595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
595 Α/Μ ΤΠ

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από 595 Α/Μ ΤΠ »

Καλησπέρα, παρουσιαζομαι στο 595 αερομεταφορομενο Τάγμα Πεζικού στη Νεα Σάντα γνωριζει κανεις πως ειναι τα πράγματα εκει; εχει πολυ τρεξιμο; γιατι σε δημοσιευσεις απο το 2016 γραφουν τα χειροτερα.
Άβαταρ μέλους
georgech
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2018 4:38 pm
Τοποθεσία: Στρατιωτης
Επικοινωνία:

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από georgech »

Καλησπέρα παρουσιαζομαι και εγω στης 14/11 στου ζωγκου νεα σαντα, μοναδα τοποθετησεις περιβολάκι, εαν δεν εισαι αερομεταφερομενος στο κιλκις θα κατσεις κανα 2 24 ωρα σαν εμενα και μετα στην μοναδα σου. Το όνομα σου και ποτε παρουσιαζεσαι μπας και τα πουμε εκει;
NEOS

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από NEOS »

Παίδες τελικά πως ήταν; Παρουσιάζομαι κι εγώ εκεί...
PavMk

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από PavMk »

Ξέρει κανείς τι συνθήκες επικρατούν στο συγκεκριμένο στρατόπεδο;
kostasgal
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 8:26 pm
Επικοινωνία:

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από kostasgal »

Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιάζομαι κι εγώ την προσεχή Πέμπτη στο στρατόπεδο Ζώγκου στις διαβιβάσεις. Έχουμε κάποια εικόνα από το στρατόπεδο και τις συνθήκες. ΔΝ για Θεσσαλονίκη παίρνεις εύκολα;
Lele

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από Lele »

Καλησπέρα, τελικά γνωρίζουμε τι συμβαίνει στο εν λόγω στρατόπεδο όταν σε καλούν εκεί; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

K404

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από K404 »



Παρουσιάζεται κανείς Έρευνας Πληροφορικής Νέα Σάντα; Επίσης οποιαδήποτε πληροφορία από κάνα παλιό είναι καλοδεχούμενη.

Dimos7

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από Dimos7 »

Τελικά πως είναι εκεί οι συνθήκες γιατί κι εγώ παρουσιάζομαι πρόσφατα εκεί !!! Στο στρατόπεδο Ζωγκου!
595

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από 595 »

Παρουσιάζομαι κ εγώ εκεί μάγκες απ' όσα μου έχουν πει θα μαστε κοκκινομπερεδες θα φάμε λούκι από άποψη ασκήσεων κλπ. λιγο για τις εξετάσεις έχω άγχος
ΤιΝαΛεμεΤωρα

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από ΤιΝαΛεμεΤωρα »

Πάει λίγο παραπάνω από 5ετία που υπηρέτησα στην 71η, Νέα Σάντα Κιλκίς. Έχει 2 στρατόπεδα το ένα απέναντι απο το άλλο εκεί που επικρατούν οι ίδιες συνθήκες πάνω κάτω. Θα γράψω ό, τι θυμάμαι.

Σκοπιές με 18κιλο αλεξίσφαιρο και πολλές εφόδους. Ελπίζω να έχετε γερά γόνατα. Προβλεπέ γενικά, αλλιώς θα έχετε πρόβλημα.

Καλούτσικο φαγητό αλλά... Υπό πίεση αφού συνήθως πας για φαγητό μετά τη βολή και πριν την υπηρεσία σου, οπότε έχεις κανα 15λεπτο να φας, κάποιες μέρες και λιγότερο. Υπήρχαν μέρες που δεν έφαγα γιατί γυρίσαμε 2 και 10 και είχα σκοπιά στις 2...

Περίπου 4-5 φορές την εβδομάδα ασκήσεις στο πεδίο βολής (και βολές φυσικά). Το πρόβλημα εδώ είναι ότι για να πας στο πεδίο βολής, περπατάς περίπου 40 λεπτά και άλλο τόσο στον γυρισμό με φουλ εξαρτήσεις, όπλα κτλ σε ανηφορικούς στο πήγαινε και κατηφορικούς στο γύρνα δρόμους.

Οι αξιωματικοί ήταν καλοί αν δεν αντιμιλούσες, δεν έπαιζαν καψώνια για κανένα λόγο. Οι ΕΠΟΠ δεν ενοχλούσαν ποτέ φαντάρους.

Ο θάλαμος των στρατιωτών είναι πρακτικά ένα πολύ μεγάλο μακρόστενο κτίριο που χωρίζεται με μεσοτοιχίες - όχι σε δωμάτια, καθώς δεν κλείνουν τελειως οι τοίχοι. Γενικά θα έλεγα πολύ κακές εγκαταστάσεις. Τουαλέτες μέσα στο ίδιο κτίριο, αν φώναζε κάποιος από τη μία άκρη του κτιρίου τον άκουγες στην άλλη, δεν παίζει προσωπικός χώρος κτλ. Το καλό είναι ότι είσαι τόσο κουρασμένος που πραγματικά δεν σε ξυπνάει τίποτα. Οπλοβαστοί μέσα στο ίδιο κτίριο, ακριβώς δίπλα στα κρεβάτια. Ζεστό νερό δεν είχε πάντα. Τα καλοριφέρ δεν πολυλειτουργούσαν.

Δεν υπήρχε χρόνος ούτε για ύπνο τις πιο πολλές μέρες. Συνήθως πήγαινε κάπως έτσι...

Ξύπνημα, πρωινό, περπάτημα για το πεδίο (φτάναμε κάπου 9 αν θυμάμαι καλά),4 ώρες ασκήσεις / βολές, περπάτημα για πίσω, φαγητό λίγο πριν τις 2, και πολλές φορές αμέσως μετά σκοπιά. Ξέμπλεκες κάπου στις 5μιση το απόγευμα από τις 8 το πρωί, πολύ τρέξιμο. Και προφανώς μετά είχε και βραδινή υπηρεσία. Το 18κιλο αλεξίσφαιρο είναι τρομερά ενοχλητικό στην αρχή και υποχρεωτικό για όλες τις σκοπιές. Ευτυχώς το όπλο (Μ4) είναι ελαφρύ.

Αν έχετε παραπάνω κιλά ετοιμαστείτε για δίαιτα. Έχασα 10 κιλά το πρώτο δίμηνο και ήμουν κανονικός πριν μπω.

Αν δεν είσαι Ι-1 σε διώχνουν για Έβρο. Καλή περιοχή αν μένεις Θεσσαλονίκη και έχεις αμάξι η βρεις άτόμο να σε πάρει μαζί, αφού αν έχεις έξοδο πας σπίτι σου είναι κανα 40λεπτο απ'ότι θυμάμαι.

Αν δεν είσαι απο Θεσσαλονίκη, το χωριό το βαριέσαι στην 3η έξοδο και μετά απλά κάθεσαι μέσα και κοιμάσαι. Έτσι κι αλλιώς δεν παίζουν πολλές έξοδοι, μας πήγαινε κάπου 8μέσα 1έξω.

Έχει νυκτερινές πορείες (25 χιλιόμετρα νομίζω) και νυκτερινές βολές που είναι πολύ δυνατές εμπειρίες. Προφανώς και ρίψη χειροβομβίδας, και πτήση με ελικόπτερο. Αν με ρωτάτε τώρα, άξιζε το υπόλοιπο τρέξιμο για να τα κάνω αυτά, αντί να πίνω φραπέ σε κάποια άλλη μονάδα του στρατού.

Μετά το πρώτο 2μηνο / 3μηνο τα πράγματα είναι σαφώς πιο άνετα και είναι κοντά σε μια κανονική μονάδα του στρατού, απλά πιο προβλεπόμενη και με πιο δύσκολες υπηρεσίες. Το πρώτο 2/3μηνο είναι πιο κοντά σε ειδικές δυνάμεις, και κάποιες μέρες (από συζητήσεις που έχω κάνει) είναι χειρότερες από ειδικές δυνάμεις. Καλύτερα κομάντα, παρά στη Νέα Σάντα που λέγαμε ;)

Όπως και να έχει, είναι καλή ευκαιρία για γυμναστική και καλή διατροφή, δείτε το έτσι και υπομονή, θα περάσει.

Καλή τύχη!

Sik21

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από Sik21 »

Καλησπέρα, παρουσιαζομαι την Δευτέρα 07/09/20 στο 5/95 Α/Μ πεζικού.Παίζει να μπορεί κάποιος πιο πρόσφατος από το παιδί πιο πάνω πως είναι η κατάσταση; (Εγκαταστάσεις, υπηρεσίες, τι γίνεται με το θέμα του κινητού κλπ)

FinoFantaraki
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 12:22 am
Επικοινωνία:

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από FinoFantaraki »

Τελικά, πώς είναι αυτό το στρατόπεδο ρε παιδιά;

Koukos19
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2020 1:36 am
Επικοινωνία:

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από Koukos19 »

Θα μπούμε και θα δούμε φίλε.
FinoFantaraki
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 12:22 am
Επικοινωνία:

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από FinoFantaraki »

Koukos19 έγραψε:Θα μπούμε και θα δούμε φίλε.


Σωστός! Πάντως, αν δεν μας στείλουν γκατζολία με καμία μετάθεση κατευθείαν, εγώ θα μπώ σε κάνα δίμηνο να γράψω εντυπώσεις, να μαθαίνουν και τα έρμα που θα έρθουν μετά από εμάς!

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FinoFantaraki την Παρ Οκτ 30, 2020 3:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
spirosbax3
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2020 10:19 pm
Επικοινωνία:

595 Α/Μ Τάγμα Πεζικού - Κιλκίς

Δημοσίευση από spirosbax3 »

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι και εγώ 11/11/2020 Έρευνα πληροφορικής Νέα Σάντα στο 595. Μπορείς να μου πεις πώς ήταν; Σε στείλανε αλλού; Τι έκανες στο σώμα ;

Ευχαριστώ

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης