ΣΠΕΝ στο Καστελόριζο

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ στο Καστελόριζο

Δημοσίευση από gimitrop »

Καλησπέρα σε όλους,Δεν ξέρω τι άποψη έχετε γενικά για τα ΣΠΕΝ (Σχολείο Προκεχωρημένης Εκπαίδευσης Νεοτοποθετημένων) που περνάει ο κάθε στρατιώτης φεύγοντας από το κέντρο και πηγαίνοντας στη μονάδα του.

Εγώ είμαι από τους... Τυχερούς που υπηρετούν στο Καστελόριζο και αυτά που έζησα τις 2 εβδομάδες εκπαίδευσης (κανονικά είναι 3 εβδομάδες αλλά λόγω άδειας Πάσχα γλίτωσα 1) δεν ξέρω αν έχουν προηγούμενο: Καθημερινή πρωινή γυμναστική (τρέξιμο, ασκήσεις, κάμψεις κτλ), αμέσως μετά καθημερινό τρέξιμο με πλήρη εξάρτηση, όπλο και κράνος έως το πεδίο εκπαίδευσης, πεζοπορία σε βουνό υψομέτρου 270 μέτρων επίσης με πλήρη εξάρτηση, όπλο και κράνος, πυρ και κίνηση με αληθινά πυρά και πολλά άλλα. Σε αυτό το σημείο πρέπει να σημειώσω ότι η μονάδα μου, η ΔΑΝ Μεγίστης όπως λέγεται, έχει παράδοση στις Ειδικές Δυνάμεις, δηλαδή η πλειοψηφία των στελεχών της είναι πρασινομπερέδες, με ότι αυτό συνεπάγεται. Θεωρώ ότι ως Πεζικάριος έχω ζήσεις πολλά παραπάνω από όσα θα βίωνα σε κάποια άλλη μονάδα που θεωρείται Πεζικό, γιατί Πεζικό στο Καστελόριζο θεωρώ ότι δεν υπάρχει. Έφτασα πολλές φορές στα όριά μου και στο σημείο να σκεφτώ πολύ σοβαρά την αναβολή. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ΣΠΕΝ που πέρασε ο καθένας και κατά πόσο προσεγγίζει αυτό που πέρασα εγώ.

Άβαταρ μέλους
glock
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2015 2:22 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ στο Καστελόριζο

Δημοσίευση από glock »

Μπραβο παλικαρι μου
Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

ΣΠΕΝ στο Καστελόριζο

Δημοσίευση από kolegas »

oΠως τα λες και ακομα χειροτερα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες