12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΒΑΣΙΛΗΣ

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Οι καλυτερες αναμνησεις εκει χωρις πλακα 97ε εεσο βεβαια πολυ κρυο το χειμωνα πρεπει να εισαι αστακος απο ρουχα. δορισκο 12 εμα θα πληρωνα για να ξανα πηγαινα ειλικρινα. για εξοδο στις φερρες οπως ειπε και ο φιλος επανω ολα καλα μην μασατε και καλη θητεια. εαν εισαι εσυ ενταξει ειναι και οι αλλοι ενταξει.
ΚΩΣΤΗΣ

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΗΣ »

Μου ρθε τρελλα μετα αοπο τοσα χρονια να διαβασω για την 12η... Πηγα εκει το 1997, εμεινα 12 μηνες, τοτε μετρουσαμε τα λεπτα τα δευτερολεπτα μεχρι να φυγουμε απο εκει, δυσκολη μοναδα με σκληρη πειθαρχεια, κρυυυο πολυυυ, και γενικως ειχε πολυ δουλεια! Νομιζα οτι η ζωη σταματα εκει και μετα τελος, αποτελεσμα να σπαταλησω πολυ εγκεφαλικη ουσια για το τιποτα, για μια κατασταση που μου αφησε νοσταλγικες αναμησεις, φιλαρακια, και ατελειωτο γελιο-και κλαμα ετσι;- για αυτο μην κανετε το ιδιο λαθος, πιστεψτε με εχει πολυ πλακα, μακαρι να το καταλαβετε τωρα και οχι μετα απο χρονια! Θητεια ειναι και περναει! Λεοπαρντ εχει τωρα; Εγω την αφησα με M60A3!
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

Παιδιά εγώ υπηρέτησα στην 12 δεκαοκτώ μήνες βέβαια αρκετά παλιά 1982 ήταν μία εμπειρία πολύ καλή δύσκολα χρόνια πολύ πειθαρχία τότε είχαμε τα Μ48 και εγώ ήμουν ΟΔΜΑ.
Ηλίας

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από Ηλίας »

99Ε ΕΣΣΟ Λοχίας Αρχηγός Πληρώματος Μέσου Άρματος Μ60Α3. Πολλές ασκήσεις, όλη μέρα στο πόδι αλλά πάντα προβλεπόμενος εξού και πέρασα καλά. Εννέα μήνες εκεί και υπηρεσίες χάλια 25-1. Πέρασε όμως και υπάρχει μόνο μια γλυκειά ανάμνηση.
Κώστας

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από Κώστας »

Παιδιά μια χαρά μονάδα είναι. Ο Π******** ήταν μακράν ο καλύτερος διοικητής, και ο αμέσως επόμενος που μπήκε
(που προηγουμένως ήταν υποδιοικητής) είναι της ίδιας συνομοταξίας, δλδ δίκαιοι και σωστοί. Ξέρανε όλους τους στρατιώτες και τα προβλήματα τους και φρόντιζαν να ενημερώνονται και να δίνουν ευκαιρίες εκεί που μπορούσαν. Επίσης είναι και συνεννοήσιμοι, και μακάρι άνθρωποι σαν και αυτούς να πάνε μπροστά στον ΕΣ.

Ήτανε δίκαιοι και βλέπανε τις δυσκολίες, δίνανε υπηρεσιακά κιόλας και σου λεγαν βγες ή κοιμήσου, αναγνωρίζοντας την κούραση του καθενός. Και τα στελέχη (από τους 10 οι 8) είναι τρομεροί, και βοηθούσαν τους στρατιώτες. Το κακό είναι ότι είναι λίγοι οι στρατιώτες για πολλές υπηρεσίες (αυτό είναι σφάλμα του ΓΕΣ που δε στέλνει άτομα), αλλά οι συνθήκες που επικρατούν είναι καλύτερες από αυτές που φαντάζεστε, και που προφανώς διαβάσατε. Ο Π***** βελτίωσε τις συνθήκες, και όποιοι λένε το αντίθετο είναι κακομαθημένοι.

Οκ, το τυπικό το θέλανε, αλλά αυτό δεν είναι κακό. Σε άλλα στρατόπεδα έχω ακούσει τα χειρότερα, αλλά η 12η μακράν δεν είναι αυτό που ακούγεται, εγώ προσωπικά ΈΚΛΑΙΓΑ τη μέρα που έφυγα και δεν ήθελα να φύγω! Επίσης, οι έξοδοι εξαρτώνται από το πόσοι στρατιώτες είναι σε συνάρτηση των υπηρεσιών. Εμένα με πολλά άτομα με πήγαινε 2-1, με πολύ λίγα άτομα (καλοκαίρι δηλαδή) 5-1, με τα στελέχη να προσπαθούν να βρουν ώρες για έξοδο.

Αν μπορούσα να ξανακάνω θητεία ένα τρίμηνο εκεί ξανά με τα ίδια στελέχη κιόλας θα πήγαινα τρέχοντας! Μάλιστα, ένα στέλεχος εκεί κατάφερε να με βοηθήσει να καταπιέσω το άγχος μου και τώρα πραγματικά τον χιλιο-ευγνομονώ!

Υ. Σ. Πολλοί οκτάμηνοι ζητούσαν να κάνουν εκεί πάνω όλη τους τη θητεία, και να μην πάρουν μετάθεση στους 6 μήνες (τουλάχιστον 4 το έκαναν σε εμάς)

Αδάμ Σαρηγιαννιδης

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από Αδάμ Σαρηγιαννιδης »

Το 1981 απολύθηκα... Μιχάηλ Μαλλιος διεικ... αστα να πανε... κρύο... χιονια... ξέφραγο στρατόπεδο... Δυπλα στα νεκροταφεία...
Τρακης

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από Τρακης »



αντε ρε παπακωστα 315
Απόστολος Ανατολακης

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από Απόστολος Ανατολακης »

Κωστή γειά σου! Είπες ότι ήσουν 12 το 1997 εκεί ήμουν και εγώ 5ετης. Αν με θυμάσαι από το όνομα απάντησε μου.
Απόστολος Ανατολακης

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από Απόστολος Ανατολακης »

Κωστής... επίθετο ; ήμουν και εγώ εκεί τότε ΕΠΥ
Μανθος

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από Μανθος »

Ο κοντός είναι ο Χριστοδούλου ; ;) 2005
Δημήτρης

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Παιδιά ότι και να ακούτε είναι όλα φήμες.. Η μονάδα από την πρώτη μέρα κιόλας που πατάς εκεί σε αγκαλιάζει και προσπαθεί να σε κάνει να αισθανθείς ανετα. Οι υπηρεσίες είναι ανάλογα την περίοδο θα υπαρξει εμπλοκή όπως και στις περισσότερες μονάδες του Εβου κατά την περιόδο των γκρουπ αλλα κατά τα άλλα 1-1 στη χειρότερη 2-1. Τα σταλεχη όλα εξερετικα με ελάχιστες εξαιρεσεις.. Ο μέχρι τώρα διοικητής αψογος ακούει όλα τα προβλήματα των στρατιωτών και προσπαθεί να τα λυσει το ίδιο και τα άτομα στα γράφεια. οι εγκαταστάσεις μέτριες αλλά προσπαθούν να τις διορθώσουν όσο γίνεται καθώς δεν υπάρχουν πολλά κονδυλια.. Ένα ξέρω όταν φεύγεις από εκεί αισθάνεσαι ότι φεύγεις από μια δευτερη οικογένεια
Γιάννης

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από Γιάννης »

Γεια σας παιδιά
Έχω επιλεγεί να καταταχθώ στην 12η ΕΜΑ τον Σεπτέμβρη. Θα μπορούσατε να μου πείτε για τις συνθήκες εκεί?
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από oldsoldier »

Έχει αρκετές υπηρεσίες αλλά σε φυσιολογικά επίπεδα. Πάντα ήταν έτσι αλλά μη φανταστείς τίποτα ακραία πράγματα. Όπως γράφει και ο παραπάνω είναι ανάλογα και το πόσα άτομα θα υπάρχουν κλ.
Γιάννης

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από Γιάννης »

Υπάρχει δυνατότητα γυμναστικής στη μονάδα 12ης εμα; Υπάρχει γυμναστηριο ή τουλάχιστον στίβος μάχης ;
Θανος

12 ΕΜΑ - Δορίσκος (Έβρος)

Δημοσίευση από Θανος »

Καλησπερα.Έχω επιλεγεί για 12 εμα μετα το 572 και παρουσιαζομαι σε 3 βδομάδες σχεδόν.

Αν και με μία πρώτη ματιά σε σχετικά σάιτ ολοι λέγανε ότι πρόκειται για μαύρο στρατόπεδο, εδώ διαβάζω αρκετά ενθαρρυντικά σχόλια.

Δύο γενικές ερωτήσεις μόνο.

Από Αλεξανδρούπολη υπάρχει λεωφορείο που πάει δορικο-καβησο κλπ?

Οι έξοδοι γίνονται στις Φέρες όπως αναφέρθηκε και παραπάνω?

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες