Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
φωτης

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από φωτης »

Καλησπερα παιδια, δινω φετος πανελληνιες και θελω να περασω αεν ειμαι αρκετα ενημερωμενος για την κατασταση που υπαρχει σε σχεση με σπουδες πλοια κλπ αγαπαω την θαλασσα και πιστευω θα ανταπεξελθω ερκετα καλα... Θελω να μπω για πλοιαρχος αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι καλος μαθητης και φοβαμαι αρκετα για τα μορια που θα βγαλω πως βλεπεται τις βασεις φετος απο γενικο λυκειο;
pantelis

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από pantelis »

Αν σκεφτεσαι να εργαστεις στα βαπορια και σου αρεσει ολο το πακετο του επαγγελματος μας καλυτερα δηλωσε μηχανικος.
Guest

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από Guest »

Μειώθηκε ο αριθμός των εισακτέων στα πανεπιστήμια κατα 1-2 χιλιάδες αρα εγω βλέπω την αεν να ανεβαίνει, δεν πιστεύω όμως να ξεπεράσει τις 10.750-11.000
Φώτης

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από Φώτης »

Ναι δεν διαφωνω αλλα σκεψου οτι στον αριθμο αυτο δεν περιλαμβανονται στρατιωτικες σχολες και αεν
και επιπλεον και περυσι ολοι ελεγαν για ανοδο και τελικα ηταν περιπου -300 μορια, επισης ο αριθμος εισακτεων για αεν ειναι ακριβως ο ιδιος με περυσι και προσωπικα με προληματιζει το γεγονος οτι πριν 4 χρονια ηταν 7000 μορια και τωρα 10338 πιστευω οτι σταδιακα θα παιφτει και παλι θα φτασει εκει... Ακουω για παρα πολλους οι οποιοι τα παρατανε μετα το πρωτο εκπαιδευτικο ταξιδι
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από dn24 »

Φώτης έγραψε:Ναι δεν διαφωνω αλλα σκεψου οτι στον αριθμο αυτο δεν περιλαμβανονται στρατιωτικες σχολες και αεν
και επιπλεον και περυσι ολοι ελεγαν για ανοδο και τελικα ηταν περιπου -300 μορια, επισης ο αριθμος εισακτεων για αεν ειναι ακριβως ο ιδιος με περυσι και προσωπικα με προληματιζει το γεγονος οτι πριν 4 χρονια ηταν 7000 μορια και τωρα 10338 πιστευω οτι σταδιακα θα παιφτει και παλι θα φτασει εκει... Ακουω για παρα πολλους οι οποιοι τα παρατανε μετα το πρωτο εκπαιδευτικο ταξιδι


Σταδιακά δεν θα πάει πουθενά η βάση, θα μείνει αμετάβλητη με μικρές αποκλίσεις +/- του εύρους που αναφέρεις. Πλέον ελαχιστότατοι τα παρατάνε. Αφήστε παιδιά το τι ακούτε, για να έχει κάποιος άποψη θα πρέπει να έχει γνώση. Φιλικά 😉

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
el_eng

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από el_eng »

Ετοιμαζομαι να κανω τα χαρτια μου για το 10% με σκοπο να περασω μηχανικος σε καποια ΑΕΝ... Η απορια μου ειναι η εξης. Ειχα βγαλει πριν 2 μηνες μια ακτινογραφια θωρακος. Ισχυει αν τους παει αυτη; Ή θελει νεα ακτινογραφια μετα την ημερομηνια της προκηρυξης (οταν βγει);
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από dn24 »

el_eng έγραψε:Ετοιμαζομαι να κανω τα χαρτια μου για το 10% με σκοπο να περασω μηχανικος σε καποια ΑΕΝ... Η απορια μου ειναι η εξης. Ειχα βγαλει πριν 2 μηνες μια ακτινογραφια θωρακος. Ισχυει αν τους παει αυτη; Ή θελει νεα ακτινογραφια μετα την ημερομηνια της προκηρυξης (οταν βγει) ;


Θέλει ημερομηνία μεταγενέστερη της έκδοσης προκήρυξης

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
el_eng

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από el_eng »

Ευχαριστω! Κατι ακομα.. Με 2 βαθμους μυωπια σε καθε ματι θα εχω προβλημα λες?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από dn24 »

el_eng έγραψε:Ευχαριστω! Κατι ακομα. Με 2 βαθμους μυωπια σε καθε ματι θα εχω προβλημα λες;


Για πλοίαρχος πιθανόν, υπάρχουν όρια μυωπίας, εγώ σου απαντάω πρακτικά

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από D.Y.K »

el_eng έγραψε:Ευχαριστω! Κατι ακομα. Με 2 βαθμους μυωπια σε καθε ματι θα εχω προβλημα λες;


Υπάρχει σχετικό θέμα για την απορία σου και μάλιστα έχουν απαντηθεί πολύ πρόσφατα σχετικά ερωτήματα.

Για να απαντήσω όμως στο ερώτημα σου μιας και δεν κάνεις τον κόπο σου παραθέτω το σχετικό απόσπασμα από την προκήρυξη του 2014

D.Y.K έγραψε:Απόσπασμα από την προκήρυξη του 2014 σχετικά με την οπτική οξύτητα.

3. Η οπτική οξύτητα και αντίληψη χρωμάτων που απαιτείται κατά ειδικότητα είναι η ακόλουθη:

Οπτική οξύτητα

χωρίς γυαλιάμε γυαλιάΑντίληψη χρωμάτων (1) Υποψήφιοι
ΑΕΝ/ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ4/10-4/10
ή 5/10-3/107/10-7/10Σε (10) ISHIHΑRA που δείχνονται
επιτρέπονται (3) σφάλματα. (2) Υποψήφιοι
ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ2/10-2/106/10-6/10Αναγνώριση τρίχρωμου φανού
ΠΡΟΣΟΧΗ:

1. Όσοι από τους υποψήφιους/ες χρησιμοποιούν γυαλιά οράσεως, πρέπει να τα φέρουν μαζί τους κατά την εξέτασή τους για την οπτική οξύτητα.



el_eng

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από el_eng »

Σαφως και τα εχω διαβασει ρε παιδια.. απλα επειδη ο φιλος ειναι στα πραγματα ειπα μηπως και ξερει..
Μαρία

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από Μαρία »

Καλησπερα!! Φετος ειμαι τριτη λυκειου και δινω πανελληνιες, ηδη εχω δωσει τα 4 μαθηματα.. Μεχρι στιγμης οπως τα εχω υπολογισει δεν ειμαι σιγουρη αν μπορεσω να πιασω αρκετα μορια μεσω Πανελληνιων για να μπω στη σχολη εμπορικου ναυτικο.. Θα δηλωσω παρολα αυτα και με απολυτηριο βγαζω 16 απο γενικο λυκειο και εχω και lower.. Εχω καμια ελπιδα;
φώτης

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από φώτης »

Καλησπερα παιδια βασει των μαθηματων εως τωρα (σφαγη στα μαθηματικα και δυσκολη βιολογια) πως βλεπεται την βαση για πλοιαρχους φετος;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από dn24 »

Μαρία έγραψε:Καλησπερα! Φετος ειμαι τριτη λυκειου και δινω πανελληνιες, ηδη εχω δωσει τα 4 μαθηματα. Μεχρι στιγμης οπως τα εχω υπολογισει δεν ειμαι σιγουρη αν μπορεσω να πιασω αρκετα μορια μεσω Πανελληνιων για να μπω στη σχολη εμπορικου ναυτικο. Θα δηλωσω παρολα αυτα και με απολυτηριο βγαζω 16 απο γενικο λυκειο και εχω και lower. Εχω καμια ελπιδα;


Πάρα πολύ δύσκολο, όχι τελείως απαγορευτικά τα μόρια σου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό (2015)

Δημοσίευση από dn24 »

φώτης έγραψε:Καλησπερα παιδια βασει των μαθηματων εως τωρα (σφαγη στα μαθηματικα και δυσκολη βιολογια) πως βλεπεται την βαση για πλοιαρχους φετος;


Όπως πάντα. Εκεί γύρω στις περυσινές +/- 200 μόρια.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες