Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jim447
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 12:41 am
Επικοινωνία:

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από Jim447 »

Εχω, εδω http://www.greekairsoft.gr/forum/index.php

και αν θες οριστε το e-mail μου : jimmahpap@gmail.com

Οτι θελησεις μη δισταζεις να ρωτησειςΕικόνα
Στην γυμναστικη πρεπει καποιος να εχει συνοχη, δηλαδη να γυμναζεται τακτικα
π. Χ. Να ακολουθας ενα προγραμμα το οποιο οριζει ποιες μερες θα κανεις γυμναστικη,
Οι μυες για να μεγαλωσουν και να δυναμωσουν πρεπει να τους ενεργοποιεις συχνα, ετσι ο οργανισμος βλεπει πως υπαρχει για ενδυναμωση και προσαρμοζεται.
Καποιος ο οποιος τακτικα κανει καμψεις (δηλαδη δεν κανει οποτε του κατεβει, ας πουμε) θα δει προοδο.
Το ανθρωπινο σωμα εχει την ικανοτητα να προσαρμοζεται.
Να θυμασαι, ειναι απλα τα πραγματα,
-Υπομονη
-Αφοσιωση
-Συνοχη
Αυτα να σκεφτεσαι για αρχη και ως βαση για τα παντα στην γυμναστικη

lokatzis

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από lokatzis »

Σου έστειλα email
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από Avatar »

lokatzis έγραψε:Σε ευχαριστω
εισαι σε καποιο αλλο σιτε μελος να μιλησουμε γιατι εχω φαει ban εδω
κανω απο τον απριλιο καμψεις και δεν εχω δει καποια διαφορα 3 με 5 κανω το ζορι
και εχω παρατηρησει Οτι ειναι λιγο ποιο μυωδες το δεξι χερι σε σχεση με το αριστερο


λογίκο η μία πλευρά να είναι λίγο πιο δυνατή
για να βελτιώσεις καμψεις πρέπει να δυναμώσεις στήθος τρικέφαλους κυρίως όπως είπε και ο τζιμ
αν έχεις βαράκι μπορείς να δεις στο ιντερνετ ασκήσεις για να δυναμώσεις σιγα σιγα

άλλη μια άσκηση που θα σε βοηθήσει και πιο έυκολη για μένα τουλάχιστον είναι τα bench dips καθώς και οι κάμψεις σε πάγκο
το να κάνεις μόνο μια άσκηση δεν είναι αποδοτικό

αν θες και μια δεύτερη γνώμη μην διστάσεις
dkont@hotmail.gr
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
lokatzis

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από lokatzis »

Όχι βαρακια δεν έχω
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από Avatar »

Τότε πρέπει σταδιακά να χάσεις λίγο βάρος αν ο ΔΜΣ είναι ψηλά
από εκεί και πέρα χωρίς να ξέρω τι θες να πετύχεις και χωρίς καμία πληροφορία δεν μπορώ να πω πολλά ακριβή πράματα.

γενικά προτείνω
περπάτημα-τρέξιμο
bench dips / incline pushups (παγκάκι-καρέκλα κλπ) / να μείνεις στη θέση για κάμψεις για κάποια δεύτερα (μια με κλίση τα χέρια, μια τεντωμένα) / και αυτή εδώ
και γενικά πρέπει να προσθέσεις και άλλα πράγματα γιατί όλα αυτά λίγο πολύ δουλεύουν τις ίδιες ομάδες (τρικέφαλοι-στήθος και λίγο κοιλιακούς-πλάτη)

άμα κάνεις γυμναστική σε υψηλή ένταση, τότε μια μέρα ξεκούραση είναι καλό να γίνεται μετά απο την μέρα της γυμναστικής
επίσης ας πούμε είπες κάνεις 5 συνεχόμενες κάμψεις, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνεις 3 κάμψεις από 4 σετ ας πούμε ενα παράδειγμα, κάθε σετ να έχει χρόνο ξεκούρασης από το άλλο 30"-1'
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από psofos »

Αγαπητε Avatar, μηπως γνωριζεις και αλλες ασκησεις ειτε με το βαρος του σωματος, ειτε με απλα καθημερινα αντικειμενα (που τα εχουμε ολοι στον σπιτι μας εννοω) εκτος απο αυτες που εχεις ηδη αναφερει; Δηλαδη χωρις να χρειαστει να αγορασω εξοπλισμο (μονοζυγα, αλτηρες, παγκους, μπαρες κλπ). Κατι για δικεφαλους, ωμους και ποδια θελω μονο γιατι για στηθος, τρικεφαλους, κοιλιακους και ραχιαιους ξερω... Ευχαριστω!

Jim447
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2016 12:41 am
Επικοινωνία:

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από Jim447 »

Συγγνωμη που ''χωνομαι'' ετσι εδω, οριστε μια ασκηση για ωμους που μπορεις στο σπιτι


Για δικεφαλο, κοιτα αν εχει μονοζυγο καποιο παρκο κοντα σου και στην χειροτερη βρες απο καπου γεορ ωπου μπορεις να κρεμαστεις για ελξεις, πχ το πλαισιο μιας πορτας
🇬🇷 ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ🇬🇷
lokatzis

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από lokatzis »

Τώρα άρχισα και κάνω μεχρι 10 κάμψεις Και 25 που θέλουν οι ειδικές δυνάμεις έχουμε καιρό

Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από psofos »

Ευχαριστω πολυ!Ωστε για δικεφαλο θελω οπωσδηποτε εξοπλισμο δηλαδη; Νταξει θα μου πεις τι ειναι ενα μονοζυγο και ενας αλτηρας αλλα απλα λεω ρε παιδι μου... Τελικα μονο η συγκεριμενη ασκηση γυμναζει ωμους χωρις εξοπλισμο; ΟΚ βεβαια πιανουν και λιγο ωμο οι κανονικες καμψεις... Για πλατη και ποδια κατι;

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από Avatar »

psofos έγραψε:Αγαπητε Avatar, μηπως γνωριζεις και αλλες ασκησεις ειτε με το βαρος του σωματος, ειτε με απλα καθημερινα αντικειμενα (που τα εχουμε ολοι στον σπιτι μας εννοω) εκτος απο αυτες που εχεις ηδη αναφερει; Δηλαδη χωρις να χρειαστει να αγορασω εξοπλισμο (μονοζυγα, αλτηρες, παγκους, μπαρες κλπ). Κατι για δικεφαλους, ωμους και ποδια θελω μονο γιατι για στηθος, τρικεφαλους, κοιλιακους και ραχιαιους ξερω... Ευχαριστω!



για πόδια καθήσματα (squats), προβολές (lunges),step up,burpees και jump jacks
δικέφαλους κάμψεις και γυρισμένες τις παλάμες αλλά δεν θα δεις και μεγάλη διαφορά
ώμους και πλάτη μπορείς να δοκιμάσεις και πιο ανοιχτές κάμψεις
αλλα και πάλι σε αυτά θες μονόζυγο καλύτερα ή διζυγο όλο και σε κάποιο πάρκο θα έχει κοντά σου

να και κάτι γενικό και χρήσιμο
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από yandr »

🇬🇷Tα ποσοστά των υπέρβαρων και παχύσαρκων αυξάνονται στην Ελλάδα.

📊6 στους 10 Έλληνες είναι υπέρβαροι.

👨‍🦰2στους 3 άνδρες Είναι υπέρβαροι.

👩1 στις 2 γυναίκες είναι υπέρβαρες.

ℹ️ Το 17% του συνολικού πληθυσμού είναι παχύσαρκο.

Εικόνα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από Nassos »

Συνδυασμός "Κατοχικού Συνδρόμου" και junk food. Λόγω και της επερχόμενης κρίσης θα γίνει χειρότερη η κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
Togo
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2021 3:43 am
Τοποθεσία: 2ο Γραφείο
Επικοινωνία:

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από Togo »

Η μόνη άσκηση που χρειάζεστε για κάψιμο λίπους και ενδυνάμωση του μυικού συστήματος είναι τα burpees. Είναι καλλισθενική άσκηση που σχεδιάστηκε αποκλειστικά για την εξέταση της φυσικής κατάστασης των Αμερικάνων Seals. Είναι ο συνδυασμός του squats,plank και push-up. Γυμνάζει ολόκληρο το σώμα χωρίς εξοπλισμό και φυσικά ανάλογα με το επιθυμητό αποτέλεσμα γίνεται με πάρα πολλές παραλλαγές. Είναι αρκετά δύσκολη καρδιο-αναπνευστική άσκηση.

Φυσικά οι Navy Seals κάνουν πολλά pull-ups κοινώς μονόζυγο για να μπορούν να αναρριχούνται, αρκετό τρέξιμο για να έχουν αντοχή,squats με βάρος στους ώμους κα. Ψάχτε το! Είναι το τελειότερο σύστημα γυμναστικής που χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια απο πυγμάχους, επαγγελματίες αθλητές δύναμης μέχρι και κρατούμενους αμερικανικών φυλακών.



Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Togo την Τετ Σεπ 14, 2022 3:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όποιος μας απειλεί θα βρει μπροστά του νέο Μαραθώνα, Σαλαμίνα, ύψωμα 731
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αδυνάτισμα και αύξηση όγκου

Δημοσίευση από yandr »

Εγώ πάντως ξεκίνησα κανονικά γυμναστήριο μετά από 20 χρόνια (γέρασα Εικόνα) και πλέον έχω φτάσει στα κιλά που σήκωνα στα 24 μου.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης