Απόστρατοι: "Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν".

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
costasss
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 2:13 pm
Επικοινωνία:

Απόστρατοι: "Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν".

Δημοσίευση από costasss »

Lxias έγραψε:... Καλήσπέρα, έχεις σχέση με στρατό η απαντάς σαν πολίτης; Εντελώς φιλικά, για να καταλάβω και να απαντήσω ανάλογα...


Aυτές οι συζητήσεις πρέπει να γίνονται μόνο μεταξύ μας, κανείς πολίτης δεν μπορεί να μας καταλάβει...

Κάνουμε κάτι το ιδιαίτερο, τώρα όμως μας τσουβάλιασαν γιαυτό θα φύγω και εγώ και θα το παίζω μετά άνεργος και όχι απόστρατος!

Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Απόστρατοι: "Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν".

Δημοσίευση από thanos123 »

Από την μια μεριά καταννοώ Τι κάνει ένας πραγματικός στρατιωτικός, πόσο στερείται την οικογένεια του, πόσες μεταθέσεις έχει πάρει γιατι καθε φορά η πολιτική ηγεσία σπρώχνει τα πουλέν της, πόσους συναδέλφους έχει χάσει εν ώρα καθήκοντος.(ιδιαίτερα οι ιπτάμενοι) ... Από την άλλη όμως δηλώνουν Ότι κατεβαίνουν Στις εκλογές, κι αφού ένας στρατιωτικός δεν επιτρέπεται να είναι υποψήφιος αναγκαστικά παίρνουν Σύνταξη! Βέβαια ούτε καν βγαίνουν Μια Αλλά Στα 45 είναι Συνταξιούχοι και συντάξεις όχι σαν Αυτών Των 65 με σύνταξη πείνας! Οι ανώτατοι - τουλάχιστον - απόστρατοι φερουν ευθύνη για την κατάντια τους γιατί όταν ήταν εν ενεργεία ήταν οσφυοκαπτες και βοήθησαν στο να είναι τα στελέχη των ΕΔ υποχείρια του κάθε τυχαρπαστου πολιτικού (πχ Τσοχατζόπουλος, Παπαντωνίου, Μεϊμαράκης). Τέλος είναι αλήθεια ότι στους δύσκολους καιρούς που ζούμε το ηθικό των ΕΔ είναι σχετικά σε καλό επίπεδο και ο Ελληνας πρέπει να κοιμάται ήσυχος. ΥΓ: Ο στρατός δεν είναι ούτε χουντικός ούτε ΣΥΡΙΖΑ. Και δεν λέω ότι αυτοί που βγήκαν στα 45 στη σύνταξη ήταν παρανομοι. Να είσαι και συ καλά λοχία. Δεν πρέπει να τα βάλουμε όλα στο ζύγι;
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Απόστρατοι: "Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν".

Δημοσίευση από thanos123 »

costasss έγραψε:
Lxias έγραψε:... Καλήσπέρα, έχεις σχέση με στρατό η απαντάς σαν πολίτης; Εντελώς φιλικά, για να καταλάβω και να απαντήσω ανάλογα...


Aυτές οι συζητήσεις πρέπει να γίνονται μόνο μεταξύ μας, κανείς πολίτης δεν μπορεί να μας καταλάβει...

Κάνουμε κάτι το ιδιαίτερο, τώρα όμως μας τσουβάλιασαν γιαυτό θα φύγω και εγώ και θα το παίζω μετά άνεργος και όχι απόστρατος!



εγώ φιλαράκι σε καταλαβαίνω. Γιατι και εγώ πέρασα απο στρατό. Τωρα σαν πολίτης μπορώ να δω ξεκάθαρα. Και να πω αλήθειες που εσείς δεν μπορείτε να τις πείτε ακόμα.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης