Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από gate21ss »

Για το 2015 έχει ήδη καθορισθεί ο ανάλογος αριθμός εισακτέων και είναι συνολικά 60 ήδη υπηρετούντες στο σώμα. /forum/uploads/8645/Sxoli_Anthipopiragon_2015.pdf

Οπότε μάλλον από του χρόνου θα ξεκινήσουν να εισάγονται ιδιώτες. Γνώμη μου μου ότι η εισαγωγή ιδιωτών μέσω πανελληνίων στην Πυροσβεστική θα έπρεπε να είχε ξεκινήσει πριν από 10 χρόνια και όχι του χρόνου. Η Υπηρεσία το πληρώνει αυτό με το χειρότερο τρόπο και είναι μεγάλο κρίμα για μια τόσο νευραλγική υπηρεσία της χώρας. Όσοι λέτε για διπλώματα, ειδικές δυνάμεις και τα συναφή, αναλογιστείτε μόνο τι συμβαίνει στην Αστυνομία, στο Στρατό Ξηράς, στο Πολεμικό Ναυτικό και στην Πολεμική Αεροπορία. Εκεί δηλαδή πως εισάγονται άτομα 18 ή 19 ετών χωρίς να έχουν υπηρετήσει στο στρατό και χωρίς να έχουν διπλώματα. Εδώ γίνονται πιλότοι από το μηδέν, πυροσβέστες δε θα μπορέσουν να γίνουν; Ο μέχρι πρότινος τρόπος εισαγωγής στην πυροσβεστική ήταν τραγικά αναχρονιστικός και παρωχημένος. Για να μη μιλήσω για την εκπαίδευση που σε 4 μήνες ούτε σεμινάριο ζαχαροπλαστικής δε τελειώνεις, όχι να γίνεις πυροσβέστης. Πια το αντικείμενο είναι πολυσύνθετο κι ένας νέος πυροσβέστης χρειάζεται να έχει πολλές περισσότερες γνώσεις από τον πυροσβέστη της δεκαετίας του '80 ή του '90. Σύμφωνα με το νέο νόμο η Σχολή Πυροσβεστών θα διαρκεί 2,5 χρόνια τα οποία θα είναι αρκετά για την άρτια εκπαίδευση των νέων πυροσβεστών. Αυτό που συνέβαινε μέχρι τώρα ήταν πραγματικά άθλιο κι όπως ξαναείπα το πληρώνει σήμερα με το χειρότερο τρόπο το Πυροσβεστικό Σώμα. Όσοι βλέπουν τα πράγματα εκ των έσω της υπηρεσίας αντιλαμβάνονται τι εννοώ.

PANIC
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 14, 2014 12:20 am
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από PANIC »

Καλησπέρα παιδιά.. από ότι είδα στο σχεδιασμό του σύριζα για την πυροσβεστική λέει για ένταξη στις πανελλήνιες των σχολών του σώματος και ετήσια ενίσχυση με μόνιμο προσωπικό... λέει επίσης για συνυπολογισμό των αθλημάτων αν δεν κανω κάποιο λάθος... μήπως γνωρίζει ο ΔΥΚ αν παίζει να πέρνουν έξτρα μόρια απ την παραπάνω διαδικασία όπως γίνεται για την εισαγωγή στα τεφαα αντίστοιχα?(γραπτά+αθλήματα).. υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο?
Άβαταρ μέλους
george777
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2012 11:42 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από george777 »

gate21ss συμφωνώ σε αρκετά απο αυτά που λές... Αλλα το μεγαλύτερο αγκάθι είναι αν απο τώρα ισχύει τελικά όλοι οτι: Απο πανελλήνιες οσοι θέλουν να μπούνε στην πυροσβεστική... Αφού η εκπαίδευση θα είναι 2,5 χρόνια και με δεδομένο ότι έχουν να πάρουν πυροσβέστες απο το 2011 τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση; Διότι το 2018 θα βγούν απο τις σχολές τα παιδιά... Έως το 2018 τα κενά πιστεύω πως θα είναι πάρα πολλά όμως...
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από gate21ss »

Το τελευταίο γκρουπ του διαγωνισμού του 2011 μπήκε τον Αύγουστο του 2014 στη Σχολή Πυροσβεστών, οπότε δεν ισχύει αυτό το μακρινό χρονικό διάστημα στο οποίο αναφέρεσαι. Είναι πάντως ένα θέμα ότι δε θα έχει έτοιμους Πυροσβέστες έως το 2018, αλλά μπροστά σε αυτό που γινόταν έως τώρα είναι το έλασσον.
Άβαταρ μέλους
george777
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2012 11:42 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από george777 »

Ναι σύμφωνη σε αυτό που λές όμως τα κενά δεν σταματάνε επειδή αυτοί καθυστέρησαν για τον Α Β λόγο να πάρουνε τα παιδιά του διαγωνισμού του 2011... Δεν έχει διαφορά κατά την άποψη μου αν τους πήραν το 2011 ή το 2014...
Άβαταρ μέλους
PetrosGn
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ Ιαν 14, 2015 12:44 am
Τοποθεσία: Λοχιας
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από PetrosGn »

Επισεις θελω να προσθεσω οτι δεν ειναι λιγο αδικο να τα βαλουνε ολα μεσω πανεληνιων; Υπαρχουνε ατομα που ειναι "τουβλα" να στο πω και ετσι αλλα ειναι δουλευταραδες και θελουνε να προσφερουνε στο κρατος και στο οποιοδηποτε σωμα... Εγω πιστευω πως αμα γινει αυτο θα γινει μακελιο στην ελλαδα γιατι δεν νομιζω να υπαρχει αλλο κρατος εκτος απο το δικο μας που τα εχει ολα μεσω πανεληνιων και θα ειναι αδικη η κατανομη γιατι δεν υπαρχουνε ουτε τα διπλωματα αυτοκινιτου κ. α. ουτε η στρατιωτικη θητεια ουτε τπτ... Απλα ενα διαβασμα
Άβαταρ μέλους
PetrosGn
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ Ιαν 14, 2015 12:44 am
Τοποθεσία: Λοχιας
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από PetrosGn »

Και ειναι και τα ατομα που δεν τα εχουνε παρει ακομα...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από D.Y.K »

PANIC έγραψε: λέει επίσης για συνυπολογισμό των αθλημάτων αν δεν κανω κάποιο λάθος... Μήπως γνωρίζει ο ΔΥΚ αν παίζει να πέρνουν έξτρα μόρια απ την παραπάνω διαδικασία όπως γίνεται για την εισαγωγή στα τεφαα αντίστοιχα;(γραπτά+αθλήματα). Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο;


Επειδή δεν έχω τέτοια ενημέρωση σχετικά με τον σχεδιασμό του ΣΥΡΙΖΑ για τα Σώματα Ασφαλείας και συγκεκριμένα για το ΠΣ αν θέλεις και δεν σου κάνει κόπο μπορείς να μου στείλεις το αντίστοιχο link να το διαβάσω και εγώ για να εκφέρω άποψη;

Διότι μου φαίνεται παράλογο να συνυπολογίζονται τα Αθλήματα για την εισαγωγή σε μία Ακαδημία (πλην των ΤΕΦΑΑ) δεδομένου του ότι αυτό που κρίνεται αναγκαίο είναι μία στοιχειώδης φυσική κατάσταση, το να είναι οι υποψήφιοι υγιείς και να μπορούν να πιάσουν κάποια αστεία οριάκια σε 5 αθλήματα! Πρόσεξε αναφέρομαι καθαρά στις προκαταρκτικές εξετάσεις για την εισαγωγή στο Σώμα.

Το να υπάρχει αξιολόγηση / βαθμολόγηση των Δοκίμων από εκεί και πέρα μέσα στην Σχολή σε κάποια αθλήματα (και όχι μόνο) και φυσικά το να γίνεται σωστή εκπαίδευση για την δημιουργία σωστών και ολοκληρωμένων Πυροσβεστικών Υπαλλήλων είναι ένα άλλο θέμα που επίσης κρίνεται αναγκαίο και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο (αν και εφόσον μιλάμε για κάτι τέτοιο).

ΠΟΛΙΤΗΣ

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από ΠΟΛΙΤΗΣ »

Φιλε μου θα διαφωνησω μαζι σου διοτι και το τουβλο οπως λες αν εχει στοχο θα διαβασει θα κοπιασει και θα περασει αλλα δυστυχως πολλους δν τους βολευει αυτο γιατι εχουμε μαθει στι χωρα μας να ειναι ολα ευκολα και με ενα τηλεφωνο να λυνοντε ολα οχι να γινει οπως πρεπει εχουμε γεμισει βολεπσακιδες στην ελλαδα
Άβαταρ μέλους
george777
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2012 11:42 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από george777 »

Γιατί φίλε μου προκήρυξη χωρίς βόλεμα δεν παίζει; Το αποκλείουμε τελείως; Πρέπει να είναι μέσω πανελληνίων υποχρεωτικά για να είναι αξιοκρατική η εισαγωγή; Επίσης πόσο αξιοκρατικά είναι τα αθλήματα για ``πολλούς`` και μέσω πανελληνίων; Ελα πέφτει ``γέλιο`` και εκεί σε ξέρω με ξέρεις 10 προσπάθειες αντί για 3 Πχ... Και αυτός/αυτή βολεψάκιας θεωρείτε, δεν υπάρχει πολύ ή λίγο ή είσαι ή δεν είσαι απλά... Οπότε άποψη μου είναι ας βγάλουν αξιοκρατική προκήρυξη σε μόρια και αθλήματα και αυτό ήταν... Την καλησπέρα μου...
ΠΟΛΙΤΗΣ

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από ΠΟΛΙΤΗΣ »

Σωστο αυτο που λες οντως περνανε ατομα π δν μπορουν να περασουν το 1.05 στο αλμα εισαι σωστος σε αυτο αλλα δν ειναι λυση η προκυρησκη πρεπει να ανεβει το επιπεδο δν σου λεω να χρειαζεσαι 18 αλλα 15 να εχεις μια στοιχειδης μορφωση
wrc

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από wrc »

Πολυ σωστα george777 εχεις δικιο μια αξιοκρατικη προκυρηξη ειναι η λυση οχι σαν το 07 και 08 που μπηκε το καθε βυσμα αλλα σαν ττην τελευταια των 725 που περασαν αξιοκρατικα με μορια παιδια με μεγαλα απολητηρια αποφοιτοι τει ή αει κτλ κτλ... Αν οπως λενε οτια θα μπει σε πανελληνιες απο το 2016 και μετα ποτε θα το ξερουμε σιγουρα αυτο/δηλαδη μεχρι το καλοκαιρι θα ξερουμε απο ποια κατευθυνση θα ειναι η ποια μαθηματα θα πρεπει να δωσεις; Επειδη απο το 2016 και μετα αλλαζει το συστημα εισαγωγης υποψηφιων προς την τριτοβαθμια εκπαιδευση και θα ειναι αναγκαιο να γνωριζει οποιος θελει να συμμετασχει...
Elena

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από Elena »

Λογικά το επιστημονικό πεδίο στο οποίο θα βρίσκεται, θα είναι το 5ο. Γιατί εκεί βρισκόταν εξ' αρχής. Αν βρίσκεται στο 5ο πεδίο θα παίζουν το ΑΟΘ και τα μαθηματικά γενικής παιδείας ανεξαρτήτου κατεύθυνσης. Δηλαδή, είτε κάποιος/ -α είναι θεωρητική ή θετική ή τεχνολογική, αν δώσει το ΑΟΘ και τα μαθηματικά γενικής παιδείας, δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα μορίων. Επιπροσθέτως, είχε λεχθεί παλαιότερα πως το 2016 θα παίξουν διπλές πανελλαδικές. Αφ' ενός παλαιές για τους απόφοιτους παλαιότερων χρόνων και αφ΄ετέρου με το νέρο σύστημα για τους σημερινούς μαθητές της 'Β λυκείου που του χρόνου θα είναι 'Γ και θα δίνουν πανελλαδικές. Όπως είχα αναφερθεί σε προηγούμενο post, όποιος θέλει να διαβάσει, θα βάλει πρόγραμμα και θα μάθει. Αυτό που πρέπει να αναγγείλουν μέχρι τον Οκτώβριο τουλάχιστον, είναι αν όντως οι σχολές της πυροσβεστικής θα ενταχθούν από το 2016 και μετά στις πανελλαδικές για τους ιδιώτες και ποια θα είναι τα όρια της ηλικίας.
PANIC
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 14, 2014 12:20 am
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από PANIC »

Φίλε Δυκ.. υπάρχει περίπτωση κατα την γνώμη σου να βγει προκήρυξη για πυροσβέστες εντος 15, μέσω ασέπ?.. και από την στιγμή που δεν έχει ενταχθεί στις πανελλήνιες η πυροσβεστική για ιδιώτες, υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο λόγω και της μη πρόσληψης απ το 2011 μονίμων πυροσβεστών, να χει προβλεφθεί κονδύλι για φέτος στον προυπολογισμό των 11.000 νέων προσλήψεων στο δημόσιο όπως εικάζεται από τον υπουργό κατρούγκαλο?.. το προχθεσινό ένθετο της εφημερίδας έθνος εργασία, έλεγε για νέους διαγωνισμούς στην πυροσβεστική το 15.. υπάρχει περίπτωση να λένε την αλήθεια ή πάλι τα γνωστά?
wrc

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από wrc »

Λες να εννοει την μονιμοποιηση των 5ετων φιλε μου; Δε ξερω αν τους κανει μονιμους ειναι εις βαρος των νεων παιδιων...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης