Θητεία στον Βρετανικό Στρατό

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αρης

Θητεία στον Βρετανικό Στρατό

Δημοσίευση από Αρης »

Καλησπερες παιδια

Εχω να σας ρωτησω αυτη την ερωτηση, θεωρειτε προδοσια αν μπεις στον αγγλικο στρατο ενω εχεις υπηρετηση στον στρατο μας;

Εχω μετακομιση αγγλια για να βρω δουλεια αλλα δεν μου εχει τυχει κατι ακομα, και με εχει δει ενας στρατιωτης εδω, γιατι ψαχνουν συνεχως για ατομα να μπουν, και μου λεει γιατι δεν μπαινεις στον αγγλικο στρατο για να σε πληρωνουμε καλα; Του εχω πει πως ειμαι ελληνας στρατιωτης και δεν νιωθω σωστα να μπω στον στρατο τους γιατι αισθανομουν πως προδιδα την πατριδα.

Γι'αυτο ρωταω την σοβαρη σας αποψη στο θεμα αυτο. Θα μπαινατε σε ξενο στρατο για να μπορειτε να βγαζετε λεφτα αν δεν βρισκατε δουλεια αλλου;

Παντως μου εχει λειψει η Ελλαδα ρε παιδια, εδω και εναμιση χρονο εχει περασει και μου εχει λειψει αφορητα.

Ελπιζω να περνατε καλα εκει περα ;)

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στον Βρετανικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν είναι απαραίτητα κακό, θα μάθεις πράγματα που στον Ελληνικό Στρατό απλούστατα δεν μαθαίνεις.

Βέβαια δεν είναι όλα μέλι-γάλα, γιατί αναλόγως του Σώματος που θα υπηρετήσεις μπορεί να βρεθείς να κάνεις tour ακόμη και στα Falklands. Και οι μισθοί έχουν πέσει αρκετά εν συγκρίσει με πριν 10 χρόνια.

Πάντα είχαν ελλείψεις, ειδικά το Royal Navy ψάχνουν ακόμη και στις ΗΠΑ για πρόθυμους να υπηρετήσουν στα πλοία.
Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στον Βρετανικό Στρατό

Δημοσίευση από osfp7 »

έχεις αγγλική υπηκοότητα; και στην Αμερική που λες νασσο δεν πρέπει να είσαι Αμερικανός για να υπηρετήσεις?

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στον Βρετανικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Καμία σχέση αυτό που λέω με αυτό που ρωτάς.
Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στον Βρετανικό Στρατό

Δημοσίευση από osfp7 »

εσυ τη θες να πεις; το Royal Navy δεν είναι το ναυτικο της Αγγλίας; υπηρετούν και Αμερικανοί;

ο φίλος που άνοιξε το θέμα ειπε αν μπορεί να υπηρετήσει στον αγγλικό στρατό γίνεται δεν πρέπει να έχει υπηκοότητα;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στον Βρετανικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι υπηρετούν και Αμερικανοί αποσπασμένοι από US Navy ή Coast Guard.

Όχι, δεν χρειάζεται να έχεις Βρετανική υποκοότητα, υπηρετούν και άτομα με υπηκοότητα Βρετανικής Κοινοπολιτείας.

Τώρα δεν ξέρω αν μπορεί το παιδί να υπηρετήσει στον Βρετανικό Στρατό χωρίς να είναι eligible για μόνιμη εγκατάσταση/υπηκοότητα.
Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στον Βρετανικό Στρατό

Δημοσίευση από osfp7 »

στην Βρετανική Κοινοπολιτεία δεν ανήκει η Κύπρος άρα Κύπριοι μπορεί να πάνε και Έλληνες όχι σωστά; αν βγάλεις βίζα μπορείς να πας η πρέπει να έχεις γεννηθεί εκεί?

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στον Βρετανικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Μπορούν να υπηρετήσουν και Ελλαδίτες έχοντες Κυπριακή ιθαγένεια.
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στον Βρετανικό Στρατό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Φίλος έχεις υπηκοότητα; Για να το πιάσουμε από εκεί.

Γιατί χωρίς υπηκοότητα στον στρατό εκεί πάνω δεν μπαίνεις.

Και αφού γράφεις ότι είσαι 1.5 χρόνο εκεί μάλλον υποθέτω ότι δεν έχεις.

To the point, όχι δεν θεωρώ ότι κακό να υπηρετήσεις σε ξένη χώρα και ειδικά σε έναν από τους μεγαλύτερους στρατούς στον κόσμο οπως είναι ο Βρετανικος στρατός.

Αν μπορείς πήγαινε αλλά δες πρωτα το θεμα με την υπηκοότητα.

Paris

Θητεία στον Βρετανικό Στρατό

Δημοσίευση από Paris »

Άρη, ζω Αγγλία εδώ και χρόνια και το είχα κοιτάξει πρόσφατα για την εφεδρεία με τη βοήθεια Άγγλου φίλου που είναι μόνιμος (πληροφοριακά, ένα πράγμα που ακόμη με κρατάει πίσω είναι ότι το SA80 είναι μόνο για δεξιόχειρες μιας και εκτινάσει τους κάλικες στο πίσω δεξί μέρος του όπλου οπότε αναγκάζεσαι να ρίχνεις με το αδύναμο χέρι/μάτι αν είσαι αριστερόχειρας όπως εγώ!).

Είτε για εφεδρεία είτε για μόνιμος πρέπει να είσαι είτε Βρετανός υπήκοος είτε υπήκοος χώρας της Κοινοπολιτείας και να έχεις τουλάχιστον 5 χρόνια μόνιμης διαβίωσης στο Ηνωμένο Βασίλειο. Οπότε αν δεν πληρείς αυτά τα κριτήρια τότε δεν μπορείς.

http://www.army.mod.uk/join/How-to-join.aspx (δες εκεί που λέει nationality)

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες