Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Fanis K.
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Μαρ 26, 2019 6:38 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από Fanis K. »

Δώρα έγραψε:Στο thepressroom το δημοσίευσαν το σχετικό άρθρο. Γενικότερα δεν θέλουν να προσλάβουν μόνιμο προσωπικό, αλλά το πρόβλημα δεν λύνεται με τριετής θητείες.


Το θέμα πιστεύω είναι κλασσικά το οικονομικό.

Και επίσης η θητεία των ΟΒΑ είναι τριετής με ανανεώσεις. Τώρα αυτό που λένε μερικοί ότι σε διώχνουν, ειδικά τώρα δύσκολα να γίνει.

Άντε να έλεγα ότι έχουμε προσωπικό και μάλιστα νέο ηλικιακά μπορεί να έδιωχναν. Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα. Έχουμε υποστελεχωμένο και γηρασμένο προσωπικό. Θέλουν άμεσες προσλήψεις.

Δεν θα κάτσουν τώρα να αρχίσουν διαδικασίες για ΕΠΟΠ. Θα πάρει πολύ καιρό.

Άλλο που έδιωξαν του 2014. Και τότε δεν είχε πολλούς ΟΒΑ. Όχι ότι τώρα έχει. Τότε είχαν απολυθεί και δημόσιοι υπάλληλοι γενικά.
Προσωπικά πιστεύω ότι οι ΟΒΑ είναι οι επόμενοι ΕΠΟΠ. Ποιος ο λόγος να έχεις ΟΒΑ να τους εκπαιδεύεις και μετά να τους διώχνεις;
Κανένα όφελος.

Γνωρίζω Δώρα ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να μπουν ΟΒΑ.

Ας ελπίσουμε να βγάλει με το νέο έτος ΟΒΑ, ώστε σε βάθος χρόνου να υπάρχει πιο μεγάλη πιθανότητα να βγάλει και για ΕΠΟΠ και να σου δωθεί μια ευκαιρία.

Ηλικιακά Δώρα έχεις περιθώριο;

Δώρα

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από Δώρα »

Σαφώς και είναι οικονομικό δυστυχώς, αλλά με το να διορίζουν παιδιά για ένα χρονικό διάστημα από τριών έως έξι ετών στην καλύτερη περίπτωση δεν λύνει μακροπρόθεσμα το πρόβλημα. Όλοι οι οικονομικοί πόροι που θα έχουν διατεθεί για την εκπαίδευση και την σίτιση αυτών των ατόμων μόνο και μόνο για να τους διώξουν στο επικείμενο μέλλον τους θεωρώ Αδικοχαμένους. Ακούγονται για περίπου 2.000 θέσεις ΟΒΑ που θα μπορούσαν να γίνουν 1.000 ΕΠΟΠ με τα ίδια έξοδα ας πούμε.

Φάνη μου είμαι εικοσιενός ετών. Έχω πραγματικά αγανακτήσει με τη πρόσληψη μόνιμου προσωπικού από τα άλλα ένστολα σώματα αυτό το διάστημα με σκοπό να αντιμετωπισθούν ίδιου είδους Προβλήματα και ο στρατός να συνεχίζει να κάνει τα στραβά μάτια... Και μάλιστα σε μία εποχή που ακούγονται συνέχεια στρατιωτικές απειλές προς πλευράς μας. Να έχουμε μια τόση αποδυναμωμένη στρατιωτική δύναμη και να μην θέλουν ή να μην απαιτούν από την κυβέρνηση να προσλάβουν μόνιμα νέα άτομα που επιθυμούν να εκπαιδευτούν και να υπηρετήσουν την πατρίδα.

Fanis K.
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Μαρ 26, 2019 6:38 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από Fanis K. »

jimis έγραψε:
Fanis K. έγραψε:Σε βάθος χρόνου προφανώς θα ανοίξει ο δρόμος για ΕΠΟΠ.Αν βγάλει του χρόνου για ΟΒΑ όπως λένε δεν σημαίνει ότι θα βγάλει και ΕΠΟΠ στο καπάκι.

Και όταν βγάλει για ΕΠΟΠ το μεγαλύτερο ποσοστό που θα μπει ΟΒΑ θα είναι.



ανεξαρτητος σειρας τον οβα θα μπουν το ιδιο;

πχ σειρα του 13,16,17 και 20 θα τους εχει στο ιδιο σακι



Οι ΟΒΑ σε περίπτωση προκήρυξης ΕΠΟΠ παίρνουν 100 μόρια. Τώρα δεν γνωρίζω αν είσαι πάνω από 3 χρόνια ΟΒΑ παίρνεις παραπάνω.

Αν και κανονικά οι ΟΒΑ πρέπει να είναι ξεχωριστή κατηγορία. Λόγω της προϋπηρεσίας.

Άβαταρ μέλους
brorouk
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:03 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από brorouk »

Δώρα έγραψε: Σαφώς και είναι οικονομικό δυστυχώς, αλλά με το να διορίζουν παιδιά για ένα χρονικό διάστημα από τριών έως έξι ετών στην καλύτερη περίπτωση δεν λύνει μακροπρόθεσμα το πρόβλημα. Όλοι οι οικονομικοί πόροι που θα έχουν διατεθεί για την εκπαίδευση και την σίτιση αυτών των ατόμων μόνο και μόνο για να τους διώξουν στο επικείμενο μέλλον τους θεωρώ Αδικοχαμένους. Ακούγονται για περίπου 2.000 θέσεις ΟΒΑ που θα μπορούσαν να γίνουν 1.000 ΕΠΟΠ με τα ίδια έξοδα ας πούμε.

Φάνη μου είμαι εικοσιενός ετών. Έχω πραγματικά αγανακτήσει με τη πρόσληψη μόνιμου προσωπικού από τα άλλα ένστολα σώματα αυτό το διάστημα με σκοπό να αντιμετωπισθούν ίδιου είδους Προβλήματα και ο στρατός να συνεχίζει να κάνει τα στραβά μάτια... Και μάλιστα σε μία εποχή που ακούγονται συνέχεια στρατιωτικές απειλές προς πλευράς μας. Να έχουμε μια τόση αποδυναμωμένη στρατιωτική δύναμη και να μην θέλουν ή να μην απαιτούν από την κυβέρνηση να προσλάβουν μόνιμα νέα άτομα που επιθυμούν να εκπαιδευτούν και να υπηρετήσουν την πατρίδα.

Δώρα φιλικά στο λέω, είσαι 21 και θές να μπείς στον στρατό, γτ δεν το προσπάθησες να μπείς στη ΣΜΥ; Και την ηλικία έχεις και την διάθεση. Στο λέω γτ ακόμα έχεις χρόνο, εγω είμαι 27 και κατάλαβα τι ήθελα όταν λιγο αργά.
ΕΛ. ΔΥ. Κ
NAVY

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από NAVY »

Συμφωνω παιδια με τα οσα λετε παραπανω... Ομως πιστευω οτι η υποθεση προσληψης ΕΠΟΠ δεν ειναι θεμα μονο της κυβερνησης! Σαφως συμφερει η προσληψη μονιμου προσωπικου, διοτι δεν νοειτω να περνεις ΟΒΑ να τους εκπαιδευεις και υστερα να τους απολυεις, δεν συμφερει το κρατος και δεν ειναι και σωστο να απολυεις ετοιμους εκπαιδευμενους! Ομως πιστευω προσωπικη μου αποψη... Οτι το θεμα ΕΠΟΠ προσκρουει στην αρνηση και αντιδαση των απ εξω. Δυστυχως λογω χρεωκοπιας και μνημονιων που περασε η χωρα μας και αυτα που εχουν υπογραψει... Απαγορευουν να προσλαβει η οποιαδηποτε κυβερνηση μονιμο προσωπικο στον δημοσιο τομεα! Και δυστυχως τους ΕΠΟΠ τους εχουν συγκαταλεγει σε αυτην την περιπτωση! Δηλαδη προσληψη μονιμου προσωπικου στο δημοσιο! Πιστευω οτι ειναι και αυτος ενας πολυ σοβαρος λογος που δεν μπορουν να κανουν προσληψεις ΕΠΟΠ!
Fanis K.
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Μαρ 26, 2019 6:38 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από Fanis K. »

Δώρα και τα παιδιά που είναι ΟΒΑ, προφανώς έχουν στόχο να γίνουν ΕΠΟΠ.Νομίζω είναι λίγο νωρίς για να μιλάμε τι θα γίνει με τους ήδη υπάρχοντες ΟΒΑ.

Εφόσον δεν έχουν διώξει εκτός από μια φορά δεν μπορούμε να προβλέψουμε.

Αδικοχαμένοι δεν είναι με τίποτα γιατί αν αργότερα βγει για ΕΠΟΠ αυτοί θα είναι πιο ευνοϊμένοι από τα άτομα που θέλουν κατευθείαν ΕΠΟΠ.

Πάντως είμαστε σε πολύ καλή ηλικία. Και εγώ 21 είμαι. Μπορώ να μπω και ΟΒΑ. Αν βγει για ΟΒΑ και καταφέρω να μπω θέλω να ελπίζω στο μέλλον για ΕΠΟΠ. Εμένα προσωπικά μου αρέσει ο στρατός και θέλω να ασχοληθώ με το επάγγελμα.

Δυστυχώς πολλοί κυνηγάνε την μονιμότητα και για αυτό είναι πολλοί αρνητικοί με τους ΟΒΑ.

(Γενικά αναφέρομαι μην παρεξηγηθείς).

Δεν λέω καλή η μονιμότητα κλπ. σκοπός είναι να το θέλουμε κιόλας. Αλλά λίγοι είναι αυτοί που το θέλουν πραγματικά.

Όπως το δει κανείς.

Τέλος πάντων.

Ο brorouk έχει ένα δίκιο. Θα μπορούσες να γράψεις πανελλήνιες.

Και εγώ θα μπορούσα αλλά έχω τους λόγους μου.

Μπορεί και εσύ να έχεις τους δικούς σου λόγους βέβαια.

Έχεις νεαρή ηλικία, δεν χρειάζεται να αγανακτείς.

Έχε μια δουλειά, εκτός και αν δουλεύεις και ότι γίνει μέχρι να φτάσεις τα 28 που είναι το όριο ηλικίας.

Κοίτα εσύ τι θα κάνεις, φτιάξε την ζωή σου και όταν προκύψει κάτι με τον στρατό πράξε αναλόγως.

Δώρα

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από Δώρα »

Ήμουν θεωρητική κατεύθυνση και ο στρατός δεν δέχεται άτομα εκτός από τα 10-15 που παίρνουν ΣΣΑΣ. Δυστυχώς με τα ανεβασμένα όρια ύψους δεν είχα ούτε τη δυνατότητα να συμμετέχω στα σώματα που επιτρέπουν την εισαγωγή ατόμων από τη θεωρητική, καθώς είμαι μόλις 1,68μ. Τώρα απλά σπουδάζω Ψυχολογία και αναμένω τις εξελίξεις. Πάντως χαίρομαι που βλέπω και άλλα νέα παιδιά να ψάχνονται.
Fanis K.
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Μαρ 26, 2019 6:38 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από Fanis K. »

NAVY έγραψε:Συμφωνω παιδια με τα οσα λετε παραπανω... Ομως πιστευω οτι η υποθεση προσληψης ΕΠΟΠ δεν ειναι θεμα μονο της κυβερνησης! Σαφως συμφερει η προσληψη μονιμου προσωπικου, διοτι δεν νοειτω να περνεις ΟΒΑ να τους εκπαιδευεις και υστερα να τους απολυεις, δεν συμφερει το κρατος και δεν ειναι και σωστο να απολυεις ετοιμους εκπαιδευμενους! Ομως πιστευω προσωπικη μου αποψη... Οτι το θεμα ΕΠΟΠ προσκρουει στην αρνηση και αντιδαση των απ εξω. Δυστυχως λογω χρεωκοπιας και μνημονιων που περασε η χωρα μας και αυτα που εχουν υπογραψει... Απαγορευουν να προσλαβει η οποιαδηποτε κυβερνηση μονιμο προσωπικο στον δημοσιο τομεα! Και δυστυχως τους ΕΠΟΠ τους εχουν συγκαταλεγει σε αυτην την περιπτωση! Δηλαδη προσληψη μονιμου προσωπικου στο δημοσιο! Πιστευω οτι ειναι και αυτος ενας πολυ σοβαρος λογος που δεν μπορουν να κανουν προσληψεις ΕΠΟΠ!


Όπως έχω ξαναπεί είναι νωρίς ακόμα για να κρίνουμε το μέλλον των ΟΒΑ. Ας διώξουν ΟΒΑ πρώτα και μετά μπορούμε να λέμε.

Πολλοί τώρα λένε όταν βγάλει για ΟΒΑ μεγαλώνουν και οι πιθανότητες να βγάλουν για ΕΠΟΠ.

Τώρα NAVY έβγαλαν για Σώματα Ασφαλείας.

Είπαμε όλα μαζί δεν μπορούν να τα βγάλουν.

Τέλος πάντων ας βγάλει κάτι και βλέπουμε.

Εξήγησα τον λόγο που πρέπει να μπει κάποιος ΟΒΑ (εφόσον μπορεί).

πανος

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από πανος »

Και το 2009 ειχαν βγαλει για στρατο, λιμενικο, πυροσβεστικη
Fanis K.
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Μαρ 26, 2019 6:38 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από Fanis K. »

Δώρα έγραψε:Ήμουν θεωρητική κατεύθυνση και ο στρατός δεν δέχεται άτομα εκτός από τα 10-15 που παίρνουν ΣΣΑΣ. Δυστυχώς με τα ανεβασμένα όρια ύψους δεν είχα ούτε τη δυνατότητα να συμμετέχω στα σώματα που επιτρέπουν την εισαγωγή ατόμων από τη θεωρητική, καθώς είμαι μόλις 1,68μ. Τώρα απλά σπουδάζω Ψυχολογία και αναμένω τις εξελίξεις. Πάντως χαίρομαι που βλέπω και άλλα νέα παιδιά να ψάχνονται.


Αχ αυτό το ύψος. Μεγάλη υπόθεση που αν μιλήσουμε για αυτό το θέμα θα μιλάμε για μέρες.

Τέλος πάντων.

Μπράβο Δώρα που σπουδάζεις και κάτι (ωραία ειδικότητα κιόλας).

Πάντως τι στο καλό; Μέχρι να φτάσεις 28 δεν θα βγει για ΕΠΟΠ?

Και μια φιλική συμβουλή. Αν δεν ασχολείσαι ιδιαίτερα με την γυμναστική καλό είναι να αρχίσεις πιο εντατικά γιατί μάλλον ξέρεις ότι για να μπεις ΕΠΟΠ έχει αθλήματα και τις γυναίκες τις πετσοκόβουν.

Πάνος

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από Πάνος »

γνωρίζετε ποια είναι τα όρια για την όραση;
Άβαταρ μέλους
glock
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2015 2:22 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από glock »

Μονο ΟΒΑ καταδρομεα.
Άβαταρ μέλους
Yianni
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 16, 2018 9:29 pm
Τοποθεσία: πολιτης
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από Yianni »

Να παρω την ευκαιρια να ευχηθω σε ολους χρονια πολλα και καλα και στους νεους Να δουν συντομα την προκυρηξη για εποπ, εγω γραφτηκα κοντα σας παρακολουθωντας τις εξελιξεις για τον γιο μου οσο υπηρετει Καλη χρονια λοιπον με υγεια Γιαννης
Σταματης

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από Σταματης »

Καλημερα!
μια απορία, εαν τελιωσαμε σαν οπλιτες πεζικου, μπορουμε να δηλωσουμε σαν οβα ειδικων δυναμεων?
stamatis

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2019)

Δημοσίευση από stamatis »

Κατ' εξαίρεση, ως Οπλίτες Βραχείας Ανακατάταξης (ΟΒΑ) Ειδικών Δυνάμεων - Ομάδων Υποβρυχίων Καταστροφών (ΟΥΚ) είναι δυνατόν να υπηρετούν και όσοι εκπληρώνουν ή εκπλήρωσαν τη στρατεύσιμη στρατιωτική τους υποχρέωση σε οποιονδήποτε Κλάδο των Ενόπλων Δυνάμεων, καθώς και σε οποιοδήποτε Όπλο - Σώμα για τους ανήκοντες στο Στρατό Ξηράς. Ομοίως, είναι δυνατόν ήδη υπηρετούντες ΟΒΑ να μεταφερθούν ή να μεταταγούν στις Ειδικές Δυνάμεις - ΟΥΚ. Η ανακατάταξη ή επανακατάταξη και η μεταφορά των ΟΒΑ γίνεται με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας μετά από πρόταση του οικείου Γενικού Επιτελείου. ».
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες