Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Μανώλης

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Μανώλης »

Με ποιον τρόπο! δλδ μετά από 7 χρόνια άμα είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού το πρόστιμο διαγράφετε; Και μπορείς να απαλλαχθεις κι από τι θητεία;
Παρης

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Παρης »

Καλησπέρα ήθελα να σε ρωτήσω γι' αυτό που είπες ότι βγήκες ανυπότακτος εξωτερικού το 2013 και μέχρι τώρα δεν είχες πληρώσει ούτε ευρώ, δεν αυξάνεται το ποσό; Πχ αντί για 6000? θα πληρώσεις 8000? Ρωτάω γιατί βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση Υπάρχει και ο νόμος που λέει ότι αν ζεις και εργάζεσαι σε άλλη χώρα πάνω από 7 χρόνια γίνεσαι ΜΚΕ. Ζω και εργάζομαι στο εξωτερικό έξι χρόνια, τι μου προτείνεις να κάνω, να περιμένω ένα χρόνο χωρίς να πληρώσω τίποτα ή να ξεκινήσω να πληρώνω με δόσεις το πρόστιμο;
Grteo
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 1:01 pm
Τοποθεσία: Glyfada, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Grteo »

Το θέμα με την ανυποταξία νομίζω ότι είναι να μην σε γράψουν πάνω από δύο φορές 12 18 και πάει λέγοντας

alx

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από alx »

Θα πρεπει να καταθεσεις ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα στην πρεσβεια/προξενειο της χωρας σου και αυτοι θα στειλουν ειδοποιηση στην στρατολογια. Μολις η στρατολογια βεβαιωσει οτι εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου, ενημερωνουν την εφορια και το προστιμο/τοκοι διαγραφονται
Άβαταρ μέλους
ypodiopos19
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2020 11:05 pm
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Ναι το ποσο αυξανεται οσο μενει εκτος ρυθμισης, γυρω στα 500 ευρω ετησιως. Αλλα αν τελικα το σβησεις, δε σε νοιαζει, σβηνονται και οι τοκοι μαζι.

Αν βγεις μονιμος κατοικος στα 7 χρονια μπορεις απλα να περιμενεις ως τοτε... Νοημα να ξεκινησεις να το πληρωνεις τωρα εχει μονο αν επειγει να βγαλεις φορολογικη ενημεροτητα, να λαβεις χρηματα σε ελληνικο λογαριασμο κλπ. ειτε στην ακραια περιπτωση που εχεις λαβει ειδοποιηση κατασχεσης απο την Εφορια.

Γιάννης

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Γιάννης »

Τι συμβαίνει ακριβώς με αυτή την περίπτωση;Ρωτάω διότι ήμουν ανυπότακτος δυο φορές.

Έχω τελειώσει με το φανταρικό, έχω και το απολυτήριο στα χέρια μου, και τώρα (27.7.2020) μου ήρθε πρόστιμο στο taxis 6.000.

Αντρέας ekwter.
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2020 1:43 am
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Αντρέας ekwter. »

Γιάννης έγραψε:Τι συμβαίνει ακριβώς με αυτή την περίπτωση;Ρωτάω διότι ήμουν ανυπότακτος δυο φορές.

Έχω τελειώσει με το φανταρικό, έχω και το απολυτήριο στα χέρια μου, και τώρα (27.7.2020) μου ήρθε πρόστιμο στο taxis 6.000.



Πότε βγήκες ανυπότακτος τη δεύτερη φορά; Ποια ημερομηνία ήταν να παρουσιαστείς και δεν το έκανες;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αντρέας ekwter. την Τετ Αύγ 19, 2020 10:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
AeUiico

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από AeUiico »

...2η φορά ανυπότακτος στις 11.5.2020Αν θυμάμαι σωστά η ημερομηνία για να παρουσιαστώ ήταν έως τις 10.5.2020.

Αναφέρεσαι στον 4609/2019;

Υγ. Συγνώμη για τη συντομία της απάντησης.

Έχω μιλήσει με δικηγόρο για το θέμα πριν λίγες ημέρες, απλώς αν υπάρχει παρόμοια περίπτωση ευχαρίστως να με καθοδηγήσει ο άνθρωπος.

AeUiico

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από AeUiico »

Αντρέας ekwter. έγραψε:Πότε βγήκες ανυπότακτος τη δεύτερη φορά; Ποια ημερομηνία ήταν να παρουσιαστείς και δεν το έκανες;


Στο προηγούμενο μήνυμα έκανα λάθος την ημερομηνία ανυποταξίας κατά ένα χρόνο.

Δεύτερη φορά ανυπότακτος Στις 11 Μαΐου 2019.

Για να παρουσιαστώ ήταν μέχρι τις 10 Μαΐου 2019.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Αύγ 24, 2020 11:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντρέας ekwter.
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2020 1:43 am
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Αντρέας ekwter. »

AeUiico έγραψε:Στο προηγούμενο μήνυμα έκανα λάθος την ημερομηνία ανυποταξίας κατά ένα χρόνο. Δεύτερη φορά ανυπότακτος Στις 11 Μαΐου 2019.

Για να παρουσιαστώ ήταν μέχρι τις 10 Μαΐου 2019.


O 4609/2019 δυστυχώς δεν σε καλύπτει γιατί δημοσιεύτηκε 3/5/2019 και δεν καλύπτει όσους κηρύχθηκαν ανυπότακτοι μετά τις 3/5/2019 αλλά αφορά τις ανυποταξίες πριν από τη συγκεκριμένη ημερομηνία.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Αύγ 31, 2020 11:14 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
AeUiico

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από AeUiico »

Αντρέας ekwter. έγραψε:
AeUiico έγραψε:Στο προηγούμενο μήνυμα έκανα λάθος την ημερομηνία ανυποταξίας κατά ένα χρόνο. Δεύτερη φορά ανυπότακτος Στις 11 Μαΐου 2019.

Για να παρουσιαστώ ήταν μέχρι τις 10 Μαΐου 2019.


O 4609/2019 δυστυχώς δεν σε καλύπτει γιατί δημοσιεύτηκε 3/5/2019 και δεν καλύπτει όσους κηρύχθηκαν ανυπότακτοι μετά τις 3/5/2019 αλλά αφορά τις ανυποταξίες πριν από τη συγκεκριμένη ημερομηνία.



Ακριβώς αυτό επικαλείται η υπηρεσία της στρατολογίας.

Ωστόσο, η ανάγνωση των νόμων ίσως να δέχονται κι άλλες ερμηνείες αλλά και πάλι είναι νωρίς να ξέρω τι θα ακολουθήσει.

Πάντως το χαρτί της στρατολογικής κατάστασης που αιτήθηκα και πήρα πριν λίγες ημέρες, εφόσον το πρόστιμο εμφανίστηκε στο taxis, αναγράφει ξεκάθαρα ότι δεν έχω καμία στρατιωτική υποχρέωση.

Ομολογουμένως είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση αυτή και σίγουρα δεν θέλω να πληρώσω τα 6,144 με τα τέλη για την ακρίβεια.

Θα δείξει.

Σ ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς.

Αντρέας ekwter.
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2020 1:43 am
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Αντρέας ekwter. »

AeUiico έγραψε:Ακριβώς αυτό επικαλείται η υπηρεσία της στρατολογίας.Ωστόσο, η ανάγνωση των νόμων ίσως να δέχονται κι άλλες ερμηνείες αλλά και πάλι είναι νωρίς να ξέρω τι θα ακολουθήσει.

Πάντως το χαρτί της στρατολογικής κατάστασης που αιτήθηκα και πήρα πριν λίγες ημέρες, εφόσον το πρόστιμο εμφανίστηκε στο taxis, αναγράφει ξεκάθαρα ότι δεν έχω καμία στρατιωτική υποχρέωση.

Ομολογουμένως είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση αυτή και σίγουρα δεν θέλω να πληρώσω τα 6,144 με τα τέλη για την ακρίβεια.

Θα δείξει.

Σ ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς.


Δυστυχώς δεν είναι καθόλου μπερδεμένη η κατάσταση. Το συγκεκριμένο πρόστιμο δεν υπάρχει τρόπος να το γίτώσεις, εκτός και αν στο μέλλον βγει κάποιος νόμος σαν τον 4609/2019 και σε απαλλάξει ή αν βγεις ΜΚΕ. Δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι. Το να πας σε δίκες για να αμφισβητήσεις το πρόστιμο, είναι πεταμένα λεφτά (αν αυτό σου πρότεινε ο δικηγόρος).

Τα 144 ευρώ τι είναι ακριβώς; Τέλη είσπραξης της εφορίας;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Σεπ 01, 2020 10:58 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
AeUiico

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από AeUiico »

Αντρέας ekwter. έγραψε:Δυστυχώς δεν είναι καθόλου μπερδεμένη η κατάσταση. Το συγκεκριμένο πρόστιμο δεν υπάρχει τρόπος να το γίτώσεις, εκτός και αν στο μέλλον βγει κάποιος νόμος σαν τον 4609/2019 και σε απαλλάξει ή αν βγεις ΜΚΕ. Δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι. Το να πας σε δίκες για να αμφισβητήσεις το πρόστιμο, είναι πεταμένα λεφτά (αν αυτό σου πρότεινε ο δικηγόρος).Τα 144 ευρώ τι είναι ακριβώς; Τέλη είσπραξης της εφορίας;

Ακριβώς, έχουμε και τα τέλη της εφορίας...

Πίστεψέ με, δεν είναι απλοποιημένη η περίπτωση αυτή και το γνωρίζει και η υπηρεσία της Στρατολογίας.

Ήδη μου προτάθηκε από αυτήν μια περίπτωση διαγραφής, απλώς επιφυλάσσομαι.

Ο δικηγόρος δεν μου πρότεινε να πάμε σε αμφισβήτηση και σε δίκη.

Το ΜΚΕ που αναφέρεις τι είναι, δεν γνωρίζω.

Το σπάσιμο είναι ότι όσο ασχολούμαι προσωπικά και διαβάζω τους νόμους, και γνωρίζω ανθρώπους για την περίπτωση αυτή, καταλαβαίνω ότι τα πάντα μπορεί να γίνουν.

Όχι παράνομα. Νόμιμα.

... Και πάλι, θα δείξει.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Σεπ 01, 2020 10:57 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντρέας ekwter.
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2020 1:43 am
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Αντρέας ekwter. »

AeUiico έγραψε:Ακριβώς, έχουμε και τα τέλη της εφορίας... Πίστεψέ με, δεν είναι απλοποιημένη η περίπτωση αυτή και το γνωρίζει και η υπηρεσία της Στρατολογίας.

Ήδη μου προτάθηκε από αυτήν μια περίπτωση διαγραφής, απλώς επιφυλάσσομαι.

Ο δικηγόρος δεν μου πρότεινε να πάμε σε αμφισβήτηση και σε δίκη.

Το ΜΚΕ που αναφέρεις τι είναι, δεν γνωρίζω.

Το σπάσιμο είναι ότι όσο ασχολούμαι προσωπικά και διαβάζω τους νόμους, και γνωρίζω ανθρώπους για την περίπτωση αυτή, καταλαβαίνω ότι τα πάντα μπορεί να γίνουν.

Όχι παράνομα. Νόμιμα.

... Και πάλι, θα δείξει.


Φίλε μου συγγνώμη μισό λεπτό, γιατί ίσως να μην κατάλαβα σωστά.

1. Τελικά έκανες τη θητεία σου ή πήρες απαλλαγή;

2. Έχεις περάσει Στρατοδικείο και σε αθώωσε για την ανυποταξία, κρίνοντας ότι δεν συνέτρεχαν οι απαράιτητες προϋποθέσεις για να κηρυχθείς ανυπότακτος;

3. Ποια περίπτωση διαγραφής σου πρότεινε η Στρατολογία;(Πραγματικά εκπλήσσομαι γιατί γνωρίζω πολύ καλά τη νομοθεσία).

4. Τι σου πρότεινε ο δικηγόρος;

5. ΜΚΕ είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

6. Η περίπτωσή σου είναι μια κλασσική περίπτωση ανυποταξίας, στην οποία πρέπει να πληρωθεί το πρόστιμο. Εκτός και αν βγεις ΜΚΕ ή ψηφιστεί νέος ευνοϊκός νόμος. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος 100%.

7. Γιατί θεωρείς ότι η δική σου περίπτωση δεν είναι απλή και κάποιου άλλου που βγηκε ανυπότακτος πχ στις 15/8/2019 είναι απλή;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Σεπ 01, 2020 12:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
AeUiico

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από AeUiico »

Αντρέας ekwter. έγραψε: Φίλε μου συγγνώμη μισό λεπτό, γιατί ίσως να μην κατάλαβα σωστά.

1. Τελικά έκανες τη θητεία σου ή πήρες απαλλαγή;

2. Έχεις περάσει Στρατοδικείο και σε αθώωσε για την ανυποταξία, κρίνοντας ότι δεν συνέτρεχαν οι απαράιτητες προϋποθέσεις για να κηρυχθείς ανυπότακτος;

3. Ποια περίπτωση διαγραφής σου πρότεινε η Στρατολογία;(Πραγματικά εκπλήσσομαι γιατί γνωρίζω πολύ καλά τη νομοθεσία).

4. Τι σου πρότεινε ο δικηγόρος;

5. ΜΚΕ είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

6. Η περίπτωσή σου είναι μια κλασσική περίπτωση ανυποταξίας, στην οποία πρέπει να πληρωθεί το πρόστιμο. Εκτός και αν βγεις ΜΚΕ ή ψηφιστεί νέος ευνοϊκός νόμος. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος 100%.

7. Γιατί θεωρείς ότι η δική σου περίπτωση δεν είναι απλή και κάποιου άλλου που βγηκε ανυπότακτος πχ στις 15/8/2019 είναι απλή;


Δεν είναι θέμα να μην έχεις καταλάβει καλά. Δεν έχουμε παρουσιάσει ολόκληρη την περίπτωση.

Καλά κάνεις και θέτεις τους προβληματισμούς σου.

1. Θητεία τέλος. Καμία απαλλαγή.

2... Και στις δύο ανυποταξίες δεν έχω παραστεί σε κανένα στρατοδικείο.

3. Έχω εκπλαγεί το ίδιο. Αναφέρομαι στην περίπτωση που η ίδια υπηρεσία μπορεί να ακυρώσει το πρόστιμο, έτσι απλά.

4. Δεν θα απαντήσω σε αυτό.

5. Οκ. Ευχαριστώ.

6. Στο πρώτο σκέλος όχι και τόσο. Στο δεύτερο σκέλος θα ήταν ωραίο να ψηφιζόταν.

7. Διότι η περίπτωσή μου έχει να κάνει με το δεύτερο πρόστιμο της δεύτερης ανυποταξίας εφόσον δεν υπέχω σήμερα καμία στρατιωτική υποχρέωση.

(Δεν θεωρώ την περίπτωση που παραθέτεις ως απλή. Δεν γνωρίζω. Η δική μου όμως, όπως είπα πριν, γνωρίζοντάς την η υπηρεσία της στρατολογίας, δεν είναι απλοποιημένη).

*Όταν προχωρήσει και όπως προχωρήσει η κατάσταση αυτή, θα ενημερώσω.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Σεπ 02, 2020 11:46 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες