Τμήμα Ανθρωποκτονιών ΕΛ.ΑΣ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Σταμούλης

Τμήμα Ανθρωποκτονιών ΕΛ.ΑΣ

Δημοσίευση από Σταμούλης »

Φαντάζομαι οτι το αντίστοιχο των ντετέκτιβς στην Αμερική είναι το τμήμα ανθρωποκτονιών εδώ (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Έχω κάποιες ερωτήσεις που ίσως φανούν γελοίες αλλα παρακαλώ απαντήστε.

1) Γίνετε να επιλέξεις να πας στο τμήμα ανθρωποκτονιών ή σε στέλνουν στην τύχη;
2) Απο ποιά σχολή πρέπει να έχεις αποφοιτήσει για να μπορείς να πάς στο τμήμα ανθρωποκτονιών;(Αστυφυλάκων ή Αξιωματικών;)
3) Στο τμήμα ανθρωποκτονιών είναι ένστολοι η με πολιτικά οι αστυνομικοί;

4) Έχω κάνει την 9μήνη στρατιωτική θητεία (πεζικό), είναι πρόβλημα αυτό σε περίπτωση που θέλω να δώσω πανελλήνιες για να μπώ σε Αστυνομική σχολή;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Τμήμα Ανθρωποκτονιών ΕΛ.ΑΣ

Δημοσίευση από Terminator »

Detective είναι οποιοσδήποτε αμερικανος αστυνομικος με πολιτικά ασχέτος αν στις ταινιες πάντοτε σχετίζονται με ανθρωποκτονίες. Στο τμήμα ανθρωποκτονιών (τμήμα εγκλημάτων κατα ζωης) της Ασφάλειας (που είσαι με πολιτικά ρουχα πάντα) μπορείς να πας είτε απο αστυφυλάκων είτε απο αξιωματικών
Άβαταρ μέλους
Caveira
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Δευ Μαρ 02, 2015 8:30 pm
Τοποθεσία: Αρχ/κας(Α.Υ)
Επάγγελμα: αστυνομικος
Επικοινωνία:

Τμήμα Ανθρωποκτονιών ΕΛ.ΑΣ

Δημοσίευση από Caveira »

Ντετεκτιβ ειναι ιδιοτητα και οχι βαθμος η ειδος υπηρεσιας. Ο ντετεκτιβ ειναι ο ανακριτικος υπαλληλος δηλαδη αυτος που παιρνει μια υποθεση και την ερευνα. Για να πας στο ανθρωποκτονιων πρεπει να εισαι αποφοιτος αστυφυλακων η αξιωματικων και να σου κανουν προταση απο εκει. Η θητεια σου στο πεζικο ειναι κατι που δεν επηρεαζει ουτε αρνητικα ουτε θετικα την εισοδο στην σχολη.
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

Τμήμα Ανθρωποκτονιών ΕΛ.ΑΣ

Δημοσίευση από oldsoldier »

Σταμούλης έγραψε:Φαντάζομαι οτι το αντίστοιχο των ντετέκτιβς στην Αμερική είναι το τμήμα ανθρωποκτονιών εδώ (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Έχω κάποιες ερωτήσεις που ίσως φανούν γελοίες αλλα παρακαλώ απαντήστε.

1) Γίνετε να επιλέξεις να πας στο τμήμα ανθρωποκτονιών ή σε στέλνουν στην τύχη;
2) Απο ποιά σχολή πρέπει να έχεις αποφοιτήσει για να μπορείς να πάς στο τμήμα ανθρωποκτονιών;(Αστυφυλάκων ή Αξιωματικών;)
3) Στο τμήμα ανθρωποκτονιών είναι ένστολοι η με πολιτικά οι αστυνομικοί;

4) Έχω κάνει την 9μήνη στρατιωτική θητεία (πεζικό), είναι πρόβλημα αυτό σε περίπτωση που θέλω να δώσω πανελλήνιες για να μπώ σε Αστυνομική σχολή;


Το τμήμα που λες υπάγεται στην Υποδιεύθυνση Εγκλημάτων κατά Ζωής και Ιδιοκτησίας, η οποία με την σειρά της υπάγεται στην Διεύθυνση Ασφαλείας Αττικής. Είναι το 1ο τμήμα της συγκεκριμένης υποδιεύθυνσης και λέγεται Τμήμα 1ο Εγκλημάτων κατά Ζωής (τα υπόλοιπα 3 τμήματα με σειρά είναι Εγκλημάτων κατά Ιδιοκτησίας, Εκβιαστών, Αναζήτησεων ενώ υπάρχουν επίσης και δύο γραφεία ένα Εξαφανίσεων και ένα Απωλεσθέντων).

1) Για να πας εκεί συνήθως πρέπει να έχεις κάποια άκρη για να σε μεταθέσουν (αυτό ισχύει για τις περισσότερες υπηρεσίες της Γ. Α. Δ. Α.).

2) Πας και από τις δύο σχολές. Μόνο ειδικοί φρουροί νομίζω ότι δεν πάνε εκεί.

3) Είναι τμήμα που φοράς πολιτικά.

4) Δεν έχει σχέση η εκπλήρωση της στρατιωτικής θητείας με τις στρατιωτικές σχολές. Μπορείς να πας κανονικά.

Άβαταρ μέλους
Semers
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Τμήμα Ανθρωποκτονιών ΕΛ.ΑΣ

Δημοσίευση από Semers »

Το λεγόμενο ΥΔΕΖΙ στην πιάτσα των αστυνομικών! Είχα μια φίλη στο ανθρωποκτονιων και είχε ξεχάσει τι σημαίνει 8ωρο. Το 12ωρο το χτυπούσε πολύ συχνά! Σε αυτές τις υπηρεσίες δεν υπάρχει ωράριο! Ανά πάσα στιγμή σε παίρνουν τηλέφωνο και σου λένε έλα για δουλειά ή σου λένε αύριο πάμε Κέρκυρα ή οπουδήποτε αλλού για αποστολή! Καλή η φιγούρα του ντετέκτιβ αλλά κάποια στιγμή κουραζεσαι!
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

Τμήμα Ανθρωποκτονιών ΕΛ.ΑΣ

Δημοσίευση από oldsoldier »

Για όσους έχουν όρεξη για δουλειά και είναι "James Bond" πρέπει να είναι καλά. Στα συν ότι αρκετοί δεν φοράνε στολή ποτέ κλπ. Το ίδιο ενδιαφέρον ίσως να έχει και η ΥΚΑ αλλά είναι πιο επικίνδυνα.
Άβαταρ μέλους
Semers
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Τμήμα Ανθρωποκτονιών ΕΛ.ΑΣ

Δημοσίευση από Semers »

Στις ομάδες εξυχνιασης δεν μπαίνει ο καθένας. Απλά συνήθως είναι για νεαρούς που δεν έχουν υποχρεώσεις γιατί αν είσαι παντρεμένος με παιδιά θα έχεις θεματακια
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

Τμήμα Ανθρωποκτονιών ΕΛ.ΑΣ

Δημοσίευση από oldsoldier »

Όπως και να έχει εγώ νομίζω ότι όλες οι υπηρεσίες της ΥΚΑ θέλουν ένα βύσμα.
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Τμήμα Ανθρωποκτονιών ΕΛ.ΑΣ

Δημοσίευση από johnny13 »

Αλλη μια βυσματικη υπηρεσια
Assassin00
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2016 2:20 pm
Επικοινωνία:

Τμήμα Ανθρωποκτονιών ΕΛ.ΑΣ

Δημοσίευση από Assassin00 »

Από τις πιο βυσματικες, Για να μην πω η ΠΙΟ βυσματικη
Η ΣΗΜΑΊΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΏ ΈΧΕΙ ΈΝΑΝ ΛΕΥΚΌ ΣΤΑΎΡΟ
Lambros
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 8:11 pm
Επικοινωνία:

Τμήμα Ανθρωποκτονιών ΕΛ.ΑΣ

Δημοσίευση από Lambros »

Γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ, ειμαι 16 χρονων και σκεφτομαι να δηλωσω τη σχολη αξιωματικων. Πες πως καταφερω να μπω στο τμημα ανθρωποκτωνιων (ασχετο αλλα εχω ακουσει κατι οτι μπορεις να κανεις μετεκπαιδευση στο εξωτερικο σε ενα τμημα που σε ενδιαφερει, ανθρωποκτωνιν πχ, και οταν γυρισεις θα σε παρουν σιγουρα στο τμημα των ανθρωποκτωνιν. Ισχυει αυτο η οχι;) η δουλεια μου σε αυτο το τμημα ποια θα ειναι; Θα ειμαι καθημερινα σε ενα γραφειο και θα εχω δουλεια γραφιοκρατιας η θα βγαινω και εξω; Σας παρακαλω να απαντησετε οσο πιο γρηγορα μπορειτε ωστε να ξερω περι αυτου του θεματος.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες