Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Busterakos
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 12, 2023 4:51 pm
Επικοινωνία:

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Busterakos »

niasimas έγραψε: Τετ Ιούλ 12, 2023 7:38 pm Μακάρι να αλλάξουν, πράγμα που φαίνεται δύσκολο αυτή την στιγμή.
Ποτε δεν ξέρεις, ελπίζω οι αλλαγές να είναι προς την σωστή κατεύθυνση και με βάση τα πρότυπα της Ευρώπης.
niasimas
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1002
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από niasimas »

Για να γίνει με τα πρότυπα της Ευρώπης, τότε μιλάμε για ανώτατο όριο τα 35. Γιατί αυτό ισχύει έξω. Αν πάμε με πρότυπα Αμερικής, τότε μιλάμε για 39! Ψάξτε το και θα δείτε. Αν πιστεύει κανείς, ότι θα γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, με αυτό το συνταξιοδοτικό και με την άποψη ότι, οι άνω των 30 είναι γέροι, τότε είμαι μαζί του! Δύσκολα θα αλλάξει κάτι.
Busterakos
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 12, 2023 4:51 pm
Επικοινωνία:

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Busterakos »

Σύμφωνα με το ΦΕΚ είμαι μέσα στο όριο (ένα δάκρυ χαράς κύλησε).
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από hazardous »

niasimas έγραψε: Πέμ Ιούλ 13, 2023 8:11 pm Για να γίνει με τα πρότυπα της Ευρώπης, τότε μιλάμε για ανώτατο όριο τα 35. Γιατί αυτό ισχύει έξω. Αν πάμε με πρότυπα Αμερικής, τότε μιλάμε για 39! Ψάξτε το και θα δείτε. Αν πιστεύει κανείς, ότι θα γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, με αυτό το συνταξιοδοτικό και με την άποψη ότι, οι άνω των 30 είναι γέροι, τότε είμαι μαζί του! Δύσκολα θα αλλάξει κάτι.
Ναι όντως ας το κάνουμε και 50 το όριο. Αν κάποιος δεν καταφέρει να κάνει καριέρα κάπου αλλού ας θυμηθεί στα 35 πως υπάρχει ο στρατος και θα του προσφέρει σίγουρη δουλειά. Ας μην γελιόμαστε κανένας δεν του ήρθε η κ@@@ στα 35 να γίνει στρατιωτικός.
Φιλικά πάντα χωρίς να απευθύνομαι σε κανέναν, και ανοιχτός να το συζητήσω.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Busterakos
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 12, 2023 4:51 pm
Επικοινωνία:

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Busterakos »

hazardous έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 9:57 am
niasimas έγραψε: Πέμ Ιούλ 13, 2023 8:11 pm Για να γίνει με τα πρότυπα της Ευρώπης, τότε μιλάμε για ανώτατο όριο τα 35. Γιατί αυτό ισχύει έξω. Αν πάμε με πρότυπα Αμερικής, τότε μιλάμε για 39! Ψάξτε το και θα δείτε. Αν πιστεύει κανείς, ότι θα γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, με αυτό το συνταξιοδοτικό και με την άποψη ότι, οι άνω των 30 είναι γέροι, τότε είμαι μαζί του! Δύσκολα θα αλλάξει κάτι.
Ναι όντως ας το κάνουμε και 50 το όριο. Αν κάποιος δεν καταφέρει να κάνει καριέρα κάπου αλλού ας θυμηθεί στα 35 πως υπάρχει ο στρατος και θα του προσφέρει σίγουρη δουλειά. Ας μην γελιόμαστε κανένας δεν του ήρθε η κ@@@ στα 35 να γίνει στρατιωτικός.
Φιλικά πάντα χωρίς να απευθύνομαι σε κανέναν, και ανοιχτός να το συζητήσω.

Συμφωνώ, θεωρώ πως αν βάλουμε στην άκρη αυτούς που πάνε για τα χρήματα οι υπόλοιποι η το ήθελαν από μικροί η τους άρεσε όταν μπήκαν στρατό για την θητεία τους. Εγώ ανήκω προσωπικά στη δεύτερη κατηγορία, ναι είμαι από αυτούς που όταν τους ρωτάνε πως περνάνε στον στρατό η απάντηση είναι : «Μια χαρά περνάω δεν έχω θέμα με κάτι, και γενικά μου αρέσει εδώ που είμαι». Μετά με κοιτάνε λίγο περίεργα 😅.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από hazardous »

Busterakos έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 10:10 am
hazardous έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 9:57 am
niasimas έγραψε: Πέμ Ιούλ 13, 2023 8:11 pm Για να γίνει με τα πρότυπα της Ευρώπης, τότε μιλάμε για ανώτατο όριο τα 35. Γιατί αυτό ισχύει έξω. Αν πάμε με πρότυπα Αμερικής, τότε μιλάμε για 39! Ψάξτε το και θα δείτε. Αν πιστεύει κανείς, ότι θα γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, με αυτό το συνταξιοδοτικό και με την άποψη ότι, οι άνω των 30 είναι γέροι, τότε είμαι μαζί του! Δύσκολα θα αλλάξει κάτι.
Ναι όντως ας το κάνουμε και 50 το όριο. Αν κάποιος δεν καταφέρει να κάνει καριέρα κάπου αλλού ας θυμηθεί στα 35 πως υπάρχει ο στρατος και θα του προσφέρει σίγουρη δουλειά. Ας μην γελιόμαστε κανένας δεν του ήρθε η κ@@@ στα 35 να γίνει στρατιωτικός.
Φιλικά πάντα χωρίς να απευθύνομαι σε κανέναν, και ανοιχτός να το συζητήσω.

Συμφωνώ, θεωρώ πως αν βάλουμε στην άκρη αυτούς που πάνε για τα χρήματα οι υπόλοιποι η το ήθελαν από μικροί η τους άρεσε όταν μπήκαν στρατό για την θητεία τους. Εγώ ανήκω προσωπικά στη δεύτερη κατηγορία, ναι είμαι από αυτούς που όταν τους ρωτάνε πως περνάνε στον στρατό η απάντηση είναι : «Μια χαρά περνάω δεν έχω θέμα με κάτι, και γενικά μου αρέσει εδώ που είμαι». Μετά με κοιτάνε λίγο περίεργα 😅.
Σε καταλαβαίνω 100%, Και όπως λες και εσύ όποιος έχει σκοπό να μπει θα μπει μεχρι τα 28 εκτος αν δεν βγει ποτε προκήρυξη. Επίσης δεν είναι παραγωγικό και ωφέλιμο για πολλους λογους να μπει καποιος στα 35. Τωρα οποιος συγκρινει βεβαια τον δικο μας στρατο με τον αμερικανικο δεν μπορει να καταλαβει πως διαφερει ο τροπος που λειτουργει ο καθε στρατος και ποσο μαλλον ο αμερικανικος.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Busterakos
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 12, 2023 4:51 pm
Επικοινωνία:

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Busterakos »

Πάντως από το ΦΕΚ αυτό που κατάλαβα είναι ότι αυξήθηκε κατά κάποιο τρόπο το όριο σε 1 χρόνο επιπλέον.
Επισκέπτης

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Busterakos έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 10:28 am Πάντως από το ΦΕΚ αυτό που κατάλαβα είναι ότι αυξήθηκε κατά κάποιο τρόπο το όριο σε 1 χρόνο επιπλέον.
Από πού το κατάλαβες; Πιάνει και τους γεννημένους 1995?
Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3253
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Το φεκ λέει μόνο τις θέσεις του 2023.
Κάτι άλλο θα διάβασες.
Busterakos
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 12, 2023 4:51 pm
Επικοινωνία:

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Busterakos »

Επισκέπτης έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 11:28 am
Busterakos έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 10:28 am Πάντως από το ΦΕΚ αυτό που κατάλαβα είναι ότι αυξήθηκε κατά κάποιο τρόπο το όριο σε 1 χρόνο επιπλέον.
Από πού το κατάλαβες; Πιάνει και τους γεννημένους 1995;
Εφόσον δεν έχουμε υπερβεί όπως λέει το 28ο έτος μπορούμε να συμμετέχουμε κανονικά στη προκήρυξη. Μιας που 29 ετών θεωρούμαστε από 1η Ιανουαρίου 2024 και μετά. Μέσα στο 2023 παραμένουμε 28 ετών και δεν υπερβαίνουμε το ηλικιακό όριο.
Επισκέπτης

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δυστυχώς αυτοί δεν το μετράνε έτσι. Γτ και στην προκήρυξη του '22 έλεγε να μην έχουν υπερβεί το 28ο έτος της ηλικίας τους και δίπλα είχε σε παρένθεση 1/1/95 έως 31/12/2003 οπότε φέτος θα είναι 1/1/96 έως το 31/12/2004.
Busterakos
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 12, 2023 4:51 pm
Επικοινωνία:

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Busterakos »

Επισκέπτης έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 12:08 pm Δυστυχώς αυτοί δεν το μετράνε έτσι. Γτ και στην προκήρυξη του '22 έλεγε να μην έχουν υπερβεί το 28ο έτος της ηλικίας τους και δίπλα είχε σε παρένθεση 1/1/95 έως 31/12/2003 οπότε φέτος θα είναι 1/1/96 έως το 31/12/2004.
Εγώ είμαι αποφασισμένος να υποβάλω ένσταση και να το πάω δικαστικώς, σε περίπτωση που βγει η αίτηση μου άκυρη λόγω ηλικίας.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από hazardous »

Busterakos έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 12:12 pm
Επισκέπτης έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 12:08 pm Δυστυχώς αυτοί δεν το μετράνε έτσι. Γτ και στην προκήρυξη του '22 έλεγε να μην έχουν υπερβεί το 28ο έτος της ηλικίας τους και δίπλα είχε σε παρένθεση 1/1/95 έως 31/12/2003 οπότε φέτος θα είναι 1/1/96 έως το 31/12/2004.
Εγώ είμαι αποφασισμένος να υποβάλω ένσταση και να το πάω δικαστικώς, σε περίπτωση που βγει η αίτηση μου άκυρη λόγω ηλικίας.
ενστάση για τι ; Δεν αποφασίζουμε εμείς τα κριτήρια
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Busterakos
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 12, 2023 4:51 pm
Επικοινωνία:

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Busterakos »

hazardous έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 12:13 pm
Busterakos έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 12:12 pm
Επισκέπτης έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 12:08 pm Δυστυχώς αυτοί δεν το μετράνε έτσι. Γτ και στην προκήρυξη του '22 έλεγε να μην έχουν υπερβεί το 28ο έτος της ηλικίας τους και δίπλα είχε σε παρένθεση 1/1/95 έως 31/12/2003 οπότε φέτος θα είναι 1/1/96 έως το 31/12/2004.
Εγώ είμαι αποφασισμένος να υποβάλω ένσταση και να το πάω δικαστικώς, σε περίπτωση που βγει η αίτηση μου άκυρη λόγω ηλικίας.
ενστάση για τι ; Δεν αποφασίζουμε εμείς τα κριτήρια
Ένσταση διότι καταπατούνται νόμοι και δικαιώματα, ακόμα και κανόνες ιατρικής αναφορικα με την σωματική ικανότητα.
Επισκέπτης

Re: Όριο ηλικίας για προκηρύξεις ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Busterakos έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 12:41 pm
hazardous έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 12:13 pm
Busterakos έγραψε: Σάβ Ιούλ 22, 2023 12:12 pm

Εγώ είμαι αποφασισμένος να υποβάλω ένσταση και να το πάω δικαστικώς, σε περίπτωση που βγει η αίτηση μου άκυρη λόγω ηλικίας.
ενστάση για τι ; Δεν αποφασίζουμε εμείς τα κριτήρια
Ένσταση διότι καταπατούνται νόμοι και δικαιώματα, ακόμα και κανόνες ιατρικής αναφορικα με την σωματική ικανότητα.

Δε νομίζω ότι θα καταφέρεις κάτι. Αν ξεκαθαρίζει ηλικιακά όρια και χρονολογίες δυστυχώς αυτό ισχύει. Καλή τύχη
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες