ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anthi.K
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Ιαν 11, 2016 1:19 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anthi.K »

dn24 έγραψε:
Anthi.K έγραψε:Έχεις απόλυτο και με συγχωρείς.
Είμαι μαθήτρια γ' λυκείου σε γενικό λύκειο και θέλω για πλοίαρχος. Βγάζω απολυτήριο γύρω στο 18,5 και έχω proficiency.Eυελπιστώ να περάσω στον ασπρόπυργο


Αν βγάλεις τέτοιο απολυτήριο, τι την θες την ΑΕΝ βρε κορίτσι μου?anyway, επιλογές ειναι αυτές, η φιλοσοφία μου σε αυτό το φόρουμ ειναι να βοηθάω με απόλυτο σεβασμό, και οχι να λογοκρίνω. Περνάς σιγουρα πάντως, και εχεις ενα 90% να περάσεις και Ασπρόπυργο.



Το έχω σκεφτεί πάρα πολύ καλά και είναι αυτό που θέλω. Το έχω ψάξει απο όλες τις απόψεις. Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου ! Εικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

Anthi.K έγραψε:Το έχω σκεφτεί πάρα πολύ καλά και είναι αυτό που θέλω. Το έχω ψάξει απο όλες τις απόψεις. Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου !Εικόνα



Εμείς σε ευχαριστούμε, που εμοιστεύθηκες το φόρουμ, οιαδήποτε σου απορία, είμαστε στην διαθεσή σου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
mvspiros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2016 12:31 pm
Τοποθεσία: ma8hths
Επικοινωνία:

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από mvspiros »

dn_24 μου αρεσει που λες για το απολυτηριο... Και επειδη εχει 18.5 τι εγινε χαχα... Θα περασει σε καμια σχολη με το απολυτηριο. Η κοπελα μπορει μονο να το χρησημοποιησει γαι την αεν η καμια αλλη ιδιωτικη σχολη... Και δικαιωμα της σαν γυναικα να επιλεξει αυτον τον κλαδο και καλα κανει!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

mvspiros έγραψε:dn_24 μου αρεσει που λες για το απολυτηριο... Και επειδη εχει 18.5 τι εγινε χαχα... Θα περασει σε καμια σχολη με το απολυτηριο. Η κοπελα μπορει μονο να το χρησημοποιησει γαι την αεν η καμια αλλη ιδιωτικη σχολη... Και δικαιωμα της σαν γυναικα να επιλεξει αυτον τον κλαδο και καλα κανει!


Για το απολυτήριο εννούσα κι εγώ. Και εγώ με 18.5 απολυτήριο πέρασα, για αυτό και της λέω πως μπράβο που πιστεύει ότι θα βγάλει τέτοιο απολυτήριο μιας που θέλει στην ΑΕΝ. Δικαιωμά της, όπως και της κάθε κοπέλας, αλλά επειδή έχω τελειώσει με τα δοκιμιλίκια πλέον για αυτό και γνωρίζω την απορροφητικότητα των γυναικών και για αυτο και στην προσπάθεια μου να βοηθήσω, εχω κάποιους ενδοιασμούς. Να μην τα λεμε αυτά; Η να λέω ότι θέλει να ακούει ο καθένας;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Anthi.K
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Ιαν 11, 2016 1:19 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anthi.K »

dn24 έγραψε:
mvspiros έγραψε:dn_24 μου αρεσει που λες για το απολυτηριο... Και επειδη εχει 18.5 τι εγινε χαχα... Θα περασει σε καμια σχολη με το απολυτηριο. Η κοπελα μπορει μονο να το χρησημοποιησει γαι την αεν η καμια αλλη ιδιωτικη σχολη... Και δικαιωμα της σαν γυναικα να επιλεξει αυτον τον κλαδο και καλα κανει!


Για το απολυτήριο εννούσα κι εγώ. Και εγώ με 18.5 απολυτήριο πέρασα, για αυτό και της λέω πως μπράβο που πιστεύει ότι θα βγάλει τέτοιο απολυτήριο μιας που θέλει στην ΑΕΝ. Δικαιωμά της, όπως και της κάθε κοπέλας, αλλά επειδή έχω τελειώσει με τα δοκιμιλίκια πλέον για αυτό και γνωρίζω την απορροφητικότητα των γυναικών και για αυτο και στην προσπάθεια μου να βοηθήσω, εχω κάποιους ενδοιασμούς. Να μην τα λεμε αυτά; Η να λέω ότι θέλει να ακούει ο καθένας;



Σαφώς και οχι, και κάνεις πολύ καλά που δίνεις μια συνολική θεώρηση των πραγμάτων. Αλλά απο την στιγμή που άρχισα να το ψάχνω πιο πολύ το θέμα ανακάλυψα πως έχω πάρα πολλούς συγγενείς στο ναυτικό που δεν είχα ιδέα ( Εικόνα ) και μίλησα μαζί τους και έχω καταλάβει ακριβώς τις συνθήκες που επικρατούν.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

Anthi.K έγραψε:
Σαφώς και οχι, και κάνεις πολύ καλά που δίνεις μια συνολική θεώρηση των πραγμάτων. Αλλά απο την στιγμή που άρχισα να το ψάχνω πιο πολύ το θέμα ανακάλυψα πως έχω πάρα πολλούς συγγενείς στο ναυτικό που δεν είχα ιδέα (Εικόνα) και μίλησα μαζί τους και έχω καταλάβει ακριβώς τις συνθήκες που επικρατούν.
Έτυχε Ανθή και έχεις άκρες σαν κοπέλα, όπως και άλλες και άλλοι βέβαια. Και επειδή το έχεις ψάξει όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις, αν θες μπορείς να μας αναφέρεις για την δυσκολια της απορροφητικότητας στις κοπέλες στους πλοιάρχους, αλλά ακόμη και για τους άνδρες δοκίμους πλοιάρχους, ώστε να μην υπονοηθεί ότι αποθαρρύνω τα παιδιά εδω, πραγματιστής είμαι, και έχω ευθύνη απέναντι σε όλα τα παιδιά εδώ μέσα να μεταφέρω βαθιά σκεπτόμενες απόψεις, και καλά διασταυρωμένες πληροφορίες.

Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Anthi.K
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Ιαν 11, 2016 1:19 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anthi.K »

Η αλήθεια είναι πως σαφώς οι ναυτιλιακές εμπιστεύονται αρκετά πιο δύσκολα τις γυναίκες. Όμως όπως σε όλα τα επαγγέλματα η αρχή ειναι το θέμα. Άπαξ και ξεκινήσεις και είσαι σωστός επαγγελματίας και δεν δίνεις δικαιώματα μπορείς να έχεις μια καλή σταδιοδρομία.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

Anthi.K έγραψε:Η αλήθεια είναι πως σαφώς οι ναυτιλιακές εμπιστεύονται αρκετά πιο δύσκολα τις γυναίκες. Όμως όπως σε όλα τα επαγγέλματα η αρχή ειναι το θέμα. Άπαξ και ξεκινήσεις και είσαι σωστός επαγγελματίας και δεν δίνεις δικαιώματα μπορείς να έχεις μια καλή σταδιοδρομία.


Για να μπείς σαν δόκιμος πλοίαρχος και ειδικά κατά το 1ο εκπαιδευτικο όπου και δεν σε ξέρουνε, δεν έχεις προγενέστερη προϋπηρεσια στην γέφυρα, είτε άνδρας είναι κάποιος, είτε γυναίκα,-στην συντριπτική πλειοψηφία των επισκέψεων για εύρεση εργασίας σε μια ναυτιλιακή-, θέλει βίσμα. Καθαρά, και ξάστερα, έχουν κορεστεί οι πλοιάρχοι. Το τι θα γίνει μόλις προσληφθείς είναι ένα άλλο κομμάτι, φυσικά και δεν είναι θέμα βίσματος, είναι θέμα καθαρά ικανότητας.

Πάντα με σεβασμό, απο αυτό εδω το βήμα θα μεταφέρω πάντα την αλήθεια, όχι όπως την βλέπω προσωπικά, αλλά με γεγονότα/τεκμήρια, και πάντα με εγκυρότητα.

Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΒαγγεληςΝτουφεξιαδης

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ΒαγγεληςΝτουφεξιαδης »

Καλησπερα και παλι dn24,Επειδη σαν μαθητης ειμαι αρκετα καλος στα τεστ του φροντιστηριου γραφω 14-16 μεσο ορο οποτε θεωρω πως το να περασω στη σχολη ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο. Αυτο που με ενδιεφερε ειναι που θα μαθω τα περισσοτερα και αν μαθω πιο πολλα στη Συρο δεν εχω κανενα θεμα να παω παρολο που ειμαι 20 λεπτα απο τον Ασπροπυργο παντως οπου και να παω σαν στοχο εχω να ριξω πολυ διαβασμα και να καταφερω να βγω απο τη σχολη με οσο το δυνατον περισσοτερες γνωσεις. Φυσικα και τα περισσοτερα τα μαθαινω πανω στο πλοιο αλλα θεωρω πως αν στη σχολη διαβασω πολυ θα με διευκολυνει στο να καταλαβω πολυ περισσοτερα και στο πλοιο.

Και μια ακομη ερωτησουλα λιγο εκτος θεματος (με ενα σμπαρο... ) εγω προσωπικα θελω να δουλεψω σε LNG πλοια και εχω 2 φιλους κοντινους που ειναι καπετανιοι σε τετοια πλοια, πιστευεις πως ο συνδυασμος βισματος και καλου βαθμου θα μπορεσει να μου εξασφαλισει μια καριερα σε ναυτιλιακη πανω σε αυτο το ειδος πλοιων ;(λεω καριερα γιατι σαν στοχο εχω να κατσω γυρω στα 15 χρονια στα πλοια και μετα να κανω ενα μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα και να δουλεψω στη στερια)

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου και γενικα για αυτο που κανετε εδω γιατι απο'τι βλεπω βοηθατε πολυ κοσμο :)

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

ΒαγγεληςΝτουφεξιαδης έγραψε:Καλησπερα και παλι dn24,Επειδη σαν μαθητης ειμαι αρκετα καλος στα τεστ του φροντιστηριου γραφω 14-16 μεσο ορο οποτε θεωρω πως το να περασω στη σχολη ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο. Αυτο που με ενδιεφερε ειναι που θα μαθω τα περισσοτερα και αν μαθω πιο πολλα στη Συρο δεν εχω κανενα θεμα να παω παρολο που ειμαι 20 λεπτα απο τον Ασπροπυργο παντως οπου και να παω σαν στοχο εχω να ριξω πολυ διαβασμα και να καταφερω να βγω απο τη σχολη με οσο το δυνατον περισσοτερες γνωσεις. Φυσικα και τα περισσοτερα τα μαθαινω πανω στο πλοιο αλλα θεωρω πως αν στη σχολη διαβασω πολυ θα με διευκολυνει στο να καταλαβω πολυ περισσοτερα και στο πλοιο.

Και μια ακομη ερωτησουλα λιγο εκτος θεματος (με ενα σμπαρο... ) εγω προσωπικα θελω να δουλεψω σε LNG πλοια και εχω 2 φιλους κοντινους που ειναι καπετανιοι σε τετοια πλοια, πιστευεις πως ο συνδυασμος βισματος και καλου βαθμου θα μπορεσει να μου εξασφαλισει μια καριερα σε ναυτιλιακη πανω σε αυτο το ειδος πλοιων ;(λεω καριερα γιατι σαν στοχο εχω να κατσω γυρω στα 15 χρονια στα πλοια και μετα να κανω ενα μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα και να δουλεψω στη στερια)

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου και γενικα για αυτο που κανετε εδω γιατι απο'τι βλεπω βοηθατε πολυ κοσμο :)



Καλώστον Βαγγέλη. Σε ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη σου στο πρόσωπο μου, αλλά κυρίως το ευχαριστώ πάει σε εσάς όλους που στηρίζετε αυτή την προσπάθεια.

Στην Σύρο να πας αν υπάρχει η δυνατότητα.

Αν και offtopic θα σου απαντήσω στο τελευταίο σου ερώτημα. Πλοίαρχος και LNG, είναι "εκρηκτικό μείγμα", είναι η πρώτη κουβέντα που μου έρχεται στο μυαλό.
Ξέρεις ότι ζητάς πολλά, όμως φυσικά και πρέπει να έχεις στόχους. Καταρχήν εκτός απο βίσμα γερό, πρέπει να χρωστάς το πολύ 1-2 μαθήματα (για να μην πώ κανένα), όπου το βίσμα θα μπορέσει να βάλει πλάτη για εσένα.Κατά δεύτερον: Τέλεια Αγγλικά, εννοώ proficiency, στην εταιρεία θα γράψεις τεστ Αγγλικών πριν προσληφθείς, τόσο σε γενικά Αγγλικά, όσο και ειδικότητας που θα Μάθετε στην σχολή. Ένα καλό σκόρ στο τέστ αυτό, είναι ένα 90%.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΒαγγεληςΝτουφεξιαδης

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ΒαγγεληςΝτουφεξιαδης »

Το μονο διλημμα που εχω λοιπον ειναι αυτο Συρος ή Ασπροπυργος τελος παντων,

οταν Λες εκρηκτικο μειγμα εννοεις κατι θετικο ετσι; Ναι ειναι δυσκολο αλλα το εχω βαλει στοχο να κανω αυτο και θα κανω οτι μπορω κοιτα proficiency εδωσα και μαλλον το εχω παρει οποτε το μονο που με ενδιαφερει ειναι τα μαθηματα της σχολης γιαυτο και θελω να παω στη καλυτερη.

Τα λεμε οταν βγουν τα αποτελεσματα καλη συνεχεια

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

ΒαγγεληςΝτουφεξιαδης έγραψε:Το μονο διλημμα που εχω λοιπον ειναι αυτο Συρος ή Ασπροπυργος τελος παντων,

οταν Λες εκρηκτικο μειγμα εννοεις κατι θετικο ετσι; Ναι ειναι δυσκολο αλλα το εχω βαλει στοχο να κανω αυτο και θα κανω οτι μπορω κοιτα proficiency εδωσα και μαλλον το εχω παρει οποτε το μονο που με ενδιαφερει ειναι τα μαθηματα της σχολης γιαυτο και θελω να παω στη καλυτερη.

Τα λεμε οταν βγουν τα αποτελεσματα καλη συνεχεια



Εκρηκτικό μείγμα, σημαίνει ότι είναι το τέλειο σενάριο, αλλά πάρα πολύ δύσκολο, λίγα τα πλοία αυτά, και λίγες οι θέσεις για τους πλοιάρχους στα πλοία αυτά. Καλά αποτελέσματα να έχεις, το proficiency θα σου είναι ύπεραπαραίτητο, θα καταλάβεις τι εννοώ όταν μπείς με το καλό στον κλάδο. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
nikos

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από nikos »

dn24 Όταν λες Στην Σύρο να πας αν υπάρχει η δυνατότητα εννοείς δυνατότητα οικονομική (γιατί απ' όσο ξέρω παρέχει ενδιαίτηση) ή δυνατότητα απο άποψη να βγάλει τα μόρια που απαιτούνται;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

nikos έγραψε:dn24 Όταν λες Στην Σύρο να πας αν υπάρχει η δυνατότητα εννοείς δυνατότητα οικονομική (γιατί απ' όσο ξέρω παρέχει ενδιαίτηση) ή δυνατότητα απο άποψη να βγάλει τα μόρια που απαιτούνται;



Δεν είναι αγαπητέ μόνο η ενδιαίτηση.

Είναι και πολλά άλλα έξοδα. Όπως προσωπικών ειδών, ακτοπλοϊκά εισιτήρια ή αεροπορικά όταν θα μπορείς να βγαίνεις από την σχολή.. το ενδιαίτηση, αφορά μόνο την στέγη. Τουλάχιστον στην Κρήτη που ήμουν εγώ, το φαγητό το βάζαμε από την τσέπη μας. Δεν ξέρω στις άλλες ΑΕΝ εσωτερικής φοίτησης τι παίζει. Αν και εικάζω, το ίδιο. Απλά κάνουν κάποιες συμβάσεις, για κέτερινγκ με μειωμένο κόστος πληρωμής του γεύματος. Στην Κρήτη, ούτε αυτό είχαμε, υπό συζήτηση ήταν τότε.. το αποτέλεσμα, πάλι το ίδιο πάντως, πάλι το πληρώνεις. Δεν είναι απλά τα πράγματα.. έναν καφέ έξω δεν θα πιείς; Ένα πιτόγυρο δεν θα φας; Καλά μην πω για πιο extreme καταστάσεις, όπου άλλοι σπουδαστές παίρνουν τα μεταφορικά τους μέσα.. άμα θες και βενζίνες, καληνύχτα.

mattypocket
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2017 4:27 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ Ασπροπύργου (Π - Μ) - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από mattypocket »

Ξερει κανεις τιποτα για τηεν Πλοιαρχων στον Ασπροπυργο; Για την Μηχανικων ξερω οτι ειναι πιο δυσκολη απο τις αλλες στην επαρχια, αλλα για την πλοιαρχων δεν εχω δει καθολου πληροφοριες, αμα ξερει κανεις κατι θα βοηθουσε πολυ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης