Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Efthimis

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από Efthimis »

Καλησπέρα στο forum, παρουσιάζομαι στο στρδο υπλγου Βογιατζη στις 9/11/2020. Όποιος είναι ίδια σειρά με εμένα μπορεί να απαντήσει να εδώ ή να μου στείλει μήνυμα https://www.facebook.com/pegas.ath.kid/ - www.facebook.com/pegas.ath.kid/. Επίσης εάν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω για το στρδο, ας μας δώσει τα φώτα του.
Πάνος

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από Πάνος »

Καλησπέρα μάγκες. Παρουσιάζομαι 10/11 στο στρατόπεδο Βογιατζη. Ξερεις κανείς πως πάμε από Αθήνα για εκεί ;
Κωνσταντινος

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από Κωνσταντινος »

Καλησπερα παιδια. Και εγω 11/11 στρατόπεδο Βογιατζη, ψαχνομαι ακομα πως να παω
Νικος

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από Νικος »

Εγω παρουσιαζομαι 13/11/2020ξερει κανεις αν μπορουμαι να μείνουμε στο στρατοπεδο το προηγουμενο βραδυ;

παναγιωτης

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από παναγιωτης »

Γεια σας παιδια μηπως ξερετε πως πανε στο στρατοπεδο υπλχγου βογιατζη στην αλεξανδρουπολη και αν μπορω να καθυστερησω μετα τις 1΄00 ηωρα γιατι εχει πτηση 12¨00 η ωρα
Άβαταρ μέλους
panagiotis16
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2020 11:17 pm
Επικοινωνία:

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από panagiotis16 »

Καλησπέρα σε όλους! Παρουσιάζομαι και εγώ στο στρατόπεδο Βογιατζή στην Καβησό στο 572 Μ/Κ ΤΠ στις 20/1. Όποιος είναι από Θεσσαλονίκη ή Χαλκιδική ας απαντήσει να γνωριστούμε και αν θέλει να ανεβούμε μαζί στο στρατόπεδο. Θα ήταν ευγενικό αν μπορεί να μας πει κάποιος που υπηρετεί εκεί ή υπηρέτησε πρόσφατα να μας πει πληροφορίες για το στρατόπεδο. Καλή θητεία μάγκες!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panagiotis16 την Δευ Δεκ 21, 2020 5:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Jip

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από Jip »

Καλημερα παιδιά, παρουσιαζομαι στις 19/1/21 στο στρατόπεδο λογαγου Βογιατζή Νικολάου, στην Καβησο, ένα χωριό λίγο μετά τον Έβρο. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία από το μέρος, πώς είναι τα πράγματα εκεί, αν τυχόν παρουσιάζεται κάποιος άλλος εκεί αυτές τις μέρες.
kostas

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από kostas »

Στο στρατόπεδο Βογιατζή είναι η 31η Μηχανοκίνητη Ταξιαρχία η οποία περιλαμβάνει 5-6 ταγματα εντός στρατοπέδου και μερικά ακόμα στη γύρω περιοχή. Την ημέρα που θα παρουσιαστείς θα μαθεις και σε ποιο ταγμα θα ανήκεις (σε κάποιους γράφει 572ΜΚ ΤΠ αλλά δεν ισχύει)

Γενικά τα στελέχη είναι πολύ κομπλέ και συννενοησημα. Μόνο οι διοικητές ζητάνε τα τυπικά, να βαρεσεις προσοχή και να χαιρετήσεις οταν τους δεις. Με τους υπόλοιπους μπορεί να γίνετε και φιλαράκια.

Οι περισσότεροι εκπαιδευτες πλην 1-2 είναι πολυ καλοι. Η εκπαίδευση είναι υπερβολικα χαλαρή κατα την γνωμη μου. Το πιο πιθανο να μην πάρεις ουτε 1 κάμψη. Το πιο δύσκολο στην εκπαίδευση θα ειναι να στέκεσαι καθε πρωί 2 ωρες ακινητος στους 0°C με τον βορια να σου θεριζει τα αυτια και τα χερια, οπότε πρεπει οπωσδήποτε να έχεις fullface (balaclava, λαιμουδιερα, πες το οπως θες) και γάντια (οχι πολυ χοντρα γτ δε θα βολεύουν) χρωμα λαδι η μαύρα. Επίσης χρειάζεται οπωσδήποτε ισοθερμικό ή μια λεπτη φόρμα για να μπαίνει κατω από το παντελόνι παραλλαγής.

Το φαγητό προς το παρόν είναι πολυ καλο για δεδομένα στρατού. Το ΚΨΜ εχει και burger,club, πιτα σουβλάκι σε πολυ καλες τιμές. Το κυλικείο της ταξιαρχιας εχει πολυ καλο καφε.

Οι συνθήκες διαβίωσης είναι αρκετά καλές αλλά εξαρτάται από το ταγμα που θα είσαι. Καποια είναι ξενοδοχεία 3 αστέρων, ενω καποια αλλα δεν είναι και τόσο καλά. Τα φυλάκια είναι επίσης πολυ καλά και αρκετοί παρακαλάνε να πάνε για 7-10 μέρες το μήνα.

Επειδή υπάρχει γενική έλλειψη απο προσωπικό λογικα θα έχεις 15 υπηρεσίες το μήνα με όριο τις 17. Επίσης έχει αρκετές αγγαρείες Αλλά πάντα ανάλογα με τον διοικητή που θα έχεις. Εάν έμπαιναν 50 ατομα παραπάνω σε καθε ΕΣΣΟ και δεν εφευγαν με βύσμα, ίσως και καθόμουν για ολη μου τη θητεία εδώ.

Ο πρώτος μήνας θα ειναι ο πιο δύσκολος αλλα θα περασει γρηγορα. Θα εχεις εκπαίδευση υπηρεσίες και αγγαρείες ταυτόχρονα και όλα αυτά μεσα στο κρύο. Μολις τελειώσει και το ΣΠΕΝ θα χαλαρώσεις αρκετά. Στους 4-5 θα πάρεις μετάθεση κοντα στο σπίτι σου και ουσιαστικά θα σου φανεί λες και εχεις ηδη απολυθεί εφόσον θα έχεις περασει πρωτα απο τον Εβρο.

Τα βιντεάκια στο youtube απο ΣΒΕΑ και ΣΕΑΠ δεν έχουν καμμία σχέση με τις πραγματικές συνθήκες στο πεζικό εν έτη 2021 οπότε μη σας τρομοκρατούν.

ksm

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από ksm »

ΚΤΕΛ μέχρι τις Φέρες και έπειτα ταξί (4 ευρώ) ή εαν εχετε φτασει πολλά άτομα πάρτε τηλέφωνο στο στρατοπεδο στο 2555084000 και ζητήστε να ερθουν να σας παρουν με Καναδέζα ή λεωφορείο.

Τα smartphone επιτρέπονται (άτυπα βέβαια) αλλά μην ξεκινήσετε να βγάζετε φωτογραφίες εγκαταστάσεις, οχήματα, οπλα κλπ. Για ευνόητους λόγους (ο εχθρός παρακολουθεί).

Γιαννης

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από Γιαννης »

Καλησπέρα παρουσιάζομαι 18/3 στο στρατοπεδο Βογιατζη και ηθελα να ρωτησω καποιον που ειναι ηδη εκει η μπηκε στην Α ΕΣΣΟ πως ειναι τα πραματα. Ευχαριστω.
ΔΙΟΝΥΣΗΣ Μ

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από ΔΙΟΝΥΣΗΣ Μ »

Παιδες μπαινει κανεις αλλος β ΕΣΣΟ αλεξανδρουπολη στρατοπαιδο βογιατζη; κανενας παλαιος να μας πει γνωμη για το στρατοπεδο;
Lorekan

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από Lorekan »

Γειά σας παιδιά.18/3 παρουσιάζομαι και εγώ εκεί από Αθήνα. Εάν μαζευτούμε και άλλοι βλέπουμε πως πάμε κλπ ή μιλάμε και από αλλού
πολιτης θ.

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από πολιτης θ. »

Παρουσιάζομαι και εγώ την ίδια ημέρα. Στείλε αν θέλεις mail για να μιλήσουμε
Μήτσος Ριγκ

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από Μήτσος Ριγκ »

Καλησπέρα, πρώτη φορά μπαίνω στο φόρουμ.Και εγώ παρουσιάζομαι στο Στρατόπεδο Νικολάου Βογιατζή στην Αλεξανδρούπολη από Αθήνα, στις 18 Μαρτίου.

Με τι μέσο θα πάτε;

Μου έστειλαν το χαρτί προχθές και τρέχω.

Σαββασ

Στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή (Καβησος Έβρου)

Δημοσίευση από Σαββασ »

Καλησπέρα εγώ παρουσιάζομαι 19.3 και 18.3 φεύγω από ιωαννινα με αυτοκίνητο για το στρατόπεδο βογιατη
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες