Τάγμα ΓΕΣ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
chev

Re: Τάγμα ΓΕΣ

Δημοσίευση από chev »

TPD έγραψε: Σάβ Φεβ 04, 2023 1:20 pm Καλησπέρα σας! Έφυγα χτες αφού ορκίστηκα από τη μονάδα μου παραμεθόριο αφού με ενημέρωσαν ότι έχω πάρει μετάθεση για τάγμα ΓΕΣ! Δεν μου είπαν τίποτα παραπάνω μόνο ότι παρουσιάζομαι εκεί μετά την άδεια ορκομωσίας! Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για το πως πρέπει να πάω εκεί με τι ενδυμασία με τι παρουσιαστικό και το τι θα κάνω εκεί αφού παρουσιαστώ ; Ευχαριστώ πολύ! Κάθε πληροφορία είναι σημαντική άπαξ και για την ώρα δεν έχω καμία
Καλησπέρα φίλε μου! Και γω το ίδιο, παρουσιάζομαι σε λίγες μέρες. Πώς είναι εκεί τα πράγματα; Στο φύλλο πορείας δεν αναγράφει ώρα παρουσίασης μόνο μέρα. Με στρατιωτικά μπήκες?
Katopsi

Re: Τάγμα ΓΕΣ

Δημοσίευση από Katopsi »

Καλησπέρα σε όλους,

Υπηρέτησα στο Τ/ΓΕΣ καλοκαίρι του 21 οπότε ενδεχομένως να έχουν αλλάξει λίγο τα δεδομένα. Γενικά στο Τ/ΓΕΣ δεν πρόκειται να κάνεις άσχημη θητεία. Υπάρχει 3 λόχοι: Επιτελείου, Μεταφορών και Διοικήσεως.
Οι περισσότεροι πάνε στο Επιτελείο, όπου αναλόγως το πόστο σου μπορείς να είσαι σε κάποιο γραφείο, να κάνεις κάποιο περίπολο ή θαλαμοφυλήκι εντός του ΓΕΣ ή να είσαι πάνω στο επιτελείο σε κάποιο γραφείο στρατηγού. Επίσης το 21 υπήρχαν και μερικά ένοπλα σε 2 εξωτερικά στρατόπεδα το ένα λεγόταν καποτά αν θυμάμαι καλά. Δεν γνωρίζω αν έχουν σταματήσει.

Λόχος Διοικήσεως από όσο θυμάμαι είναι τα μαγειρία.

Εγώ ήμουν Λόχο Μεταφορών γιατί χρειάζονταν οδηγούς όταν πάτησα και γενικά τον θεωρώ τον καλύτερο από τους 3. Προσωπικά ήταν ωραία εμπειρία, γίνεται ωραίο άραγμα όταν υπάρχει κόσμος. Οι οδηγοί διακρίνονται σε μερίμνη και οδηγοί λόχου. Οι μερίμνη είναι μερίμνη στρατηγού, οπότε είναι ξεχωριστή περίπτωση. Παράδειγμα σε εμένα μου είχε τύχει καλή περίπτωση. Είσαι οδηγός ενός στρατηγού, δεν κάνεις καμιά υπηρεσία (όπλο δεν έπιασα στο ΓΕΣ), τον πηγαινοφέρνεις μόνο όταν μπαίνει στο ΓΕΣ άρα μόνο καθημερινές. ΣΚ κάθεσαι σπίτι. Φυσικά μόλις τελειώσεις βγαίνεις κανονικά και κοιμάσαι σπίτι σου. Από την άλλη οι οδηγοί λόχου παίζουν 1-1 άντε 2-1 χωρίς να κάνουν κάποια ιδιαίτερα βαριά υπηρεσία. Αυτά τα λίγα.
Nikos233
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2023 4:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Τάγμα ΓΕΣ

Δημοσίευση από Nikos233 »

Ξερει κανεις ποια ειναι η οδος του τγες;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες