Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Giannis91
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 2:44 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από Giannis91 »

Διαβαζοντας την "μικρη" αυτη προκηρυξη (2 ωρες εκανα να την τελειωσω αλλα διαβασα τα παντα) που εβγαλε το υπουργειο εθνικης αμυνας για τις στρατιωτικες σχολες και φτανοντας στο σημειο εκεινο που ελεγε για την σωματικη υγεια κλπ ειδα και το κομματι που λεει για τα ματια... λοιπον μπορω να ομολογησω πως δεν καταλαβα ποση μυωπια ειναι το ανωτερο οριο που μπορω να εχω... προσωπικα εχω 0.5 και 0,75 βαθμους σε καθε ματι και λιγο αστιγματισμο. αυτο θα με επηρεασει οταν θα παω για να με δουνε ή ειμαι στα επιτρεπομενα ορια; ευχαριστω πολυ προκαταβολικα
eleni sti
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2007 1:53 am
Επάγγελμα: ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από eleni sti »

Για τη Σχολη Ικαρων νομιζω οτι δεν πρεπει να εχεις καθολου μυωπια οσο για τις υπολοιπες δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα
Giannis91
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 2:44 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από Giannis91 »

Θα ήθελα να μάθω για την αεροπορία στρατού αν υπάρχει σχετικός κανονισμός που να αποκλείει υποψήφιους λόγω μυιοπίας. Ρωτάω επειδή για να μπεις ευελπίδων δεν πειράζει αν έχεις μυιοπια μέχρι κάποιον βαθμό... Το ίδιο ισχύει και για το συγκεκριμένο σώμα του στρατού ή είναι σαν τους ίκαρους που δεν πρέπει να χεις καθόλου μυιοπία;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από kallitexnis »

Για να εισέλθεις στη ΣΣΕ-όπλα μπορείς να έχεις εώς 4,5 βαθμούς με ή χωρίς διόρθωση. Για Α. Σ. νομίζω ότι χρειάζεται 10/10 χωρίς διόρθωση.

Εικόνα

Χριστος

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από Χριστος »

θα ρωτισω και εγω για την μυωπεια... ειμαι σχεδον 17 ετων... εχω 6 μυωπεια... θελω να περασω στην σχολη... θελω να μοu πειτε σιγουρα αν μπορω να ερθω στη σχολη οταν κανω lazer... σας παρακαλω να μου απαντησετε συντομα...

Anonymous

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας, είμαι 14 χρόνων και θα ήθελα πολύ να μπω στην Ευελπίδων. Μήπωςξέρει κανείς την απαιτούμενη όραση που πρέπει να έχει κανείς για να μπει;(μυωπία, αχρωματοψία)
Giannis91
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 2:44 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από Giannis91 »

Γεια σας παιδια,

Αρχικα για την ΣΙ πρεπει να εχεις 10/10 οραση δηλ καθολου μυωπεια και επισης δεν γινονται δεκτοι οι υποψηφιοι οι οποιοι εχουν κανει laser. Εξαλλου μετα απο δυο τρια χρονια οταν εχεις κανει laser σου ξαναεμφανιζετε η μειωπια, δεν ειναι για μονιμο αποτελεσμα αυτη η επεμβαση.

Οσον αγορα την ΣΣΕ για τα ΟΠΛΑ πρεπει να εχεις μεχρι 4 βαθμους μυωπειας και για τα ΣΩΜΑΤΑ μεχρι 6 βαθμους.

Αναλυτικοτερες πληροφοριες μπορειτε να βρειτε στις προκυρηξεις που αναρτονται καθε χρονο για τις εν λογω σχολες.

Ελπιζω να σας βοηθησα παιδια Εικόνα
Χαράλαμπος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 29, 2022 1:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από Χαράλαμπος »

Γειά σε όλους Θέλω να μάθω κάποια πράγματα για τις στρατιωτικές σχολές. Θέλω να μπώ στην ευελπίδων ειμαι 15 χρονών και έχω αστιγματισμό(1 βαθμό)και λίγο μυωπία(0,75) φοβάμε οτι μήπως αν κάτι απο τα δύο ανέβει μου δημιουργήσει πρόβλημα(διάβασα οτι για την μυωπία είναι μέχρι 4,5 βαθμοί, με τον αστιγματισμό υπάρχει κάποιο όριο); Επίσης θέλω να μάθω αν γίνεται να μπεί κάποιος ευελπίδων με κάποιον άλλον τρόπο π. χ μπαίνοντας σε κάποια άλλη στρατιωτική σχολή με λιγότερα μόρια(κάτι διάβασα αλλά δεν κατάλαβα)αν ναι πόσα μόρια θέλει η σχολή;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Giannis91
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 2:44 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από Giannis91 »

Γεια σου Χαραλαμπε,

Ο μονος τροπος για να γλιτωσεις μορια γιατην ευελπιδων αλλα και για κα8ε στρατ σχολη ειναι να ανηκεις σε καποια ειδικη κατηγορια.
Αμα μπεις σε καποια αλλη στρατ σχολη για παραδειγμα ΣΜΥ και αποφοιτησεις, πρεπει να κανεις για κανα χρονο υπηρεσια και ετσι εχεις δικαιωμα να δωσεις για ευελπιδων μετα αλλα δεν θα εχεις καποια μειωση στα μορια προσβασης, θα ειναι σαν να ξαναδινεις πανελληνιες

Οσο για τα ματια σου δεν εχεις καποιο προβλημα εγω εχω 0,75 και 0,5 μυωπεια και καπου εκει αστιγματισμο και ο οφθαλμιατρος μου ειπε πως δεν εχω προβλημα για να με κοψουν... οπως καταλαβαινεις ηρθε για μενα αυτη η πολυποθητη στιγμη να δωσω για να μπω...

Ελπιζω να σε καλυψα φιλε μου
Χαράλαμπος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 29, 2022 1:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από Χαράλαμπος »

Τελικά κανείς δεν ξέρει αν υπάρχει καποιο όριο για τον αστιγματισμό; Α και αν κάποιος ξέρει εκτός απο τις εξετάσεις τι αθλήματα δίνεις για να περάσεις.

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από kallitexnis »

Giannis91 έγραψε: Γεια σας παιδια,

Αρχικα για την ΣΙ πρεπει να εχεις 10/10 οραση δηλ καθολου μυωπεια και επισης δεν γινονται δεκτοι οι υποψηφιοι οι οποιοι εχουν κανει laser. Εξαλλου μετα απο δυο τρια χρονια οταν εχεις κανει laser σου ξαναεμφανιζετε η μειωπια, δεν ειναι για μονιμο αποτελεσμα αυτη η επεμβαση.

Οσον αγορα την ΣΣΕ για τα ΟΠΛΑ πρεπει να εχεις μεχρι 4 βαθμους μυωπειας και για τα ΣΩΜΑΤΑ μεχρι 6 βαθμους.

Αναλυτικοτερες πληροφοριες μπορειτε να βρειτε στις προκυρηξεις που αναρτονται καθε χρονο για τις εν λογω σχολες.

Ελπιζω να σας βοηθησα παιδια Εικόνα
Να σου διορθώσω ένα λαθάκι. Για ΣΣΕ όπλα ΣΜΥ όπλα είναι 4,5 βαθμοί. Για ΣΝΔ είναι 1 βαθμός

ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Για ΜΑΧΙΜΟΣ θελεις οπτικη οξυτητα 10/10 στους Μηχανικους και Σμυν πρεπει να εχεις οπτικη οξυτητα 1/10 σε καθε ματι χωρις γυαλια, με γυαλια να φτανειςτα 10/10 σε καθε ματι και η μυωπια να μην υπερβαινει τους 2.5 βαθμους, η υπερμετρωπια τους 3 βαθμους και αστιγματισμος τους 2 βαθμους
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από kallitexnis »

μαχιμοσ έγραψε: Για μαχιμος θελεις οπτικη οξυτητα 10/10 στους μηχανικους και σμυν πρεπει να εχεις οπτικη οξυτητα 1/10 σε καθε ματι χωρις γυαλια, με γυαλια να φτανειςτα 10/10 σε καθε ματι και η μυωπια να μην υπερβαινει τους 2.5 βαθμους, η υπερμετρωπια τους 3 βαθμους και αστιγματισμος τους 2 βαθμους
Σωστός ο μάχιμος.
mich
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:21 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλα προβλήματα (2009)

Δημοσίευση από mich »

Υπαρχει προβλημα με αλλες ασθενειες των ματιων; οπως υπερμετροπια κ. Α. ;
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης