Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Vessty »

Greek_Army έγραψε:
Vessty έγραψε:OΚ παντως τοτε ειναι 1.2 στο καθε ματι... Πολυ μικρη μειοπια και δυστυχως ειμαι στο οριο... Οποτε θα παρω να ρωτησω και γω αλλα οποιος ξερει σιγουρα ας πει αν γινεται. Ευχαριστω


Αδερφέ πολύ δύσπιστος είσαι το έχει αναφέρει σε προηγούμενη σελίδα παιδί που υπηρετεί στα αλεξίπτωτα εδώ και 6 μήνες περίπου δεν καταλαβαίνω τι άλλο θέλεις για να το σιγουρέψεις Εικόνα

Ελπίζω αυτό να σου κάνει6. Οφθαλμολογικό

Οπτική οξύτητα κάτω από 8/10 χωρίς γυαλιά για κάθε μάτι.

. Συγγνωμη κιολας φιλε μου ναι οντως ειμαι δυσπιστος γιατι θελω μετα τη ΣΜΥ να ακολουθησω το κλαδο των Ε. Δ και πρεπει απαραιτητα να περασω Σ. Β. Ε. Α για εκει που θελω... Οποτε επειδη εχω γυρω στο 1 μειοπια σε καθε ματι δλδ καπου 2 και κατι και στα 2 και ειμαι οριακα ηθελα να ειμαι σιγουρος. Σε ευχαριστω
DJRAMBO

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από DJRAMBO »

Καλησπερα! Ειμαι 22 ετων και θελω να υπηρετησω ειδικες δυναμεις. Ειμαι 1,90-90 κιλα ("δεμενα" κιλα με μυες). Βγαζω και γυρω στις 70 καμσεις και γενικα ειμαι αθλητικος τυπος. Εχω ενα προβληματακι μονο, καθως ειμαι μυωπας με 7 βαθμους περιπου σε καθε ματι. Αλλα δεν θα πω τιποτα για να με βγαλουν Ι1. Θα πω οτι εχω κατω απο 4. Αν με καταλαβουν οτι λεω ψεματα ή αργοτερα στη θητεια μου το διαπιστωσουν με καποιον τροπο, θα υποστω κυρωσεις;
Γενικα ειναι ευκολο να τους ξεγελασεις ωστε να μπεις ειδικες δυναμεις;
υγ: Το 'ξεγελασω' δεν το λεω με κακη προθεση. Απλα θελω παρα πολυ να υπηρετησω ειδ. Δυναμεις για την πατριδα μου που πολυ αγαπω και δεν θελω κανεις να μου σταθει εμποδιο.Εικόνα
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

DJRAMBO έγραψε:Αν με καταλαβουν οτι λεω ψεματα ή αργοτερα στη θητεια μου το διαπιστωσουν με καποιον τροπο, θα υποστω κυρωσεις;


Σε κόβουνε και σε στέλνουνε πεζικό και τσάμπα το μαμήσι (λέμε τώρα) που θα έχεις φάει
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ν
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2011 10:29 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ν »

Καλημερα παιδες... Αν εχεις μυωπια σε παιρνουν ειδικες δυναμεις; Αν εχεις και κανεις εγχειρηση;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ν έγραψε:Καλημερα παιδες... Αν εχεις μυωπια σε παιρνουν ειδικες δυναμεις; Αν εχεις και κανεις εγχειρηση;


Αν κάνεις laser μηδενίζεται η μυωπία σου οπότε γιατί να έχεις προβλήμα;
Άβαταρ μέλους
giannis pezonautis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2011 11:33 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από giannis pezonautis »

Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση εγω που εχω μυοπια 3.75 και στα 2 ματια θα με κοψουν απο το σωμα των πεζοναυτων που ειχα δηλωσει στην διακοπη της αναβολης; Ευχαριστω πολυ
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

4.50 ειναι το οριο αρα δε θα κοπεις απο μυωπια
nikhunter

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από nikhunter »

Greek_Army έγραψε:
jimaras έγραψε:Γειά σας κι απο εμένα παιδιά. Μιας και λέω σιγά σιγά να κόψω την αναβολή μου για να υπηρετήσω, θα ήθελα να σας κάνω 2 ερωτήσεις.

1. Σχετικά με το θέμα... Της μυωπίας που έχω στα μάτια (αν και σύμφωνα με το ΦΕΚ με μυωπία κάτω απο 4,5 βαθμούς είσαι κανονικά Ι1) θα ήθελα να ρωτήσω (άσχετα με τον αν χαρακτηριστώ Ι1 ή κάτι άλλο), αν πρακτικά θα έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα (ή και αν επιτρέπεται ή όχι) με τη χρήση των φακών επαφής... Βασικά να σας πώ οτι τόσα χρόνια που τους φοράω δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα σε... Περίεργες συνθήκες (σε αγώνες και προπονήσεις mountain bike, σε βαριές αγροτικές εργασίες κτλ). Θα εκτιμούσα κάποια γνώμη απο κάποιον που είχε ίδιο ''πρόβλημα'' με εμένα και υπηρέτησε στις ε. Δ.

2. Επειδή πέρα του ότι γουστάρω αρκετά το όλο θέμα των ε. Δ. Έχω και ένα ''hobby'' το οποίο θα μου άρεσε αρκετα να μπορώ να ''εξασκήσω'' (κατα κάποιο τρόπο) και κατα τη διάρκεια της θητείας μου θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είμαι αδειούχος χειριστής ασυρμάτου κατηγορίας 1, με πτυχιο ραδιο-ερασιτέχνη κατηγορίας 1 και 2.(ραδιοερασιτέχνης δηλαδή --> http://el.Wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82 ) Υπάρχει πιθανότητα να πάρω την ειδικότητα του διαβιβαστή;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας, Δημήτρης
...


1. Από την στιγμή που είσαι Ι1 δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ πάντως με γυαλία υπηρέτησα στις ειδικές δυνάμεις
2. Από την στιγμή που έχεις τέτοιο πτυχίο ίσως έχεις πιο πολλές πιθανότητες να γίνεις διαβιβαστής. Αλλά να ξέρεις η ειδικότητα είναι θέμα τύχης η βύσματος.


Ok υπηρέτησες με γυαλία. Όταν μπήκες όμως είπες οτι έχεις μυωπία, ή το έκρυψες φορώντας φακούς επαφής. Γιατί έχω και εγώ μυωπία 2.5, και επειδή οι απόψεις Διίστανται Δε ξέρω αν είναι καλύτερα να το πω ή να φορέσω φακούς και να μην πάρει κανείς χαμπάρι...

sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Μα γιατι να μην πει οτι εχει μυωπια?
mihalis19
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2010 2:19 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από mihalis19 »

Έχω μυωπία και λίγο αστυγματισμό 1,25 μυωπια στο κάθε μάτι και 1 αστυγματισμό στο ενα ματι. Πίστευώ ότι δεν κόβομαι από αλαξίπτωτα γιατί είμαι κάτω από το όριο όμως αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής. Τον αύγουστο παρουσιάζομαι να μπω με τα γυαλιά ή όχι; Γενικά τα φοράω μόνο σε τηλεόραση, Υπολογιστή ή και καμία οδήγηση το βράδυ. Στις εξετάσεις δηλαδή όταν δου τι έχω θα μου πουν πχ ότι πρέπει να φοράω τα γυαλιά συνέχεια;
nikhunter

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από nikhunter »

sintoma lokatzis έγραψε:Μα γιατι να μην πει οτι εχει μυωπια;


Γιατί μπορεί να τον βγάλουν Ι2... Θέλω για Ειδικές Δυνάμεις ίσως δε το διευκρίνησα...

Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Vessty »

Δες τι γραφει ο greek army παραπανω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

nikhunter έγραψε:
Greek_Army έγραψε:
jimaras έγραψε:Γειά σας κι απο εμένα παιδιά. Μιας και λέω σιγά σιγά να κόψω την αναβολή μου για να υπηρετήσω, θα ήθελα να σας κάνω 2 ερωτήσεις.

1. Σχετικά με το θέμα... Της μυωπίας που έχω στα μάτια (αν και σύμφωνα με το ΦΕΚ με μυωπία κάτω απο 4,5 βαθμούς είσαι κανονικά Ι1) θα ήθελα να ρωτήσω (άσχετα με τον αν χαρακτηριστώ Ι1 ή κάτι άλλο), αν πρακτικά θα έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα (ή και αν επιτρέπεται ή όχι) με τη χρήση των φακών επαφής... Βασικά να σας πώ οτι τόσα χρόνια που τους φοράω δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα σε... Περίεργες συνθήκες (σε αγώνες και προπονήσεις mountain bike, σε βαριές αγροτικές εργασίες κτλ). Θα εκτιμούσα κάποια γνώμη απο κάποιον που είχε ίδιο ''πρόβλημα'' με εμένα και υπηρέτησε στις ε. Δ.

2. Επειδή πέρα του ότι γουστάρω αρκετά το όλο θέμα των ε. Δ. Έχω και ένα ''hobby'' το οποίο θα μου άρεσε αρκετα να μπορώ να ''εξασκήσω'' (κατα κάποιο τρόπο) και κατα τη διάρκεια της θητείας μου θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είμαι αδειούχος χειριστής ασυρμάτου κατηγορίας 1, με πτυχιο ραδιο-ερασιτέχνη κατηγορίας 1 και 2.(ραδιοερασιτέχνης δηλαδή --> http://el.Wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82 ) Υπάρχει πιθανότητα να πάρω την ειδικότητα του διαβιβαστή;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας, Δημήτρης
...


1. Από την στιγμή που είσαι Ι1 δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ πάντως με γυαλία υπηρέτησα στις ειδικές δυνάμεις
2. Από την στιγμή που έχεις τέτοιο πτυχίο ίσως έχεις πιο πολλές πιθανότητες να γίνεις διαβιβαστής. Αλλά να ξέρεις η ειδικότητα είναι θέμα τύχης η βύσματος.


Ok υπηρέτησες με γυαλία. Όταν μπήκες όμως είπες οτι έχεις μυωπία, ή το έκρυψες φορώντας φακούς επαφής. Γιατί έχω και εγώ μυωπία 2.5, και επειδή οι απόψεις Διίστανται Δε ξέρω αν είναι καλύτερα να το πω ή να φορέσω φακούς και να μην πάρει κανείς χαμπάρι...



Mε γυαλιά Παρουσιάστικα γιατί να μην τους πω, έτσι κι'αλλιώς ήμουνα 2 βαθμούς κάτω από το όριο.
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Φιλε για να βγεις ι2 λογω προβληματος ορασεως πρεπει να χεις πανω απο 4.50 βαθμους μυωπιας
γιώργος

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από γιώργος »

Παιδια λέτε ολοι για το όριο της μυωπίας οτι είναι4,50 για ειδικές δυνάμεις. Το όριο για αστιγματισμό ειναι το ίδιο?
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες