Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
hackerboy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 23, 2014 2:35 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από hackerboy »



Καλησπερα παιδια!

Μπαινω νοεμβρη φανταρος διαβιβασεις και επειδη ακουσα οτι καποια στιγμη θα πρεπει να δηλωσω ειδικοτητα μπορειτε να με κατατοπισετε;

Εμαθα οτι υπαρχουν δυο κεντρα για την ειδικευση ενα στο χαιδαρι και ενα καπου εκτος αττικης.

Μπορειτε να μου πειτε ποιες ειναι οι ειδικοτητες σε ποια μερος πας για την καθε μια, ποσες βδομαδες/μηνες καθεσαι στην καθεμια και ποια θεωρειτε την καλυτερη;

Ευχαριστω εκ των προτερων αδερφια!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καλησπέρα αγόρι μου.

Να ξεκινήσω λέγοντας σου ότι ειδικότητα δεν διαλέγει κανένας Οπλίτης σε κανένα Όπλο / Σώμα του Στρατού, συνεπώς δεν θα σας δώσουν την δυνατότητα να "επιλέξετε".

Η κατανομή των ειδικοτήτων γίνεται κατόπιν αποφάσεως / διαταγής του Γενικού Επιτελείου Στρατού και συγκεκριμένα του αρμόδιου γραφείου εκπαίδευσης που υπάγεται στην Διεύθυνση Οπλιτών Θητείας σε συνεργασία με την Διεύθυνση Διαβιβάσεων.

Για το μόνο που μπορείς (θεωρητικά) να επιλέξεις είναι για την μετάθεση σου και αυτό μην νομίζεις ότι το λαμβάνουν και ιδιαίτερα υπόψην.

Θα σε στείλουν όπου έχει η Υπηρεσία ανάγκες.

Σχετικά με τις ειδικότητες μερικές από αυτές είναι :

1) Χειριστής μέσων ηλεκτρονικού πολέμου ΔΒ

2) Χειριστής ασυρμάτων / επικοινωνιακών συστημάτων ΔΒ

3) Χειριστής μέσων επιτήρησης ΔΒ

4) Τεχνίτης Τηλεπικοινωνιών ΔΒ

5) Χειριστής τερματικών τηλεπικοινωνιακών συστημάτων και δικτύων ΔΒ

6) Μάγειρας ΔΒ

7) Τεχνίτης Τροχοφόρων Οχημάτων ΔΒ

Το ποια θεωρείται η καλύτερη νομίζω ότι είναι κάτι το σχετικό για τον καθένα.

Αυτό που θα σου πω είναι ότι σίγουρα στις Διαβιβάσεις θα έχεις μία πιο χαλαρή / ευχάριστη θητεία σε σχέση ας πούμε με το αν θα υπηρετούσες σε κάποιο Όπλο.

Σχετικά με το ΚΕΔΒ υπάρχουν σχετικά θέματα στα οποία μπορείς να ανατρέξεις για να διαβάσεις περισσότερες λεπτομέρειες.

hackerboy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 23, 2014 2:35 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από hackerboy »



Χιλια ευχαριστω για την πληρη και διαφωτιστικη απαντηση!

Εστω οτι θα μπορουσα να επιλεξω ποια ειδικοτητα θελω να παω, ποια απο αυτες θα ηταν η πιο χαλαρη; Με ενδιαφερει κυριως να μη σε στελνουν σε βουνα και σε νησακια (ετσι εχω ακουσει οτι κανουν σε πολλες ειδικοτητες διαβιβασεων) και να μην τρως αγγαριες-χαμαλοδουλιες... Απο οτι ακουσα οι χειριστες ασυρματων δν περνανε καλα γιατι ειναι ολη την ωρα τσιτα, για τα αλλα δν γνωριζω!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καταρχήν έτσι κ αλλιώς θα εκπαιδευτείς σε όλα τα Διαβιβαστικά υλικά και μέσα που χρησιμοποιεί το Σώμα οπότε η ειδικότητα σου ξαναλέω ότι δεν παίζει και πολύ σημαντικό ρόλο και αυτό θα το διαπιστώσεις κατά την διάρκεια της θητείας σου στην πορεία.

Οι κύριες δραστηριότητες σου μετά την Βασική εκπαίδευση στο Κέντρο και έπειτα στην μονάδα θα είναι οι ένοπλες υπηρεσίες, οι αγγαρείες, οι έξοδοι αν δεν είσαι τιμωρημένος κλπ.

Μην έχεις δηλαδή στο μυαλό σου τρελές εκπαιδεύσεις σε βουνά και σε λαγκάδια με τα κανόνια του Ναβαρόνε να βαράνε δεξιά και αριστερά.

Μια θητεία της πλάκας είναι. Κατασκήνωση.

Καλή θητεία να έχεις Εικόνα

jihm97`
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2015 8:34 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από jihm97` »

Γεια σας.Εχω μια απορια. Λεω να μπω στρατο πριν παω σπουδες για να ξεμπερδευω... Γινεται να δηλωσω εθελοντης Διαβιβασεων για Ελδυκ; Και επισης κλεινω τα 18 τον οκτωμβριο. Αν δηλωσω εθελοντης ειναι σιγουρο οτι θα μπω στην σειρα νοεμβριου... Πρεπει αν ειναι να παω Στρατο πριν τις Σπουδες να μπω Νοεμβριο για να τελειωσω Αυγουστο... Για να παω να εγκατασταθω και τα συναφη.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Νικος

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Νικος »

Ξερετε ποσο διαρκει η εκπαιδευση ειδικοτητας;
Παναγιωτης

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Παναγιωτης »

Γεια σας θέλω να ρωτησω κάτι εμφνα μου ειρθε το χαρτί κσι διαβιβάσεις ΥΕΑ είναι δυο διαφορετικά ή είναι ενα ; και πως μπορώ να πάω έφεδρος?
Άβαταρ μέλους
GREEKDIVER
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 12:25 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από GREEKDIVER »

Παρουσιάζεσαι κανονικα διαβιβαστες απλα εχεις την δυνατοτητα να υπηρετησεις ως ΥΕΑ υποψήφιος εφεδρος αξιωματικός. Καλη θητεία
ΕΔ-ΜΑΚ-ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ - ΕΛΛΑΣ - ΧΕΛ -
Άβαταρ μέλους
Cross
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Αύγ 16, 2017 8:33 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Cross »

Καλημέρα. Υπάρχει πιθανότητα να πάρει κάποιος ειδικότητα στις διαβιβάσεις, εάν δεν έχει πτυχίο ανάλογης σχολής;(Υπολογιστες κτλ) Επίσης, αν συμβεί αυτό θα αντιμετωπίσει προβλημα κατα την διαρκεια της εκπαιδευσης του λογω αγνοιας;
Πουστονεο

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Πουστονεο »

Γαμησετα φιλε διαβηβασεις θα φτυσεις αιμα τελειωσα περσυ καλη παναγια
roko
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 7:35 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από roko »

Φυσικα και μπορεις. Στον λοχο μου ατομα απο τις σειρες που προλαβα δηλαδη 346,347,348,349,350,351,352 απο 7 ολοκληρες σειρες δηλαδη, απο σχολη υπολογιστων ημασταν 13. Απο ενα συνολο φαντασου 35 περιπου φανταρων που περασαμε απο την Γκατζολια του Εβρου. Δηλαδη ενα 40% πανω κατω. Το υπολοιπο 60% ηταν ασχετο. Ενας ειχε "πτυχιο" κουραδοκαθαριστη προβατων στην στανη της μανας του Εικόνα.
Άβαταρ μέλους
Cross
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Αύγ 16, 2017 8:33 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Cross »

Ισχύει αυτο, που λεει ο προηγουμενος,oτι φτύνουν αιμα; Γιατι γενικα αλλα έχω ακουσει για διαβιβάσεις.
roko
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 7:35 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από roko »

Εξαρταται απο την μοναδα που θα πας κατα πρωτο λογο και κατα δευτερον απο το ποσο προσαρμοστικος εισαι. Ειτε πεζικο εισαι ειτε μουσικο,(εξαιρω τους τεθωρες που τρωνε πολυ μαυριλα) ολα εξαρτωνται απο την μοναδα που θα σε στειλει το βισμα σου. Μιλαω για βισμα γιατι οι 95 στους εκατο, με βισμα "υπηρετουν" θητεια τους ειτε ομολογωντας το ειτε οχι.
Άβαταρ μέλους
cma/opDf
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2018 10:24 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από cma/opDf »

Τελικά όντως, στις διαβιβάσεις τι είναι ; Εύκολα ή δύσκολα ;
Εμένα ή για χαλαρό ή για πολύ ενδιαφέρον μου φαίνεται!(Αν μας μαθαίνουν ή βλέπουμε τίποτα της προκοπής)
Εμένα με στέλνουν στο «Κέντρο Εκπαιδεύσεως Υλικού Πολέμου (ΚΕΥΠ) (ΛΑΜΙΑ) », εκεί πως είναι η κατάσταση ;
Εγώ όμως μετά (αν ισχύει και αν πάνε όλα καλά) θα πάω Κύπρο, διότι λέει :Στρατός Ξηράς,Διαβιβάσεις - ΕΛΔΥΚ.
Κανένας που να ήταν ΕΛΔΥΚ στις Διαβιβάσεις ;

Πάντως το ότι με στέλνουν στις διαβιβάσεις - αν αυτό είναι καθοριστικό γιατί δε ξέρω καθόλου πως έχουν να κάνουν τα πράγματα στο στρατό - (αν και σπουδάζω πληροφορική και έχω και επαγγελματική εμπειρία), πρέπει να είναι εντελώς τυχαίο διότι δύο άλλα φιλαράκια τα στέλνουν αλλού, στα τεθωρακισμένα (και δεν είμαι από αυτούς που ανήκουν στο 95% που αναφέρει παραπάνω ο φίλος @roko).Εικόνα

Τώρα ποιο είναι καλύτερο ή χειρότερο θα το δούμε και οι ίδιοι, αλλά αν έχετε και εσείς κάποια άποψη, ευπρόσδεκτη να την ακούσουμε.:)

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες :

Ευχαριστώ.
Tzelo
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2019 6:56 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Διαβιβάσεις

Δημοσίευση από Tzelo »

Γεια σας και από εμενα μολις εμαθα οτι θα υπηρετήσω στο 240 μ/Κ (Μύρινα) στην Λήμνο θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μ έδεινε πληροφορίες για αυτο το στρατόπεδο και γενικά για τις διαβιβάσεις.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης