Παγκόσμιος αφοπλισμός

Οτιδήποτε δεν ανήκει στις υπόλοιπες συζητήσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
energoipolites
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 04, 2012 5:04 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από energoipolites »

Η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια πρεπει να καταργηθει οχι γιατι το λεει η τροικα αλλα γιατι ειναι παρανομη αφου παραβιαζει τα ανθρωπινα δικαιωματα των νεων και το δικαιωμα να ζουν ελευθεροι. Αληθεια γιατι δεν επιλεγεται η ακριβη λυση ενος μισθοφορικου στρατου αλλα αντιθετα οι νομοθετες προβαινουν σε τερατωδη νομικα ευφυολογηματα προκειμενουν να αναγκασουν τους νεους να φυλανε τα χωματα και τις πετρες αποκυηματα του εθνικιστικου ιδεαλισμου; Συμφωνα με το μαθηματικο παιγνιο των εμπολεμων ο πολεμος και οι ολο αυξανομενες στρατιωτικες δαπανες και εξοπλισμοι δεν συμφερουν κανεναν... ! Η μονη λυση για τα εθνικα κρατη ειναι ο αφοπλισμος... ! Πρεπει να μπει τελος στους εθνικους στρατους και στην κατασπαταληση των χρηματων των λαων... ! Και αληθεια ποιος θα ζημιωθει αν αυριο σταματησουν να παραγονται πυρηνικα χημικα βιολογικα και συμβατικα οπλα; Οι στρατιωτικοι εξοπλισμοι η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια και οι πολεμοι ειναι αποτελεσμα του παραλογισμου των πολιτικων... ! το παιγνιο των εμπολεμων μπορειτε να το διαβασετε πηγη http://energoipolites.foroomy.com/viewtopic.php?f=2&t=7
Kbs2011
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από Kbs2011 »

energoipolites έγραψε:Η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια πρεπει να καταργηθει οχι γιατι το λεει η τροικα αλλα γιατι ειναι παρανομη αφου παραβιαζει τα ανθρωπινα δικαιωματα των νεων και το δικαιωμα να ζουν ελευθεροι. Αληθεια γιατι δεν επιλεγεται η ακριβη λυση ενος μισθοφορικου στρατου αλλα αντιθετα οι νομοθετες προβαινουν σε τερατωδη νομικα ευφυολογηματα προκειμενουν να αναγκασουν τους νεους να φυλανε τα χωματα και τις πετρες αποκυηματα του εθνικιστικου ιδεαλισμου; Συμφωνα με το μαθηματικο παιγνιο των εμπολεμων ο πολεμος και οι ολο αυξανομενες στρατιωτικες δαπανες και εξοπλισμοι δεν συμφερουν κανεναν... ! Η μονη λυση για τα εθνικα κρατη ειναι ο αφοπλισμος... ! Πρεπει να μπει τελος στους εθνικους στρατους και στην κατασπαταληση των χρηματων των λαων... ! Και αληθεια ποιος θα ζημιωθει αν αυριο σταματησουν να παραγονται πυρηνικα χημικα βιολογικα και συμβατικα οπλα; Οι στρατιωτικοι εξοπλισμοι η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια και οι πολεμοι ειναι αποτελεσμα του παραλογισμου των πολιτικων... ! Το παιγνιο των εμπολεμων μπορειτε να το διαβασετε πηγη http://energoipolites.foroomy.com/viewtopic.php?f=2&t=7


Να δεις που τελικά θα καταργηθεί επειδή το λέει η τρόικα, προς μεγάλη απογοήτευση των στρατολάγνων! Εφόσον μόνοι μας δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε ως κράτος, ας μας επιβάλλουν οι άλλοι τι θα κάνουμε. Και δεν το λέω γενικά, το λέω συγκεκριμένα για το στρατό.
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από thanos123 »

Εσύ φιλαράκι τι είδους ενεργός πολίτης εισαι;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από yandr »

energoipolites έγραψε:Αληθεια γιατι δεν επιλεγεται η ακριβη λυση ενος μισθοφορικου στρατου...


Ε τώρα τι να σου απαντήσουμε; Προφανώς ζεις στη Ν. Ζηλανδία.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από yandr »

Kbs2011 έγραψε:Εφόσον μόνοι μας δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε ως κράτος, ας μας επιβάλλουν οι άλλοι τι θα κάνουμε. Και δεν το λέω γενικά, το λέω συγκεκριμένα για το στρατό.
όχι αγόρι μου, ή για όλα ή για τίποτα.

Όχι εκεί που σε συμφέρει να μας το επιβάλλουν και εκεί που δεν σε συμφέρει να κάνουμε το δικό μας.

Άβαταρ μέλους
KYNIGOSDK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2011 1:57 am
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από KYNIGOSDK »

energoipolites έγραψε:Η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια πρεπει να καταργηθει οχι γιατι το λεει η τροικα αλλα γιατι ειναι παρανομη αφου παραβιαζει τα ανθρωπινα δικαιωματα των νεων και το δικαιωμα να ζουν ελευθεροι. Αληθεια γιατι δεν επιλεγεται η ακριβη λυση ενος μισθοφορικου στρατου αλλα αντιθετα οι νομοθετες προβαινουν σε τερατωδη νομικα ευφυολογηματα προκειμενουν να αναγκασουν τους νεους να φυλανε τα χωματα και τις πετρες αποκυηματα του εθνικιστικου ιδεαλισμου; Συμφωνα με το μαθηματικο παιγνιο των εμπολεμων ο πολεμος και οι ολο αυξανομενες στρατιωτικες δαπανες και εξοπλισμοι δεν συμφερουν κανεναν... ! Η μονη λυση για τα εθνικα κρατη ειναι ο αφοπλισμος... ! Πρεπει να μπει τελος στους εθνικους στρατους και στην κατασπαταληση των χρηματων των λαων... ! Και αληθεια ποιος θα ζημιωθει αν αυριο σταματησουν να παραγονται πυρηνικα χημικα βιολογικα και συμβατικα οπλα; Οι στρατιωτικοι εξοπλισμοι η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια και οι πολεμοι ειναι αποτελεσμα του παραλογισμου των πολιτικων... ! Το παιγνιο των εμπολεμων μπορειτε να το διαβασετε πηγη http://energoipolites.foroomy.com/viewtopic.php?f=2&t=7
Τι να ακους τον λαζοπουλο συριζα-ανταρσια κτλ τι εσενα το ιδιο και αυτοΕικόνα
Αληθεια ρε μεγαλε αφου εισαι κατα τις στρατιωτικης θητειας αλλα και γενικα εισαι εναντιον του στρατευματος τι γυρευεις εδω μεσα;Εικόνα
energoipolites
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 04, 2012 5:04 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από energoipolites »

yandr έγραψε:
energoipolites έγραψε:Αληθεια γιατι δεν επιλεγεται η ακριβη λυση ενος μισθοφορικου στρατου...


Ε τώρα τι να σου απαντήσουμε; Προφανώς ζεις στη Ν. Ζηλανδία.

Καταρχην το ερωτημα δεν επιδεχεται απαντηση μιας και ειναι ρητορικο και εχει σκοπο να καταδειξει την παρανομια και το δολιο σκεπτικο του νομοθετη ο οποιος επιλεγει να παραβιασει τα ανθρωπινα δικαιωματα και το δικαιωμα των νεων να ζουν ελευθεροι και αντιθετως τους υποχρεωνει να φυλανε τα χωματα και τις πετρες. Ολο το σκεπτικο μου και η επιχειρηματολογια μου βρισκεται εδω και μιλα ουσιαστικα για τον αφοπλισμο των κρατων. Επειδη δεν χωραει το κειμενο βαζω την πηγη του http://energoipolites.foroomy.com/viewtopic.php?f=2&t=7
energoipolites
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 04, 2012 5:04 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από energoipolites »

KYNIGOSDK έγραψε:
energoipolites έγραψε:Η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια πρεπει να καταργηθει οχι γιατι το λεει η τροικα αλλα γιατι ειναι παρανομη αφου παραβιαζει τα ανθρωπινα δικαιωματα των νεων και το δικαιωμα να ζουν ελευθεροι. Αληθεια γιατι δεν επιλεγεται η ακριβη λυση ενος μισθοφορικου στρατου αλλα αντιθετα οι νομοθετες προβαινουν σε τερατωδη νομικα ευφυολογηματα προκειμενουν να αναγκασουν τους νεους να φυλανε τα χωματα και τις πετρες αποκυηματα του εθνικιστικου ιδεαλισμου; Συμφωνα με το μαθηματικο παιγνιο των εμπολεμων ο πολεμος και οι ολο αυξανομενες στρατιωτικες δαπανες και εξοπλισμοι δεν συμφερουν κανεναν... ! Η μονη λυση για τα εθνικα κρατη ειναι ο αφοπλισμος... ! Πρεπει να μπει τελος στους εθνικους στρατους και στην κατασπαταληση των χρηματων των λαων... ! Και αληθεια ποιος θα ζημιωθει αν αυριο σταματησουν να παραγονται πυρηνικα χημικα βιολογικα και συμβατικα οπλα; Οι στρατιωτικοι εξοπλισμοι η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια και οι πολεμοι ειναι αποτελεσμα του παραλογισμου των πολιτικων... ! Το παιγνιο των εμπολεμων μπορειτε να το διαβασετε πηγη http://energoipolites.foroomy.com/viewtopic.php?f=2&t=7
Τι να ακους τον λαζοπουλο συριζα-ανταρσια κτλ τι εσενα το ιδιο και αυτοΕικόναΑληθεια ρε μεγαλε αφου εισαι κατα τις στρατιωτικης θητειας αλλα και γενικα εισαι εναντιον του στρατευματος τι γυρευεις εδω μεσα;Εικόνα
1) Αντι να λαικζεις προσδιοριζοντας μου χαρακτηρισμους καλο θα ηταν να απαντησεις αν θες την διαλεκτικη και την επιχειρηματολογια που αναπτυσω περι αφοπλισμου των κρατων.2) Αυτα που λεω και αναφερω ειναι θεσεις οχι του λαζοπουλου του συριζα και του ανταρσια αλλα αποτελουν θεσεις και διακυρηξεις του Οργανισμου Ηνωμενων Εθνων και παλαιοτερα της Κοινωνιας των Εθνων που σημερα συμμετεχουν περισσοτερες απο 193 χωρες. Δεν απαγορευται να εκφραζω τις διαφωνιες μου απεναντι στην υποχρεωτικη στρατευση των νεων οταν μαλιστα παραβιαζονται τα ανθρωπινα δικαιωματα...
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από thanos123 »

energoipolites να σε ρωτήσω; Επειδή βλέπω ότι εισαι Ιστοσελίδα και μπήκες εδώ μάλλον να διαφημήσεις τη σελίδα και τα ανθρώπινα δικαιώματα σε ρωτώ λοιπόν έχεις υπηρετήσει στον ελληνικό στρατό;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από yandr »

energoipolites έγραψε:[ Ολο το σκεπτικο μου και η επιχειρηματολογια μου βρισκεται εδω και μιλα ουσιαστικα για τον αφοπλισμο των κρατων.
Είσαι σε λάθος θέμα.

Εδώ συζητάμε την κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας.

Για την κατάργηση του στρατού υπάρχει άλλο θέμα.

Βέβαια στην δική σου περίπτωση πρέπει να ανοίξουμε ένα ακόμη για τον παγκόσμιο αφοπλισμό.

Άβαταρ μέλους
KYNIGOSDK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2011 1:57 am
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από KYNIGOSDK »

energoipolites έγραψε:
KYNIGOSDK έγραψε:
energoipolites έγραψε:Η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια πρεπει να καταργηθει οχι γιατι το λεει η τροικα αλλα γιατι ειναι παρανομη αφου παραβιαζει τα ανθρωπινα δικαιωματα των νεων και το δικαιωμα να ζουν ελευθεροι. Αληθεια γιατι δεν επιλεγεται η ακριβη λυση ενος μισθοφορικου στρατου αλλα αντιθετα οι νομοθετες προβαινουν σε τερατωδη νομικα ευφυολογηματα προκειμενουν να αναγκασουν τους νεους να φυλανε τα χωματα και τις πετρες αποκυηματα του εθνικιστικου ιδεαλισμου; Συμφωνα με το μαθηματικο παιγνιο των εμπολεμων ο πολεμος και οι ολο αυξανομενες στρατιωτικες δαπανες και εξοπλισμοι δεν συμφερουν κανεναν... ! Η μονη λυση για τα εθνικα κρατη ειναι ο αφοπλισμος... ! Πρεπει να μπει τελος στους εθνικους στρατους και στην κατασπαταληση των χρηματων των λαων... ! Και αληθεια ποιος θα ζημιωθει αν αυριο σταματησουν να παραγονται πυρηνικα χημικα βιολογικα και συμβατικα οπλα; Οι στρατιωτικοι εξοπλισμοι η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια και οι πολεμοι ειναι αποτελεσμα του παραλογισμου των πολιτικων... ! Το παιγνιο των εμπολεμων μπορειτε να το διαβασετε πηγη http://energoipolites.foroomy.com/viewtopic.php?f=2&t=7
Τι να ακους τον λαζοπουλο συριζα-ανταρσια κτλ τι εσενα το ιδιο και αυτοΕικόναΑληθεια ρε μεγαλε αφου εισαι κατα τις στρατιωτικης θητειας αλλα και γενικα εισαι εναντιον του στρατευματος τι γυρευεις εδω μεσα;Εικόνα
1) Αντι να λαικζεις προσδιοριζοντας μου χαρακτηρισμους καλο θα ηταν να απαντησεις αν θες την διαλεκτικη και την επιχειρηματολογια που αναπτυσω περι αφοπλισμου των κρατων.2) Αυτα που λεω και αναφερω ειναι θεσεις οχι του λαζοπουλου του συριζα και του ανταρσια αλλα αποτελουν θεσεις και διακυρηξεις του Οργανισμου Ηνωμενων Εθνων και παλαιοτερα της Κοινωνιας των Εθνων που σημερα συμμετεχουν περισσοτερες απο 193 χωρες. Δεν απαγορευται να εκφραζω τις διαφωνιες μου απεναντι στην υποχρεωτικη στρατευση των νεων οταν μαλιστα παραβιαζονται τα ανθρωπινα δικαιωματα...
Καταρχην μου φαινεται οτι ζεις σε αλλο πλανητη με αυτα που μου αναφερειςΕικόνα

Μιλας για αφοπλισμο των κρατων αλλα πιστευω να γνωριζεις οτι στην ΕΛΛΑΔΑ που ζεις αν ζεις σε αυτην την χωρα μου φαινεται απιθανο γυρω σου εχεις Αλβανια-Σκοπια-Τουρκια και οχι Γαλλια-Ελβετια-Σουηδια κτλ

Μηπως δεν εχεις καταλαβει ακομα οτι οι τρεις χωρες αυτες σε καθημερινη βαση σε απειλουν-προκαλουν ποτε με επεκταση των συνορων τους με ονομασιες αδικαιολογητες και με αναφορες σε μειονοτητες που ταχα ζουν στην χωρα μας και απειλουνται απο τον Ελληνικο λαο;

Ας ειχαν αυτε οι 193 χωρες που μου αναφερεις τα προβληματα που εχουμε σε καθημερινη βαση εμεις και τοτε θα σου ελεγα εγω αν μιλαγαν για αφοπλισμο των κρατων

Τωρα για τα ανθρωπινα δικαιωματα που παραβιαζονται στο στρατευμα η πολιτεια σου Εχει δωσει πολλες επιλογες

Δηλωνεις κοκκορας οταν παρουσιαζεσαι αρχιζεις και κελαηδας κικιρικου περνεις το τρελοχαρτο και πας και αραζεις στην καφετερια πεινωντας την φραπεδια σου και κανοντας αντισταση Εικόνα

Ασε μας ρε μεγαλε με τις αρλουμπες σου

energoipolites
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 04, 2012 5:04 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από energoipolites »

yandr έγραψε:
energoipolites έγραψε:[ Ολο το σκεπτικο μου και η επιχειρηματολογια μου βρισκεται εδω και μιλα ουσιαστικα για τον αφοπλισμο των κρατων.
Είσαι σε λάθος θέμα.

Εδώ συζητάμε την κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας.

Για την κατάργηση του στρατού υπάρχει άλλο θέμα.

Βέβαια στην δική σου περίπτωση πρέπει να ανοίξουμε ένα ακόμη για τον παγκόσμιο αφοπλισμό.



Καταρχην να πω οτι πρωταρχικος μου σκοπος ειναι να συζητησω τις αποψεις μου και αυτο μπορει να γινει ακομη και με ατομα που μπορει να διαφωνω...
Ο αφοπλισμος των κρατων περιλαμβανει μεσα και την καταργηση της υποχρεωτικης στρατιωτικης θητειας.
Δεν θεωρω ασχετο τους ολοενα και αυξανομενους στρατιωτικους εξοπλισμους και δαπανες σε απολυτους αριθμους σε παγκοσμιο επιπεδο και την υποχρεωτικη στρατευση των νεων κλπ με την προταση περι αφοπλισμου των κρατων που κανει ο Ο. Η. Ε. Και που ειναι εκκληση ολων των ανθρωπων του κοσμου που θελουν να ζουν με ειρηνη.

energoipolites
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 04, 2012 5:04 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από energoipolites »


KYNIGOSDK εγραψε
Καταρχην μου φαινεται οτι ζεις σε αλλο πλανητη με αυτα που μου αναφερειςΕικόνα

Μιλας για αφοπλισμο των κρατων αλλα πιστευω να γνωριζεις οτι στην ΕΛΛΑΔΑ που ζεις αν ζεις σε αυτην την χωρα μου φαινεται απιθανο γυρω σου εχεις Αλβανια-Σκοπια-Τουρκια και οχι Γαλλια-Ελβετια-Σουηδια κτλ

Μηπως δεν εχεις καταλαβει ακομα οτι οι τρεις χωρες αυτες σε καθημερινη βαση σε απειλουν-προκαλουν ποτε με επεκταση των συνορων τους με ονομασιες αδικαιολογητες και με αναφορες σε μειονοτητες που ταχα ζουν στην χωρα μας και απειλουνται απο τον Ελληνικο λαο;

Ας ειχαν αυτε οι 193 χωρες που μου αναφερεις τα προβληματα που εχουμε σε καθημερινη βαση εμεις και τοτε θα σου ελεγα εγω αν μιλαγαν για αφοπλισμο των κρατων

Τωρα για τα ανθρωπινα δικαιωματα που παραβιαζονται στο στρατευμα η πολιτεια σου Εχει δωσει πολλες επιλογες

Δηλωνεις κοκκορας οταν παρουσιαζεσαι αρχιζεις και κελαηδας κικιρικου περνεις το τρελοχαρτο και πας και αραζεις στην καφετερια πεινωντας την φραπεδια σου και κανοντας αντισταση Εικόνα

Ασε μας ρε μεγαλε με τις αρλουμπες σου



Πολλες χωρες εχουν προβληματα με τους γειτονες τους και οχι μονο... !
Η Αμερικη εχει κακες σχεσεις και προβληματα με χωρες οπως το Ιρακ, Ιραν, Κουβα, Κορεα κλπ
Η Τουρκια εχει κακες σχεσεις και προβληματα με την Συρια κλπ
Η Ελλαδα οπως ειπες εχει προβλημα με τους Τουρκους τους Σκοπιανους και τους Αλβανους κλπ
και παει λεγοντας... !
Ο ενας φοβαται τον αλλον και ξοδευονται τεραστια ποσα για εξοπλιστικες δαπανες ποσα ικανα να αντιμετωπισουν το προβλημα της φτωχειας και του αναλφαβητισμου που ταλαιπωρει πανω απο 1 δισεκατομμυριο ανθρωπους...
Χρηματα που πανε χαμενα ενω ο κοσμος λιμοκτωνει...
Η λυση ειναι μια... Αφοπλισμος απο πυρηνικα χημικα βιολογικα και συμβατικα οπλα και επιλυση των διαφορων μεσω της διεθνους διπλωματιας και των διεθνων δικαστηριων και ουσιαστικη διευρυνση του ρολου του Ο. Η. Ε.
Οπως και στο παιγνιο των εμπολεμων που αναφερω οι εντεινομενες πολεμικες προετοιμασιες και η κατασπαταληση των χρηματων των λαων σε στρατιωτικους εξοπλιμους μονο δυστυχια φερνουν στους λαους και στους πολιτες.
Οσον αφορα τις προκλησεις απο τις αλλες χωρες με τις οποιες διαφωνω να πουμε οτι και η χρυση αυγη (επισιμο πολιτικο κομμα του ελληνικου κοινοβουλιου... ) μιλα για αλυτρωτες πατριδες τις οποεις θα ελευθερωσει Μ. Ασια, Ποντο, Κωνσταντινουπολη κλπ

Οσο για τις επιλογες που σου δινει η πολιτεια η απαντηση ειναι...
Τοσο τρελοι ειναι αυτοι που νομοθετουν που δεν φτανει που παραβιαζουν τα ανθρωπινα δικαιωματα αλλα υποχρεωνουν να τρελαθουν οσους νεους επιλεγουν να κανουν το αυτονοητο να πανε δηλ κοντρα στην παραβιαση των δικαιωματων τους...
Δηλ πρεπει να εισαι τρελος για να καταλαβεις οτι οι πολεμοι, τα πυρηνικα οπλα, οι εξοπλιστικες δαπανες του 1.6 τρις δολαριων που κατασπαταλωνται ενω ταυτοχρονα 1 δισεκατομμυριο ανθρωποι λιμοκτωνουν... Και η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια ειναι αποτελεσμα του παραλογισμου των πολιτικων... !
Αφηστε που αν υπαρξει παγκοσμια πολεμικη αναφλεξη και δεν γινει αφοπλισμος των κρατων απειλειται με τα πυρηνικα που διαθετουν οι χωρες οπως Αμερικη, Ρωσια, Κινα κλπ η βιωσημοτητα του ανθρωπινου ειδους μιας και οι πυρηνικες βομβες που διαθετουν οι χωρες αυτες ειναι ικανες να καταστρεψουν οχι απλα τον πλανητη αλλα μπορουν να καταστρεψουν πλανητες με πολλαπλασιο μεγεθος της Γης...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από yandr »

energoipolites έγραψε:

Καταρχην να πω οτι πρωταρχικος μου σκοπος ειναι να συζητησω τις αποψεις μου και αυτο μπορει να γινει ακομη και με ατομα που μπορει να διαφωνω...


Ναι αλλά να τις συζητάς στα σωστά θέματα.

Εδώ μιλάμε για την κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας και την αντικατάστασή της με επαγγελματικό στρατό.

Υπάρχει θέμα για την κατάργηση του στρατού (μόνο στην Ελλάδα), και αν θες μπορείς να ανοίξεις θέμα για παγκόσμιο αφοπλισμό, κατάργηση συνόρων κλπ.

Δεν έχω πρόβλημα με το θέμα σου. Απλά μην χαλάς αυτή τη συζήτηση.

energoipolites
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 04, 2012 5:04 pm
Επικοινωνία:

Παγκόσμιος αφοπλισμός

Δημοσίευση από energoipolites »

yandr έγραψε:
energoipolites έγραψε:

Καταρχην να πω οτι πρωταρχικος μου σκοπος ειναι να συζητησω τις αποψεις μου και αυτο μπορει να γινει ακομη και με ατομα που μπορει να διαφωνω...


Ναι αλλά να τις συζητάς στα σωστά θέματα.

Εδώ μιλάμε για την κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας και την αντικατάστασή της με επαγγελματικό στρατό.

Υπάρχει θέμα για την κατάργηση του στρατού (μόνο στην Ελλάδα), και αν θες μπορείς να ανοίξεις θέμα για παγκόσμιο αφοπλισμό, κατάργηση συνόρων κλπ.

Δεν έχω πρόβλημα με το θέμα σου. Απλά μην χαλάς αυτή τη συζήτηση.



Συμφωνω στο οτι η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια ειναι υποκατηγορια του αφοπλισμου των κρατων αν και μιλησα και για αυτην λεγοντας οτι παραβιαζονται τα ανθρωπινα δικαιωματα και οτι υποχρεωνουν oi νομοθετες να τρελαθουν οι νεοι επειδη κανουν τα αυτονοητο να πηγαινουν δηλ κοντρα στην παραβιαση των δικαιωματων τους και στο δικαιωμα να ζουν ελευθεροι.

Οκ θα αρκεστω στο να συζητησω μονο για την υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια και τις διαφωνιες που εχω... !

Θα ανοιξω αλλο τοπικ για να συζητηθει το θεμα του αφοπλισμου των κρατων.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης