Εξοδος από τη Συνθήκη Schengen;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
unstoppablegr
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Μαρ 03, 2014 8:49 pm
Επικοινωνία:

Εξοδος από τη Συνθήκη Schengen;

Δημοσίευση από unstoppablegr »

Παιδια επεσε το ματι μου σε μια ειδηση απο το πρωτο θεμα, που δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ισχυει (γιατι τωρα τελευταια πολλα λενε και μετα λενε οτι τα διαψευδουνε) Ελεγαν οτι για να λυθει το θεμα με τους μεταναστες, να φυγουμε προσωρινα απο τη συνθηκη σενγκεν. Ισχυει οντως αυτο ; Εχετε ακουσει κατι ;

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ομως. Αυτο τι αντικτοιπο θα εχει για καποιον ελληνα ας πουμε που θελει να μεταναστευσει σε καποια χωρα της ευρωπαικης ενωσης ; Και επισης τι θα γινει με αυτους που ειναι ηδη εξω ! Με αλλα λογια δεν θα τους αναγκασουν να γυρισουν πισω ; Απλα ρε παιδια μου φαινετια οτι εχουν αρχισει και παιζουν επικινδυνα παιχνιδια... Γιατι νταξει η σενγκεν ειναι απτα λιγα "καλα " προνομια που εχουμε ως μελη της ΕΕ...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξοδος από τη Συνθήκη Schengen;

Δημοσίευση από Nassos »

Η Δανία χρόνια τώρα προσπαθούσε να επαναφέρει τον έλεγχο συνόρων χωρίς αποτέλεσμα. Και δεν υπάρχει η επιλογή του opt-out όπως ίσχυσε για Βρετανία και Ιρλανδία.

Επομένως δεν υπάρχει θέμα. Αν πρόκειται να την καταργήσουμε μονομερώς όπως προσπάθησε η Δανία, εννοείται θα υπάρξουν κυρώσεις.

Βασικά το "Δουβλίνο ΙΙ" είναι το πρόβλημα, όχι η Συνθήκη Schengen.
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Εξοδος από τη Συνθήκη Schengen;

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Το Δουβλίνο 2 είναι το πρόβλημα. Ότι άλλο κάνουμε θα το φάμε στο κεφάλι, ήδη μας έχουν στο στόχαστρο για εκτέλεση (οικονομική).
unstoppablegr
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Μαρ 03, 2014 8:49 pm
Επικοινωνία:

Εξοδος από τη Συνθήκη Schengen;

Δημοσίευση από unstoppablegr »

Δηλαδη με το Δουβλινο 2 τι παιζει ακριβως ; Προσπαθω να βρω πληροφοριες αλλα δε βρηκα κατι.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες