Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από marsupilami »

Γιάννης έγραψε:Περσι με 17 600 Και 10% φετος για αξιωματικων αστυνομιας -ανθυποπυραγων - πυροσβεστων Τι πιστευετε οτι θα πιασω;


για ολα εχεις πιθανοτητες αλλα περισσοτερο για πυροσβεστων κατα πασα πιθανοτατα. Πως και δεν μπηκες περσυ 16700 ειχε βαση η πυροσβεστων;

Γιαννης

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιαννης »

Ναι τοσο ειχε
Γιωργος

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιωργος »

Παιδες ισχυει οτι θα πανε αυλωνα πρωτα για βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση οσοι ειναι πυροσβεστων; ... Γιατι περσι ετσι εκαναν αι μπηκαν στη σχολη τον Ιανουαριο
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από marsupilami »

Γιωργος έγραψε:Παιδες ισχυει οτι θα πανε αυλωνα πρωτα για βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση οσοι ειναι πυροσβεστων; ... Γιατι περσι ετσι εκαναν αι μπηκαν στη σχολη τον Ιανουαριο


ισχυει οι αξιωματικοι θηβα και οι πυροσβεστες αυλωνα και μετα σχολη αλλα οχι ιανουαριο. Περσυ πηγαν τοτε γτ δεν ηατν ετοιμη η σχολη

konstantinos123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Αύγ 09, 2017 6:02 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από konstantinos123 »

Παιδιά καλησπέρα, έχω μερικές απορίες για τη Σχολή πυροσβεστών που θα μπορούσε να μου λύσει κάποιος απο "μέσα"- η διάρκεια είναι 3 χρόνια στην Αθήνα;

- είσαι εσώκλειστος ή όσο διαρκούν τα μαθήματα και μετά φεύγεις;

-σαν απόφοιτος της συγκεκριμένης σχολής, αναφέρεται ως καθήκον " ανακριτικός υπάλληλος". Αυτο σημαίνει πως δε παίρνεις μερος σε κατάσβεση; Είσαι μόνο υπάλληλος γραφείου;

- η σχολή θεωρείται μεγάλης δυσκολίας απο άποψη εκπαίδευσης, διάφορα καψόνια;

- εάν έχεις καλυμμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις, περνάς πάλι την στρατιωτική εκπαίδευση;

ευχαριστω!

firefight

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από firefight »

1) οχι,2 και μισο στη Πτολεμαίδα. Καλοκαίρια πρακτική στον τόπο σου.2) εσώκλειστος. Τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο, τον δεύτερο... "θα δούμε "

3) μην το πεις πουθενά αυτό. Ανακριτικός υπάλληλος σημαίνει ότι μπορείς να ασκείς προανάκριση σε περιπτώσεις πυρκαγιάς.(καθήκον που είχαν μέχρι τώρα υπάλληλοι από τον βαθμό του αρχστη παρ/κης) Άρα απλά παραπάνω καθήκοντα.

4) όχι

5) δεν κάνεις μαζί με τους άλλους και πας στον στρατό ξανά φορώντας τα παρατημένα σου χακί μόνο για μηχανοδήγηση.

Παρακαλώ.

konstantinos123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Αύγ 09, 2017 6:02 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από konstantinos123 »

Σε ευχαριστώ και πάλι.κάτι τελευταίο, μετά την αποφοίτηση και όταν τοποθετηθείς σε υπηρεσία,

βαθμολογικά είσαι πυροσβέστης, υπάρχει καμία διαφορά απο τους εθελοντές που μπήκαν τα προηγούμενα χρόνια, με προκηρύξεις;

αν υπάρχει διαφορά στη θέση ας πούμε ή στην αντιμετώπιση απο τους πάνω.

Γιαννης

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιαννης »

Παιδια περασα πυροσβεστων... η βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση για ποσο καιρο θα διαρκεσει και θα ναι αυλωνα ;
Θοδωρής

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Καλησπέρα Γιάννη και συγχαρητήρια. Πέρασα και εγώ φέτος. Από φίλο που πέρασε πέρσυ μου είπε ότι έχει 20 μέρες περίπου βασική στρατιωτική εκπαίδευση και έπειτα 6 εβδομάδες μηχανοδήγηση ή 3 αν κατέχεις πολιτική άδεια οδήγησης. Όλα αυτά Αυλώνα.
Γιάννης

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιάννης »

Θοδωρη συγχαρητηρια επισης... Αρα και μεις θα μπουμε ιανουαριο... Και οταν θα ειμαστε αυλωνα στη μηχανοδηγηση θα χουμ εξοδους ετσι?
Tasos

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Tasos »

Παιδιά καλησπέρα! Ειμαι επιτυχών και εγω στην σχολή! Έχοντας εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις μου είπαν στην γραμματεία της σχολής οτι λογικά θα πάρω άδεια το περισσότερο διάστημα! Απο 15 Σεπτέμβρη θα μας έρθει ατομική ειδοποίηση μέσω ΕΛΤΑ με λεπτομέρειες για ρουχισμό και προσωπικά είδη! Μπορούμε να έχουμε αυτοκίνητο για όποιον ενδιαφέρεται! Και σεγενικες γραμμές δεν θα ισχύσει οτι πέρυσι διότι πέρυσι δεν ήταν έτοιμη η σχολή! Φετος ενδέχεται να φιλοξενηθούμε στην ακαδημία στην Κηφισιά και μετα να παμε πάνω! Όλα αυτά απο επικοινωνία με την γραμματεία!
Γιάννης

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιάννης »

Συγχαρητηρια για την επιτυχια ! Σου παν ποτε θα παμε πτολεμαιδα περιπου
Γιωργος

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιωργος »

Συγχαρητηρια παιδια και γω περασα στη Σχολη Πυροσβεστων... Μηπως ξερει κανεις ποσα λεφτα θα παιρνουμε το μηνα;
g123456vb12039415
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 2:45 am
Επικοινωνία:

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από g123456vb12039415 »

Γεια σας, θα ήθελα να θέσω ένα προσωπικό μου δίλημμα και θα ήθελα αν μπορούσατε να με διευκολύνετε λύνοντας μου ορισμένες απορίες.( Ελπίζω να εχω επιλέξει το κατάλληλο θέμα γιατί δεν έβρισκα κάποιο άλλο στο forum). Τον Σεπτέμβρη θα πάω 2α λυκείου και από την 1η σκεφτόμουν για αστυφυλάκων και σαν δεύτερη επιλογή την ακαδημία της πυροσβεστικής. Ωστόσο, τις τελευταίες μέρες έχοντας αναζητήσει περισσοότερες πληροφορίες για την ακαδημία νιώθω πως κλίνω προς τα εκεί. Θα ήθελα και την δική σας γνώμη, όσων δηλαδή φοιτούν ή έχουν φοιτήσει στη σχολή πυροσβεστικής για την ζωή και της συνθήκες. Επιπλέον, θα συνιστουσατε την προαναφερθείσα σχολή σε μια κοπέλα; Τέλος, η σχολή διαρκεί 3 χρόνια και ο 1 χρόνος είναι η πρακτική; Ελπιζω να δεις κάποιος το μήνυμα μου και να μου σπαντησει. Ευχαριστώ πολύ , εκ των προτέρων...
TZITZIKAKOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Σεπ 10, 2012 11:07 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από TZITZIKAKOS »

g123456vb12039415 έγραψε:Γεια σας, θα ήθελα να θέσω ένα προσωπικό μου δίλημμα και θα ήθελα αν μπορούσατε να με διευκολύνετε λύνοντας μου ορισμένες απορίες.(Ελπίζω να εχω επιλέξει το κατάλληλο θέμα γιατί δεν έβρισκα κάποιο άλλο στο forum). Τον Σεπτέμβρη θα πάω 2α λυκείου και από την 1η σκεφτόμουν για αστυφυλάκων και σαν δεύτερη επιλογή την ακαδημία της πυροσβεστικής. Ωστόσο, τις τελευταίες μέρες έχοντας αναζητήσει περισσοότερες πληροφορίες για την ακαδημία νιώθω πως κλίνω προς τα εκεί. Θα ήθελα και την δική σας γνώμη, όσων δηλαδή φοιτούν ή έχουν φοιτήσει στη σχολή πυροσβεστικής για την ζωή και της συνθήκες. Επιπλέον, θα συνιστουσατε την προαναφερθείσα σχολή σε μια κοπέλα; Τέλος, η σχολή διαρκεί 3 χρόνια και ο 1 χρόνος είναι η πρακτική; Ελπιζω να δεις κάποιος το μήνυμα μου και να μου σπαντησει. Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων...
έχεις χρόνια να το σκεφτείς καλύτερα ακόμη και να αποφασίσεις εσύ τι σου αρέσει περισσότερο
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες