Λίστα Λαγκάρντ

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Λίστα Λαγκάρντ

Δημοσίευση από thanos123 »

Στην περιβόητη λίστα μπορεί να υπάρχουν φοροφυγάδες. Επώνυμοι ή ανώνυμοι. Για τους, αποδεδειγμένα, φοροφυγάδες η τιμωρία πρέπει να είναι δεδομένη και σκληρή. Όμως στη λίστα αυτή υπάρχουν και άνθρωποι που ΝΟΜΙΜΑ και ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ έχουν χρήματα και προτιμούν να τα έχουν στο εξωτερικό. Καλώς ή κακώς, δικά τους είναι κα οι ίδιοι αποφασίζουν. Αυτούς τους ανθρώπους ποιός τους προστατεύει; Ποιός θα τους αποζημιώσει από τη διαπόμπευση και τη δημόσια χλεύη; Ποιός θα μας απαλλάξει από την ανήθικη ιδέα ότι ο πλούτος είναι κάτι κακό;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λίστα Λαγκάρντ

Δημοσίευση από Nassos »

Στη συγκεκριμένη λίστα μερικοί μπορεί να είναι και μόνιμοι κάτοικοι Ελβετίας.

Φθηνά τη γλύτωσε ο Βαξεβάνης. Εάν δημοσίευε και τα χρηματικά και τους κωδικούς των τραπεζικών λογαριασμών, θα τον αυτοκτονούσαν...

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Λίστα Λαγκάρντ

Δημοσίευση από Signaller »

Τότε, και να μην τον αυτοκοτονούσαν, θα είχε τεράστιο πρόβλημα με τη δικαιοσύνη.

Και οι ελβετοί δεν είναι Ελλάδα. Εκεί την έβαψες και τρως 20 ψρόνια στα αλήθεια όμως. Δηλαδή, πίσω από τις μπάρες
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λίστα Λαγκάρντ

Δημοσίευση από Nassos »

Χμμ, ναι... Με τη διαφορά ότι οι Ελβετοί από πέρυσι άρχισαν να σφίγγουν τα λουριά αφού πρώτα τους "ξεβράκωσαν" οι ΗΠΑ με πολλές περισσότερες λίστες και απειλές οικονομικών αντιποίνων. Τώρα οι καταθέσεις πετάνε για άλλους, πιο εχέγγυους "παραδείσους"...

Και τι σύμπτωση, μαζί με τις καταθέσεις "φεύγουν" (= απολύονται) και οι υπάλληλοι του "investment banking" των μεγάλων Ελβετικών Τραπεζών. Χάσανε το Νο.1 πλεονέκτημα, χάνουν τα αυγά και τα πασχάλια.

Τόσα χρόνια έκαναν τα στραβά μάτια και αρνούντο να συνεργαστούν με άλλες χώρες. Μόνο σε περιπτώσεις "ξεπλύματος χρήματος" συνεργάζονταν, όχι σε περιπτώσεις φοροδιαφυγής/φοροαποφυγής.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λίστα Λαγκάρντ

Δημοσίευση από Nassos »

Η σύζυγος του Γ. Παπαντωνίου στη λίστα Λαγκάρντ

Τον πρώην υπουργό Οικονομικών και Άμυνας των κυβερνήσεων Σημίτη Γιάννο Παπαντωνίου θα ελέγξει η επιτροπή πόθεν έσχες της Βουλής, όπως αποφάσισε η αρμόδια επιτροπή μετά από επιστολή του οικονομικού εισαγγελέα, Γρηγόρη Πεπόνη και την αποκάλυψη ότι η σύζυγός του Σταυρούλα Κουράκου είναι στη λίστα Λαγκάρντ με τους καταθέτες σε τράπεζες της Ελβετίας. Ο κ. Πεπόνης επισυνάπτει μάλιστα και στοιχεία λογαριασμού. Η ανακοίνωση της επιτροπής της Βουλής έχει ως εξής:

Ανακοίνωση της Επιτροπής του άρθρου 21 του Ν.3023/2002, για τον Έλεγχο των Οικονομικών των Κομμάτων και των Πολιτικών Προσώπων

Κατά τη χθεσινή συνεδρίαση της Επιτροπής του αρθρ.21 του Ν.3023/2002, για τον Έλεγχο των Οικονομικών των κομμάτων και των πολιτικών προσώπων γνωστοποιήθηκε στα μέλη της Επιτροπής επιστολή του Εισαγγελέα Οικονομικού Εγκλήματος κ. Γρηγορίου Πεπόνη, με την οποία ενημερώνει την Επιτροπή ότι όπως διαπιστώνεται από τον μέχρι σήμερα διεξαγόμενο έλεγχο στη «Λίστα Λαγκάρντ», σε αυτή περιλαμβάνεται το όνομα της κύριας Σταυρούλας Κουράκου, συζύγου του πρώην Υπουργού κ. Γιάννου Παπαντωνίου, και επισυνάπτει στοιχεία λογαριασμού από εκτυπωθέν απόσπασμα της προαναφερθείσας λίστας.

ΠΗΓΗ


Μα ο Παπαντωνίου είπε ότι είναι απλή συνωννυμία, δεν μπορεί κύριε Πεπόνη, κάποιο λάθος κάνατε...

evi8586
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2012 4:38 pm
Επικοινωνία:

Λίστα Λαγκάρντ

Δημοσίευση από evi8586 »

Όλοι απλή συνωνυμία είναι ή ακόμα καλύτερα... Προβοκάτσια κύριοι εισαγγελείς! Τέρμα γελοίοι...
IrineLog
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 08, 2012 5:23 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Λίστα Λαγκάρντ

Δημοσίευση από IrineLog »

Εγώ να πω κάτι; Που στα κομμάτια είναι αυτή η λίστα ολόκληρη γτ θέλω να τη διαβάσω... Κυκλοφορούν φήμες οτι φιγουράρει και το αφεντικό μου...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Λίστα Λαγκάρντ

Δημοσίευση από Signaller »

IrineLog έγραψε:Εγώ να πω κάτι; Που στα κομμάτια είναι αυτή η λίστα ολόκληρη γτ θέλω να τη διαβάσω... Κυκλοφορούν φήμες οτι φιγουράρει και το αφεντικό μου...
E γκούγκλαρε μωρέ. Όλο και κάτι θα βρεις...

Την έχω και εγώ. Αν δεν τη βρεις πουθενά πες μου

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Λίστα Λαγκάρντ

Δημοσίευση από thanos123 »

Ενώ αρκεί μια απλή ανώνυμη καταγγελία για να ενεργοποιηθεί το ΣΔΟΕ προκειμένου να ελέγξει οικονομικά έναν Έλληνα φορολογούμενο, η "λίστα" προκαλεί πρόβλημα, προφανώς γιατί περιλαμβάνει επώνυμους. Αν μπουν φυλακή μερικοί για παράβαση καθήκοντος, τότε θ' αρχίσουν να ενεργοποιούνται οι λίστες...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Λίστα Λαγκάρντ

Δημοσίευση από Signaller »

thanos123 έγραψε:Ενώ αρκεί μια απλή ανώνυμη καταγγελία για να ενεργοποιηθεί το ΣΔΟΕ προκειμένου να ελέγξει οικονομικά έναν Έλληνα φορολογούμενο,
Αλήθεια ; Ισχύει κάτι τέτοιο ;Εικόνα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Λίστα Λαγκάρντ

Δημοσίευση από dn24 »

thanos123 έγραψε: Αν μπουν φυλακή μερικοί για παράβαση καθήκοντος, τότε θ' αρχίσουν να ενεργοποιούνται οι λίστες...


σε ελληνικό φόρουμ έστειλες το μήνυμα; Εικόνα Αφού οι υπάλληλοι του ΣΔΟΕ εντολές εκτελούν για να ξεκινήσουν μια διαδικασία ελέγχου. Όπως το λες εσύ δίκιο έχεις, άλλα ποιός υπουργός θα δώσει τέτοια εντολή για να ψαχτούν τα πόθεν έσχες των πολιτικών και των μεγαλοεπιχειρηματιών;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Λίστα Λαγκάρντ

Δημοσίευση από Signaller »

Το πόθεν έσχες έχει αξία όταν μιλάμε για τεράστιες περιουσίες με πολύ μεγάλη διαφορά από τις πραγματικές απολαβές

Δεν είναι και τόσο εύκολο αυτό το πόθεν έσχες σε βάθος 40ετίας

Μερικοί το είχαν παρακάνει βέβαια (βλ. Άκης) και τότε πιάνονται

Οι υπόλοιποι δύσκολα...

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λίστα Λαγκάρντ

Δημοσίευση από Nassos »

Το πόθεν έσχες έχει αξία όταν αναφέρεις το "ποθεν", το "έσχες" χαίρω πολύ, με μια διασταύρωση μέσω ΔΟΥ μπορούν άνετα να βρούν τι έχεις.

Το "πόθεν" δύσκολο να το μάθεις, κυρίως αν τα λεφτά προήλθαν μέσω "παράκτιων εταιριών", και δη από εξωτικές χώρες.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες