Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Titis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2011 9:01 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από Titis »

Μπράβο στον vasilis67 για τα κατατοπιστικότατα και πέρα για πέρα αληθινά μηνυματά του. Κάτι που θα ήθελα να προσθέσω είναι να πάρετε μαζί σας και φανελάκια παραλαγής. Η σχολή χορηγεί μόνο 3 και είναι ελάχιστα. Θα είστε συνέχεια ιδρωμένοι και θα πρέπει να τα αλλάζετε καθημερινά. Αμάνικα φανελάκια, κάλτσες, εσωρουχα οι σχολή σου δίνει αρκετά. Επίσης το κινητό απαγορεύεται μέχρι το τέλος της ΒΣΕ (4 βδομάδες) οπότε πρέπει να πάρετε μαζί σας τηλεκάρτες για να μιλάτε στα καρτοτηλέφωνα της σχολής... Οι πρώτες μέρες θα σας φανούν απίστευτα δύσκολες και απογοητευτικές. Θα λέτε "που μπήκα", θα θέλετε να φύγετε κτλ. Μην κάνετε το τεράστιο λάθος και φύγετε απ'τις πρώτες μέρες χωρίς πρώτα να δείτε τι πραγματικά είναι η σχολή. Απλά υπομονή, δύναμη και κουράγιο. Καλή αρχή σε όλους!
Illusion never changed into something real!
Άβαταρ μέλους
vasilis67
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Αύγ 05, 2011 5:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από vasilis67 »

Σπυρος94 έγραψε:Ευχαριστω πολυ φίλε μια ερώτηση μόνο οταν λέει εσώρουχα στρατιωτικα εννοεί χρώματα λάδι ή μπορεί να ειναι και μαύρα ; Για τις φανέλες ισχύει το ίδιο και πρεπει να ειναι αμανικες;


Εγώ το είχα γράψει και ναι τα χρώματα είναι λαδί. Αν πας σε ένα πρατήριο στρατιωτικών ειδών θα βρεις τα πάντα και κυρίως φανέλες παραλλαγής (με κοντό μανίκι). Θα χρειασθείς από αυτές αρκετές γιατι θα τις μουσκεύεις στον ιδρώτα και πρέπει να έχεις να αλλάζεις. Δεν μπορεί να κάνεις μπάνιο και να ξαναφοράς την βρωμερή και ιδρωμένη φανέλα. Φανέλες λευκές αμάνικες θα χρειασθείς (τις φοράς μέσα από το λευκό πουκάμισο) αλλά νομίζω ότι σου χορηγεί η σχολή αρκετές. Αν βρεις λευκά γάντια παρέλασης πάρε 5-6 ζεύγη, θα σου χρειασθούν αργότερα για την έξοδο και λερώνουν και τρυπούν πανεύκολα.

Γενικά τον πρώτο καιρό πρέπει να έχεις εσώρουχα και κάλτσες για να αλλάζεις γιατί αλλοιώς θα βρωμάς και θα ζέχνεις. Θα ρίξεις αρκετά κιλά ιδρώτα. Όταν αρχίσουν τα ακαδημαϊκά μαθήματα, αργότερα, τα πράγματα θα γίνουν ευκολότερα.
Σπυρος94

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από Σπυρος94 »

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες που μας έδωσες αλλα και για τα λόγια σου μας δίνουν δύναμη για μια καλη αρχη
greekgohan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 11:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από greekgohan »

Πολυ κατατοπιστικες πληροφοριες, ευχαριστουμε. Αν και περασα ΣΜΥ ελπιζω να εχω την υπομονη και την ορεξη να περασω στην ΣΣΕ με τις κατατακτηριες εξετασεις σε 2-3 χρονια.
Προφανως τα ιδια θα πρεπει να εχω μαζι μου και εγω, νομιζα πως η σχολη θα μας προμηθευε με περισσοτερα (χαρτι υγειας και σαμπουαν ας πουμε), τελος παντων.
Θα ηθελα να ρωτησω αν το μπανιο μας γινεται το πρωι μαζι με το ξυρισμα, αν ναι λογικα θα ειναι 5λεπτο;

Α και κατι τελευταιο, πολιτικα ρουχα πιστευετε πως θα μου χρειαστουν μολις μπω ή να πω τους γονεις μου να τα φερουν στην ορκωμοσια;
Άβαταρ μέλους
vasilis67
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Αύγ 05, 2011 5:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από vasilis67 »

greekgohan έγραψε:Πολυ κατατοπιστικες πληροφοριες, ευχαριστουμε. Αν και περασα ΣΜΥ ελπιζω να εχω την υπομονη και την ορεξη να περασω στην ΣΣΕ με τις κατατακτηριες εξετασεις σε 2-3 χρονια.
Προφανως τα ιδια θα πρεπει να εχω μαζι μου και εγω, νομιζα πως η σχολη θα μας προμηθευε με περισσοτερα (χαρτι υγειας και σαμπουαν ας πουμε), τελος παντων.
Θα ηθελα να ρωτησω αν το μπανιο μας γινεται το πρωι μαζι με το ξυρισμα, αν ναι λογικα θα ειναι 5λεπτο;

Α και κατι τελευταιο, πολιτικα ρουχα πιστευετε πως θα μου χρειαστουν μολις μπω ή να πω τους γονεις μου να τα φερουν στην ορκωμοσια;


Μπάνιο το πρωί μετά την γυμναστική θα έχεις υπολόγισε κανένα τρίλεπτο γιατί μετά θα έχεις δουλειές. Μετά ξανά θα κάνεις το μεσημέρι και τέλος μετά την γυμναστική το απόγευμα. Τα τελευταία χρόνια με την κρίση, περικόπηκαν πολλά έξοδα και το χαρτί υγείας ήταν μέσα σε αυτά. Η προμήθεια του γίνεται μεν αλλά αραιότερα οπότε καλύτερα να έχεις μαζί σου.

Πολιτικά ρούχα μην πάρεις καθόλου μαζί σου. Θα είναι βάρος. Ούτε σάκο αν σου είναι δυνατόν. Αν μπορείς να έχεις σε σακούλα τα εξτρά πράγματα θα γλυτώσεις από ένα μπελά. Μόλις παραλάβεις τα υλικά της σχολής θα έχεις υπερβολικά πολλά πράγματα και θα σε δυσκολεύει ο εξτρά σάκος.

Παρότι δεν γνωρίζω ειδικά για τη ΣΜΥ τι ισχύει, πιστεύω ότι ισχύουν τα ίδια οπότε δεν θα χρειασθείς καθόλου πολιτικά ρούχα για να βγεις μετά την ορκωμοσία. Η έξοδος και η είσοδος γίνεται με την στολή.
Άβαταρ μέλους
SPG95
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Αύγ 12, 2013 2:54 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από SPG95 »

Φίλε Βασίλη πολύ ωραία τα λόγια σου είμαι επιτυχών ΣΜΥ μια διευκρίνηση είμαι ανήλικος ακόμη και εχθές μου έβγαλε ο πατέρας μου στη τράπεζα Κύπρου βιβλιάριο υπάρχει κάποιο πρόβλημα γιατί κάπου πήρε το μάτι μου για εθνική τράπεζα. Και δεύτερον πειράζει που είναι και στο όνομα του πατέρα μου το βιβλιάριο. (από 3/11/13 και μετά θα είναι στο δικό μου όνομα)
'ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ'
greekgohan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 11:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από greekgohan »

SPG95 έγραψε:Φίλε Βασίλη πολύ ωραία τα λόγια σου είμαι επιτυχών ΣΜΥ μια διευκρίνηση είμαι ανήλικος ακόμη και εχθές μου έβγαλε ο πατέρας μου στη τράπεζα Κύπρου βιβλιάριο υπάρχει κάποιο πρόβλημα γιατί κάπου πήρε το μάτι μου για εθνική τράπεζα. Και δεύτερον πειράζει που είναι και στο όνομα του πατέρα μου το βιβλιάριο.(από 3/11/13 και μετά θα είναι στο δικό μου όνομα)

Θα πρεπει να εισαι ο πρωτος δικαιουχος του λογαρισμου... Μπορει να ειναι και ο πατερας σου στον λογαριασμο αλλα οχι πρωτος. Εγω παντως θα παω την δευτερα στην ΑΤΕ BANK.
Αλεξανδρος

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από Αλεξανδρος »

Παιδια, επειδη δεν εχω βγαλει τελικο συμπερασμα απο ολα αυτα, καποιος να με διορθωσει αν κρινει οτι εχω λαθος στα παρακατω.
Επειδη περασα ΣΜΥ σκεφτομουνα να παρω μαζι μου την τσαντα της Εθνικης Φρουρας που μου εδωσαν στο ΚΕΝ (κυπρος) που να εχει, καμμια 10αρα μποξερακια, φανελες κοντομανικες του στρατου, προσωπικα ειδη (επειδη φοραω φακους κτλ) και δικα μου ΑΡΒΥΛΑ... Τι λετε ; Φευγω, ερχομαι ελλαδα σε 10 μερες και ειμαι εντελως χαμενος... Οποιος μπορει να απαντησει, ειναι αναγκη... Επιπροσθετα, το ολο θεμα με τους φακους επαφης πως το βλεπετε; Θα εχω χρονο να τους βαζω, και αν οχι τι γινεται... Ευχαριστω παιδια...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από Nassos »

Όσο θα είσαι στη ΣΜΥ, θα φοράς τα ρούχα-άρβυλα του Ελληνικού Στρατού, όχι της Εθνικής Φρουράς. Και φυσικά Ελληνική παραλλαγή, όχι τη Κυπριακή.

Πάρε τηλέφωνο τη ΣΜΥ για περισσότερες πληροφορίες.

Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών
ΗΛΙΑΣ

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ »

Πολυ κατατοπιστικες οι πληροφοριες σας! Περασα σσε-οπλα και θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο. Υποθετω οτι οι στολες θα πρεπει να ειναι σιδερωμενες στην εντελεια. Θα πρεπει να παρω σιδερο η εχει η σχολη; Επισης με ενδιαφερει και το θεμα με τους φακους επαφης...
Άβαταρ μέλους
SPG95
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Αύγ 12, 2013 2:54 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από SPG95 »

Νασσο μήπως γνωρίζεις κάτι γι'αυτό που ανέφερα παραπάνω.
'ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ'
Άβαταρ μέλους
Ναυτικός Δόκιμος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2013 6:23 pm
Τοποθεσία: Δόκιμος
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από Ναυτικός Δόκιμος »

Καλησπέρα. Πέρασα στην Σχολή Ναυτικών Δοκίμων και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς την ημερομηνία παρουσίασης. Επισκεύτηκα τον ιστότοπο της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων και είδα ότι έχει ανακοινώσει ότι οι νεοσύλλεκτοι πρέπει να παρουσιαστούν στις 11 Σεπτεμβρίου. Μήπως ισχύει αυτή η ημερομηνία και για την Σχολή Ναυτικών Δοκίμων ή πρέπει να περιμένω ανακοίνωση από τον ιστότοπο της σχολής;
ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από Nassos »

SPG95 έγραψε:Νασσο μήπως γνωρίζεις κάτι γι'αυτό που ανέφερα παραπάνω.


Σου απάντησε ο greekgohan. Δεν γνωρίζω κάτι για Εθνική Τράπεζα.

Απλώς με το που κλείσεις τα 18, κατευθείαν στη ΔΟΥ της περιοχής στο για έκδοση Αριθμού Φορολογικού Μητρώου (ΑΦΜ).

Θα βγούν ανακοινώσεις από τις Στρατιωτικές Σχολές για τα σχετικά.
Άβαταρ μέλους
vasilis67
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Αύγ 05, 2011 5:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από vasilis67 »

ΗΛΙΑΣ έγραψε:Πολυ κατατοπιστικες οι πληροφοριες σας! Περασα σσε-οπλα και θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο. Υποθετω οτι οι στολες θα πρεπει να ειναι σιδερωμενες στην εντελεια. Θα πρεπει να παρω σιδερο η εχει η σχολη; Επισης με ενδιαφερει και το θεμα με τους φακους επαφης...


Γνωρίζω, ότι κάποια στιγμή, υπήρχαν σίδερα στη σχολή αλλά λίγοι γνώριζαν να σιδερώνουν. Σε κάθε περίπτωση στο σπίτι που πιθανότατα θα έχεις έξω θα χρειασθείς πλυντήριο και σίδερο ώστε όταν έχεις εξόδους να μπορείς να πλύνεις-σιδερώσεις.

Για τους φακούς επαφής δεν γνωρίζω να υπάρχει πρόβλημα αλλά πιστεύω ότι πρέπει να έχεις και γυαλιά μαζί σου για ευκολία. Άλλωστε αργότερα μετά την ορκωμοσία κάνοντας ασκήσεις (στίβο μάχης κλπ) δεν γνωρίζω πόσο θα σε βολέψει να φοράς φακούς με δεδομένο ότι είναι εύκολο να πέσεις μέσα σε λασπόνερα. Όμως για τα ακαδημαϊκά μαθήματα θα είναι ιδανικά. Νομίζω όμως ότι εσύ ξέρεις καλύτερα.
ΗΛΙΑΣ

Κατάταξη στις Στρατιωτικές Σχολές (2013)

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ »

Ευχαριστω!
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες