228 Μ/Κ ΤΕ - Χιος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kyriakos13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2012 6:06 pm
Επικοινωνία:

228 Μ/Κ ΤΕ - Χιος

Δημοσίευση από kyriakos13 »

Γνωριζει κανεις τιποτα για αυτη την μοναδα?
nikosgf7

228 Μ/Κ ΤΕ - Χιος

Δημοσίευση από nikosgf7 »

Καμια πληροφορια για το στρατοπεδο;
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

228 Μ/Κ ΤΕ - Χιος

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Να δώσω εγώ κάποιες πληροφορίες για Στρατόπεδο αν και να κρατήσετε μια πισινή γιατί εγώ πήγα το αρχές του 2001 και έφυγα λίγο πριν τα Χριστούγεννα του ίδιου έτους με μετάθεση για Ροδόπολη Σερρών (τότε είχαμε 18μηνο θητεία).

Οι δυο λόχοι τότε, ο 3ος που ήμουν εγώ και ο Λόχος Διοικήσεως στεγαζόντουσαν σε ένα καινούργιο κτίριο διώροφο με πολύ καλές εγκαταστάσεις. Οι άλλοι δυο λόχοι ήταν στο ίδιο σημείο σε παλιά κτίρια στα αριστερά.

Έχει όρχους οχημάτων BMP και παπιά... Και τότε ήταν ένα από τα Τάγματα που έτρεχε συνέχεια, εγώ είχα κάνει 9 βολές τότε,5 πορείες,5 φορές σκηνάκια, και συμμετείχε και το Στρατόπεδο μας στον ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ και πήγαμε με αρματαγωγό στην Λέσβο όπου και στρατοπεδεύσαμε εκεί για 2ή 3 ημέρες (δεν θυμάμαι ακριβώς), τότε τα στελέχη εκεί μοίραζαν καμπάνες, συνήθως κρατήσεις, δυστυχώς είχαμε φάει δυο φορές εμπλοκή και βγαίναμε 10με12 -1και στην δεύτερη εμπλοκή, καλοκαίρι Ιούλιο, βγήκαμε όλες κι όλες 2 φορές, εγώ θυμάμαι βγήκα εξοδούχος τον Ιούλιο του 2001 πρώτη φορά στις 17 του μήνα!

Συν ότι πήραμε και για ένα μήνα την σημαία στην Πόλη της Χίου και ήμουν στην διμοιρία που πήγαινε για την σημαία. Πρώτος, πρώτος δεξιά χαχα, συν ότι έκανα και 3 παρελάσεις... (και την Απελευθέρωση της Χίου). Από αγήματα είχα κάνει στην ΧΙΟ πάνω από 30-40 φορές. Και ή θα ήμουν πρώτος δεξιά να σηκώνω το χέρι. Ή δεύτερη σειρά ή πρώτος αριστερά.

Τότε ο 3ος Λόχος είχε ένα φυλάκιο, που για λόγους ασφαλείας δεν θα αναφέρω τοποθεσία και όνομα, προβληματικό αρκετά. Είχαν συμβεί αρκετά περιστατικά όταν ήμουν εγώ, δεν γνωρίζω αν τώρα λύθηκαν τα προβλήματα. Έκατσα συνολικά στο φυλάκιο αυτό 2,5 με 3 μήνες, αφού κανείς δεν ήθελε να πάει για κάποιους λόγους που και πάλι δεν μπορώ να αναφέρω!

Εγώ το θυμάμαι να τρέχει το Στρατόπεδο αυτό... Ταξιαρχικές κτλ είχαμε κάνει τα πάντα... Ότι υπήρχε από επιθεώρηση την είχαμε κάνει και Ταξιαρχική είχαμε κάνει δυο φορές, αφού πέσαμε σε αλλαγή και μας βγήκε ο κώλος ανάποδα.

Η αποζημίωση σας θα είναι να φυλάξετε σκοπιά σε μια που βλέπει απέναντι το Τσεσμέ. Και να κάνετε το 4-6 το πρωί που βγαίνει ο ήλιος από τα βάθη της Τουρκίας και ο ουρανός με την θάλασσα παίρνουν ένα μαγευτικό κοκκινό-μελί χρώμα (ανάλογο με το μπορδοροδοκοκκινο της Μιραράκη)

Το πρωί δυο πράγματα έχει ή εκπαίδευση ή BMP καθαρισμός... Εκεί στον όρχο οχημάτων θα σας βγει η Παναγία. Γιατί εκτός των οδηγών που παίρνουν κάθε πρωί και πάνε στον όρχο με τον Λοχαγό. Παίρνουν και μερικούς για την λάντζα του όρχου. Μην περιμένετε να δουλέψουν όλα τα άρματα. Χαλαρώστε κάποια είναι απλά διακοσμητικά, αφού δεν υπάρχουν ανταλλακτικά.
Η απόσταση από την Πόλη της Χίου είναι αρκετή (πάνω από 3χιλ νομίζω) για να πας με τα πόδια, άρα θα μοιραστείτε Ταξάκι με τους συναδέλφους σας, με 5 άτομα μέσα θα έρχεται μια χαρά το Ταξί, πήγαινε-έλα.
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

228 Μ/Κ ΤΕ - Χιος

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Στην Χίο μια χαρά θα περάσετε στην πόλη. Έχει τα πάντα, δεν θα σας λείψει απολύτως τίποτα.

Σουβλάκια παραγγελία. Μόλις ξεψαρώσετε θα παίρνετε και εσείς από την πάνω πύλη πίσω από τα Καύσιμα. Κάποιους μήνες το είχε απαγορέψει (κανά δίμηνο), μετά μας άφηνε και παίρναμε κανονικά από την πύλη με την προϋπόθεση να τα τρώμε στο ΚΨΜ. Τώρα αυτά είναι και ανάλογα με τον ΔΚΤΗ και τις παραξενιές του.

Αγγαρείες. Μπόλικες γιατί μέσα σε αυτές θα βάλετε και την βοήθεια που θα δίνετε στους οδηγούς στους όρχους οχημάτων... Πλυντήρια είχε μέσα με κερματοδέκτη... Δεν ξέρω αν έχει ακόμα. ΚΨΜ ΔΕΝ ήταν ιδιωτικό και οι τιμές ήταν σένιες... Μέχρι και καλμάκια ψήναμε το καλοκαίρι,20 λεπτά το ένα θυμάμαι. Από ποικιλία προϊόντων απλά καλή. Τα απολύτως βασικά.

Φαγητό επειδή έκανα και δυο μήνες Εστιάτορας (εκεί δεν είχε αγγαρεία εστιατόρια αφού ο Εστιάτορας έκανε του κάθε λόχου έκανε την Λάντζα), είχε απλά καλό. Μην περιμένετε γεύματα ΑΙΓΛΗΣ Ζαππείου χαχα. Δυστυχώς όταν έφτιαχνε πίτσα ήταν για να την κάνεις σφεντόνα. Και γενικότερα το φαγητό το έτρωγες αναγκαστικά αν δεν είχες χρήματα να πας στο ΚΨΜ να φας κανά ζεστό σάντουιτς.

Τώρα όλα αυτά από τον Φεβ του 01 μέχρι λίγο πριν τα Χριστούγεννα του ίδιου έτους.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες