Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
AnnaCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2015 8:59 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από AnnaCitizen »

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Στη χώρα έχουμε τόσες εξελίξεις που οι ανακοινώσεις για το πυροσβεστικό σώμα θα είναι καθ' όλα θολές από εδώ και πέρα. Φοβάμαι όμως μην κάνουν το άλλο, γιατί σύμφωνα με τις τελευταίες ειδήσεις οι σχολές της πυροσβεστικής θα βρίσκονται στα μηχανογραφικά δελτία από το έτος 2015 - 2016 για την εισαγωγή εξ ιδιωτών: Τα παιδιά της Γ λυκείου και οι απόφοιτοι θα δίνουν κανονικά φέτος και όσοι φυσικά είναι από 26 και κάτω για τις σχολές της αστυνομίας και το Μάρτιο μπορεί να βγάλουν την προκήρυξη για το πυροσβεστικό σώμα. Για εμάς όμως που δεν δίνουμε πανελλαδικές για τον χ - ψ λόγο θα είναι πλήγμα, ειδικά για όσους τώρα είναι στα 27 - 28 και το όριο είναι το 29ο έτος της ηλικίας. Δεν γνωρίζω κάτι για την ηλικία. Χρησιμοποίησα το 29ο έτος της ηλικίας με βάση την παλαιά προκήρυξη. Κάτι τέτοιο όμως θα ήταν ανήθικο και απεχθές ως προς τους υπόλοιπους και δεν πιστεύω ότι θα μπορούσε να γίνει ή τουλάχιστον για να το θέσω πιο σωστά θα ήθελα να μην συμβεί. Επίσης διάβασα ότι όσοι θέλουν να δώσουν με το καινούργιο σύστημα πανελλαδικών πρέπει μέχρι τις 20 Σεπτεμβρίου 2015 να δηλώσουν την ομάδα προσανατολισμού εκτός και αν υπάρξει κάτι νεότερο. Οπότε θα θεωρούσα πολύ έντιμο και προσηνές, να έβγαζαν κάποια απόφαση μέχρι τα τέλη του Αυγούστου ανεξάρτητα από τα πολιτικά και οικονομικά τεκταινόμενα γιατί όπως προείπα, για τους ανθρώπους που βρίσκονται ήδη σε κάποια ηλικία και του χρόνου θα είναι η τελευταία ευκαιρία για να εισαχθούν στο πυροσβεστικό σώμα θα είναι αδικία και ''απατεωνιά''.
Dmtrs

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από Dmtrs »

Με τα τωρινά δεδομένα Θα ζητηθούν, με βάση τα όσα συζητιούνται μέσα στο σώμα, περίπου 60-100 πυροσβέστες από τις πανελλήνιες του 2016. Για αξιωματικούς δεν έχει ακουστεί ακόμη αριθμός. Το πρόβλημα είναι τι γίνεται με τους οδηγούς. Επίσης, τα πδ για εφαρμογή του νόμου, εισαγωγή μέσω πανελληνίων, είναι έτοιμα αφού επεξεργαζόντουσαν από την ακαδημία τους τελευταίους μήνες. Θέμα χρόνου η έκδοση τους. Όρια ηλικίας δεν έχουν αποσαφηνιστεί προς το παρόν. Το που θα κυμανθεί η βάση κανείς δεν το γνωρίζει γιατί είναι συνάρτηση των πόσων ατόμων θα το δηλώσουν, οπότε κάθε συζήτηση είναι τουλάχιστον ανεδαφική. Με πάσα επιφύλαξη τα όσα αναφέρω...
wrc

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από wrc »

Οχι ρε δημητρη ακουγονται πολυ λιγοι ρε φιλε σε σχεση με τα κενα που εχει το σωμα... Εδω το 2015 ζητουσαν 60 ανθπγους... Δε φτανουν για ζητω οι 60-100 πυρ/στες. Δε σας φαινονται λιγοι; Εχεις ακουσει τι θα κανει με τους εθελοντες αν δοθει κατηγορια; Οντως με τους οδηγους υπαρχει θεμα θα ειναι ολοι ιδια κατηγορια ή μαχιμοι και οδηγοι; Και τελος ενας που εχει υπηρετησει στρατο θα κανει ακνονικα 2 χρονια σχολη; Υποτιθεται πως ο ενας χρονος και καλα ειναι η στρατιωτικη θητεια
Dmtrs

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από Dmtrs »



Φίλτατε, δε μεταφέρω προσωπική άποψη αλλά όσα ακούγονται στο σώμα. Οι 60 ανθγοι στους οποίους αναφέρεσαι (+11 από πυρονόμους άρα 71 νέοι ανθγοι) ζητήθηκαν για τον απλό λόγο ότι από του χρόνου θα καλυφθούν οι θέσεις και απο πολίτες, άρα όσοι πυροσβέστες ήθελαν να γίνουν αξιωματικοί φέτος ήταν ευκαιρία...

Δεν έχω ακούσει τπτ για τα υπόλοιπα τα οποία αναφέρεσαι, οπότε δε θέλω να κάνω υποθέσεις που ίσως δεν στέκουν. Αν μάθω κάτι νεότερο θα σε ειδοποιήσω...

Παντελης

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από Παντελης »

Παιδια εγω εχω ακουσει οτι στα επομενα χρονια λογω της μεγαλης αναγκης που υπαρχει για πυροσβεστες θα υπαρχουν πολλες θεσεις... Θα ψαχτω και θα σας πω και αλλα!
wrc

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από wrc »

Αρα Δημητρη οι θεσεις απ οτι καταλαβαινω ηταν πολλες για το 15; Να περιμενουμε δλδ λιγοτερους το 16; Αν πχ ζηταει 50 οι 30 θα ειναι για πολιτες και οι 20 για πυροσβεστες; Γνωριζεις κατι;
Dmtrs

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από Dmtrs »

Προφανώς αναφέρεσαι στους ανθγούς έτσι; Αν ναι, συνήθως οι σειρές είναι 25-30 άτομα με κάποιες εξαιρέσεις του παρελθόντος όπου οι σειρές ήταν έως και 100 άτομα, αλλά με προσφυγές ή με πτυχιούχους. Για τα τωρινά δεδομένα οι 71 δόκιμοι ανθγοί - 2άρια- είναι πάρα πολλοί, σχεδόν όσοι είναι τα 3άρια και τα 4 άρια μαζί. Χοντρικά τα ποσοστά ακούγεται ότι θα είναι 60% περίπου από πολίτες και οι υπόλοιποι από πυροσβέστες (πανελλήνιες και κατατακτηριες).
wrc

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από wrc »

Ευχαριστω πολυ δημητρη για τις κατατοπιστικες απαντησεις σου αδερφε! Ναι στους ανθγους αναφερομουν. Αν υποθεσουμε οτι δοθει στους εθελοντες 10% σε πανελληνιες ειδικη κατηγορια σε πυροσβεστων αν βγαλει πχ 100 θεσεις θα αντιστοιχουν 10. Στην περιπτωση των ανθγων θα αντιστοιχει το 10% του συνολου ή στην κατγορια των πολιτων... Πχ αν ειναι ολοι (πυροσβεστες +πολιτες) 30 θα ειναι οι θεσεις 3; Αφου ομως θα παιζουν κατηγοριες μηπως στων πολιτων και οχι των ηδη πυροσβεστων... Σε ευχαριστω πολυ γιατο χρονο σου!
Κρητικος

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από Κρητικος »

Παιδια καλησπερα και απο μενα, διαβασα με μεγαλη προσοχη τα οσα εχετε γραψει στο forum. Ειμαι κ εγω ενας ενδιαφερομενος για την πυροσβεστικη αφου το 16 θα μπει στο μηχανογραφικο. Το μεγαλο θεμα ειναι με τα ορια ηλικιας απ οτι καταλαβαινω, εγω ειμαι γεννημενος το '87 οποτε μονο με το 30 εχω δικαιωμα να δωσω! Αν καποιος μαθει η εχει ακουσει κατι ας το γραψει! Ευχαριστω!
AnnaCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2015 8:59 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από AnnaCitizen »

Γεια σε ολους σας. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει εστω καποιος τι συμβαινει με τα κριτηρια των υποψηφιων για εισαγωγη εξ ιδιωτων στις σχολες του πυροσβεστικου σωματος. Ευχαριστω.
wrc

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από wrc »

Κανεις δεν γνωριζει τιποτα προεκλογικα δεν ασχολειται ΚΑΝΕΝΑΣ με αυτο το θεμα. Πηρα στο υπουργειο παιδειας να ρωτησω και κανεις δεν ηξερε με σιγουρια να μου απαντησει... Μαλλον χλωμο να προλαβει να μπει στο μηχανογραφικο του 16 το ΠΣ... Εκρεμμουν πολλα ακομη ωστε να ειναι ολα ετοιμα... Θα εμπαινε το 16 αν ειχαμε μια σταθερη κυβερνηση... Υπαρχει μεγαλη επιφυλαξη οτι θα καταφερει να ειναι το 16... Πρεπει να γινει διαλογος απο πολλες ειδικοτητες με υπευθυνοτητα... Ενα σωμα ασφαλειας μια κουβεντα ειναι να μπει σε πανελληνιες... Πρεπει να δουλεψουν και να συζητησουν πολλοι ανθρωποι (υπουργοι, νομικοι συμβουλοι, αξκοι) ωστε να δοθει μια απαντηση και στην προκειμενη περιπτωση ασχολουνται με αλλα θεματα... Δεν απαντουνται στο ποδαρι τα ορια τα μαθηματα κοκ και δεν υπαρχει σταθερη ηγεσια ωστε να τα λυσει αυτα οποτε μαλλον για 17 παει η δουλεια...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θα συμφωνήσω με τον wrc. Προσωπική εκτίμηση είναι ότι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να συμπεριληφθεί το ΠΣ στο μηχανογραφικό του 16. Από του χρόνου και αν.
Παντελης

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από Παντελης »

Καλησπερα και καλη αρχη σχολικης χρονιας να εχουμε παιδες... Ειδα αυτα που αναφερθηκαν παραπανω σχετικα με το ΠΣ και τις πανελληνιες... Σε μια συντομη συνομιλια παντως με τον χειριστη του επισημου λογαριασμου της ενωσης πυροσβεστων κεντρικης μακεδονιας μου ειπε οτι η πυροσβεστικη εχει ηδη μπει στις πανελληνιες 2016... !
Εγω βεβαια δινω το 17... Αλλα φανταζομαι οτι αυτο που ειπα ολο και καποιον θα ενδιαφερει :P
Dddo

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από Dddo »

Πιστεύω πως θα συμπεριληφθεί το ΠΣ στο μηχανογραφικό του 16. Έχει μπει και στην επίσημη σελίδα του ΠΣ η ανακοίνωση και έχουν μπει και οι σχολές στα ανάλογα πεδία.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες