ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Artorias
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 04, 2017 11:30 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Artorias »

Παιδια περασα απο πανελληνιες πλοιαρχος με 13.450 αλλα δεν λεει πουθενα σε ποια πολη περασα. Πηρα μεχρι και τηλεφωνο την σχολη και μου λενε οτι δεν εχουν βγει ακομα και να ελεγχω το σιτε του υπουργειου καθε μερα. Στην αιτηση μου γραφει ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΑΠΟ ΔΕΚΝ. Τι σημαινει αυτο; Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από death4glory »

Μπορεί να μην έγραφε πόλη αλλά έγραφε τι σειρά πέρασες.. θυμάσαι;
Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από death4glory »

Τοτε θα περασεις στην 1η σου επιλογη
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Artorias έγραψε:Παιδια περασα απο πανελληνιες πλοιαρχος με 13.450 αλλα δεν λεει πουθενα σε ποια πολη περασα. Πηρα μεχρι και τηλεφωνο την σχολη και μου λενε οτι δεν εχουν βγει ακομα και να ελεγχω το σιτε του υπουργειου καθε μερα. Στην αιτηση μου γραφει ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΑΠΟ ΔΕΚΝ. Τι σημαινει αυτο; Ευχαριστω


ΔΕΚΝ = Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ναυτικών.

Το συγκεκριμένο τμήμα υπάγεται στο Υπουργείο Ναυτιλίας. Εσύ μπορείς να ελέγχεις το site του Υπουργείου όπως πολύ σωστά σε ενημέρωσαν, καθώς το σε ποια πόλη έχετε περάσει θα το μάθετε σε μεταγενέστερο χρόνο. Αυτή είναι η διαδικασία κάθε χρόνο άλλωστε.

δημητρης

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από δημητρης »

Παιδια βοηθεια περασα μηχανικος στην ηχανιονα αλλα σκεφτομαι για κρητη... Αλλα δεν Ειμαι σιγουρος... Καμια συμβουλη με επειχηρηματα;
Τασος

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Τασος »

Φίλε μου η αεν κρητης απο θεμα κτηριων , εγκαταστασεων ειναι ολοκαινουρια και υπερσυγχρονη, εχει εστιες οπου καποιος μπορει να μενει στη σχολη και οπως ξερετε θα μπει η σιτιση απο 1η Οκτωβρη.. ειναι σε καλο σημειο και εχει πολλους καλους καθηγητες (σχολη μηχανικων τουλαχιστον π ξερω).. για μηχανιωνα εχω ακουσει τα χειροτερα..
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Η αεν κρήτης για μηχανικούς πιστεύω απλά είναι η καλύτερη απο κάθε άποψη ( εγκαταστάσεις, κτήρια, καθηγητές , σίτιση , τοποθεσία κλπ ) και έχει καλή φήμη στις ναυτιλιακές εταιρίες. Για μηχανιώνα πάλι, χωρίς να ξερω και να έχω προσωπική άποψη, έχω ακούσει τα χειρότερα απο φίλους κυρίως και απο αυτά που διαβάζω.
Ευδοξία

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Ευδοξία »

Παρακαλώ όποιος μπορεί να με καθοδήγησει από προσωπική του εμπειρία. Ποια σχολή Μηχανικών είναι καλύτερη από θέμα εργαστηρίων , καθηγητών και πτυχίου ; Του Ασπρόπυργου ή της Κρήτης ;
Στέφανος

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Στέφανος »

Χαίρεται σε όοολους, Στέφανος από Αττική ! Για το 2018, το έτος που διανύουμε, ποιες σχολές πλοιάρχων/μηχανικών θεωρούνται καλύτερες και ως προς ποιους τομείς; Τι ιδέα έχουμε για τον Ασπρόπυργο, ώστε να μην χρειαστεί να δαπανήσουμε χρήματα έξω από Αττική μιας και δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

Κατανοώ ότι οι ερωτήσεις αυτές είναι τετριμμένες και τίθονται κάθε χρόνο, αλλά έχω μπερδευτεί.Η εισαγωγή μας πιθανότατα να γίνει και μέσω απολυτηρίου ΓΕΛ, αν όχι από τις Παν/κες, γιατί είναι 19+ (+2200 Αγγλικά άρα αυτομάτως φτάνουμε στο 21200+) με Έκθεση Μ. Ο. Από όλο το χρόνο 18 ή 18,5.

Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από death4glory »

Καλημερα Στεφανε, θα προσπαθησω σε βοηθησω σε οσα περισσοτερα μπορω. Αναμφισβητητα η καλυτερη σχολη μηχανικων ειναι στη Χιο και η καλυτερη για πλοιαρχους ειναι οινουσες. Αυτο συμβαινει διοτι αυτες οι 2 σχολες (κυριως στη χιο) δεχοντε πολυ βοηθεια απο τους εφοπλιστες διοτι πολλοι ειναι απο αυτες τις περιοχες.

Αμα ενδιαφερεσαι για μηχανικος δεν εχεις και πολλες επιλογες οσο αφορα τον αριθμο των σχολων. Ειναι 4 σε ολη την ελλαδα -Χιο, κρητη, ασπροπυργο, θεσσαλονικη-, πολλοι θα σου πουν οτι μετα την χιο η καλυτερη σχολη ειναι στην κρητη αλλα εγω διαφωνω απο προσωπικη εμπειρια. Οσο για τα εξοδα που λες, ειναι καποιες σχολες οι οποιες εχουν εσωτερικη φοιτιση, οπως η κρητη, χιος (δεν θυμαμαι αλλες αν γνωριζει καποοιος ας προσθεσει).

Δηλαδη και αλλου να περασεις μπορεις να μεινεις μεσα μεχρι να βγουν οι μεταγραφες (τα τελευταια χρονια δεχονται το 100% των αιτησεων). Αμα πας ασπροπυργο η θεσσαλονικη τοτε κερδιζεις ως προς τα σωστικα διοτι μονο σε αυτες τις περιοχες γινονται τα σωστικα, δηλαδη στην θεσσαλονικη τα πρωινα γινονται τα μαθηματα της σχολης και το απογευμα τα σωστικα με αποτελεσμα τα παιδια απο αυτες τις περιοχες να ειναι ετοιμα να μπαρκαρουν πολυ πιο νωρις απο ολα τα υπολοιπα τα παιδια τα οποια τα σωστικα τα κανουν μετα το τελος του πρωτου εξαμηνου.
Στέφανος

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Στέφανος »

Σε ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη σου απάντηση!
Άρα δεν ισχύουν οι απόψεις που ισχυρίζονται ότι η κατάσταση που επικρατεί σε ορισμένους τομείς (!) είναι φρικτές (!) , για Χίο-Οιννούσες-Μακεδονία-Ήπειρο?
Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από death4glory »

Δεν ξέρω τι ακούγονται φίλε μου, εγώ ξέρω ότι στη χιο και οινουσες για παράδειγμα και τα παιδιά μπορούν να μείνουν μέσα και έχουν φαγητό ( δεν ξέρω πόσες φορές την ημέρα). Μακεδονία επειδη έχω φίλους που είναι εκεί το κακό είναι ότι η σχολή είναι στηβ μηχανιωνα και τα μαθήματα είναι καθημερινά και πρωινά (όπως παντου), οπότε λίγο δύσκολο να νοικιάσεις Θεσσαλονίκη διότι θα πρέπει να ξυπνάς το πρωί πολύ νωρίς.
Γιωργος

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλησπέρα, θα ηθελα να κανω μερικες ερωτήσεις σαν που με απασχολουν εδώ και καιρο (φιλοδοξω για πλοίαρχος)

1) Ποια είναι η καλυτερη σχολη για πλοίαρχος οσο αφορα τους καθηγητες, τον εξοπλισμο και γενικα το περιβάλλον εκει

2) Υπαρχει καποιο βιβλιο που θα μου επεκτεινε τις γνωσεις σχετικα με ναυτιλιακα και πλοια διοτι δεν εχω ιδεα από ναυτιλιακα

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιον μου απαντησει!

Γιωργος από Κυπρο

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Γιωργος έγραψε:Καλησπέρα, θα ηθελα να κανω μερικες ερωτήσεις σαν που με απασχολουν εδώ και καιρο (φιλοδοξω για πλοίαρχος)

1) Ποια είναι η καλυτερη σχολη για πλοίαρχος οσο αφορα τους καθηγητες, τον εξοπλισμο και γενικα το περιβάλλον εκει

2) Υπαρχει καποιο βιβλιο που θα μου επεκτεινε τις γνωσεις σχετικα με ναυτιλιακα και πλοια διοτι δεν εχω ιδεα από ναυτιλιακα

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιον μου απαντησει!

Γιωργος από Κυπρο



Καλημέρα Γιώργο.

Σαν μηχανικός δεν θα ήθελα να σε συμβουλέψω για σχολή αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για Οιννούσες καθώς και υπάρχει μια καλύτερη προτίμηση για δόκιμους από εκεί αφού είναι ο γενέθλιος τόπος πολλών εφοπλιστών. Βέβαια οι Οιννούσες είναι ένα πολύ μικρό νησί δίπλα στη Χίο με 300 περίπου κατοίκους.

Για τα βιβλία που λες δες εδώ :

https://www.libramar.net/

https://www.marineinsight.com/

Αν δεν βρεις κάτι ή αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο πες μου. Γιατί βιβλίο γενικά για ναυτιλία τι να σου προτείνω.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες