Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Σπύρος

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από Σπύρος »

Καλησπέρα και από εμένα, είμαι μαθητής 3ης λυκείου οπότε φέτος με το καλό θα συμμετάσχω και εγώ στον θεσμό τον Πανελληνίων εξετάσεων. Έχω επιλέξει το πεδίο των ανθρωπιστικών σπουδών που όμως δεν έχουμε μεγάλη πρόσβαση στης στρατιωτικές σχολές μιας και υπάρχει μονό το στρατολογικό και ψυχολογικό ΣΣΑΣ Που δυστυχώς για εμάς οι βάσεις τους είναι στα ύψη. Για να μην μακρυγορώ θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Με ενδιαφέρουν οι στρατιωτικές σχολές όμως με τα τωρινά δεδομένα μου είναι σχεδόν αδύνατο να ενταχθώ για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Η μόνη μου ελπίδα είναι να γίνουν κάποιες αλλαγές ώστε να έχω πρόσβαση σε περισσότερες στρατιωτικές σχολές. Υπάρχει περίπτωση οι αλλαγές αυτές να γίνουν φέτος; Και αν πότε υπολογίζετε περίπου; Αν έχετε την Καλοσύνη Ενημερώστε με για το θέμα αυτό γιατί είναι φλέγον ζήτημα για μένα μιας και σκέφτομαι ακόμα και την αλλαγή Κατεύθυνσης. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την Απάντηση σας.
Άβαταρ μέλους
Panosss
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2016 10:28 am
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή
Ενδιαφέροντα: Μπάσκετ
Επάγγελμα: Φοιτητής
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από Panosss »

Σπύρος έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα, είμαι μαθητής 3ης λυκείου οπότε φέτος με το καλό θα συμμετάσχω και εγώ στον θεσμό τον Πανελληνίων εξετάσεων. Έχω επιλέξει το πεδίο των ανθρωπιστικών σπουδών που όμως δεν έχουμε μεγάλη πρόσβαση στης στρατιωτικές σχολές μιας και υπάρχει μονό το στρατολογικό και ψυχολογικό ΣΣΑΣ Που δυστυχώς για εμάς οι βάσεις τους είναι στα ύψη. Για να μην μακρυγορώ θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Με ενδιαφέρουν οι στρατιωτικές σχολές όμως με τα τωρινά δεδομένα μου είναι σχεδόν αδύνατο να ενταχθώ για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Η μόνη μου ελπίδα είναι να γίνουν κάποιες αλλαγές ώστε να έχω πρόσβαση σε περισσότερες στρατιωτικές σχολές. Υπάρχει περίπτωση οι αλλαγές αυτές να γίνουν φέτος; Και αν πότε υπολογίζετε περίπου; Αν έχετε την Καλοσύνη Ενημερώστε με για το θέμα αυτό γιατί είναι φλέγον ζήτημα για μένα μιας και σκέφτομαι ακόμα και την αλλαγή Κατεύθυνσης. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την Απάντηση σας.
η αλλαγη κατευθυνσης στα μέσα ουσιαστικα της χρονιάς ειναι ανουσια διοτι εχεις κανει ουσιαστικα τα καλοκαιρινα και εχεις κανει και υλη απο περυσι οποτε ειναι αρκετα δυσκολο να παρακολουθησεις τα θετικα μαθηματα ωστε να εχεις προσβαση στις σχολες αυτες. Συμφωνω μαζι σου πως το 1ο πεδιο δεν εχει αρκετες στρατιωτικες σχολες ΑΛΛΑ υπαρχουν και οι σχολες τις αστυνομιας και πυροσβεστικης με σαφως κατωτερες βασεις απο το στρατολογικο και το ψυχολογων. Ελπιζω να σε βοηθησα. Οτι αλλη απορια εχεις μην διστασεις να την εκφρασεις.

Ω ξειν', αγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι.
ImperatorIoannes
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 11:48 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από ImperatorIoannes »

Σπύρος έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα, είμαι μαθητής 3ης λυκείου οπότε φέτος με το καλό θα συμμετάσχω και εγώ στον θεσμό τον Πανελληνίων εξετάσεων. Έχω επιλέξει το πεδίο των ανθρωπιστικών σπουδών που όμως δεν έχουμε μεγάλη πρόσβαση στης στρατιωτικές σχολές μιας και υπάρχει μονό το στρατολογικό και ψυχολογικό ΣΣΑΣ Που δυστυχώς για εμάς οι βάσεις τους είναι στα ύψη. Για να μην μακρυγορώ θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Με ενδιαφέρουν οι στρατιωτικές σχολές όμως με τα τωρινά δεδομένα μου είναι σχεδόν αδύνατο να ενταχθώ για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Η μόνη μου ελπίδα είναι να γίνουν κάποιες αλλαγές ώστε να έχω πρόσβαση σε περισσότερες στρατιωτικές σχολές. Υπάρχει περίπτωση οι αλλαγές αυτές να γίνουν φέτος; Και αν πότε υπολογίζετε περίπου; Αν έχετε την Καλοσύνη Ενημερώστε με για το θέμα αυτό γιατί είναι φλέγον ζήτημα για μένα μιας και σκέφτομαι ακόμα και την αλλαγή Κατεύθυνσης. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την Απάντηση σας.

Αν θες την άποψη μου εγώ σου λέω ότι το σύστημα δεν πρόκειται να αλλάξει μέσα στην χρονιά αυτή, αλλά ούτε τουλάχιστον και στην επόμενη. Δεν γίνεται ενώ τα σχολεία αρχίζουν σε λιγότερο από 15 μέρες, ο κύριος Υπουργός Παιδείας να κάνει τα Γυμνάσια τετραετή και τα Λύκεια διετή. Αυτό δεν γίνεται πρακτικώς ούτε και γραφειοκρατικώς.
Αυτές οι αλλαγές είναι πολύ ατελείς. Ενθαρρύνουν αυστηρά και μόνο την βαθμοθηρία και πολύ φοβάμαι ότι αν ισχύουν και για τις στρατιωτικές σχολές θα υπάρξουν προβλήματα με τις θέσεις.
Αυτά από εμένα.
Οι ήρωες ποτέ δεν πεθαίνουν, αλλά πέφτουν και το χώμα, με το να πίνει το αίμα τους, τους ξαναγεννά.
Άβαταρ μέλους
Devastrator
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 6:56 pm
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από Devastrator »

Σπύρος έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα, είμαι μαθητής 3ης λυκείου οπότε φέτος με το καλό θα συμμετάσχω και εγώ στον θεσμό τον Πανελληνίων εξετάσεων. Έχω επιλέξει το πεδίο των ανθρωπιστικών σπουδών που όμως δεν έχουμε μεγάλη πρόσβαση στης στρατιωτικές σχολές μιας και υπάρχει μονό το στρατολογικό και ψυχολογικό ΣΣΑΣ Που δυστυχώς για εμάς οι βάσεις τους είναι στα ύψη. Για να μην μακρυγορώ θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Με ενδιαφέρουν οι στρατιωτικές σχολές όμως με τα τωρινά δεδομένα μου είναι σχεδόν αδύνατο να ενταχθώ για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Η μόνη μου ελπίδα είναι να γίνουν κάποιες αλλαγές ώστε να έχω πρόσβαση σε περισσότερες στρατιωτικές σχολές. Υπάρχει περίπτωση οι αλλαγές αυτές να γίνουν φέτος; Και αν πότε υπολογίζετε περίπου; Αν έχετε την Καλοσύνη Ενημερώστε με για το θέμα αυτό γιατί είναι φλέγον ζήτημα για μένα μιας και σκέφτομαι ακόμα και την αλλαγή Κατεύθυνσης. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την Απάντηση σας.


Τα ιδια και σε εμενα με τα οικονομικά... Αν και επεσαν του χρονου μπορει να ανεβουν. Εφοσον γινει το παραπανω συστημα οι αλλαγες θα παρουν τουλαχιστον μια τριετία. Η αλλαγη κατεύθυνσης δεν ειναι λυση, και εγω το σκεφτόμουνα αλλα δεν ειχα βασεις στην φυσικη και την χημεια. Για να γραψεις καλα θα πρεπει να εχεις μια καλη ροη των θετικων μαθηματων απο την πρωτη λυκειου. Δεν γινεται την τελευταία στιγμη να αλλαξεις. Εγω θα σου προτεινα να προσπαθήσεις για ΣΣΑΣ. Τι εχουν οι αλλοι που γραφουν 19000+ απο εσενα. Ουτε Αϊνστάιν ειναι ουτε εχουν μια ειδικη ικανοτητα. Με συστηματικο και ποιοτικο διαβασμα μπορεις να τα καταφέρεις. Εξαλου είσαι και θεωρητική οπου ανταμείβονται αυτοι που διαβάζουν.

ImperatorIoannes
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 11:48 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από ImperatorIoannes »

Devastrator έγραψε:
Σπύρος έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα, είμαι μαθητής 3ης λυκείου οπότε φέτος με το καλό θα συμμετάσχω και εγώ στον θεσμό τον Πανελληνίων εξετάσεων. Έχω επιλέξει το πεδίο των ανθρωπιστικών σπουδών που όμως δεν έχουμε μεγάλη πρόσβαση στης στρατιωτικές σχολές μιας και υπάρχει μονό το στρατολογικό και ψυχολογικό ΣΣΑΣ Που δυστυχώς για εμάς οι βάσεις τους είναι στα ύψη. Για να μην μακρυγορώ θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Με ενδιαφέρουν οι στρατιωτικές σχολές όμως με τα τωρινά δεδομένα μου είναι σχεδόν αδύνατο να ενταχθώ για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Η μόνη μου ελπίδα είναι να γίνουν κάποιες αλλαγές ώστε να έχω πρόσβαση σε περισσότερες στρατιωτικές σχολές. Υπάρχει περίπτωση οι αλλαγές αυτές να γίνουν φέτος; Και αν πότε υπολογίζετε περίπου; Αν έχετε την Καλοσύνη Ενημερώστε με για το θέμα αυτό γιατί είναι φλέγον ζήτημα για μένα μιας και σκέφτομαι ακόμα και την αλλαγή Κατεύθυνσης. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την Απάντηση σας.


Τα ιδια και σε εμενα με τα οικονομικά... Αν και επεσαν του χρονου μπορει να ανεβουν. Εφοσον γινει το παραπανω συστημα οι αλλαγες θα παρουν τουλαχιστον μια τριετία. Η αλλαγη κατεύθυνσης δεν ειναι λυση, και εγω το σκεφτόμουνα αλλα δεν ειχα βασεις στην φυσικη και την χημεια. Για να γραψεις καλα θα πρεπει να εχεις μια καλη ροη των θετικων μαθηματων απο την πρωτη λυκειου. Δεν γινεται την τελευταία στιγμη να αλλαξεις. Εγω θα σου προτεινα να προσπαθήσεις για ΣΣΑΣ. Τι εχουν οι αλλοι που γραφουν 19000+ απο εσενα. Ουτε Αϊνστάιν ειναι ουτε εχουν μια ειδικη ικανοτητα. Με συστηματικο και ποιοτικο διαβασμα μπορεις να τα καταφέρεις. Εξαλου είσαι και θεωρητική οπου ανταμείβονται αυτοι που διαβάζουν.


Συμφωνώ αφ'ενός σε αυτά που λες περί της αλλαγής και του χρόνου που θα χρειαστεί και αφ'ετέρου στο μεθοδικό και ποιοτικό διάβασμα.
Οι ήρωες ποτέ δεν πεθαίνουν, αλλά πέφτουν και το χώμα, με το να πίνει το αίμα τους, τους ξαναγεννά.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από Terminator »

Το τοπικ για το νεο εξεταστικό κλειδώνεται μέχρι νεοτέρας απο εκεί και πέρα όσοι υποψήφιοι δίνουν φέτος θα συζητάνε ότι θέλουν εδώ πέρα σε συτό το τόπικ. Καλή Συνέχεια...
Άβαταρ μέλους
Panosss
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2016 10:28 am
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή
Ενδιαφέροντα: Μπάσκετ
Επάγγελμα: Φοιτητής
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από Panosss »

Τι πιστεύετε παιδιά θα αλλάξει το σύστημα φέτος;
Ω ξειν', αγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι.
F4e
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 18, 2016 3:33 pm
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από F4e »

Panosss έγραψε:Τι πιστεύετε παιδιά θα αλλάξει το σύστημα φέτος;


Μακάρι, αλλά ούτε εγώ πιστεύω πως θα αλλάξει φέτος..

ImperatorIoannes
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 11:48 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από ImperatorIoannes »

Panosss έγραψε:Τι πιστεύετε παιδιά θα αλλάξει το σύστημα φέτος;

Για καμία τριετία δεν νομίζω.
Οι ήρωες ποτέ δεν πεθαίνουν, αλλά πέφτουν και το χώμα, με το να πίνει το αίμα τους, τους ξαναγεννά.
Γιωργος

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από Γιωργος »

Ονομαζομαι Γιωργος και φετος δινω πανελληνιες με στοχο καποιες στρατιωτικες σχολες. Επειδη εχω στιγμα αρα και χαμηλο αιματοκριτη, θα ηθελα καποιος να μου απαντησει εφοσον γνωριζει αν υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο, καθως και τις οριακες φυσιολογικες τιμες του αιματοκριτη, γιατι το ΦΕΚ δεν τις αναφερει. Ευχαριστω.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από Terminator »

Έγκυρη απάντηση θα πάρεις απο στρατιωτικό νοσοκομείο
αριάδνη 1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 01, 2016 9:39 am
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από αριάδνη 1 »

Αυτό που έμαθα εγώ διαβάζοντας τις προκηρύξεις, και ρωτώντας, είναι ότι χρειάζεσαι αιμοσφαιρίνη 12 για Ικάρων, και 11 το λιγότερο για τις άλλες στρατιωτικές σχολές. Αν έχεις στίγμα, ρώτα έναν αιματολόγο από τώρα, αν πρέπει να παίρνεις σίδηρο και Χαπάκια φιλισίν για να κρατάς τον αιματοκρίτη σου ψηλά, και να νιώθεις δυνατός.
Mauroprovato
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 22, 2016 2:32 pm
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από Mauroprovato »

Καλησπερα συναδελφοι!!!Ξαναδινω φετος για ΣΣΕ ή ΣΜΥ αναλογα με τα μορια που θα συγκεντωσω...

Απο θετικη ειμαι και δινω για δευτερη φορα με το καινουριο ομως. Μεχρι στιγμης ολα καλα τολμω να πω! Που θελετε να περασετε παιδες;

TZITZIKAKOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Σεπ 10, 2012 11:07 pm
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από TZITZIKAKOS »

Mauroprovato έγραψε:Καλησπερα συναδελφοι!Ξαναδινω φετος για ΣΣΕ ή ΣΜΥ αναλογα με τα μορια που θα συγκεντωσω...

Απο θετικη ειμαι και δινω για δευτερη φορα με το καινουριο ομως. Μεχρι στιγμης ολα καλα τολμω να πω! Που θελετε να περασετε παιδες;

απο φροντηστηριο πως πας; Κανεις αρκετες ωρες την εβδομαδα η το παλευεις μονος σου;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ/ΑΣΣΥ (2017)

Δημοσίευση από Terminator »

Οταν ξεκινήσετε να μαζεύεται τα έγγραφα τον Μάιο για να τα στείλετε και θέλετε γνήσια υπογραφής θα σας δυσκολέψει πολύ γιατί το ωράριο στα ΚΕΠ άλλαξε και 15:00 κλείνουν ενώ έπαψε να λειτουργεί και το σαββατοκύριακο
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες