ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
petros1996
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 14, 2014 6:31 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από petros1996 »

Χρειαζετε βιζα αν κλεισεις συμφωνια με μια ναυτιλιακη Εταιρια που κανει ταξιδια πχ αυστραλια; Δοκιμος θα ειμαι τον Μαρτιο και πρεπει να ξερω τι χαρτια πρεπει να φτιαξω... Ευχαριστω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φυσικά.

Ψάξε από το google για να βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Τουριστικές/Επαγγελματικές Βίζες


Μιχάλης

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Καλημέρα σας,

Θέλω να επαναλάβω το Α' εκπαιδευτικό ταξίδι. Μπορώ να το κάνω και τώρα ή θα πρέπει να περιμένω μέχρι τον Φεβρουάριο;

Ευχαριστώ πολύ!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μιχάλης έγραψε:Καλημέρα σας,

Θέλω να επαναλάβω το Α' εκπαιδευτικό ταξίδι. Μπορώ να το κάνω και τώρα ή θα πρέπει να περιμένω μέχρι τον Φεβρουάριο;

Ευχαριστώ πολύ!


Θα πρέπει να περιμένεις μέχρι τον Φεβρουάριο (και μετά) όπως ισχύει κανονικά για τους υπόλοιπους Σπουδαστές.

Τώρα αν υπάγεσαι στην κατηγορία των τελειόφοιτων που απλά χρωστάς θαλάσσια υπηρεσία για να πάρεις το πτυχίο σου τότε ναι μπορείς να την συμπληρώσεις και τώρα.

ΥΓ: Απαραίτητη προϋπόθεση να βρεις εταιρεία πάντα.

Θέμις

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Θέμις »

Έχω μία απορία και θέλω να με βοηθήσετε άμεσα. Μπορώ να κάνω το δεύτερό μου μπάρκο σε ποντοπόρο πλοίο ενώ το πρώτο το έκανα σε ποστάλι;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θέμις έγραψε:Έχω μία απορία και θέλω να με βοηθήσετε άμεσα. Μπορώ να κάνω το δεύτερό μου μπάρκο σε ποντοπόρο πλοίο ενώ το πρώτο το έκανα σε ποστάλι;


Φυσικά.

Το θέμα είναι να βρεις εταιρεία.

Θέμις

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Θέμις »

Φίλε μου Dyk σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σου. Έχω βρει εταιρεία για έξω αλλά δυστυχώς στην εταιρεία που έκανα το πρώτο μπάρκο δεν με ξανά πήραν και ήμουν σε απόγνωση.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εφόσον βρήκες εταιρεία φίλε μου όλα καλά. Καλά ταξίδια να έχεις και καλές θάλασσες! Εικόνα

Θέμις

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Θέμις »

Να σε καλα!Εικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από dn24 »

D.Y.K έγραψε:
alex1996 έγραψε:Καλησπερα το εκπαιδευτικο ταξιδι εχει διαρκεια 1 εξαμηνο δηλαδη πρεπει να κανεις 180 μερες θαλασσιας υπηρεσιας η μπορει να ειναι και λιγοτερες μερες και να μετρησει για 6 μηνες;


Θα πρέπει να συμπληρώσεις πλήρες εξάμηνο για να μπορέσεις να πάρεις πτυχίο στο τέλος. Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι αν δεν προλάβεις να συμπληρώσεις το θαλάσσιο εξάμηνο σου ως Δόκιμος κατά το πρώτο ή το δεύτερο εκπαιδευτικό ταξίδι θα πρέπει να το συμπληρώσεις στο τέλος για να μπορέσεις να πάρεις πτυχίο από την ΑΕΝ.



Λιγότερες στο πρωτο ή στο 2ο μπορεί να είναι. Π. Χ:1ο εκπαιδευτικό 5 μηνες και 15 μέρες. Απαραίτητη προϋπόθεση η συμπλήρωση με οιοδήποτε τρόπο των 365 ημερών υπηρεσίας. Στο 2ο κάνεις 6 μήνες και 15 μέρες, πήρες το δίπλωμα του Γ τάξεως. Αυτά για σπουδαστές ΑΕΝ. Άλλο παράδειγμα εκτός ΑΕΝ, απόφοιτοι μηχανολόγοι απο ΤΕΙ ή πολυτεχνείο, μπορούν στο 1ο εκπαιδευτικό να κάνουν 8 μήνες, το 2ο 4 μήνες, και πήραν του Γ'. Ή για τους πιο θαρραλέους, παίρνουν κ τα 2 ΚΕΠ μαζί, και χτυπάνε κατευθείαν 12 μηνο.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Μαρίζα

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Μαρίζα »

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να συνεχίσω στο 2ο έτος Χωρίς να έχω πραγματοποιήσει το πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι... ;
cuervo

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από cuervo »

Μαρίζα έγραψε:Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να συνεχίσω στο 2ο έτος Χωρίς να έχω πραγματοποιήσει το πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι... ;


Δεν μπορείς.

Σημειώνεται ότι: Α) Εάν το εκπαιδευτικό ταξίδι κριθεί ως ανεπιτυχές, ο σπουδαστής υποχρεούται στην επανεκτέλεσή του και αποκλείεται από την παρακολούθηση των μαθημάτων του επόμενου εξαμήνου. Β) Σπουδαστής που δεν επανεκτέλεσε με επιτυχία μέχρι την έναρξη του επόμενου εξαμήνου το θαλάσσιο εκπαι- δευτικό ταξίδι, διαγράφεται οριστικά από τη δύναμη της Σχολής.

Φοβάσαι τους καρχαρίες; Εικόνα

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από D.Y.K »

cuervo έγραψε:

Φοβάσαι τους καρχαρίες;Εικόνα



Προφανώς δεν βρήκε καράβι για να μπαρκάρει, σύνηθες φαινόμενο για τις γυναίκες στο εμπορικό ναυτικό καθώς δεν τις προτιμούν ιδιαίτερα Εικόνα

el_eng

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από el_eng »

Παιδια. Ειδικα εσεις που τα περασατε και εχετε εμπειρια ποτε πρεπει να ξεκινησω τις αιτησεις στις ναυτιλιακες; Εχω ακουσει πολλα για Νοεμβρη. Ισχυει; Απο τοσο νωρις;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από D.Y.K »

el_eng έγραψε:Παιδια. Ειδικα εσεις που τα περασατε και εχετε εμπειρια ποτε πρεπει να ξεκινησω τις αιτησεις στις ναυτιλιακες; Εχω ακουσει πολλα για Νοεμβρη. Ισχυει; Απο τοσο νωρις;


Πολλά παιδιά τώρα με την κρίση ξεκινούν τις αιτήσεις και νωρίτερα, απ'τον Οκτώβρη δηλαδή. Για μένα επειδή είναι αρκετές οι ναυτιλιακές και αν θες να τις "γυρίσεις" όλες (που το προτείνω ανεπιφύλακτα) ξεκίνα και εσύ από νωρίς.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες