Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
JOHNYBOY

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από JOHNYBOY »

Καλησπερα παιδια! Πρωτα με το καλο τον νοεμβρη μπαινω για την θητεια μου! Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα δηλωσω η στα λ. Ο. Κ η στους αμφιβιους καταδρομεις. Το μονο που με προβληματιζει ειναι το εξησ... Εχω μιωπεια 1,5 βαθμο... Αλλα φοραω φακους επαφης! Θα εχω καποιο προβλημα με αυτο; ... Εχω ρωτισει και μου ειπαν οχι. Αλλα θα ηθελα την γνωμη σας που ειστε πιο κοντα στα πραγματα! Ευχαριστω!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

JOHNYBOY έγραψε:Καλησπερα παιδια! Πρωτα με το καλο τον νοεμβρη μπαινω για την θητεια μου! Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα δηλωσω η στα λ. Ο. Κ η στους αμφιβιους καταδρομεις. Το μονο που με προβληματιζει ειναι το εξησ... Εχω μιωπεια 1,5 βαθμο... Αλλα φοραω φακους επαφης! Θα εχω καποιο προβλημα με αυτο; ... Εχω ρωτισει και μου ειπαν οχι. Αλλα θα ηθελα την γνωμη σας που ειστε πιο κοντα στα πραγματα! Ευχαριστω!


κανένα πρόβλημα
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Ενας φιλος μου υπηρετησε στους καταδρομεις και ειχε μυοποια 3,50! Ετσι κι αλλιως δεν κοβοταν αφου το οριο ειναι παραπανω... Αλλα αυτος δεν τους το ειπε καν οτι ειχε μιωπεια!
Mpampis

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Mpampis »

Γεια σας και απο εμενα... Εψαξα αρκετα στη σελιδα αυτη και στα υπολοιπα topic για τις ειδικες δυναμεις και θελω να μου επιβεβαιωσετε ή να με διορθώσετε στα αποτελεσματα που συμπερανα... Σημερα πηρα το χαρτι και παρουσιαζομαι Αυλωνα τεθωρακισμενα στις 8 Φεβρουαριου... Απο εκει οταν ερθει το κλιμακιο δηλωνω για ειδικες δυναμεις και εξεταζομαι σε αθληματα για να γινω δεκτος ή οχι... Τα αθληματα τα καταλαβα οποτε δεν εχω καποια απορια... Ειμαι 1.80 και 65 περιπου κιλα αλλα ειδα κατι για μυωπια και ειμαι στο 4,5 και ισως λιγο περισσοτερο απο την τελευταια εξεταση... Οποτε θελω να ρωτησω τι γινεται σε περιπτωση που εχω παραπανω και να μου πειτε αν καταλαβα ενταξει τα παραπανω... Ευχαριστω πολυ
Mpampis

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Mpampis »

Εψαξα λιγο καλυτερα και ειδα για οριο 4,5 για Ι2 αρα κοβεσαι... Οποτε το ερωτημα μου γινεται αλλο... Αν παρω αναβολη απο το στρατο λογω πανεπιστημιου, γιατι τωρα θα εκανα το αντιθετο με αναβολη σπουδων, και μεχρι να τελιωσω τη σχολη εχω κανει λειζερ θα μπορω να μπω ειδικες δυναμεις μετα τη σχολη/αναβολη; Γιατι εχω ενα θεμα με τις τριμηνες θητειες αν με καταλαβαινετε και δε θελω κατι αλλο εκτος απο ΕΔ... Ευχαριστω και παλι
Nikos4
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 10:43 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Nikos4 »

Mpampis έγραψε:Γεια σας και απο εμενα... Εψαξα αρκετα στη σελιδα αυτη και στα υπολοιπα topic για τις ειδικες δυναμεις και θελω να μου επιβεβαιωσετε ή να με διορθώσετε στα αποτελεσματα που συμπερανα... Σημερα πηρα το χαρτι και παρουσιαζομαι Αυλωνα τεθωρακισμενα στις 8 Φεβρουαριου... Απο εκει οταν ερθει το κλιμακιο δηλωνω για ειδικες δυναμεις και εξεταζομαι σε αθληματα για να γινω δεκτος ή οχι... Τα αθληματα τα καταλαβα οποτε δεν εχω καποια απορια... Ειμαι 1.80 και 65 περιπου κιλα αλλα ειδα κατι για μυωπια και ειμαι στο 4,5 και ισως λιγο περισσοτερο απο την τελευταια εξεταση... Οποτε θελω να ρωτησω τι γινεται σε περιπτωση που εχω παραπανω και να μου πειτε αν καταλαβα ενταξει τα παραπανω... Ευχαριστω πολυ


Άμα έχεις 4.5 και πάνω στο κάθε μάτι βγαίνεις κατευθείαν Ι2. Άμα είσαι στο όριο ίσως και να γίνεται να τους ξεγελάσεις, δεν είμαι σίγουρος όμως. Αυτό θα πρέπει να το απαντήσουν οι πιο έμπειροι Εικόνα

Άβαταρ μέλους
rudxai
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2010 8:01 pm
Ενδιαφέροντα: Sports,Computers,Movies
Επάγγελμα: Programmer
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από rudxai »

Παιδια εαν πάω με φακους στο γιατρο και με ρωτησει πόση μυωπία έχω και του πω το όριο, θα μου πει βγάλε τους φακους επιτόπου και ελα να σε εξετασω ή κατευθείαν να διαβασω τους αριθμούς φορώντας τους;

Hyper έγραψε:Κλεινοντας να πω γιατι υπαρχει εσφαλμενη εντυπωση στο θεμα της μυωπιας το οριο για αλεξιπτωτιστης δεν ειναι κατω απο 2.5 + 2.5 = 5 δηλαδη απτο καθε ματι αλλα απο 1.25 και 1.25 στο καθε ματι = 2.5. Αρα πρεπει στο συνολο να εχεις 2.5 και κατω στα δυο ματια για να μην κοπεις στα οφθαλμολογικα.

...


ΑΥΤΟ ΠΑΙΔΙΑ ΙΣΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ; ολοι λετε οτι ειναι 2,5 στο καθενα...
AlexandrosS

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από AlexandrosS »

Σας ευχαριστω για την βοηθεια μεχρι στιγμης παιδια, τα εχω ψαξει ολα τα φορουμ αλλα παλι δεν βρηκα ορισμενες απαντησεις, ειναι και παρα πολλες σελιδες δεν μπορω να διαωαζω ενα-ενα τα μηνυματα. Χαιρομαι που μπορω να δηλωσω τουλαχιστον για ΛΟΚ μακαρι να περασω κιολας, αν και πιστευω οτι θα περασω πολυ χαλαρα γιατι εχω κανει μονος μου ολα τα δοκιμαστικα και οχι απλα τα περναω, αλλα τα ξεπερναω κατα πολυ. Απαντηστε μου αν μπορειτε απλα σε αυτα τα δυο απο εδω γιατι δεν μπορω να τα βρω,1ον αν κανω lazer (δεν θα το αναφερω καν) και εχω τελεια οραση αλλα η δυσχρωματοψια μου παραμεινει, θα με δεχτουνε η' ειναι τοσο αυστηρα;1 γνωστος μου και δυο ξαδερφια μου υπηρετησανε κανονικα στα ΛΟΚ με βαρυας μορφης δυσχωματοψια κιολας, αλλοι με ειπαν οτι αλλοι δεν το κοιτανε καν και αλλοι οτι δεν δινουν σημασια. Και 2ον, αν δηλωσω ΥΕΑ θα με εμποδισει απο το να γινω ΛΟΚατζης;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

AlexandrosS έγραψε:Σας ευχαριστω για την βοηθεια μεχρι στιγμης παιδια, τα εχω ψαξει ολα τα φορουμ αλλα παλι δεν βρηκα ορισμενες απαντησεις, ειναι και παρα πολλες σελιδες δεν μπορω να διαωαζω ενα-ενα τα μηνυματα. Χαιρομαι που μπορω να δηλωσω τουλαχιστον για ΛΟΚ μακαρι να περασω κιολας, αν και πιστευω οτι θα περασω πολυ χαλαρα γιατι εχω κανει μονος μου ολα τα δοκιμαστικα και οχι απλα τα περναω, αλλα τα ξεπερναω κατα πολυ. Απαντηστε μου αν μπορειτε απλα σε αυτα τα δυο απο εδω γιατι δεν μπορω να τα βρω,1ον αν κανω lazer (δεν θα το αναφερω καν) και εχω τελεια οραση αλλα η δυσχρωματοψια μου παραμεινει, θα με δεχτουνε η' ειναι τοσο αυστηρα;1 γνωστος μου και δυο ξαδερφια μου υπηρετησανε κανονικα στα ΛΟΚ με βαρυας μορφης δυσχωματοψια κιολας, αλλοι με ειπαν οτι αλλοι δεν το κοιτανε καν και αλλοι οτι δεν δινουν σημασια. Και 2ον, αν δηλωσω ΥΕΑ θα με εμποδισει απο το να γινω ΛΟΚατζης;


Είναι χαλαρά γενικά σε θέματα όρασης, για ΥΕΑ ναι θα έχεις μεγάλο πρόβλημα γιατί εκεί μετράει το βύσμα και όχι οι αθλητικές επιδόσεις. Εγώ προσωπικά σου λέω ότι αν δεν έχεις μεγάλο βύσμα μην κάνεις τον κόπο και πας για ΥΕΑ γιατί θα σε ρίξουνε στο πεζικό κατα πάσα πιθανότητα
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Hyper »

rudxai έγραψε:Παιδια εαν πάω με φακους στο γιατρο και με ρωτησει πόση μυωπία έχω και του πω το όριο, θα μου πει βγάλε τους φακους επιτόπου και ελα να σε εξετασω ή κατευθείαν να διαβασω τους αριθμούς φορώντας τους;

Hyper έγραψε: Κλεινοντας να πω γιατι υπαρχει εσφαλμενη εντυπωση στο θεμα της μυωπιας το οριο για αλεξιπτωτιστης δεν ειναι κατω απο 2.5 + 2.5 = 5 δηλαδη απτο καθε ματι αλλα απο 1.25 και 1.25 στο καθε ματι = 2.5. Αρα πρεπει στο συνολο να εχεις 2.5 και κατω στα δυο ματια για να μην κοπεις στα οφθαλμολογικα.

...


ΑΥΤΟ ΠΑΙΔΙΑ ΙΣΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ; ολοι λετε οτι ειναι 2,5 στο καθενα...
Πριν μπεις πρεπει να χεις βγαλει τους φακους, εγω μπηκα με φακους και μου ριξε 5 μερες φυλακη επειδη κ καλα Πηγα να τον κοροιδεψω αν κ δεν ηταν αυτη η προθεση μου Οσο για το οριο ειναι οπως εχω γραψει 100% μπηκα και τα ειδα
Βασίλης

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Βασίλης »

Ρε παιδιά, καταλαβαίνω τη θέρμη σας να μπείτε ειδικές δυνάμεις, αλεξίπτωτα και τα λοιπά, και τη βρίσκω αξιόλογη και συγκινητική, αλλά σκεφτείτε λίγο και τις συνέπειες. Τα όρια μπαίνουν για κάποιο λόγο. Για ασφάλεια δική σας και των γύρω σας. Όλοι είναι χρήσιμοι σε ένα στράτευμα και πολλές φορές, εν καιρώ πολέμου και σε στιγμές μαχών οι πόλεμοι κρίθηκαν πριν καν οδηγηθούν στη μάχη οι αντίπαλοι. Επειδή για παράδειγμα οι στρατιώτες ήταν εξουθενωμένοι, βρεγμένοι, άρρωστοι και νηστικοί. Αφήστε το στρατό και τις ανάγκες του να σας απορροφήσει εκεί που κρίνεται σκόπιμο.
Brouslee
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 7:17 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Brouslee »

Βασίλης έγραψε:Ρε παιδιά, καταλαβαίνω τη θέρμη σας να μπείτε ειδικές δυνάμεις, αλεξίπτωτα και τα λοιπά, και τη βρίσκω αξιόλογη και συγκινητική, αλλά σκεφτείτε λίγο και τις συνέπειες. Τα όρια μπαίνουν για κάποιο λόγο. Για ασφάλεια δική σας και των γύρω σας. Όλοι είναι χρήσιμοι σε ένα στράτευμα και πολλές φορές, εν καιρώ πολέμου και σε στιγμές μαχών οι πόλεμοι κρίθηκαν πριν καν οδηγηθούν στη μάχη οι αντίπαλοι. Επειδή για παράδειγμα οι στρατιώτες ήταν εξουθενωμένοι, βρεγμένοι, άρρωστοι και νηστικοί. Αφήστε το στρατό και τις ανάγκες του να σας απορροφήσει εκεί που κρίνεται σκόπιμο.


Σωπα βρε φιλε τωρα που ο στρατος εγινε το υποδειγμα της ευρυθμης λειτουργιας και θα μας απορροφησει εκει που κρινεται δικαιως σκοπιμο...

Κατα την αποψη ποιου λοιπον θα απορροφηθουμε σε χρησιμο ποστο; Και ποιο θα ειναι αυτο; Να κανω τις αγγαρειες του 18χρονου βυσματος; Ή να βαραω σκοπιες αβερτα επειδη εκλασε η φοραδα στο αλωνι και πονεσε ξαφνικα η κοιλαι του κωλοβυσματος.

Δυστυχως για καποιες αποψεις σαν τις δικες σου, υπαρχουν και καποιοι ανθρωποι που στρατευονται μετα τα 25 τους και κατα το πλειστον εχουν αποκτησει συνειδηση και εντστικτωδη τροπο επιβιωσης...

Ετσι λοιπον αντιμαχονται στην ευρυτερη οκνηρια και οχαδερφισμο που βαραει ολες τις νεες γενιες αυτου του κωλοκρατους.

Προσωπικα δηλωσα και θα παω στις ΕΔ με φακους και 5 βαθμους μυωπια. Οχι για να κοροιδεψω κανενα! Αλλα ισα ισα γιατι τιμαω τη συνειδηση μου εθνικα και προσωπικα.

Αυτου του ειδους τις κρισεις θα παρακαλουσα να τις αφησουμε προς εσωτερικη καταναλωση οταν βρισκομαστε σε καποιον καφενε ή στη βολη του σπιτιου μας.Εικόνα

Ευχαριστω πολυ.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από yandr »

Δηλαδή εσύ τσαντίστηκες επειδή σου είπε το αυτονόητο; Και πως ακριβώς νομιμοποιείσαι στη συνείδησή σου να καταγγέλεις τα 'κωλοβύσματα' και το 'κωλοκράτος' πράττοντας ακριβώς τα ίδια;
Brouslee
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 7:17 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Brouslee »

yandr έγραψε:Δηλαδή εσύ τσαντίστηκες επειδή σου είπε το αυτονόητο; Και πως ακριβώς νομιμοποιείσαι στη συνείδησή σου να καταγγέλεις τα 'κωλοβύσματα' και το 'κωλοκράτος' πράττοντας ακριβώς τα ίδια;


Μαλλον κι εσυ εισαι εκτος κλιματος των ΕΔ...

Κραζω τους τυπους που θεωρουν πως εχουν αυτοβουλο το δικαζειν και προφυλαττειν οταν ΟΛΑ τα υπολοιπα τμηματα του ΕΣ και οχι μονο ειναι το απολυτο ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ!

Ναι ρε φιλε, για μισο βαθμο παραπανω απο το οριο λοιπον της μυωπιας εγω θα επιλεξω να παρω εκπαιδευση κι οχι να φτιαχνω κεφτεδακια...

ΥΓ: Και οχι, δεν παω Αλεξιπτωτα.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από yandr »

Εγώ άλλο σου είπα και εσύ άλλο απάντησες.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες