Η κοπέλα μου είναι άθεη

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Alister
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2017 10:14 am
Επικοινωνία:

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από Alister »

Σοβαρό πρόβλημα. Είμαι 20 ετών η κοπέλα μου κι αυτή 20 ετών φοιτήτρια. Κουκλάρα πολύ όμορφη κτλ αλλά ένα πρόβλημα που προέκυψε. Είναι άθεη. Στο σχολείο μαθήτρια του 20 αριστούχος, διάβαζε και Καζαντζάκη (όποιος κατάλαβε) θρησκευτικά διάβαζε μόνο για βαθμό οι γονείς της ήρθαν πριν δύο χρόνια μόλις κοντά στην εκκλησία μέχρι τότε ήταν τυπικοί χριστιανοί μια φορά τον χρόνο εκκλησία και μόλις ήρθαν πιο κοντά στην θρησκεία είχε κατασταλάξει προσωπικότητα. Βέβαια παλιότερα είχε σχέση με ένα αγόρι που ήταν αγνωστικιστής και μάλλον έπαιξε κι αυτός τον ρόλο του. Έχει Proficiency στα Αγγλικά και Γερμανικά η κοπέλα μου είναι έξπυνη αλλά μόλις πάω να της μιλήσω για θρησκεία μου αντιλέει ότι δεν πιστεύει σε αυτά τα ''παραμύθια''. Τι να κάνω για να πάψει να είναι άθεη; Αν ένας Τ΄ούρκος είναι άθεος αυτό δεν με ενοχλεί αν όμως βλέπω Έλληνα άθεο μου αναβουν τα λαμπάκια. Πόσο μάλλον αν είναι η κοπέλα μου.
Γιώργος

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από Γιώργος »

Όταν θα ξαναμιλήσετε για αυτό το θέμα, τότε κοντά σου θα είναι μια αράχνη ή ένα έντομο. Μίλα του και πες του να σε πλησιάσει για να το βλέπετε καλύτερα. Αυτό θα σε πλησιάσει. Τότε ρώτα το, αν υπάρχει Θεός. Αυτό θα σου απαντήσει.

http://gpaisioskappadokis.blogspot.ca/2015/04/blog-post_93.html
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Επειδή είναι έξυπνη δεν πιστεύει φίλε.

Πραγματικά το κόλλημα σου δεν καταλαβαίνω ποιο είναι.

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει (ή όχι) όπου γουστάρει.

Το να προσπαθήσεις να της αλλάξεις γνώμη είναι σχεδόν σίγουρο ότι απλά θα σε χωρίσει και θα είσαι ο Πρώην που την είχε ζαλίσει με την θρησκεία.

Σοβαρέψου, έλα πίσω από το 1940 που έχεις μείνει και απόλαυσε την σχέση σου.

Jim447
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 12:41 am
Επικοινωνία:

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από Jim447 »

Ο θεος εδωσε την ελευθερια στον ανθρωπο και δεν αναγκαζει κανεναν να τον προσκυνησει.
Στο καθενα με τροπο δειχνει τον δρομο προς αυτον, αλλα ποιος τον ακολουθει ειναι αλλο θεμα.
Εγω θα σου συμβουλευα να μην εισαι πιεστικος μαζι της γιατι αυτο γιατι μαλλον θα την απομακρυνει ακομα πιο πολυ.
Κανε προσευχη για αυτην και απο εκει και περα ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω.

Καλη Δυναμη
🇬🇷 ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ🇬🇷
gr_ar

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από gr_ar »

Alister έγραψε:Σοβαρό πρόβλημα. Είμαι 20 ετών η κοπέλα μου κι αυτή 20 ετών φοιτήτρια. Κουκλάρα πολύ όμορφη κτλ αλλά ένα πρόβλημα που προέκυψε. Είναι άθεη. Στο σχολείο μαθήτρια του 20 αριστούχος, διάβαζε και Καζαντζάκη (όποιος κατάλαβε) θρησκευτικά διάβαζε μόνο για βαθμό οι γονείς της ήρθαν πριν δύο χρόνια μόλις κοντά στην εκκλησία μέχρι τότε ήταν τυπικοί χριστιανοί μια φορά τον χρόνο εκκλησία και μόλις ήρθαν πιο κοντά στην θρησκεία είχε κατασταλάξει προσωπικότητα. Βέβαια παλιότερα είχε σχέση με ένα αγόρι που ήταν αγνωστικιστής και μάλλον έπαιξε κι αυτός τον ρόλο του. Έχει Proficiency στα Αγγλικά και Γερμανικά η κοπέλα μου είναι έξπυνη αλλά μόλις πάω να της μιλήσω για θρησκεία μου αντιλέει ότι δεν πιστεύει σε αυτά τα ''παραμύθια''. Τι να κάνω για να πάψει να είναι άθεη; Αν ένας Τ΄ούρκος είναι άθεος αυτό δεν με ενοχλεί αν όμως βλέπω Έλληνα άθεο μου αναβουν τα λαμπάκια. Πόσο μάλλον αν είναι η κοπέλα μου.


Εσένα τι σε απασχολεί ακριβώς; Να ταιριάζετε σε αυτό το τομέα ή γενικά; Και επειδή είσαι 20 χρονών χαλάρωσε λίγο τα μπράτσα σου. Που θα κρίνεις εσύ ποιος Έλληνας ή όχι πηγαίνει στην εκκλησία. Ρε τι μυαλά κουβαλάτε η σημερινή νεολαία.Εικόνα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από Nassos »

Ανεξιθρησκεία έχουμε μεγάλε, δικαιώμα της να δηλώνει ό, τι θέλει.
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από gimitrop »

Φίλε σε καταλαβαίνω, είσαι σε τρομερό δίλλημα. Από τη μία δεν πάει εκκλησία κι απ' την άλλη έχει proficiencyΝταξ, κλαίω. Τέλειο τόπικ Εικόνα

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από psofos »

Διαμαντια!Στα τγαινααα...

Alister
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2017 10:14 am
Επικοινωνία:

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από Alister »

Έχω γνωρίσει νεαρούς Τούρκους/Τουρκάλες που εγιναν άθεοι ως αντίδραση στον Ερντογάν. Στην Ελλάδα ως αντίδραση σε τι;
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Πρέπει να είναι αντίδραση;

Απλά δεν πιστεύουν ρε φίλε.

Καλώς η κακώς η επιστήμη έχει ξεφτιλίσει όλες τις θρησκείες που υπάρχουν.

AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Αντίδραση σε μια βαθέως θρησκόληπτη κοινωνία, η οποία δεν έχει πιάσει το αλληγορικό μήνυμα της θρησκείας; Καθώς οι περισσότεροι χριστιανοί δεν ακολουθούν καμία απο τις διδασκαλίες του κεντρικού προσώπου, παρα μόνο οταν είναι για το θεαθήναι;

Τέλος, ο John στο είπε, επιστήμη = γνώση και γνώση = απουσία φόβου. Ποιό το νόημα της παλιάς θρησκείας όταν οι άνθρωποι έχουν ξεπεράσει αρχέγονους φόβους;

Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Alister

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από Alister »

Η επιστήμη εξηγεί με ποιόν τρόπο φτιάχτηκε το σύμπαν ενώ η θρησκεία ποιός έφτιαξε το σύμπαν! Ξέρω πολλούς επιστήμονες που είναι θρήσκοι! Αλλού η προπαγάνδα!
Άβαταρ μέλους
SPK
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2016 6:46 pm
Επικοινωνία:

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από SPK »

Ασε ρε φιλε το κοριτσακι ησυχο μην το καψεις και τραβα ανοιξε κανα βιβλιο μπας και μορφωθεις και συ λιγο. Ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι γουσταρει. Το θεωρεις και "σοβαρο πρόβλημα" τρομαρα σου εισαι και μικρο παιδι. Δεν εχεις καμια διαφορα απο τους ISIS, χριστιανοταλιμπαν. Προσεχε γιατι αυτο που κανεις ονομαζεται προσηλυτισμος και απαγορευεται απο το Ελληνικό Σύνταγμα (Αρ.13 §2)
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Δεν είναι προπαγάνδα, μια απλή επισήμανση είναι. Η πίστη στο Θεό είναι τελείως διαφορετικό πράγμα απο την θρησκεία. Το τυπικό μιας θρησκείας έχει και κοινωνικούς λόγους ύπαρξης. Γι αυτό και ιστορικά οι θρησκείες μετασχηματίζονται με βάση τις κοινωνικές αλλαγές.

Σαφώς και υπάρχουν θρήσκοι επιστήμονες, η επιστήμη και η θρησκεία δεν αναιρούν η μία την άλλη. Η επιστήμη μιλάει με μαθηματικά. Οι θρησκείες και οι μύθοι μιλάνε με αλληγορίες και παραβολές, και αυτό για 1 λόγο. Γιατι δεν είναι ολοι οι ανθρωποι έτοιμοι να αποδεχτούν κάποιες ιδέες. Οι ανθρωποι που δεν θα καταλάβουν μια ιδέα ή γνώση, συνηθως προσβαλλονται απο τις αλλαγες που φερνει και επιτιθενται, αν την καταλαβουν αλλα δεν μπορουν να την διαχειριστουν, κάνουν κατάχρηση. Η αλληγορία κωδικοποιει την γνώση, αν έχεις εξελιχθει αρκετά θα αποκωδικοποιήσεις το μήνυμα. Αν όμως είσαι σε θέση να το κάνεις αυτό, οι πιθανότητες κατάχρησης μηδενίζονται και κανένας φόβος αλλαγών δεν μπορεί να σε προσβάλλει.

Η παραβολή λοιπόν είναι το κατάλληλο εργαλείο να ξεχωρίσεις ποιος είναι έτοιμος και ποιός όχι, χωρίς προστριβές.

Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
ImperatorIoannes
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 11:48 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Η κοπέλα μου είναι άθεη

Δημοσίευση από ImperatorIoannes »

Από την μια έχουμε ανεξιθρησκεία επομένως ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε ό, τι θέλει από την στιγμή που δεν παραβιάζει ανθρώπινα δικαιώματα (βλέπε Σατανισμός και ανθρωποθυσίες). Επομένως σε αυτό το μέτωπο, η κοπέλα σου έχει όλα τα δικαιώματα να κάνει και να πιστεύει ό, τι θέλει. Αν εσύ έχεις κόμπλεξ, δικό σου θέμα. Κόμπλεξ έχει όμως και ο JohnTehGreek που θάβει τις θρησκείες επειδή πιστεύει ότι είναι μορφωμένος.
Οι ήρωες ποτέ δεν πεθαίνουν, αλλά πέφτουν και το χώμα, με το να πίνει το αίμα τους, τους ξαναγεννά.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες