Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Seaman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2016 3:19 am
Επικοινωνία:

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!

Δημοσίευση από Seaman »

Καλησπέρα σε όλους, απόφοιτος λυκείου (18 ετών) ήθελα να μπω σε ΑΕΝ μέσω απολυτηρίου δεν τα κατάφερα και έτσι το προχώρησα. Εξέδωσα ναυτικό φυλλάδιο και ψάχνω να μπαρκάρω ώστε να μαζέψω τα απαραίτητα μόρια ώστε να ξανά δηλώσω στην προκήρυξη του χρόνου καθώς η προϋπηρεσία λαμβάνεται υπόψιν.

Είμαι από Θεσσαλονίκη κατέβηκα Πειραιά με μεγάλο κόστος μεταφορά και διαμονή και όλα αυτά από τα λεφτά που είχα στη άκρη. Άφησα αιτήσεις σε όλες τις γνωστές ακτοπλοϊκές εταιρίες και σε κάποιες οι οποίες ασχολούνται με ποντοπόρα, ψάχνω να ναυτολογηθώ ως τζόβενο/επίκουρος/χυτροκαθαριστής/καθαριστή μηχανής και ΟΤΙΔΙΠΟΤΕ άλλο. Τα περιθώρια στενεύουν επικίνδυνα καθώς το αργότερο αρχές Γενάρη πρέπει να έχω μπαρκάρει.

Να όμως που τώρα ξεκιναεί το πρόβλημα καθώς εγώ ξοδεύω λεφτά χρόνο και χαλάω την ψυχολογία μου καθώς δεν μπορώ να μπαρκάρω ως γνωστών μου λενε θα σε παρουμε τηλεφωνο αν προκύψει κάτι και τα κλασικά την ίδια στιγμή που άλλα παιδιά από τα σωστικά με ένα τηλεφωνάκι στον γνωστό τους σε μια μέρα έχουν ναυτολογηθεί ήδη. Εγώ το κυνηγάω τόσο καιρό και δεν βγάζω άκρη... Αιώνια Ελλάς δυστυχώς αυτό είναι το σύστημα και αυτή η ζωή.

Και τώρα λοιπόν ζητώ τις συμβουλές σας τι μπορώ να κάνω ώστε να φτάσω ακόμα πιο κοντά στον στόχο μου ;
Η απελπισία έχει φτάσει 9/10...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!

Δημοσίευση από Terminator »

Βύσμα έχεις σε κάποια ναυτιλιακή; Δεν είναι εύκολο να μπαρκάρεις ως απλώς ανειδίκευτος το ναυτικό επάγγελμα έχει χτυπηθεί τα τελευταία χρόνια ούτε πτυχιούχοι πλοίαρχοι δεν είναι εύκολο να μπαρκάρουν με αποτέλεσμα να χάνουν τα εξάμηνα
Άβαταρ μέλους
Δόκιμος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 04, 2016 10:05 pm
Τοποθεσία: Κελευστης
Επικοινωνία:

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!

Δημοσίευση από Δόκιμος »

Επίσης αν σε ενδιαφέρει τοσο πολύ το Ναυτικό και θες μια μόνιμη δουλειά Με καλές αποδοχες μπορείς να πας για το πολεμικό ναυτικό

Άβαταρ μέλους
Seaman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2016 3:19 am
Επικοινωνία:

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!

Δημοσίευση από Seaman »

Αυτό είναι το θέμα δεν έχω βύσμα όποτε τρέξιμο.
Προτιμώ το Εμπορικό Ναυτικό. Ευχαριστώ πάντως
Άβαταρ μέλους
Δόκιμος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 04, 2016 10:05 pm
Τοποθεσία: Κελευστης
Επικοινωνία:

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!

Δημοσίευση από Δόκιμος »

Καλή τύχη φίλε μου! Αλλά αν δεν βρίσκεις εκεί ψαξε και κάπου αλλου...
Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!

Δημοσίευση από TAG »

Seaman, όντως είσαι σε δύσκολη κατάσταση.
Σημείωση: Εάν θέλεις, μπορείς να δώσεις για τις ΑΕΝ μέσω πανελλαδικών. Ναι, θέλει διάβασμα, αλλά άμα είσαι απόφοιτος, είναι πολύ άνετα.
Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!

Δημοσίευση από psofos »

Φιλε TAG εσυ αποφοιτος εισαι ή εχεις περασει σε ΑΕΝ;
Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!

Δημοσίευση από TAG »

Απόφοιτος Λυκείου που δίνω για ΑΕΝ.
Άβαταρ μέλους
Seaman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2016 3:19 am
Επικοινωνία:

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!

Δημοσίευση από Seaman »

Μιχάλη σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον αλλά δεν μου τραβάει τόσο για Βάρνα αν και το έχω ψάξει !

Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!

Δημοσίευση από psofos »

Seaman ξεχνα τη Βαρνα... Οσες πιθανοτητες εχουν οι αποφοιτοι της σχολης αυτης αλλες τοσες και περισσοτερες εχουν οι αποφοιτοι των ΑΕΝ... Και τα λεφτα σου και το χρονο σου θα χασεις... Για μενα καλυτερα δωσε πανελληνιες μιας και δεν ειναι και πολυ ψηλα η βαση για τις ΑΕΝ...

Φιλε TAG και εγω ξαναδινω φετος για ΑΕΝ ή Σς, αναλογα με τα μορια που θα βγαλω. Πως τα βλεπεις τα πραγματα εσυ συναδελφε; Θα γραψουμε τιποτα φετος ή παλι στον κουβα;

Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!

Δημοσίευση από TAG »

Φιλε psofos, εγω πιστευω τα μορια θα μεινουν πανω-κατω τα ιδια, δηλαδη 11000 με μια προσαύξηση των 500 μορίων. Αυτό γιατί πλεον δίνουμε 4 μαθήματα (ή 5 για όσους θέλουν) και όχι 6 ή 7. Άρα ευκολότερο το διάβασμα και καλύτερες επιδόσεις. Η αλήθεια είναι ότι συγκριτικά με 10 χρόνια έχουν ανεβεί οι βάσεις, αλλά εδω και χρόνια δεν υπάρχει τρελλή αύξηση (τα τελευταία 4 χρόνια υπάρχει μείωση εκτος απο φέτος που ανεβηκε λιγο, αλλα δεν μπορουμε να το συγκρινουμε, καθως το φετινο συστημα ήταν διαφορετικό από το παλιο). Οπότε, με ένα συνεχές, καλό διάβασμα χωρίς κενά, είναι πέραν από εφικτή η εισαγωγή στις ΑΕΝ. Και απο τα 1000 άτομα, μόνο οι...00 ερχονται απο ΓΕΛ Πανελληνίων, καθώς υπάρχουν και οι απο ΕΠΑΛ, οι του Απολυτηρίου κλπ κλπ. Πού ναι ήταν και 100% απο Πανελλήνιες δηλαδη.

Επίσης, είχα 2 μηνύματα απο επιτυχόντες πριν κάποιον καιρό, που γράψανε περιπου 12500-13500 δεν θυμαμαι, και ο ενας βγηκε 25ος νομιζω και ο αλλος περίπου στη μεση, δηλαδη 100 (απο Πλοιαρχων και οι 2). Οπότε ακόμα και οι επιτυχόντες, δεν έχουν τεράστια διαφορά απο τα 11000 μόρια. Λίγοι είναι αυτοί με 14000+.

Ευχομαι καλη επιτυχια psofos, ελπιζω και οι 2 να μπουμε φετος. Αμα θες να συζητησουμε παμε στο thread των ΑΕΝ.
αλεξης

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!

Δημοσίευση από αλεξης »

Καλησπερα φιλοι μου, ειμαι σπουδαστης στην αεν ασπροπυργου. Επιτρεψτε μου να σας πω οτι καθολου ιδρωτα δε χρειαζεται να χυσεις ουτε και να παρακαλας οπως προαναφερθηκε! Αν εχεις τα εφοδια θα βρεις πολυ αξιολογη εταιρεια και θα μπαρκαρεις! Αν δεν κανω λαθος η σχολη της βαρνας οπως και αλλες παρομοιες σου βρισκουν εταιρεια αλλα υποχρεωνεσαι να ταξιδευεις μαζι τους εχοντας ρητρα. Δηλαδη αυτοι σε βοηθουν οικονομικα στα εξοδα της σχολης αλλα εισαι υποχρεωμενος να δουλευεις σε αυτους εως οτου ξεχρεωσεις ολα τα χρηματα που αυτοι σου δανεισαν! Επισης δε σου δινεται το δικαιωμα να φτασεις ως 1ος.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης