Υποψηφιότητα Πύρρου Δήμα - Θεόδωρου Λαμπράκη

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Υποψηφιότητα Πύρρου Δήμα - Θεόδωρου Λαμπράκη

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Δεν είμαι οπαδός του Πασόκ ή της ΝΔ και προσπαθώ να μην επιρεάσει αυτό την κρίση μου αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το καταφέρνω. Οι υποψηφιότητες αυτών των δύο ατόμων όμως με στεναχώρησαν. Δεν μπορώ να πω ότι στεναχωριέμαι γενικά με τα πολιτικά και αυτή μου η αντίδραση μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση.

Οι σκέψεις μου είναι ότι ο Πύρρος Ανεξάρτητα από την σταδιοδρομία του σαν αθλητής έδειξε και συνεχίζει να το κάνει ότι έχει φιλότιμο και τσίπα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να επιλέξει να μπει στα σκατά της πολιτικής αφού στην καλύτερη θα χρησημοποιειθεί, στη χειρότερη θα διαφθαρθεί ως το κόκαλο.

Όσο για το Λαμπράκη, δεν έχω καμία σχέση με το ΚΚΕ αλλά δεν μπορώ να χωνέψω πως γίνεται να κατέβηκε με τη ΝΔ όταν το παρακράτος (που εκείνη την περίοδο υπηρετούσε τη δεξιά) δολοφόνησε τον πατέρα του. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω, όσο καλές προθέσεις και να έχει και ότι και να πιστεύει για λόγους εντυμώτητας και μνήμης στο νεκρό και μόνο πως θα μπορούσε κάποιος να κατέβει με οποιοδήποτε κόμμα εξουσίας. Για να είμαι ειλικρηνής να ασχοληθεί με οποιοδήποτε κόμμα θα το κατάκρινα γιατί θα καπηλεύοταν το όνομα του πατέρα του οποιοσδήποτε (δεν θεωρώ ότι η τότε αριστερά δεν είχε ευθήνες για το τι συνέβει).

Μερικές φορες γίνομαι περίεργος αλλά λόγο τιμής στεναχωρήθηκα με αυτές τις δυο υποψηφιότητες. Εσείς πως νιώσατε ;
cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

Υποψηφιότητα Πύρρου Δήμα - Θεόδωρου Λαμπράκη

Δημοσίευση από cristina »

Και γω την ίδια απορία με σένα Έχω. Τι του έλειπε του Δήμα Και αποφάσισε να ακολουθήσει την πολιτική; Και ειδικά σε ένα κομμα που έχει μερίδιο ευθύνης και διέλυσε τα πάντα φέρνοντας στη καταστροφή την ελλαδα; Γιατί αποφάσισε να συστρατευθεί με τα χιερότερα αποβράσματα αυτών που λέγονται πολιτικοί; Με ανθρώπους που η ιστορία θα τους γράψει με τα μελανώτερα γράμματα μαζί με τον εφιάλτη και τοον Πήλιο Γούση; Κάποτε κάποιο κόμμα είχε πλησιάσει τον Τσιτσάνη το μεγάλο ρεμπέτη μουσικό μας να μπει στο ψηφοδέλτιο. Η απάντηση ήταν "εγώ είμαι ο τσιτσάνης Όλων των ελλήνων. Δεν μπορώ να γίνω ο τσιτσάνης του ενός και του άλλου". Έτσι έπρεπε να αρνηθει και αυτός. Γιατί πάνω απ όλα είναι αθλητής και μάλιστα ολυμπιονίκης. Ήταν ο αγαπημένος όλων των ελλήνων. Τον βάλανε για να τον δελεάσουν και να μας δουλέψουνε στη πρώτη 'τιμητική" θέση που αυτό σημαίνει ότι θα μπει σαν έλληνας βουλευτής στην αυριανή βουλή και θα κληθεί να εξευτελισθεί ακόμα περισσότερο ψηφίζοντας νέες μειώσεις μισθών δηλ την οριστική διάλυση της οικογένειας. Και αν τυχόν και το καταλάβει το λάθος του μπορεί να πει ΟΧΙ αλλά η ρετσινιά θα τον ακολουθεί για πάντα. Κρίμα. Μας μαύρισε τη καρδιά.
Rafale!!!
BILL

Υποψηφιότητα Πύρρου Δήμα - Θεόδωρου Λαμπράκη

Δημοσίευση από BILL »

Εμενα παλι δεν μου εκανε καμια εντυπωση η υποψηφιοτητα Δημα. Ως αλβανος που ειναι, θα εξασφαλισει στο πασοκ τις ψηφους των αλβανων. Με αλλα λογια, για το πασοκ Δημας=βουλη και μαλιστα πολλα εδρανα. Οσο για τον ιδιο, μα φυσικα δελεαστηκε απο τα χρηματα. Απλα πραγματα, ουτε τιμη ουτε για τιποτα δεν υπαρχει για μερικους ανθρωπους εκτος απο το χρημα.
cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

Υποψηφιότητα Πύρρου Δήμα - Θεόδωρου Λαμπράκη

Δημοσίευση από cristina »

Καλύτερα ήταν να έλεγε "ναι παιδιά δεν θέλω να είμαι έλληνας Θα είμαι αλβανός" γιατί ο αλβανός είναι απλά ένας αλλόφυλος αλλά ο πρόδότης είναι τρεις φορές χειρότερος. Αυτός ήταν που έλεγε ότι ενας ολυμπιονίκης δεν μπορεί να ανήκει ούτε στο πασοκ ουτε στη νδ. Ανήκει στον ελληνικό λαό. Εμαθα δήλωνε να σηκώνω ψηλά την ελληνική σημαία και όχι τη σημαία κάποιου κόμματος. Αλλα που να τα θυματάι τώρα αυτά. Ψιλά γράμματα. Άραγε τι επιταγές να εξαργυρώνει;
Rafale!!!
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Υποψηφιότητα Πύρρου Δήμα - Θεόδωρου Λαμπράκη

Δημοσίευση από Signaller »

Κρίμα για τον Πύρρο Εικόνα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Υποψηφιότητα Πύρρου Δήμα - Θεόδωρου Λαμπράκη

Δημοσίευση από yandr »

Ας μην φτύνουμε εκεί που γλύψαμε. Έκανε ένα μεγάλο λάθος αλλά δεν ξέρουμε τι σταυρό κουβαλάει ο καθένας και τι σκέφτηκε.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες