Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ypodiopos19

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Φιλε μου θα πρεπει να ζητησεις απο τη Στρατολογια και το τοπικο αστυνομικο σου τμημα με καποιο τροπο να σου δειξει που ακριβως σε αναζητησε και που εκανε τη θυροκολληση... Υπαρχει μηπως καμια περιπτωση να ειχες αλλαξει διευθυνση απο τα 18 ως τωρα και να πηγε αλλου; Εχεις κανει περιοδευων;

Εαν δε μπορουν να αποδειξουν οτι σε ειδοποιησαν σε καποια διευθυνση, νομιζω εχεις αρκετες πιθανοτητες να βρεις το δικιο σου... Θα πρεπει να κανεις μια αιτηση στη Στρατολογια με αιτημα τη διαγραφη... Στην απαντηση, αν απορριφθει, θα πρεπει να σου αποδειξουν επαρκως οτι προσπαθησαν να σε ειδοποιησουν... Αν δε βγαλεις ακρη ετσι, να ρωτησεις κι ενα δικηγορο, δε χανεις κατι... Μην περιμενεις πολυ γιατι οσο περναει ο καιρος ισως να ειναι δυσκολοτερο να δικαιολογησεις την ανωτερα βια που σου ζητανε...

Lol

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Lol »

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση: Τι γίνεται με την διαγραφή του προστίμου ανυπότακτου εξωτερικού; Όταν γίνεσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού ποια είναι η διαδικασία διαγραφής του προστίμου; Υπάρχει κάποιος που το ξέρει;
Βησσαρίων

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Βησσαρίων »

Γεια σας σε όλους. Εγω Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα! Ειμουν ανυπότακτος το 2020 και τελείωσα τον στρατό 2021. Η ανυπότακσια μου διερκησε 3 μήνες. Εφαγα πρόστιμο 6.000? και έχω στρατοδικείο τον Απρίλιο. Τι θα γίνει σα αυτή τη φάση εγώ εκπλήρωσα τις στρατιωτικές υποχρεώσεις. Εαν δεν παρουσιαστώ στο στρατοδικείο γιατί μόλις τελείωσα το στρατό ξαναπήγα Αγγλία και μένω. Μπορει το στρατοδικείο να γίνει αργότερα η αν δεν παρουσιαστώ καν στο στραδικειο ποια θα είναι η ποινή ;
ypodiopos19

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Βρες ενα δικηγορο μηπως πάρει καμια αναβολή στη δικη (πιθανον να μπορεις να το κανεις και μονος σου... Ειδικα και λόγω κατοικίας στην Αγγλία την περίοδο αυτή έχεις λόγο αντικειμενικό... ), για την περιπτωση να αλλαξει κατι προς το καλυτερο... Αν δεν παρουσιαστεις, υπαρχει η πιθανότητα να δικαστείς ερήμην.

Πάντως αν εχεις ηδη υπηρετησει, λογικα θα ειναι πιο επιεικείς. Ειχες κανει την αιτηση για ανυποτακτος εξωτερικού μέσω πρεσβείας στο ενδιάμεσο; Ή φαινόσουν ως εσωτερικού στο τρίμηνο αυτό;

Anonymous.GR

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Anonymous.GR »

Γεια σας παιδιά έχω την εξής ερώτηση αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού και σου επιβλήθηκε το πρόστιμο των 6000? όταν συμπληρώσεις τα 7 χρόνια συνεχόμενης εργασίας και πάρεις το χαρτί μόνιμου κατοίκου εξωτερικού το πρόστιμο σβήνεται ;
Νικος

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Νικος »

Εγώ πάντως είχα βγει 2 φορές ανυπότακτος και πήρα ι5... Και με τον νόμο Καμμένου διαγράφηκαν τα 12.000. Και απλά πλήρωσα 200 ευρώ από ένα στρατοδικείο που δεν πήγα.2011-2016
teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Anonymous.GR έγραψε:Γεια σας παιδιά έχω την εξής ερώτηση αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού και σου επιβλήθηκε το πρόστιμο των 6000? όταν συμπληρώσεις τα 7 χρόνια συνεχόμενης εργασίας και πάρεις το χαρτί μόνιμου κατοίκου εξωτερικού το πρόστιμο σβήνεται ;


Ναι.

teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Lol έγραψε:Ήθελα να κάνω μια ερώτηση: Τι γίνεται με την διαγραφή του προστίμου ανυπότακτου εξωτερικού; Όταν γίνεσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού ποια είναι η διαδικασία διαγραφής του προστίμου; Υπάρχει κάποιος που το ξέρει;


Δεν υπάρχει διαδικασία. Διαγράφεται και επιστρέφεται το ποσό που έχεις πληρώσει.

Kwstass92

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Kwstass92 »

Καλησπέρα,

Τον Μάρτιο του 2020 ήταν να μπω, ένα μήνα μετά βγήκα ανυπότακτος εξωτερικού και πριν ένα μήνα μπήκε επιτέλους το πρόστιμο των 6000Ε στην εφορία (για κάποιο λόγο άργησαν, τέλος πάντων). Δε με ενδιαφέρει να το πληρώσω αφού σκοπεύω σε 3 χρόνια να βγω ΜΚΕ και να το ξεμπερδέψω.

Ένα πράγμα με ανησυχεί τώρα. Είναι αλήθεια ότι αν χρωστάς πάνω από 5000Ε στην εφορία βγαίνεις αυτόφωρο και σε πάνε μέσα; Με άλλα λόγια, αν έχεις πρόστιμο ρισκάρεις πολύ να έρθεις στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ.

ypodiopos19

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Kwstass92 έγραψε:Καλησπέρα,

Τον Μάρτιο του 2020 ήταν να μπω, ένα μήνα μετά βγήκα ανυπότακτος εξωτερικού και πριν ένα μήνα μπήκε επιτέλους το πρόστιμο των 6000Ε στην εφορία (για κάποιο λόγο άργησαν, τέλος πάντων). Δε με ενδιαφέρει να το πληρώσω αφού σκοπεύω σε 3 χρόνια να βγω ΜΚΕ και να το ξεμπερδέψω.

Ένα πράγμα με ανησυχεί τώρα. Είναι αλήθεια ότι αν χρωστάς πάνω από 5000Ε στην εφορία βγαίνεις αυτόφωρο και σε πάνε μέσα; Με άλλα λόγια, αν έχεις πρόστιμο ρισκάρεις πολύ να έρθεις στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ.



Όχι. Έχει καταργηθεί το αυτόφωρο για χρέη και έχει ανέβει το όριο της δίωξης στις 100 χιλιάδες. Κάτω από αυτό το ποσό μόνο διοικητικά μέτρα επιβάλλονται για την αναγκαστική είσπραξη του χρέους (π. Χ. Άδειασμα λογαριασμού).

Παναγιώτης

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλησπέρα σας είμαι ανυποτακτος από το 2019 έχω φάει ήδη δύο προστιματα και πριν λίγες μέρες συλληφθηκα ργω δεν μπορώ και δεν θέλω να πάω πλέον έχω και δύο μωρά παιδιά τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση αν μπορεί κάποιος να απαντήσει ευχαριστώ
ypodiopos19

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Καλησπέρα,

Μπορεις να δωσεις λιγες παραπανω πληροφορίες; Πρωτη φορα κληθηκες το 2019 ή σε ειχαν ξανακαλεσει;

Εισαι εξωτερικού ή εσωτερικού ανυποτακτος; Για εξωτερικου ισως δικαιουσαι αναβολη μετα απο καποια χρονια διαμονης.

Κανονικα δεν πεφτουν πια 2 προστιμα για την ιδια ανυποταξία, μηπως παρουσιαστηκες καποια στιγμή, πηρες αναβολή και μετά ξαναβγηκες ανυποτακτος; Πως εφαγες δευτερη φορά προστιμο; Κι επισης τι ηλικια εχεις; Αν εισαι πανω απο 33 μπορεις να εξαγορασεις την περισσοτερη θητεια (αλλα αν εχεις φαει ηδη 2 προστιμα, συνολικα μιλαμε για πολλά λεφτά... ), γι'αυτο ρωταω, μηπως εφαγες άδικα το δευτερο και μπορείς ισως να κανεις ενσταση.

Πανοςκρι

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Πανοςκρι »

Καλησπέρα και καλή χρονιά φίλε μου είχα κληθεί το 19 να πάω δεν παρουσιάστηκα μου κόπηκε πρόστιμο μετά πήγα στην στρατολογια γιατί με κάλεσαν υπέγραψα κάποια χαρτιά έκτοτε δεν με κάλεσαν πάλι η αλήθεια είναι και μου κόπηκαν δύο πρόστιματα μια για το 19 και μια για το 20 τώρα με ξανς κάλεσαν για 19 Γενάρη φυσικά τους είπα στην στρατολογια ότι δεν μπορώ να παρουσιαστώ για οικογενειακους λόγους μήπως αν δικαιούμαι αναβολή έλαβα μια ειρωνεία άλλο πράγμα και αυτά Ελλάδα διαμενω δεν έχω πάει ποτέ μου εξωτερικό

Κώστας Κ.

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Κώστας Κ. »

Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Είμαι 31 ετών Πριν 8 χρόνια κυρήχθηκα ανυπότακτος εξωτερικού λόγω σπουδών και μου επιβλήθηκε πρόστιμο το οποίο πλήρωσα. Τώρα διαμένω στην Ελλάδα τα τελευταία 3 χρόνια λόγω προσωπικών υποχρεώσεων και σύντομα έχω ένα ταξίδι στο εξωτερικό. Υπάρχει περίπτωση

να κυρηχθώ εκ νέου ανυπότακτος σε περίπτωση ελέγχου; Έχω δηλωμένη στην στρατολογία τη διευθυνση εξωτερικού. Στόχος μου είναι να το αποφύγω και να προχωρήσω σε εξαγορά θητείας.

Ευχαριστώ

IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Re: Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από IASON »

Καλησπερα! Τον Νοεμβριο βγηκα ανυποτακτος μιας και δεν παρουσιαστικα αφου ημουν ναυτολογημενος απο τον Ιουλιο και ξεμπαρκαρα Φεβρουαριο! Μου εστειλαν το προστιμο των 6000 φυσικα! Απο αρχες Μαρτιου διεκοψα την ανυποταξια και εκανα αιτηση ανωτερας βιας διοτι ημουν οντως ναυτολογημενος και δεν μπορουσα να ξεμπαρκαρω εγκαιρα για να παρουσιαστω στον ημερομηνια που μου ειπαν! Ακομα η αποφαση δεν εχει βγει αλλα το προστιμο "τρεχει" και εχω μεχρι την αλλη εβδομαδα οπου συμπληρωνω 2μηνο να κανω προσφυγη! Γενικα ξερετε την διαδικασια; Ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να δεχτουν την αιτηση ανωτερας βιας και ποσες την προσφυγη?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης