Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
KOZANARA
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 5:24 am
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από KOZANARA »

Καλησπερα παιδια, εδωσα πανελληνιες και εβγαλα 10900. Περασα μηχανολογος μηχανικος τει αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα αεν μηχανικος... Απολυτηριο εχω 16,4 + lower. Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για να κανω τα χαρτια και ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερα να κανω απολυτηριο η με το 10%; Μπορεις να κανεις και τα δυο?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από D.Y.K »

KOZANARA έγραψε:Καλησπερα παιδια, εδωσα πανελληνιες και εβγαλα 10900. Περασα μηχανολογος μηχανικος τει αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα αεν μηχανικος... Απολυτηριο εχω 16,4 + lower. Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για να κανω τα χαρτια και ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερα να κανω απολυτηριο η με το 10%; Μπορεις να κανεις και τα δυο;


Το τι είναι καλύτερο δεν το γνωρίζει κανείς. Ωστόσο μπορείς να ανατρέξεις στις φετινές βάσεις των απολυτηρίων ωστέ να πάρεις μία γεύση και να δεις τι σε "βολεύει" περισσότερο! Έχε υπόψην σου ότι από του χρόνου θα γίνει υποχρεωτικό το lower για να μπεις στις ΑΕΝ.

Αναστασία

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από Αναστασία »

Γεια σας! Είμαι απόφοιτη από γενικό λύκειο. Βγάζοντας απολυτήριο 14,4 και αριθμό μορίων 6,659. Έχω τη πιθανότητα να δηλώσω ξανά τις σχολές με το 10% παιρνώντας σε κάποια σχολή στο ναυτικό;
Άβαταρ μέλους
Johnaros7
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2014 6:29 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από Johnaros7 »

Γειά σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Είμαι 21 χρονών και ενδιαφέρομαι για εισαγωγή σε σχολή του εμπορικού ναυτικού (AEN) για πλοιάρχος. Έχω απολυτήριο 12,3 και έχω ένα πτυχίο Lower με βαθμό άριστα και δύο πτυχία Proficiency. Επίσης είμαι και πολύτεκνος. Έχω πιθανότητες να μπω?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από D.Y.K »

Johnaros7 έγραψε:Γειά σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Είμαι 21 χρονών και ενδιαφέρομαι για εισαγωγή σε σχολή του εμπορικού ναυτικού (AEN) για πλοιάρχος. Έχω απολυτήριο 12,3 και έχω ένα πτυχίο Lower με βαθμό άριστα και δύο πτυχία Proficiency. Επίσης είμαι και πολύτεκνος. Έχω πιθανότητες να μπω;


Πλέον υπάρχουν κατηγορίες τύπου Λυκείου ανάλογα με το που έχεις φοιτήσει. Συνεπώς θα σε ρωτήσω εγώ με την σειρά μου, τι λύκειο έχεις τελειώσει; Επίσης τι εννοείς έχεις 2 Proficiency; Στα αγγλικά; Από φέτος να σε ενημερώσω ότι το Υπουργείο έχει προαναγγείλει ότι το πτυχίο Αγγλικών θα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για να κάνεις αίτηση με απολυτήριο λυκείου

Αναστασία έγραψε:Γεια σας! Είμαι απόφοιτη από γενικό λύκειο. Βγάζοντας απολυτήριο 14,4 και αριθμό μορίων 6,659. Έχω τη πιθανότητα να δηλώσω ξανά τις σχολές με το 10% παιρνώντας σε κάποια σχολή στο ναυτικό;


Γιατί δεν δηλώνεις μέσω απολυτηρίου; Έχεις πτυχίο Αγγλικών;

Άβαταρ μέλους
Johnaros7
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2014 6:29 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από Johnaros7 »

D.Y.K έγραψε:

Πλέον υπάρχουν κατηγορίες τύπου Λυκείου ανάλογα με το που έχεις φοιτήσει. Συνεπώς θα σε ρωτήσω εγώ με την σειρά μου, τι λύκειο έχεις τελειώσει; Επίσης τι εννοείς έχεις 2 Proficiency; Στα αγγλικά; Από φέτος να σε ενημερώσω ότι το Υπουργείο έχει προαναγγείλει ότι το πτυχίο Αγγλικών θα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για να κάνεις αίτηση με απολυτήριο λυκείου



Ενιαίο Γενικό Λύκειο έχω τελειώσει. Όσον για το proficiency εννοώ πώς έχω ένα του Michigan και ένα του EDEXCEL. Έχω επίσης πτυχίο και στα ιταλίκα αντίστοιχο του lower.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από dn24 »

Johnaros7 έγραψε:Γειά σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Είμαι 21 χρονών και ενδιαφέρομαι για εισαγωγή σε σχολή του εμπορικού ναυτικού (AEN) για πλοιάρχος. Έχω απολυτήριο 12,3 και έχω ένα πτυχίο Lower με βαθμό άριστα και δύο πτυχία Proficiency. Επίσης είμαι και πολύτεκνος. Έχω πιθανότητες να μπω;


Oύτε απ'έξω δεν περνάς ακόμα κ αν αθροίζαμε και τα 2 σου proficiency μαζί που δίνει 2,500 το καθένα. Η βάση για τα ΓΕ. Λ -με απολυτήριο- πέρυσι ήταν 19.000, και δεν βρίσκω λόγο ότι αυτό θα μειωθεί φέτος. Κάτσε διάβασε και δώσε πανελλήνιες.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από VALLGOX »

Εχω τελειωσει Επαλ με 18,3 απολυτηριο και με 18,8 πτυχιο (τομεας μηχανολογιας) και εχω και το lower στα αγγλικα, ειμαι μεσα λετε για φετος; Ενδιαφερομαι μονο για Ασπροπυργο ως μηχανικος

Μπορειτε να ποσταρετε τις βασεις των απολυτηριων του 2013;
Αυτες ομως ειχαν και τα μορια των lower υπολογισμενα σωστα;
Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από VALLGOX »



Δεν τα βρηκα... Που ακριβως λεει τις βασεις για τα απολυτηρια; Μονο τις βασεις των πανελαδικων ειδα...
(ξερω οτι θα τσαντιστεις και θα πεις ψαξε, αλλα εψαξα Εικόνα)
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν τα έχει ξεχωριστά και δεν είναι μόνο οι βάσεις από τις πανελλήνιες τώρα αν τα θέλεις ξεχωριστά google it.
Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από VALLGOX »

Σαρωσα ολο το νετ τιποτα δεν βρηκα :(

Εσυ dn24 που τα βρηκες και λες οτι ειναι απο ΓΕΛ 19.000 για πλοιαρχους; Απο ΕΠΑΛ για μηχανικους ξερεις τι παιζει;
Φανταζομαι οτι αυτες οι περσινες βασεις ειναι υπολογισμενες μαζι με τα lower ομως, φετος το lower ειναι απαραιτητο, οποτε φανταζομαι δεν θα δινει μορια... Ποσο παραπανω απο 18 στο απολυτιριο + lower πρεπει να εχει καποιος για να μπει ρε #@^&@! Το... Ολοι με 19 πανε; Δεν μπορει... Με 17.000+2.000 απο το lower θα ηταν οι πιο πολλοι φανταζομαι περσι για αυτο και το 19.000...
Με τους επιλαχοντες τι επαιξε;
Άβαταρ μέλους
Panos011
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 24, 2014 2:51 am
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από Panos011 »

Ναι ρε παιδιά, πως γίνεται η βάση να είναι 19.000, όλοι δόκτορες είναι ναου'μ που πάνε με απολυτήρια 17+ ; Σε καποιο άλλο site είδα οτι η βάση είναι κάπου 15000 με 16000.

Εν πασει περιπτωσει, μια ερώτηση. Εγώ τέκνο τριτεκνης οικογένειας, με απολυτήριο 12,6 και Αγγλικά Proficiency έχω ελπίδες;

Επίσης, από φέτος που θα είναι υποχρεωτικά τα Αγγλικά, δεν θα πέσουν οι βάσεις και στα απολυτήρια και στις πανελλήνιες (υποθέτοντας οτι ο αριθμός εισακτέων είναι ο ίδιος με πέρυσι).

Άβαταρ μέλους
iliass.tzs
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2014 3:47 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από iliass.tzs »

Με απολυτηριο γελ 15,6 lower και τριτεκνια εχω ελπιδες?
Τοίς Τολμώσι η Τύχη
Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Βάσεις - μόρια για Εμπορικό Ναυτικό 2014

Δημοσίευση από VALLGOX »

Εδω οι βασεις του 2012-13
http://kesyp.flo.sch.gr/www/plugins/content/mavikthumbnails/thumbnails/466x259-images-stories-image4.jpg

Οι περσινες ηταν για το ετος 2013-14 και ανεβασμενες λογω της αυξησης μοριων για τα αγγλικα

Αν κρινω απο τους επιλαχοντες για πλοιαρχων απο ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β
http://hcg.gr/sites/default/files/article/attach/ploiarxoiGenEpal.pdf
ο πρωτος επιλαχων εχει 18.900 αρα η βαση ειναι 19.000 οντως... Αλλα σιγουρα θα πηραν καποιους και απο τους επιλαχοντες, στους μηχανικους τα ιδια...

Για ΕΠΑΛ Α και ΤΕΕ πλοιαρχων επιλαχοντες
http://hcg.gr/sites/default/files/article/attach/ploiarxoiTeeEid.pdf
Ο πρωτος εχει 18.000 αρα καπου στα 18.100 η βαση, στους μηχανικους τα ιδια...

Πηγαν στον θεοΕικόνα, αλλα λογικα θα πεσουν λιγο (αν βγαλουν παλι με τα ιδια πανω-κατω ατομα) γιατι τωρα θα μπαινουν μονο οσοι εχουν lower και δεν νομιζω να μοριοδοτουν το lower με 2.000 οπως περισι αφου θα ειναι απαραιτητο δεν εχει λογικη να το κανουν... Αποψη μου θα μοριοδοτησουν το advance με 500 και το προφισενσι με 1.000 (οι διαφορες των μοριων δηλαδη απο το lower)
Αλλιως εγω πχ βγαζω 20.300 μορια,18,3 απολυτηριο + 2.000 το lower, οποτε εστω και με τα περσινα δεδομενα μεσα ειμαι μιας και η βαση ηταν 18.100...

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες