Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Akis_7 »

Αφού επιτρέπεται να φοράς γυαλιά έτσι δεν είναι;
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vessty »

Akis_7 έγραψε:Αφού επιτρέπεται να φοράς γυαλιά έτσι δεν είναι;
Στην εξεταση επιτρεπεται να φορας γυαλια... Με γυαλια σε εξεταζουν και μετα μετρανε τα γυαλια... Απλα δεν ξερω αν ειναι 3 βαθμοι μειωπια σε καθε ματι η περιμετρικη μειωπια δηλαδη 3 βαθμοι συνολο. Αυτο μαθε αν ενδιαφερεσαι
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όποιος έχει μέχρι 4,5 βαθμούς μυωπία σε κάθε μάτι είναι Ι1, όποιος έχει παραπάνω μυωπία και το αποκρύψει και χτύπα ξύλο γίνει κάτι (ατύχημα) μετά θα υποστεί κυρώσεις

αγαθοκλής

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από αγαθοκλής »

Καλησπέρα κι από μένα,

τα γυαλιά απαγορεύονται στην εκπαίδευση και τις ασκήσεις; Πχ στον αντάρτη (και υποθέτω και σε άλλες περιστάσεις) είναι αδύνατο να την βγάλεις με φακούς.

Ευχαριστώ
αγαθοκλής

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από αγαθοκλής »

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση. Είχα ήδη δει το συγκεκριμένο θέμα, το ξαναδιαβάζω τώρα. Απλώς υπέθεσα ότι στις ειδικές δυνάμεις αφενός είναι πιο αυστηρά, αφετέρου οι ασκήσεις και η εκπαίδευση είναι περισσότερο απαιτητικές.
Άβαταρ μέλους
darkeos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2012 2:47 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από darkeos »

Γεια σας παιδιά, έσπασα την αναβολή μου και θα καταταγώ τον Νοέμβρη. Λοιπόν έχω ένα φίλο στην στρατολογία και μου είπε να μην δηλώσω ακόμη ειδικές δυνάμεις να το σκεφτώ μέχρι τέλη Σεπτέμβρη για το αν είμαι 100 % σίγουρος. Μου είπε πως ανα πάσα στιγμή μπορεί να μου το αλλάξει και να μου βάλει Ειδικές Δυνάμεις. Λοιπόν, θέλω να υπηρετήσω στα ΛΟΚ και πιο συγκεκριμένα ορεινούς καταδρομείς. Η μυωπία μου είναι γύρω στους 2 βαθμούς σε κάθε μάτι. Γνωρίζω πως είμαι Ι1 απλώς θα ήθελα να γνωρίζω αν μπορώ να υπηρετήσω στα ΛΟΚ με τέτοια μυωπία. Μία επιπλέον ερώτηση είναι. Όταν πάω Μεγάλο Πεύκο εκεί θα δηλώσω πως θέλω να πάω στα ΛΟΚ; Δηλαδή πως γίνεται; Τέλος, είδα πως υπάρχουν ειδικά γυαλιά http://www.esseyepro.com/products.html Προκειμένου να μην κάνω την εκπαίδευση με τα γυαλιά της μυωπίας, θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στην εκπαίδευση μου ;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »


Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2012)
ΛΟΚ- Λόχος Ορεινών Καταδρομών

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Όπως βλέπεις όλα υπάρχουν στο φόρουμ, απλά πρέπει να χρησιμοποιείς την φόρμα αναζήτησης, δεν δημιουργούμε νέα θέματα χωρίς να ψάξουμε πρώτα
Άβαταρ μέλους
darkeos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2012 2:47 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από darkeos »

Και όμως δεν βρήκα κάτι που να απαντεί επακριβώς στις ερωτήσεις μου. Θα σου ήταν εύκολο να με Διαφωτίσεις
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα σου απαντήσω έτσι για να δεις ότι υπάρχουν και απλά δεν έψαξες σωστά

Γνωρίζω πως είμαι Ι1 απλώς θα ήθελα να γνωρίζω αν μπορώ να υπηρετήσω στα ΛΟΚ με τέτοια μυωπία.

Greek_Army έγραψε:Όποιος έχει μέχρι 4,5 βαθμούς μυωπία σε κάθε μάτι είναι Ι1



Όταν πάω Μεγάλο Πεύκο εκεί θα δηλώσω πως θέλω να πάω στα ΛΟΚ; Δηλαδή πως γίνεται;
Achilles έγραψε:Καλησπέρα, υπάρχει περίπτωση όταν δηλώσω μέσα από το ΚΕΕΔ ότι θέλω να πάω Νάουσα ή Δράμα και να με στείλουνε Ρεντίνα;

Και κάτι ακόμα, πως μπορώ να γίνω οδηγός;


Υπάρχει περίπτωση να σε στείλουν και σε νησί Εικόνα

Από τύχη η με βύσμα

τέλος, είδα πως υπάρχουν ειδικά γυαλιά http://www.esseyepro.com/products.html Προκειμένου να μην κάνω την εκπαίδευση με τα γυαλιά της μυωπίας, θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στην εκπαίδευση μου ;

Nassos έγραψε:Πολλά άτομα τους φοράνε, αν και πάντα υπάρχουν κίνδυνοι (να φας σκόνη, να σου φύγουν, να σε ενοχλήσουν κλπ.). Τουλάχιστον η πλειοψηφία των φαντάρων φόραγε φακούς, ακόμη και όταν είχαν 12ήμερα ασκήσεων-βολών.

Δοκίμασε και τα 2. Για γυαλιά ψάξε να βρείς εάν μπορείς να τα φτιάξεις με ειδικούς φακούς που δεν σπάνε, διαφορετικά υπάρχουν και οι βαλλιστικές μάσκες (ballistic goggles) που φοριούνται πάνω από γυαλιά. Εάν στο επιτρέψουν βέβαια...

Εικόνα


leftis

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από leftis »

Καλησπερα παιδια, σορρυ που ρωταω κατι που σιγουρα εχει ξαναειπωθει αλλα ψαχνω εδω και 2 ωρες και δεν μπορω να το βρω με τιποτα... ποιο ειναι το οριο μυωπιας για να κανει καποιος τη θυτεια του σαν αλεξιπτωτιστης ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

darkeos έγραψε:Γεια σας παιδιά, έσπασα την αναβολή μου και θα καταταγώ τον Νοέμβρη. Λοιπόν έχω ένα φίλο στην στρατολογία και μου είπε να μην δηλώσω ακόμη ειδικές δυνάμεις να το σκεφτώ μέχρι τέλη Σεπτέμβρη για το αν είμαι 100 % σίγουρος. Μου είπε πως ανα πάσα στιγμή μπορεί να μου το αλλάξει και να μου βάλει Ειδικές Δυνάμεις. Λοιπόν, θέλω να υπηρετήσω στα ΛΟΚ και πιο συγκεκριμένα ορεινούς καταδρομείς. Η μυωπία μου είναι γύρω στους 2 βαθμούς σε κάθε μάτι. Γνωρίζω πως είμαι Ι1 απλώς θα ήθελα να γνωρίζω αν μπορώ να υπηρετήσω στα ΛΟΚ με τέτοια μυωπία. Μία επιπλέον ερώτηση είναι. Όταν πάω Μεγάλο Πεύκο εκεί θα δηλώσω πως θέλω να πάω στα ΛΟΚ; Δηλαδή πως γίνεται; Τέλος, είδα πως υπάρχουν ειδικά γυαλιά http://www.esseyepro.com/products.html Προκειμένου να μην κάνω την εκπαίδευση με τα γυαλιά της μυωπίας, θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στην εκπαίδευση μου ;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Υπάρχουν και τα παρακάτω μοντέλα που δεν είναι ακριβά όπως τα ESS. Μετά απλά στον οπτικό να σου βάλει τους φακούς μυωπίας.

http://www.under21pro.com/boutique/fiche_produit.cfm?ref=RAIDKIT&type=72&code_lg=lg_fr&num=11

Εικόνα

http://www.under21pro.com/boutique/fiche_produit.cfm?ref=RAIDER_KIT&type=80&code_lg=lg_fr&num=11

Εικόνα

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

leftis έγραψε:Καλησπερα παιδια, σορρυ που ρωταω κατι που σιγουρα εχει ξαναειπωθει αλλα ψαχνω εδω και 2 ωρες και δεν μπορω να το βρω με τιποτα... ποιο ειναι το οριο μυωπιας για να κανει καποιος τη θυτεια του σαν αλεξιπτωτιστης ;



Οπτική οξύτητα κάτω από 8 στα 10 χωρίς γυαλιά για κάθε μάτι., όπως βλέπεις το μήνυμα σου επεξεργάστηκε, θα ρωτάς μόνο πράγματα που έχουνε σχέση με τον τίτλο του θέματος
ccv
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 06, 2012 10:51 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ccv »

Καλησπέρα σε όλους!θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την μυωπία στους αλεξιπτωτιστές, μιας που η οπτική οξύτητα που αναφέρεται στα επίσημα site δεν με διαφωτίζει καθόλου.

Ποιο είναι το όριο μυωπίας, λοιπόν, για τους αλεξιπτωτιστές;

Εγώ έχω 1.25 στο ένα μάτι και 0.75 στο άλλο (θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα).

Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος που ξέρει θα με ξαλάφρωνε αρκετά.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες