπαίνω σε διαπροσωπική αντιπαράθεση και δεν έχω χρόνια εμπειρίας με το θέμα.

Αυτά προς το παρόν.

*Επειδή όμως διακρίνω μια περίεργη κλιμάκωση στις ερωτήσεις σου με πρόσχημα (κατά τη δική μου ανάγνωση, ενδέχεται να κάνω λάθος) το ότι βοηθούμε άλλους και από την πλευρά μου έχεις υπονοήσει ότι κάτι κρύβω και δεν βοηθώ, θα περιμένω μέχρι να αποσαφηνισθεί το ζήτημα αυτό και θα επιδιώξω να απαντήσω τότε που θα ακυρωθεί το πρόστιμο ή τότε που θα ξεκινήσω να το αποπληρώνω γιατί έκανα λάθος και θα κατανοήσω την κλιμάκωση αυτή.

Επίσης, αν έχει υπάρξει ή υπάρχει κατά τη διάρκεια που διαμορφώνεται η συζήτηση αυτή παρόμοια περίπτωση, ας βοηθήσει κάποιος εμένα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Σεπ 03, 2020 12:15 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντρέας ekwter.
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2020 1:43 am
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Αντρέας ekwter. »



Το να με ρωτάς αν δουλεύω στη στρατολογία και να μου λες ότι υπονόησα διάφορα πράγματα κτλ έχει τόση σοβαρότητα όση θα είχε το να σε ρώταγα αν μπήκες εδώ να μας τρολάρεις. Όχι δεν δουλέυω στη Στρατολογία, ούτε είμαι εισαγγελέας.

1. Είπες ότι κάτι σου πρότειναν. Αυτό δεν είναι μια πρόταση-προσφορά, αλλά μια ξερή δήλωση που σου έκαναν. Έχει διαφορά. Εσύ είχες μιλήσει για προταση που σου έκαναν και μου φάνηκε περίεργο η Στρατολογία να κάνει προτάσεις και "παζάρια".

2. Καλά δεν έγινε κάτι. Δεν σε δικάζουμε εδώ.

3. Δεν υπονόησα τίποτα. Αν είχα θέμα μαζί σου θα μπορούσα να σου πω για τη μύγα κτλ, αλλά σου λέω απλως να μην βλέπεις φαντάσματα. Σου είπα ξεκάθαρα ότι μου φαίνεται περίεργο που δεν μας λες τι σου πρότεινε ο δικηγόρος σου. Δεν είπα ότι δεν θες να βοηθήσεις. Αλλά, ναι, μου φαίνεται περίεργο και δεν μπορώ να το καταλάβω. Φυσικά είναι δικαίωμα σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι σε κατηγόρησα για κάτι. Μην τρελαθουμε δηλαδή. Η φαντασία να έχει και ένα όριο. Γενικά προσπαθώ να σου πω να μιλάς πιο ξεκάθαρα για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και να καταλάβει και κόσμος που διαβάζει πώς θα μπορούσε να βοηθηθεί ή να σε βοηθήσει.

4. Οκ

5. Δεν είναι προσωπική μου θέση. Είναι τι λένε οι νόμοι. Αυτο δεν καταλαβαίνεις, Ανυποταξία=πρόστιμο. Η περίπτωση σου ΔΕΝ είναι ειδική. Δεν μπορεί να διαγραφεί η διοικητική ποινή και το ποινικο κομμάτι να μείνει ανεπηρέαστο. Ή και τα δύο ή τίποτα. Σου έγραψα σε ποιες περιπτώσεις μπορεί να γίνει. Δεν είναι θέση-άποψη, είναι τι λένε οι νόμοι.

6. Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά δεν είμαι εχθρός σου, ούτε προσπαθώ να σε βλάψω. Αυτά που λες για κλιμάκωση, προσχήματα και ότι υπονοώ διάφορα κτλ δεν νομίζω ότι είναι σωστό να τα λες σε κάποιον που αφιερώνει το χρόνο του να σε βοηθήσει.

7. Υπάρχουν σαν και τη δική σου χιλιάδες περιπτώσεις. Μου δίνεις την εντύπωση ότι βοήθεια θεωρείς αυτά που θα ήθελες εσύ να ακόύσεις.

8. Αν δεν θέλεις να σου απευθύνομαι, μπορεις να μου το πεις και θα είναι απολύτως σεβαστό. Δεν έχουμε χούντα, αλλά δημοκρατία.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αντρέας ekwter. την Πέμ Σεπ 03, 2020 7:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
AeUiico

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από AeUiico »

Αντρέας ekwter. έγραψε:

Το να με ρωτάς αν δουλεύω στη στρατολογία και να μου λες ότι υπονόησα διάφορα πράγματα κτλ έχει τόση σοβαρότητα όση θα είχε το να σε ρώταγα αν μπήκες εδώ να μας τρολάρεις. Όχι δεν δουλέυω στη Στρατολογία, ούτε είμαι εισαγγελέας.

1. Είπες ότι κάτι σου πρότειναν. Αυτό δεν είναι μια πρόταση-προσφορά, αλλά μια ξερή δήλωση που σου έκαναν. Έχει διαφορά. Εσύ είχες μιλήσει για προταση που σου έκαναν και μου φάνηκε περίεργο η Στρατολογία να κάνει προτάσεις και "παζάρια".

2. Καλά δεν έγινε κάτι. Δεν σε δικάζουμε εδώ.

3. Δεν υπονόησα τίποτα. Αν είχα θέμα μαζί σου θα μπορούσα να σου πω για τη μύγα κτλ, αλλά σου λέω απλως να μην βλέπεις φαντάσματα. Σου είπα ξεκάθαρα ότι μου φαίνεται περίεργο που δεν μας λες τι σου πρότεινε ο δικηγόρος σου. Δεν είπα ότι δεν θες να βοηθήσεις. Αλλά, ναι, μου φαίνεται περίεργο και δεν μπορώ να το καταλάβω. Φυσικά είναι δικαίωμα σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι σε κατηγόρησα για κάτι. Μην τρελαθουμε δηλαδή. Η φαντασία να έχει και ένα όριο. Γενικά προσπαθώ να σου πω να μιλάς πιο ξεκάθαρα για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και να καταλάβει και κόσμος που διαβάζει πώς θα μπορούσε να βοηθηθεί ή να σε βοηθήσει.

4. Οκ

5. Δεν είναι προσωπική μου θέση. Είναι τι λένε οι νόμοι. Αυτο δεν καταλαβαίνεις, Ανυποταξία=πρόστιμο. Η περίπτωση σου ΔΕΝ είναι ειδική. Δεν μπορεί να διαγραφεί η διοικητική ποινή και το ποινικο κομμάτι να μείνει ανεπηρέαστο. Ή και τα δύο ή τίποτα. Σου έγραψα σε ποιες περιπτώσεις μπορεί να γίνει. Δεν είναι θέση-άποψη, είναι τι λένε οι νόμοι.

6. Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά δεν είμαι εχθρός σου, ούτε προσπαθώ να σε βλάψω. Αυτά που λες για κλιμάκωση, προσχήματα και ότι υπονοώ διάφορα κτλ δεν νομίζω ότι είναι σωστό να τα λες σε κάποιον που αφιερώνει το χρόνο του να σε βοηθήσει.

7. Υπάρχουν σαν και τη δική σου χιλιάδες περιπτώσεις. Μου δίνεις την εντύπωση ότι βοήθεια θεωρείς αυτά που θα ήθελες εσύ να ακόύσεις.

8. Αν δεν θέλεις να σου απευθύνομαι, μπορεις να μου το πεις και θα είναι απολύτως σεβαστό. Δεν έχουμε χούντα, αλλά δημοκρατία.



Καλώς!

Σ' ευχαριστώ που έχεις αφιερώσει χρόνο να με βοηθήσεις, είναι όντως σημαντικό.

Τότε που θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση στην πράξη θα επανέλθω να ενημερώσω, είτε ακυρωθεί το πρόστιμο είτε όχι.

Nikos

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Nikos »

Αντρέας ekwter. έγραψε:Δυστυχώς δεν είναι καθόλου μπερδεμένη η κατάσταση. Το συγκεκριμένο πρόστιμο δεν υπάρχει τρόπος να το γίτώσεις, εκτός και αν στο μέλλον βγει κάποιος νόμος σαν τον 4609/2019 και σε απαλλάξει ή αν βγεις ΜΚΕ. Δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι. Το να πας σε δίκες για να αμφισβητήσεις το πρόστιμο, είναι πεταμένα λεφτά (αν αυτό σου πρότεινε ο δικηγόρος).Τα 144 ευρώ τι είναι ακριβώς; Τέλη είσπραξης της εφορίας;


τι γίνεται σε περίπτωση που κηρυχθώ i5; Διαγράφεται το πρόστιμο της ανυποταξίας;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Σεπ 11, 2020 4:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ypodiopos19

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Nikos έγραψε:
Αντρέας ekwter. έγραψε:Δυστυχώς δεν είναι καθόλου μπερδεμένη η κατάσταση. Το συγκεκριμένο πρόστιμο δεν υπάρχει τρόπος να το γίτώσεις, εκτός και αν στο μέλλον βγει κάποιος νόμος σαν τον 4609/2019 και σε απαλλάξει ή αν βγεις ΜΚΕ. Δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι. Το να πας σε δίκες για να αμφισβητήσεις το πρόστιμο, είναι πεταμένα λεφτά (αν αυτό σου πρότεινε ο δικηγόρος).Τα 144 ευρώ τι είναι ακριβώς; Τέλη είσπραξης της εφορίας;


τι γίνεται σε περίπτωση που κηρυχθώ i5; Διαγράφεται το πρόστιμο της ανυποταξίας;



Κατά βάση όχι. Επιφυλάσσομαι για την περίπτωση που το θέμα υγείας υπήρχε ήδη κατά την πρώτη κλήση για κατάταξη, αλλά φαντάζομαι δεν παίζει κάτι τέτοιο, διότι θα είχες πάρει ήδη τις σχετικές αναβολές από τότε...

Αντρέας ekwter.
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2020 1:43 am
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Αντρέας ekwter. »

Nikos έγραψε:τι γίνεται σε περίπτωση που κηρυχθώ i5; Διαγράφεται το πρόστιμο της ανυποταξίας
Κεφάλαιο Δ - ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ - ΑΝΑΒΟΛΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΣΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.

Άρθρο 13

Απαλλαγή από τη στράτευση

1. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, οι παρακάτω κατηγορίες στρατευσίμων και οπλιτών :

α. Όσοι κρίνονται από τις αρμόδιες υγειονομικές επιτροπές ή συμβούλια των Ενόπλων Δυνάμεων ακατάλληλοι για στράτευση, για λόγους υγείας.

...

9. Όσοι από τους αναφερόμενους στην παράγραφο 1 διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία, με την απαλλαγή τους από τη στράτευση, εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι. Το αξιόποινο της ανυποταξίας τους εξαλείφεται και αίρονται όλες οι έννομες συνέπειες. Οι δικογραφίες για τις ανυποταξίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμόδιου στρατιωτικού δικαστηρίου.

Η παράγραφος 9. Πρόστέθηκε με:

το

Άρθρο 18 ΝΟΜΟΣ 4609/2019 Και ισχύει από 3/5/2019.

https://www.stratologia.gr/el/nomothesia Δες το και εδώ.

Λέει: Αίρονται όλες οι έννομες συνέπειες, άρα ποινικές και διοικητικές. Το πρόστιμο είναι διοικητική έννομη συνέπεια εκ της ανυποταξίας και προβλέπεται από την υφιστάμενη νομοθεσία.

Άρα πιστεύω πως ναι διαγράφεται. Πάντώς στείλε ένα μέιλ στη Στρατολογία, να στο επιβεβαιώσουν. Θα σου απαντήσουν.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Σεπ 12, 2020 5:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Konsargy
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 23, 2020 2:36 pm
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Konsargy »

Αντρέας ekwter. έγραψε:Κεφάλαιο Δ - ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ - ΑΝΑΒΟΛΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΣΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.

Άρθρο 13

Απαλλαγή από τη στράτευση

1. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, οι παρακάτω κατηγορίες στρατευσίμων και οπλιτών :

α. Όσοι κρίνονται από τις αρμόδιες υγειονομικές επιτροπές ή συμβούλια των Ενόπλων Δυνάμεων ακατάλληλοι για στράτευση, για λόγους υγείας.

...

9. Όσοι από τους αναφερόμενους στην παράγραφο 1 διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία, με την απαλλαγή τους από τη στράτευση, εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι. Το αξιόποινο της ανυποταξίας τους εξαλείφεται και αίρονται όλες οι έννομες συνέπειες. Οι δικογραφίες για τις ανυποταξίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμόδιου στρατιωτικού δικαστηρίου.

Η παράγραφος 9. Πρόστέθηκε με:

το

Άρθρο 18 ΝΟΜΟΣ 4609/2019 Και ισχύει από 3/5/2019.

https://www.stratologia.gr/el/nomothesia Δες το και εδώ.

Λέει: Αίρονται όλες οι έννομες συνέπειες, άρα ποινικές και διοικητικές. Το πρόστιμο είναι διοικητική έννομη συνέπεια εκ της ανυποταξίας και προβλέπεται από την υφιστάμενη νομοθεσία.

Άρα πιστεύω πως ναι διαγράφεται. Πάντώς στείλε ένα μέιλ στη Στρατολογία, να στο επιβεβαιώσουν. Θα σου απαντήσουν.


Καλησπέρα,

Εν συντομία,

Έπρεπε να παρουσιαστώ στις 10 Μαρτίου 2020

Έλαβα έγγραφο ανυποταξίας και προστίμου 6000? στις 21 Σεπτεμβρίου 2020

Έλαβα εκ νέου ειδοποίηση για να παρουσιαστώ στις 12 Νοεμβρίου 2020

Βάση του άρθρου 13 Παρ.9,

Έστω ότι παρουσιαζομαι στις 12/11 και για λόγους υγείας περνώ αναβολή 1 χρόνου.

1) Το πρόστιμο θα περάσει στην εφορία κανονικά μέχρι να πάρω την οριστική απαλλαγή σε 2 χρόνια;

2) Πρέπει η ιατρικη διάγνωση να έιναι πριν τις 10 Μαρτίου, ημερομηνία της πρώτης καταγής, η δεν παίζει ρόλο;

3) Εν τέλη, αφού πάρω την οριστική απαλλαγή από τον στρατό,(2 χρόνια μετά) το πρόστιμο διαγράφεται;

4) Πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον δικηγόρο για τα παραπάνω;

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων,

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Οκτ 23, 2020 4:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Heraldic
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Οκτ 02, 2019 4:47 pm
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Heraldic »

Θα μπορούσατε να θεωρηθείτε MKE χωρίς τις απαιτήσεις εργασίας;
Για παράδειγμα τι γίνεται αν είστε παντρεμένοι και εστιάζετε στις οικιακές εργασίες ενώ ο σύζυγος πληρώνει για τα έξοδα διαμονής σας για όλα τα χρόνια που ζείτε στο εξωτερικό;
πανος

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από πανος »

Εφοσον παρουσιαστεις μεχρι 31/12 θα διαφραφει το προστιμο σουαν εχεις πληρωσει ενα μερος του θα διαγραφει το υπολοιπο

αν το εχεις πληρωσει ολο δε διαγραφεται τιποτα

Sepultura7
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 16, 2020 11:27 pm
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Sepultura7 »

Γειά σε όλους!10 Ιουνίου έπρεπε να παρουσιαστώ στην Θήβα επειδή βρισκόμουν εξοτερικω και λόγω λοκνταουν μου άχυροθικε το εισιτήριο μου με λίγα λόγια δεν υπήρχαν πτήσεις. Επικοινώνησα με την στρατολογία τους έστειλα υπεύθυνη δήλωση από την πρεσβεία στο Λονδίνο και τα συνεχόμενο Μου εισιτήριο, μου απάντησαν οτι δεν έχουν οδηγίες για τέτοιες περιπτώσεις αλλά κρατά τα αποδεικτικά σου στοιχεία.

Τους πήρα ξανά τηλέφωνο και τούς λεο δεν θέλω να κηρυχθο ανυπότακτος και να με πρόγραμματισουν με την επόμενη ΕΣΟ

Μου έρχεται το χαρτί ξανά να παρουσιαστώ 10 Σεπτεμβρίου, πήγα Ελλάδα πέρασα επιτροπή για λόγους υγείας και πήρα αναβολή Για ένα χρόνο μέχρι 9.9.2021

12 Οκτωβρίου η στρατολογία στέλνει πρόστιμο 6000? εφορία για ανυποταξία

Περνώ τηλέφωνο την άλλη μέρα στρατολογία και μου λένε ότι δεν εχι έρθει απάντηση από το Γενικό Επιτελείο Στρατού ΓΕΣ και αν όντως δούνε ότι δεν μπορούσα να παρουσιαστώ το πρόστιμο θα διαγραφεί.

Υπάρχει καμιά άλλη τέτοια περίπτωση και τη μπορώ να κάνω; Η δικηγόρος μου λέει να κάνουμε ένσταση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γιώργος

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλημερα σε ολους.

Ελαβα συστημενο στις 17/11/2020, το οποιο ανεφερε οτι κυρυχθηκα ανυποτακτος και πρεπει να πληρωσω 6000, καθως απ'οσα λεει, επρεπε να ειχα παρουσιαστει τον Μαρτιο του 2020... Το βασικο προβλημα σε ολο αυτο ειναι πως δεν ελαβα ποτε καμια ειδοποιηση για το ποτε πρεπε να καταταγω, και οταν αναφερθηκα στη στρατολογια για λεπτομερειες η απαντηση ηταν "πως μου εγινε θυροκολληση 3 φορες", πραγμα το οποιο δε συνεβη ποτε... Μου ανεφεραν πως θα με βαλουν να καταταγω τον Ιανουαριο του 2021 και πως το προστιμο θα διαγραφει... Παρολαυτα πιστωθηκε κανονικα και πλεον μου λενε μονο αν αποδειχτει οτι δεν μπορεσατε να παρουσιαστειτε λογω ανωτερας βιας θα γινει διαγραφη...

Ερωτω εγω λοιπον... Τι ακριβως πρεπει να κανω που τραβαω τα μαλλια μου εδω κι ενα μηνα... Διοτι προφανως, δεν εχω να δωσω 6000 σε καμια περιπτωση... Να βαλω δικηγορο, να περιμενω να δω αν βγει ακρη οταν παρουσιαστω; Οποιος μπορει, παρακαλω ας βοηθησει γιατι εχω τρελαθει...

Χμμμ

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Χμμμ »

Καλησπερα. Ξερει κάποιος από δικιά του εμπειρία εαν έχεις βγει ανυπότακτος και εχει ερθει το πρόστιμο 6000ε. Και βγω ι5 θα παραμείνει το πρόστιμο η σβήνετε; Είχα 4 χρονια αναβολή συνολικά από το 2015 και δεν μπήκα ούτε τον Μάρτιο του 20 και τελικά βγήκα ανυπότακτος
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες