Αρνηση έκδοσης πιστοποιητικού ανυποταξίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
psyspin
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 07, 2018 9:26 pm
Επικοινωνία:

Αρνηση έκδοσης πιστοποιητικού ανυποταξίας

Δημοσίευση από psyspin »



Έχω λάβει από την αρμόδια προξενική αρχή το Πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωετικού για βιοποριστικούς λόγους (επταετία) το οποίο γραφει ρητώς ότι ζόυσα σε διάφορες χώρες για βιοπορισμό για 7+ έτη.

Το πιστοποιητικό εστάλει στο αρμόδιο στρατολογικό γραφείο το οποίο όμως αρνείται στην έκδοση πιστοποιητικού ανυποταξίας μονίμου κατοίκοθ καθώς υπάρχει "διχογνωμία" σχετικά με τα έτη κατα τα οποία εργαζόμουν σαν ερευνητής που με οδήγησαν στην απονομή του διδακτορικού μου διπλώματος.

Είναι αρμόδια η στρατολογία για τέτοιες ερμηνείες, ακόμα και άν έχει εκδοθεί το πιστοποιητικό βιοπορισμού από την αρμόδια προξενική αρχή;

Στον αντίστοιχο νόμο διαβάζω: "Οι προξενικές αρχές είναι αρμόδιες για την εξέταση των προϋποθέσεων της "κύριας και μόνιμης εγκατάστασης" και της "βιοποριστικής εγκατάστασης". Στα πλαίσια της Αποκλειστικής αρμοδιότητας που τους παρέχεται από το νόμο για την έκδοση των πιστοποιητικών των μονίμων κατοίκων εξωτερικού έχουν τη δυνατότητα να ζητούν από τους ενδιαφερόμενους, οι οποίοι έχουν και το βάρος της απόδειξης, να υποβάλουν κάθε επίσημο στοιχείο που μπορεί να αποδεικνύει ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις που τίθενται από το νόμο για την κτήση της ιδιότητας του μονίμου κατοίκου εξωτερικού"

Ευχαριστώ

psyspin
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 07, 2018 9:26 pm
Επικοινωνία:

Αρνηση έκδοσης πιστοποιητικού ανυποταξίας

Δημοσίευση από psyspin »

Κανένας ρε παιδιά; Είναι πολύ σημαντικό και επείγον θέμα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αρνηση έκδοσης πιστοποιητικού ανυποταξίας

Δημοσίευση από Nassos »

Γιατί δεν ρωτάς είτε τη Στρατολογία είτε τον Ακόλουθο Άμυνας που είναι στη Προξενική Αρχή;

Η Προξενική Αρχή εκδίδει το πιστοποιητικό ΜΚΕ, για θέματα θητείας υπεύθυνη είναι η Στρατολογία.
psyspin
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 07, 2018 9:26 pm
Επικοινωνία:

Αρνηση έκδοσης πιστοποιητικού ανυποταξίας

Δημοσίευση από psyspin »

Ευχαριστώ. Η Πρεσβεία λέει ότι αρμόδια είναι μόνο αυτή και όχι η στρατολογία είτε ο στρατιωτικός ακόλουθος για το πιστοποιητικό ΜΚΕ και με βάση αυτό θα πρέπει να μου χορηγηθεί το πιστοποιητικό ανυποταξίας εξωτερικού.

Η στρατολογία στην Ελλάδα λέει άλλα και ότι δεν της αρέσει και ότι τα χρόνια του διδακτορικού μου (που εργαζόμουνα παράλληλα) δε πρέπει να προσμετρώνται στα χρόνια βιοπορισμού κτλ. Όταν τους λέω ότι η αρόμδια προξενική αρχή είναι υπευθυνη για να το ερμηνευσει και να το εκδόσει αυτό, αρχίζουν τις ειρωνίες και δε βγάζω άκρη.

Δε ξερω τι να κάνω γιατι πρέπει ΑΜΕΣΑ να βγάλω διαβατήριο, είναι ΠΟΛΥ σημαντικό θέμα αλλα δε τους νοιάζει.

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αρνηση έκδοσης πιστοποιητικού ανυποταξίας

Δημοσίευση από Mparmpas »

Αγαπητε φιλε η πιο συνετη συμβουλη ειναι να μιλησεις με εναν δικηγορο με εξειδικευση στα

στρατιωτικα θεματα και να αναλαβει αυτος την υποθεση. Απ`οτι καταλαβαινεις σαν

πολιτης πολυ δυσκολα να πεισεις την στρατολογια ειδικα εξ`αποστασεως...

psyspin
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 07, 2018 9:26 pm
Επικοινωνία:

Αρνηση έκδοσης πιστοποιητικού ανυποταξίας

Δημοσίευση από psyspin »

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Μα δε θέλω να φτάσω σε αυτό το σημείο να πάω σε δικηγόρο. Είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα στη περίπτωση μου, είναι αδιανόητο να μη μου εκδιδουν το πιστοποιητικό ανυποταξίας εξωτερικού. Και επιπλέον, πρέπει να βγάλω διαβατήριο ΑΜΕΣΑ, χωρίς αυτό το χαρτί δε μπορώ.

Βέβαια είναι και μεγάλη αντίφαση, αν μου επιτρέπεις. Υποτίθεται, αυτοί οι άνθρωποι της στρατολογίας ως στρατιωτικοί πρέπει να υπερασπίζονται την Ελλάδα. Δε καταλαβαίνω τι κερδίζουνε με το να μας τυραννάνε εμάς που είμαστε στο εξωτερικό (και προσπαθούμε ενάντια σε όλα τα αρνητικά στερεότυπα) και με όλη αυτή την αρνητική ενέργεια.

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αρνηση έκδοσης πιστοποιητικού ανυποταξίας

Δημοσίευση από Mparmpas »

Καταλαβαινεις οτι ειναι προς το συμφερον τους να κανουν τη ζωη δυσκολη σε οσους προσπαθουν να

αποφυγουν τη θητεια. Επι της ουσιας δεν πιστευω οτι ειναι αυτο, απλα βαριουνται να ψαξουν το

νομο η απλα επεσες σε ξεροκεφαλο ξερολα στρατολογο.

Ξαναλεω αποψη μου ειναι να αποτανθεις σε δικηγορο ειδικο σε αυτα τα θεματα. Θα ξεμπλεξεις πιο γρηγορα.

Άβαταρ μέλους
El_Professor
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2018 7:24 pm
Επικοινωνία:

Αρνηση έκδοσης πιστοποιητικού ανυποταξίας

Δημοσίευση από El_Professor »

Φίλε,3 ερωτήσεις:

1) Τα χαρτιά που πήρες από όλες τις χώρες γράφανε όλα βιοποριστική εγκατάσταση επάνω;

2) Τί έγραφε σαν απασχόληση το κάθε ένα;

3) Επίσης, όταν πήρες το διδακτορικό σου το κατέθεσες;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες