Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιωργος

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από Γιωργος »

Και κατι τελευταιο παιδια... ξερει κανεις αν φετος θα πεσουν η θα ανεβουν οι βασεις; Μονο αυτο.Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες

Γιωργος

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από Γιωργος »

Ας απαντησει καποιος γνωστης ρε παιδια τι παιζει με τα μορια για πλοιαρχων φετος(μεσω πανελληνιων).Που θα κυμανθουν οι βασεις; Πανω η κατω απο περυσι;

Ευχαριστω πολυ!!!

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από dn24 »

Γιωργος έγραψε:Ας απαντησει καποιος γνωστης ρε παιδια τι παιζει με τα μορια για πλοιαρχων φετος (μεσω πανελληνιων).Που θα κυμανθουν οι βασεις; Πανω η κατω απο περυσι;

Ευχαριστω πολυ!



Το έχω ξαναγράψει φίλε Γιώργο, ότι θα κυμανθούν απο τα ίδια επίπεδα, έως ελαφριά αύξηση το πολύ έως 500 μόρια, με πιθανότερη μικρή αύξηση 200 μορίων. Δηλαδή τα 10,200 να γίνουν 10,400 ας πούμε.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Γιωργος

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από Γιωργος »

Η βαση της σχολης γενικα επιρρεαζεται απο τον αριθμο των περσινων εισακτεων και των φετινων υποψηφιων εισακτεων; Δηλαδη εαν φετος τη σχολη τη δηλωσουν πολλα ατομα οι βασεις θα ανεβουν και εαν οχι τοτε θα κατεβουν;

Επισης εαν περυσι ειχαν περασει πολλα ατομα τοτε οι βασεις για τους φετινους υποψηφιους θα ανεβουν;

Ευχαριστω πολυ!!!

Άβαταρ μέλους
ZAFOS123
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 26, 2015 3:38 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από ZAFOS123 »

Καλησπερα και μπραβο σας γιαυτο το φορουμ πραγματικα κανετε τελεια δουλεια. Ηθελα και εγω απο μερος μου να κανω μια ερωτηση διαβασα την απαντηση σου φιλε dn24 σχετικα με τα μορια και ηθελα να ρωτησω εγω δινω απο επαλ πανελληνιες η βαθμολογια π αναφερεται πιο πανω ειναι απο γενικο. Απο επαλ πως πιστευεται να κοιμανθουν οι βασεις; Γιατι τα 200 μορια που αναφερονται ειναι πολλα σε βαθμολογια για επαλ ευχαριστω εκ των προταιρων
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από dn24 »

ZAFOS123 έγραψε:Καλησπερα και μπραβο σας γιαυτο το φορουμ πραγματικα κανετε τελεια δουλεια. Ηθελα και εγω απο μερος μου να κανω μια ερωτηση διαβασα την απαντηση σου φιλε dn24 σχετικα με τα μορια και ηθελα να ρωτησω εγω δινω απο επαλ πανελληνιες η βαθμολογια π αναφερεται πιο πανω ειναι απο γενικο. Απο επαλ πως πιστευεται να κοιμανθουν οι βασεις; Γιατι τα 200 μορια που αναφερονται ειναι πολλα σε βαθμολογια για επαλ ευχαριστω εκ των προταιρων


Ναι φυσικά και τα 10,200 που ήταν πέρυσι η βάση είναι βάση γενικού. Τα 200 μόρια, είναι αύξηση 2%. Μαθηματικά μιάς που θες να πας για ΑΕΝ ξέρεις, οπότε υπολόγισε το +2% με την βάση του ΕΠΑΛ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Μακης

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από Μακης »

Ξερει κανεις που περιπου θα κυμανθουν οι βασεις για τους μηχανικους φετος; Απο 9.800 δλδ που ηταν περυσι ποσες μοναδες θα ειναι η αυξηση(η μειωση);
Άβαταρ μέλους
Τακης1991
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από Τακης1991 »

Μακης έγραψε:Ξερει κανεις που περιπου θα κυμανθουν οι βασεις για τους μηχανικους φετος; Απο 9.800 δλδ που ηταν περυσι ποσες μοναδες θα ειναι η αυξηση (η μειωση) ;


Τις βασεις καθε χρονο ο μονος που τις οριζει, Ειναι το ποσο καλα θα γραψουν οι Υποψήφιοι Εξεταστέοι και ο Συνολικος αριθμος θέσεων τις σχολης.
Αμα φετος παρει μονο ενα ατομο θα μπει αυτος που εγραψε καλυτερα απο ολους, αμα παρει 1000 ατομα καταλαβενεις οτι πεφτει η βάση...
Αρα κανεις δεν μπορει να ξερει που κυμαινονται οι βασεις, εικασίες κανουμε ολοι συμφωνα με την περσινή χρονιά
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από dn24 »

Μακης έγραψε:Ξερει κανεις που περιπου θα κυμανθουν οι βασεις για τους μηχανικους φετος; Απο 9.800 δλδ που ηταν περυσι ποσες μοναδες θα ειναι η αυξηση (η μειωση) ;


Οι εισακτέοι θα μειώθουν σε μικρό βαθμό. Οι βάσεις αν δεν παραμείνουν στασιμες, θα αυξηθούν, όπως είναι και το πιθανότερο σενάριο.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Θανος

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από Θανος »

Γεια σας και παλι! Θα ηθελα παρακαλω πολυ να μου πειτε τον αριθμο των περσινων εισακτεων και τι παιζει με τους φετινους(αν δεν εχει ανακοινωθει κατι για τον αριθμο αυτον τοτε οκ, αλλα ποτε θα ανακοινωθουν οι θεσεις; με την προκυρηξη; η οποια βγαινει ποτε περιπου; ). Και κατι ακομα... Με απολυτηριο γυρω στο 16 και lower και b2 στα γαλλικα ειμαι σιγουρα μεσα στη σχολη; Οι βασεις για εισαγωγη με απολυτηριο που κυμαινονται;

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Θανος

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από Θανος »

Θα απαντησει καποιος παρακαλω;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θανος έγραψε:Γεια σας και παλι! Θα ηθελα παρακαλω πολυ να μου πειτε τον αριθμο των περσινων εισακτεων και τι παιζει με τους φετινους (αν δεν εχει ανακοινωθει κατι για τον αριθμο αυτον τοτε οκ, αλλα ποτε θα ανακοινωθουν οι θεσεις; Με την προκυρηξη; Η οποια βγαινει ποτε περιπου;). Και κατι ακομα... Με απολυτηριο γυρω στο 16 και lower και b2 στα γαλλικα ειμαι σιγουρα μεσα στη σχολη; Οι βασεις για εισαγωγη με απολυτηριο που κυμαινονται;

Ευχαριστω εκ των προτερων!



Η περσινή προκήρυξη βγήκε στις 12-6-2015.

Φυσικά μέσα στην προκήρυξη μπορείς να βρεις όλες τις πληροφορίες που ψάχνεις.

Μπορείς να την διαβάσεις ΕΔΩ

Τις βάσεις μέσω απολυτηρίου μπορείς να τις δεις ΕΔΩ

Θανος

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από Θανος »

Ευχαριστω πολυ!!! Κατι τελευταιο τωρα. Γενικα αν καποιος παρατηρησει τη βαση της σχολης (μεσω πανελλαδικων εννοειται) τα τελευταια 3 χρονια συνεχως πεφτει και εφτασε στο περσινο

10.200 και κατι ψιλα. Αυτο που θελω να ρωτησω λοιπον ειναι αν μηπως και φετος η βαση πεσει γιατι αποτι εχω διαβασει στο φορουμ το πιθανοτερο ειναι να ανεβει περιπου 200-500 μορια το πολυ, κατι το οποιο δεν μου ακουγεται και τοσο λογικο αφου:

1) οπως προανεφερα τα τελευταια χρονια συνεχως πεφτει και 2) εμεις δινουμε με το νεο συστημα (δλδ

μονο 4 μαθηματα σε αντιθεση με τους περσινους οι οποιοι εδιναν 6 και συγκεντρωναν τα μορια πιο ευκολα λογω περισσοτερων μαθηματων αφου στο μεσο ορο τους ειχαν 2 γελοια μαθηματα και επιπλεον τον βαθμο του σχολειου απο τα τετραμηνα που αυξανε το μεσο ορο περιπου 500 μορια...). Βεβαια απο την αλλη ειναι και ο αριθμος υποψηφιων εισακτεων που μπορει να ειναι μεγαλυτερος αλλα αυτο κανεις δεν μπορει να το ξερει μεχρι την καταθεση των μηχανογραφικων. Πειτε μου και εσεις τη γνωμη σας αλλα θα προτιμουσα με επιχειρηματα και οχι ενα σκετο "θα ανεβουν/πεσουν οι βασεις τοσα μορια".

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα σε περιπου ενα μηνα δινω και θα ηθελα πανω κατα να ξερω που να παιξω μπαλα ρε παιδι μου, γιατι αν δεν περασω σε αεν δε ξερω και εγω τι θα κανω...

Θανος

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από Θανος »

Ξερω οτι δεν γινεται να ειστε ολη μερα πισω απο μια μια οθονη αλλα αν βρειτε λιγο χρονο να μου απαντησετε θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!!! Εχω γινει πολυ κουραστικος αλλα καιγομαι ρε παιδια να μπω σε αεν πως να το κανουμε. Εικόνα
Θανος

Βάσεις - Μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2016)

Δημοσίευση από Θανος »

Υπαρχει περιπτωση οι βασεις να ανεβουν πανω απο 700 μορια; Καπου διαβασα στο φορουμ οτι το πολυ να ανεβουν 500 μορια. Ισχυει αυτο; Ευχαριστω πολυ!

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης