Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
LOK89

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από LOK89 »

Καλησπερα, εχω σκοπο να μπω ειδικες δυναμεις, ομως εχω μυωπία 6 βαθμους και επεμβαση laser δεν με παιρνει οικονομικα να κανω. Αν τους πω την αληθεια θα με κοψουν, οποτε σκεφτομαι να μην πω τιποτα και να παρουσιαστω με φακους. Θελω να ρωτησω τα εξης:
1. Γινεται να κανω την επεμβαση σε στρατιωτικο νοσοκομειο και να βγω Ι1;
2. Αν οχι, είναι ευκολο να κρυψω οτι εχω μυωπια; Η θα με εξετασει οφθαλμιατρος σε καθε περιπτωση;Εικόνα
3. Αν ξεγελασω την επιτροπη και με βγαλουν Ι1, μπορω να φοραω κανονικα μετα γυαλια, ετσι; Που θα ξερουν οι αξιωματικοι οτι εγω εχω πανω απο το οριο; Ετσι και αλλιως και αυτοι που ειναι κοντα στο οριο χρειαζονται γυαλια και φανταζομαι φορανε κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης. Αρα δεν θα ειμαι ο μονος ε;
4. Επειδη στην αστυνομικη ταυτοτητα που εχω ειμαι με γυαλια, για να κρυψω οτι εχω μυωπια, λογικα να παω να την αλλαξω ε; Να βγαλω μια χωρις γυαλια.Εικόνα Μπορω να βγαλω αλλη ή θα πρεπει και εκει να πω ψεματα οτι την εχασα;Εικόνα
ΥΓ: Σαν τον πινοκιο θα καταντησω μου φαινεται προκειμενου να παρω το πρασινο μπερε!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jimaras
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2010 4:22 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από jimaras »

1. Δύσκολα να γίνει κάτι τέτοιο. Προσωπικά δεν το έχω ακούσει πουθενά.
2. Ναι είναι εύκολο. Αν δεν το πείς δεν σε εξετάζουν, εκτός κ αν πας αλεξίπτωτα. Μόνο εκεί.
3. Ναι μπορείς να τα φοράς. Δεν θα σε καταλάβει κανένας - δεν θα σε ρωτήσει κανένας
4. Δεν πρόκειται κανείς να προσέξει αν φοράς η όχι γυαλιά στην ταυτότητά σου.
LOK89

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από LOK89 »

jimaras έγραψε:1. Δύσκολα να γίνει κάτι τέτοιο. Προσωπικά δεν το έχω ακούσει πουθενά.
2. Ναι είναι εύκολο. Αν δεν το πείς δεν σε εξετάζουν, εκτός κ αν πας αλεξίπτωτα. Μόνο εκεί.
3. Ναι μπορείς να τα φοράς. Δεν θα σε καταλάβει κανένας - δεν θα σε ρωτήσει κανένας
4. Δεν πρόκειται κανείς να προσέξει αν φοράς η όχι γυαλιά στην ταυτότητά σου.

Απλα ειχα ακουσει οτι καποιοι περιμενουν να πανε στρατο για να κανουν καποιες επεμβασεις ρουτινας και θεωρησα μηπως γινεται και αυτη. Οχι δεν ενδιαφερομαι για αλεξιπτωτα. Ωραια! Σε ευχαριστω φιλε μου για τα χαρμοσυνα νεα!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pantelisgz
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2012 4:37 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από pantelisgz »

Καλησπερα παιδια. εχω υπερμετρωπια 2.50 και στα 2 ματια αντοιστιχα. φοραω γυαλια μονο οταν βλεπω τηλεοραση οταν καθομαι στον υπολογιστη η ακομα οταν θελω να διαβασω κατι μεγαλης εκτασης πχ ενα βιβλιο. δεν εχω προβλημα στην οραση οταν δεν φοραω γυαλια παρα μονο σε πολυ μεγαλες αποστασεις. να δηλωσω οταν παρουσιαστω οτι εχω το παραπανω προβλημα η υπαρχει περιπτωση να με κωψουν. αν δεν το δηλωσω και φοραω μεσα γυαλια υπαρχει πιθανοτητα να υπαρξει καποιο προβλημα?
Άβαταρ μέλους
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 6:48 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ »

ΛΟΙΠΟΝ... Αυτη την στιγμη ειμαι Πευκο... Την πρωτη μερα θα ρωτησουν ποσο εχουν μυωπια πανω απο 3... Δεν θα σηκωσετε το χερι σας και ΤΕΛΟΣ! ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vessty »

Εννοεις φανταζομαι πανω απο 3 σε καθε ματι... Η εγκυκλιος λεει παντως για 4.5 και πανω σε καθε ματι... Και 2.5 συνολο και στα 2 για αλεξιπτωτα
Άβαταρ μέλους
georgev
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 16, 2012 4:23 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από georgev »

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω αν στις ειδικες δυναμεις δεχονται εξεταση απο ιδιωτικο οφθαλμιατρο και αν στο 401 γινετε να πας με φακους επαφης και να πεις στο γιατρο την μυωπια σου χωρις να γινει εξεταση ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δύο μηνύματα ποιο πάνω να έβλεπες θα σου είχε λυθεί η απορία...
Άβαταρ μέλους
georgev
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 16, 2012 4:23 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από georgev »

Δηλαδη αυτο που γραφει το παιδι οτι λενε οποιος εχει μυωπια πανω απο 3 να σηκωσει χερι ειναι κανονας; Και οταν λεω στο προηγουμενο μηνυμα εξεταση απο ιδιωτικο γιατρο αν τη μερα καταταξης μπορεις να δωσεις χαρτι με εξεταση που εχεις κανει εκτος σε δικο σου γιατρο
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ε για να το λέει κάτι θα ξέρει, τα άλλα που έγραψες δεν πιάνονται, ούτε χαρτιά από ιδιώτες ούτε εξέταση μυωπίας με φακούς, αν σε εξετάσουν θα είναι με γυαλιά
Άβαταρ μέλους
georgev
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 16, 2012 4:23 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από georgev »

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Παρουσιαζομαι την πεμπτη σε αλλο κεντρο αλλα θελω να δηλωσω ειδικες δυναμεις. Μηπως ξερετε αν και στα αλλα κεντρα ισχυει το ιδιο με το 3 και πανω και αν δεν το δηλωσεις οτι εχεις αν το καταλαβουν τι κυρωσεις εχεις; Ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν γνωρίζω τι γίνεται σε άλλα κέντρα, αν το καταλάβουν θα σε κόψουν
Χρήστος

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χρήστος »

Καλημέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το ανώτερο όριο μυωπίας που μπορεί να έχει κανείς προκειμένου να εισαχθεί στις ειδικές δυνάμεις.(καταδρομών)
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Akis_7 »

Γεια σας είμαι 18 ετών και έχω δηλώσει ειδικές δυνάμεις στο περιοδεύων. Θέλω να ρωτήσω αν στο κέντρο κατάταξης κάνουν και οφθαλμολογικές εξετάσεις γιατί ξέρω οτι δεν σε παίρνουν αν έχεις πάνω απο 4 βαθμούς μυωπίας και εγώ έχω 6. Υπάρχει πιθανότητα να μην σε εξετάσουν?
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
ioannis-georgios
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 08, 2012 3:14 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ioannis-georgios »

Το πρόβλημα είναι αν θα σε εξετάσουν (που θα το κάνουν) ή τι θα κάνεις εσύ με 6 βαθμούς μυωπίας στις ειδικές δυνάμεις;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες