Στρατιωτική Θητεία μετά από 2 χρόνια ΕΠΟΠ

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Morelo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2009 12:40 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Θητεία μετά από 2 χρόνια ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Morelo »

Χαίρεται, ο αδερφός μου είναι 29-30 χρονών, είχε μπει ως ΕΠΟΠ έπειτα από εξετάσεις στη Ρεντίνα το 2007 περίπου, είχε περάσει από όλη την εκπαίδευση τότε και μετά είχαν πάρει μετάθεση στη Σάμο. Για διάφορους λόγους, μαζί με άλλα 20 άτομα είχαν κάνει αίτηση παραίτησης και φύγανε. Τότε δεν του είχε αναφέρει κανείς τίποτα για το αν το διάστημα που ήταν ΕΠΟΠ μέτρησε και ως θητεία σαν στρατιώτης αλλά ούτε και ο ίδιος (πολύ κακώς) ενδιαφέρθηκε να ρωτήσει τι ισχύει.

Πέρυσι τον είχαν καλέσει από τη στρατολογία για να τους στείλει κάποιο αποδεικτικό - έγγραφο για το διάστημα που ήταν ΕΠΟΠ χωρίς καμία μετέπειτα ενημέρωση για ποιο λόγο του ζητήθηκε αυτό το έγγραφο. Εγώ τώρα κάνω θητεία ως σμηνίτης στην Αεροπορία και του ζήτησα να κάνει αίτηση στο ΚΕΠ για ένα αντίγραφο του απολυτήριου του γιατι το χρειαζόμουν. Και τώρα είναι που ξεκινάει το πρόβλημα.

Λόγω του αιτήματος αυτού, τον κάλεσαν από τη στρατολογία λέγοντας ότι ο φακελός του είναι ακόμη "ανοιχτός" και υπάρχουν εκκρεμότητες και ότι θα τον ενημέρωναν. Έπειτα από 1 βδομάδα στείλανε ένα χαρτί στο σπίτι λέγοντας ότι είναι υπόχρεος να παρουσιαστεί στη Β ΕΣΣΟ 2018, δηλαδή τον προσεχή Μάρτιο.

Τι ισχύει ρε παιδιά με αυτό το θέμα; Πρέπει όντως να κάνει θητεία από την αρχή τώρα στα 30; Δηλαδή όλη η εκπαίδευση στις ειδικές δυνάμεις που είχε περάσει δεν μετράνε καθόλου; Η στρατολογία τόσα χρόνια τι έκανε, τώρα το θυμήθηκαν; Τι μπορούμε να κάνουμε; Ο πατέρας μας δεν είναι στη ζωή και το μόνο εισόδημα είναι μια σύνταξη της μάνας μου + τη εποχιακή - περιστασιακή δουλειά του αδερφού μου και εγώ ε΄χω ακόμη 5 μήνες θητείας έως τον Μάιο.

guest

Στρατιωτική Θητεία μετά από 2 χρόνια ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από guest »

Δες εδω στην πρωτη σελιδα
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=1992
gr_ar

Στρατιωτική Θητεία μετά από 2 χρόνια ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από gr_ar »

Morelo έγραψε:Χαίρεται, ο αδερφός μου είναι 29-30 χρονών, είχε μπει ως ΕΠΟΠ έπειτα από εξετάσεις στη Ρεντίνα το 2007 περίπου, είχε περάσει από όλη την εκπαίδευση τότε και μετά είχαν πάρει μετάθεση στη Σάμο. Για διάφορους λόγους, μαζί με άλλα 20 άτομα είχαν κάνει αίτηση παραίτησης και φύγανε. Τότε δεν του είχε αναφέρει κανείς τίποτα για το αν το διάστημα που ήταν ΕΠΟΠ μέτρησε και ως θητεία σαν στρατιώτης αλλά ούτε και ο ίδιος (πολύ κακώς) ενδιαφέρθηκε να ρωτήσει τι ισχύει.

Πέρυσι τον είχαν καλέσει από τη στρατολογία για να τους στείλει κάποιο αποδεικτικό - έγγραφο για το διάστημα που ήταν ΕΠΟΠ χωρίς καμία μετέπειτα ενημέρωση για ποιο λόγο του ζητήθηκε αυτό το έγγραφο. Εγώ τώρα κάνω θητεία ως σμηνίτης στην Αεροπορία και του ζήτησα να κάνει αίτηση στο ΚΕΠ για ένα αντίγραφο του απολυτήριου του γιατι το χρειαζόμουν. Και τώρα είναι που ξεκινάει το πρόβλημα.

Λόγω του αιτήματος αυτού, τον κάλεσαν από τη στρατολογία λέγοντας ότι ο φακελός του είναι ακόμη "ανοιχτός" και υπάρχουν εκκρεμότητες και ότι θα τον ενημέρωναν. Έπειτα από 1 βδομάδα στείλανε ένα χαρτί στο σπίτι λέγοντας ότι είναι υπόχρεος να παρουσιαστεί στη Β ΕΣΣΟ 2018, δηλαδή τον προσεχή Μάρτιο.

Τι ισχύει ρε παιδιά με αυτό το θέμα; Πρέπει όντως να κάνει θητεία από την αρχή τώρα στα 30; Δηλαδή όλη η εκπαίδευση στις ειδικές δυνάμεις που είχε περάσει δεν μετράνε καθόλου; Η στρατολογία τόσα χρόνια τι έκανε, τώρα το θυμήθηκαν; Τι μπορούμε να κάνουμε; Ο πατέρας μας δεν είναι στη ζωή και το μόνο εισόδημα είναι μια σύνταξη της μάνας μου + τη εποχιακή - περιστασιακή δουλειά του αδερφού μου και εγώ ε΄χω ακόμη 5 μήνες θητείας έως τον Μάιο.



Φίλε αν ο αδερφός σου δεν ξέρει τι υπέγραψε όταν μπήκε ως ΕΠΟΠ και ποιες ήτανε οι υποχρεώσεις του προς το Στρατό. Δεν του φταίει το κράτος. Ούτε που θα υπηρετήσει στα 30 του.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Θητεία μετά από 2 χρόνια ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εφόσον ΔΕΝ είχε υπηρετήσει τη θητεία του όταν κατατάχθηκε ως ΕΠΟΠ, θα έπρεπε να συμπληρώσει 4 χρόνια πραγματικής υπηρεσίας πριν παραιτηθεί για να ΜΗΝ είναι υπόχρεος κατάταξης.

Δυστυχώς πλέον, δε μπορεί να κάνει πολλά. Είναι υποχρεωμένος να υπηρετήσει κανονικά τη θητεία του.

Morelo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2009 12:40 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Θητεία μετά από 2 χρόνια ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Morelo »

Χαίρεται και πάλι, σε άρθρα στο διαδίκτυο για την εξαγορά θητείας αναφέρει σε ένα σημείο Συγκεκριμένα καθορίζονται σε ? 6.000 το ποσό του χρηματικού προστίμου που επιβάλλεται στους ανυπότακτους (? 1.000 για τους έφεδρους)

Έχω κολίσει σε αυτό που αναφέρει για τους έφεδρους. Ο αδερφός μου σαν πρωην ΕΠΟΠ λογίζεται ως έφεδρος; Αν ναι αυτό σημαίνει ότι μπορεί να εξαγοράσει τη θητεία με 1000 ευρώ; Γνωρίζει κάποιος; Ευχαριστώ

Guest

Στρατιωτική Θητεία μετά από 2 χρόνια ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Guest »

Δεν είναι έφεδρος με καμία έννοια αυτής της λέξης αφού ουτε ΔΕΑ ήταν, ούτε έχει κάνει θητεία για να θεωρείται έφεδρος (όλοι που έχουμε κάνει θητεία θεωρούμαστε έφεδροι).
Morelo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2009 12:40 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Θητεία μετά από 2 χρόνια ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Morelo »

Και ως τι υπολογίζεται η διετή θητεία που είχε κάνει ως ΕΠΟΠ; Υπάρχει σε κάποιο νόμο αυτό ότι αν δεν συμπληρώσεις 4 χρόνια ως ΕΠΟΠ υποχρεούσαι να κάνεις θητεία ως στρατιωτης; Δηλαδή 2 χρόνια στις ειδικές δυνάμεις που ήταν αυτο δεν συνεπάγεται σκληρή εκπαίδευση και θητεία στο στρατό;

Αφού δεν είναι έφεδρος, μήπως λογίζεται ως απόστρατος και υπάρχει κάποιο παραθυρακι για μειωμένη θητεία ή για εξαγορά; Πρέπει να πάω στο ΓΕΣ να ρωτήσω συγκεκριμένα μου φαίνεται... Αν είναι δυνατόν επειδή κοιμούνται στη στρατολογία έπειτα από 10 χρονιά να ζητάνε απο 30 χρονων άνθρωπο να κάνει θητεία

Stratiotis

Στρατιωτική Θητεία μετά από 2 χρόνια ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Stratiotis »

Καλησπερα, ας προσθεσω κι εγω τον οβολο μου. Αρχικα, το προστιμο δεν ταυτιζεται με την εξαγορα της θητειας. Ετερον εκατερον. Δηλαδη αν καποιος δεν παει στρατο, θα του ερθει το προστιμο μετα απο λιγο. Θα το πληρώσει. Όμως δεν εχει εξαγορασει τη θητεια του. Θα κληθει ξανα για καταταξη + οτι αλλες διοικητικες κηρωσεις υπαρχουν,+ οτι ποινη επιβαλει το δικαστηριο οταν γινει. Επισης τα 1000 ευρω γ τους εφεδρους, αν δεν κανω λαθος αφορουν ανυποταξια σε ασκησεις μετεκπαιδευσης και όχι θητεια.
gr_ar

Στρατιωτική Θητεία μετά από 2 χρόνια ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από gr_ar »

Morelo έγραψε:Και ως τι υπολογίζεται η διετή θητεία που είχε κάνει ως ΕΠΟΠ; Υπάρχει σε κάποιο νόμο αυτό ότι αν δεν συμπληρώσεις 4 χρόνια ως ΕΠΟΠ υποχρεούσαι να κάνεις θητεία ως στρατιωτης; Δηλαδή 2 χρόνια στις ειδικές δυνάμεις που ήταν αυτο δεν συνεπάγεται σκληρή εκπαίδευση και θητεία στο στρατό;

Αφού δεν είναι έφεδρος, μήπως λογίζεται ως απόστρατος και υπάρχει κάποιο παραθυρακι για μειωμένη θητεία ή για εξαγορά; Πρέπει να πάω στο ΓΕΣ να ρωτήσω συγκεκριμένα μου φαίνεται... Αν είναι δυνατόν επειδή κοιμούνται στη στρατολογία έπειτα από 10 χρονιά να ζητάνε απο 30 χρονων άνθρωπο να κάνει θητεία



Μεγάλε ο αδερφός σου όταν έκανε πρόσληψη ως ΕΠΟΠ ήξερε τι υπέγραψε... Δηλαδή έλεος. Και μην ρίχνεις τις ευθύνες στον αδερφό σου. Αν δεν ξέρει τι υπογράφει ας σε παίρνει μαζί του για δικηγόρο...

Μερικοί δεν πάτε καλά πραγματικά.

Άβαταρ μέλους
gs90
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 12, 2014 12:00 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Θητεία μετά από 2 χρόνια ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από gs90 »

Κακώς ο αδερφός σου δε γνώριζε τις υποχρεώσεις του ως ΕΠ. ΟΠ στο στράτευμα αλλά μυρίζομαι Σε αυτή την περίπτωση να έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης η στρατολογία στην οποία η μηχανογράφηση έγινε την περίοδο 2008-09 (περίοδος που υπηρέτησε ο αδερφός σου) καθώς και η μονάδα που του απέδωσε το απολυτήριο και τα υπόλοιπα προσωπικά του έγγραφα (βιβλιάριο υγείας, ταυτότητα κλπ), με ένα δικηγόρο που γνωρίζει καλά αυτά τα θέματα θα μπορούσατε ακόμα και αποζημίωση να πάρετε Από το δημόσιο για όλο αυτό αλλά τη θητεία δεν την γλυτώνει σε καμία περίπτωση δυστυχώς.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες