Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
12345

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 12345 »

Καλησπέρα παιδιά παρουσιάζομαι Πεύκο και εγώ αν δηλώσω αλεξίπτωτα και εξεταστώ στο 401 και δουν ότι έχω αστιγματισμό (1 στο ένα μάτι 2,5 στο άλλο) θα με κόψουν απλά από τα αλεξίπτωτα η θα βγω Ι2?
cuervo

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από cuervo »

12345 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά παρουσιάζομαι Πεύκο και εγώ αν δηλώσω αλεξίπτωτα και εξεταστώ στο 401 και δουν ότι έχω αστιγματισμό (1 στο ένα μάτι 2,5 στο άλλο) θα με κόψουν απλά από τα αλεξίπτωτα η θα βγω Ι2;


Κόβεσαι από αλεξίπτωτα, μπορείς όμως να υπηρετήσεις στα υπόλοιπα σώματα των Ειδικών Δυνάμεων (ΛΟΚ-ΜΑΚ-Πεζοναύτες).

12345

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 12345 »

Αρα να δηλώσω αλεξίπτωτα και ότι γινει μήπως 1 στις 1000 δεν με κοψει; Δε θα με βγαλει Ι2 λοιπον; Ευχαριστω και σορρυ για το 2ρο μνμ απλα δεν εχω κανεναν να ξερει
cuervo

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από cuervo »

12345 έγραψε:Αρα να δηλώσω αλεξίπτωτα και ότι γινει μήπως 1 στις 1000 δεν με κοψει; Δε θα με βγαλει Ι2 λοιπον; Ευχαριστω και σορρυ για το 2ρο μνμ απλα δεν εχω κανεναν να ξερει


Μεγάλε ελληνικά γράφω, με αυτή την μυωπία είσαι κανονικά Ι1, στα αλεξίπτωτα υπάρχουν άλλα κριτήρια επιλογής και με την μυωπία που έχεις είσαι ακατάλληλος, τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;

Δήλωσε Αλεξίπτωτα και παίζει να μη το πάρουν χαμπάρι, αν τυχόν σε καμία πτώση πάθουν καμία ζημιά τα μάτια σου, να ξέρεις έχεις φύγει στρατοδικείο για απόκρυψη ιατρικού γεγονότος και εννοείται ο στρατός δεν θα φέρει καμία ευθύνη για το συμβάν.

Θέλεις να παίξεις με την όραση σου; Καλή τύχη.

Άβαταρ μέλους
kolopsaro
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 02, 2015 7:59 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kolopsaro »

Χαίρετε.

Να κάνω και 'γώ μια ερώτηση (δεν έχει απαντηθεί Εικόνα).
Φοράω φακούς επαφής. Θα δηλώσω αλεξίπτωτα. Είπε κάποιος παραπάνω ότι σε κάνουν εξετάσεις και ότι θα σε καταλάβουν.
Θέλω να ρωτήσω, τι είδους εξετάσεις κάνουν, ξέρει κάποιος από εσάς που έχετε μπει αλιξίπτωτα (ειδικά αν έχετε μπει, τώρα, πρόσφατα) ; Γιατί ένας φίλος που πήγε αλεξίπτωτα με είπε ότι σε δείχνουν κάτι καρτέλες και τέτοια. Αν είναι έτσι, πως θα το καταλάβουν; Σε περνάνε από το κλασσικό μηχάνημα που ελέγχουν τα μάτια;

Και κάτι ακόμα. Αν τελικά δεν το καταλάβουν και περάσω, τι γίνεται στην πτώση όταν φοράς φακούς; Είναι επικίνδυνο; Κάτι άκουσα και καλά για πίεση του αέρα και πίεση στα μάτια και κάτι τέτοια. Ξέρει κανένας τίποτα;

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vessty »

kolopsaro έγραψε:Χαίρετε.

Να κάνω και 'γώ μια ερώτηση (δεν έχει απαντηθεί Εικόνα).
Φοράω φακούς επαφής. Θα δηλώσω αλεξίπτωτα. Είπε κάποιος παραπάνω ότι σε κάνουν εξετάσεις και ότι θα σε καταλάβουν.
Θέλω να ρωτήσω, τι είδους εξετάσεις κάνουν, ξέρει κάποιος από εσάς που έχετε μπει αλιξίπτωτα (ειδικά αν έχετε μπει, τώρα, πρόσφατα) ; Γιατί ένας φίλος που πήγε αλεξίπτωτα με είπε ότι σε δείχνουν κάτι καρτέλες και τέτοια. Αν είναι έτσι, πως θα το καταλάβουν; Σε περνάνε από το κλασσικό μηχάνημα που ελέγχουν τα μάτια;

Και κάτι ακόμα. Αν τελικά δεν το καταλάβουν και περάσω, τι γίνεται στην πτώση όταν φοράς φακούς; Είναι επικίνδυνο; Κάτι άκουσα και καλά για πίεση του αέρα και πίεση στα μάτια και κάτι τέτοια. Ξέρει κανένας τίποτα;

Ευχαριστώ
Δεν μπορω να σου απαντησω σε πολλα αλλα οπως γραφει και το επισημο site του στρατου στα αλεξιπτωτα θελει 8/10 οπτικη οξυτητα χωρις βοηθηματα.

Νομιζω οτι αυτο ειναι γυρω στο 0.75-1 σε βαθμους μειωπιας

Τα συμπερασματα δικα σου

Psycho

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Psycho »

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να κανω μια ερώτηση καθώς ψάχνοντας στο forum δεν τη βρήκα. Είμαι 27 χρονών και τον Ιανουάριο παρουσιάζομαι και θέλω να υπηρετήσω ειδικές δυνάμεις. Πάσχω από υψηλή μυωπία όμως σε λίγες μέρες έχω προγραμματίσει laser. Ο οφθαλμίατρος μου είπε οτι θα χρειαστεί να πάρω μαζί μου στο στρατόπεδο 2 κολύρια (1 αντιβιώτικο και 1 τεχνητά δάκρυα, πρωί-βράδυ). Θα έχω πρόβλημα με το Ι1 λόγω κολυρίων;
Cuervo

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Cuervo »

Δεν σε κόβω να την παλευεις , τα στρατόπεδα είναι μέσα στην βρώμα , δεν νομιζω πως το στρατιωτικό περιβαλλον είναι κατάλληλο για τέτοια θέματα.
Psycho

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Psycho »

Ναι γνωρίζω πως υπάρχει βρώμα και κακουχία όμως μέχρι τον Ιανουάριο θα έχει επουλωθεί το τραύμα απλά θα χρειάζεται 2 φορές τη μέρα κολύριο (1 λεπτό δουλειά). Με το Ι1 έχω απορία αν το επηρεάζει. Ευχαριστώ!
3η ΜΑΛ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2015 5:17 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 3η ΜΑΛ »

Περασα οφθαλμιατρο για συντηρηση-αλεξιπτωτα πριν λιγες μερες στο 401. Μου εβγαλε τη μυωπια απο το μηχανημα και μετα με εξετασε στο πινακακι με τα γραμματα και τους αριθμους. Ρωτησα ποιο ειναι το οριο για τα αλεξιπτωτα και μου ειπε το οριο ειναι εως 4.5 βαθμοι σε καθε ματι. Εαν εχεις παραπανω εισαι Ι2. Επομενως δεν ισχυει το 2.5 αφου περασαν ατομα με μεγαλυτερη μυωπια. Επισης καποιοι φορουσαν φακους και τους καταλαβαν.
Think less..Live more...
cuervo

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από cuervo »

3η ΜΑΛ έγραψε:Περασα οφθαλμιατρο για συντηρηση-αλεξιπτωτα πριν λιγες μερες στο 401. Μου εβγαλε τη μυωπια απο το μηχανημα και μετα με εξετασε στο πινακακι με τα γραμματα και τους αριθμους. Ρωτησα ποιο ειναι το οριο για τα αλεξιπτωτα και μου ειπε το οριο ειναι εως 4.5 βαθμοι σε καθε ματι. Εαν εχεις παραπανω εισαι Ι2. Επομενως δεν ισχυει το 2.5 αφου περασαν ατομα με μεγαλυτερη μυωπια. Επισης καποιοι φορουσαν φακους και τους καταλαβαν.


6. Οφθαλμολογικό

Οπτική οξύτητα κάτω από 8 στα 10 χωρίς γυαλιά για κάθε μάτι.

Από την επίσημη ιστοσελίδα του στρατού, τώρα αν δεν το εφαρμόζουν οι γιατροί και πάνε βάση ΦΕΚ που ισχύει μέχρι 4,5 είσαι Ι1, αυτό είναι άλλο θέμα.

Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vessty »

3η ΜΑΛ έγραψε:Περασα οφθαλμιατρο για συντηρηση-αλεξιπτωτα πριν λιγες μερες στο 401. Μου εβγαλε τη μυωπια απο το μηχανημα και μετα με εξετασε στο πινακακι με τα γραμματα και τους αριθμους. Ρωτησα ποιο ειναι το οριο για τα αλεξιπτωτα και μου ειπε το οριο ειναι εως 4.5 βαθμοι σε καθε ματι. Εαν εχεις παραπανω εισαι Ι2. Επομενως δεν ισχυει το 2.5 αφου περασαν ατομα με μεγαλυτερη μυωπια. Επισης καποιοι φορουσαν φακους και τους καταλαβαν.
Συμφωνω απολυτα με τον φιλο cuervo, το οπτικη οξυτητα 8/10 με το 4.5 εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα. Το 8/10 σε βα8μους μειωπιας ειναι οριακα 1 (και συνηθως λιγοτερο) και το επισημο site του στρατου λεει οτι 8ες οπτικη οξυτητα 8/10.

Αν περασε καποιος αλλος με παραπανω μειωπια ας ενημερωσει να ξερουν ολοι οι ενδιαφερομενοι

Άβαταρ μέλους
ggiwrgos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 3:16 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ggiwrgos »

Καλησπέρα και από εμένα.
Μπαίνω το Μάρτη και θέλω να δηλώσω ειδικές δυνάμεις. Το πρόβλημα είναι ότι έχω 5 μυωπία στο κάθε μάτι και συνεπώς βγαίνω Ι2 οπότε αντίο Ε. Δ... Σκέφτομαι να κρύψω το γεγονός ότι έχω μυωπία μπαίνοντας με φακούς και την επόμενη μέρα μετά τις εξετάσεις να εμφανιστώ με γυαλία και να χρησιμοποιώ αυτά καθόλη τη διάρκεια της θητείας μου. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν με δουν οι αξιωματικοί μετά από 1-2 ημέρες με γυαλιά δεν θα αναρωτηθούν γιατί δεν πήγα σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο να εξεταστώ; Υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν κάποιο χαρτί που να αποδεικνύει το ψέμα που θα πω, ότι δηλαδή έχω κάτω από το όριο π. Χ.:3 μυωπία; Με άλλα λόγια αν η επιτροπή που θα με εξετάζει στο στρατοπεδο δεν καταλάβει τους φακούς, μετά είμαι οκ ή θα πρέπει να "κοροϊδέψω" και κάποιον άλλον; Δεύτερον αν με καταλάβουν ποιές είναι οι πιθανές κυρώσεις;
Γνωρίζω ότι τα όρια υπάρχουν για κάποιο λόγο, απλά για μισό βαθμό μυωπία δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά χωρίς τα γυαλιά και δεν θα ήθελα να χάσω την ευκαιρία να υπηρετήσω στις Ε. Δ..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dn24 »

ggiwrgos έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα.
Μπαίνω το Μάρτη και θέλω να δηλώσω ειδικές δυνάμεις. Το πρόβλημα είναι ότι έχω 5 μυωπία στο κάθε μάτι και συνεπώς βγαίνω Ι2 οπότε αντίο Ε. Δ... Σκέφτομαι να κρύψω το γεγονός ότι έχω μυωπία μπαίνοντας με φακούς και την επόμενη μέρα μετά τις εξετάσεις να εμφανιστώ με γυαλία και να χρησιμοποιώ αυτά καθόλη τη διάρκεια της θητείας μου. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν με δουν οι αξιωματικοί μετά από 1-2 ημέρες με γυαλιά δεν θα αναρωτηθούν γιατί δεν πήγα σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο να εξεταστώ; Υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν κάποιο χαρτί που να αποδεικνύει το ψέμα που θα πω, ότι δηλαδή έχω κάτω από το όριο π. Χ.:3 μυωπία; Με άλλα λόγια αν η επιτροπή που θα με εξετάζει στο στρατοπεδο δεν καταλάβει τους φακούς, μετά είμαι οκ ή θα πρέπει να "κοροϊδέψω" και κάποιον άλλον; Δεύτερον αν με καταλάβουν ποιές είναι οι πιθανές κυρώσεις;
Γνωρίζω ότι τα όρια υπάρχουν για κάποιο λόγο, απλά για μισό βαθμό μυωπία δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά χωρίς τα γυαλιά και δεν θα ήθελα να χάσω την ευκαιρία να υπηρετήσω στις Ε. Δ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Δες εδω Φίλε μου. Τι μήνυμα αυτό, είναι στην πρώτη σελίδα αυτού του νήματος. Παιδιά, για να εξυπηρετείται η εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ, να διαβάζετε τις προηγούμενες σελίδες. Ευχαριστούμε Γιώργο για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
ggiwrgos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 3:16 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ggiwrgos »

Αρχικά οφείλω να σε ευχαριστήσω για την αμεσότητα της απάντησης.
Έχω διάβασει το μήνυμα στο οποίο με παραπέμπεις, όπως και άρκετές συζητήσεις σχετικά με Ε. Δ. Και με προβλήματα όρασης στο στρατό γενικότερα... Η απορία μου, που δεν είδα να απαντιέται κάπου (ίσως επειδή είναι αβάσιμη) ήταν αν παίρνεις κάποιο χαρτί από το στρατιωτικό νοσοκομείο, έστω κι αν είσαι εντός οριού, το οποίο θα πρεπει να επιδείξεις μετά σε κάποιον ανώτερό σου. Ή για παράδειγμα γίνεται εγώ να κάθομαι στο θάλαμό μου και να με βλέπουν οι ανώτεροί μου να φοράω γυαλιά (γιατί δεν σκοπεύω να υπηρετήσω με φακούς εξαιτίας των κινδύνων που τόνισαν τα παιδιά παραπάνω) την ίδια στιγμή που οι υπόλοιποι φαντάροι με μυωπία (έστω και εντός ορίων) φεύγουν για κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο προς εξέταση;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες