ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Στο μεταξύ χθθες στην Αλεξάνδρας κατέβαιναν σωρηδόν οι Μηχανόβιοι.

Η πλάκα είναι ότι όλοι είχαν διαφορετικά κράνη μεταξύ τους.

Αλλοι είχαν κράνη που ανεβαίνει το σαγόνι (σαν του ΖΗΤΑ) , άλλοι είχαν μόνο τζάμι μπροστά χωρίς προστασία για το σαγόνι και οι περισσότεροι είχαν του Εμπορίου, πολύχρωμα σε διάφορες μάρκες, με βούλες κτλ.

Μόνο τον Τουίτι και τον Μίκι δεν είχαν...

χρηστος

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από χρηστος »

Τι καλησπερα μου σε ολους, πανω κατω ολα αυτα που λετε ειναι σωστα.

οσο αφορα το βιντεο εκει που ειμαστε στο dr εχει χωμα και θα ηταν επικυνδινο να εχαμε τις μεγαλες μηχανες στο χωμα και να τρεχαμε. Οσοι ειναι οδηγοι εχουν διπλωμα ανεξαρτητων κυβικων και εχουν κριθει ικανοι βασει καποιων τεστ που περασαν.

για να μη παρεξγηθω ειμαι στην ομαδα διας και δουλευω και εγω εξω στο δρομο.

οσοι καβαλανε μηχανη θα ξερουν οτι το να πεσεις ειναι το πιο ευκολο, προσωπικα εγω το εχω αποδεχτει και αν συμπεριλαβεις οτι αν παρουμε σημα δεν θα υπολογισουμε τις ζωες μας αρκει να βοηθησουμε το πολιτη που μας χρειαζεται η να συνδραμουμε το συναδελφο, μπορει να ακουγεται γραφικο αλλα σας μιλαω απο καρδιας οτι η ομαδα ετσι δουλευει...

το αλλα κεφαλαιο που ποναει τωρα ειναι οτι δεν υπαρχει ο καταλληλος εξοπλισμος πχ σωστα κρανοι, στολες και αλλα πολλα παρολα αυτα εμεις ειμαστε στο δρομο, εχουμε ορεξη για δουλεια Και πιστευω οτι εχουμε κανει σε ολους αισθητη τη παρουσια μας και αυτο εχει γινει οχι γιατι αν βγουμε θα παρουμε περισσοτερα χρηματα αλλα απο φιλοτιμο γιατι αν σημερα εσυ χρειαστεις τη βοηθεια μου αυριο θα τη χρειαστει η μητερα μου και θα ηθελα καποιος να παει να τη βοηθησει...

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από Rafale »

χρηστος έγραψε:Τι καλησπερα μου σε ολους, πανω κατω ολα αυτα που λετε ειναι σωστα.

οσο αφορα το βιντεο εκει που ειμαστε στο dr εχει χωμα και θα ηταν επικυνδινο να εχαμε τις μεγαλες μηχανες στο χωμα και να τρεχαμε. Οσοι ειναι οδηγοι εχουν διπλωμα ανεξαρτητων κυβικων και εχουν κριθει ικανοι βασει καποιων τεστ που περασαν.

για να μη παρεξγηθω ειμαι στην ομαδα διας και δουλευω και εγω εξω στο δρομο.

οσοι καβαλανε μηχανη θα ξερουν οτι το να πεσεις ειναι το πιο ευκολο, προσωπικα εγω το εχω αποδεχτει και αν συμπεριλαβεις οτι αν παρουμε σημα δεν θα υπολογισουμε τις ζωες μας αρκει να βοηθησουμε το πολιτη που μας χρειαζεται η να συνδραμουμε το συναδελφο, μπορει να ακουγεται γραφικο αλλα σας μιλαω απο καρδιας οτι η ομαδα ετσι δουλευει...

το αλλα κεφαλαιο που ποναει τωρα ειναι οτι δεν υπαρχει ο καταλληλος εξοπλισμος πχ σωστα κρανοι, στολες και αλλα πολλα παρολα αυτα εμεις ειμαστε στο δρομο, εχουμε ορεξη για δουλεια Και πιστευω οτι εχουμε κανει σε ολους αισθητη τη παρουσια μας και αυτο εχει γινει οχι γιατι αν βγουμε θα παρουμε περισσοτερα χρηματα αλλα απο φιλοτιμο γιατι αν σημερα εσυ χρειαστεις τη βοηθεια μου αυριο θα τη χρειαστει η μητερα μου και θα ηθελα καποιος να παει να τη βοηθησει...

καλημερα χρηστο. Προσωπικα σου ευχομαι καλη επιτυχια ς αυτο που φανταζομαι ηθελες να κανεις. Εχω μερικα ερωτηματα που νομιζω μιας και ανηκεις στην ομαδα μπορεις να απαντησεις.

- ποσα ατομα απαρτιζουν την ομαδα δι. Ασ.

- απο που προερχονται; Δηλ ειναι αστυνομικοι;

- αποστολη ομαδας

- Βαθμος δυσκολιας οδηγου και συνοδηγου εμπλοκης σε περιστατικα

- αν η εκπαιδευση ηταν επαρκης η αν χρειαζοτανε πιστευεις παραπανω;

Λες για θεματα που πονανε οπως κρανη τι αλλο πιστευεις οτι ποναει;

ΔΙ.ΑΣ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2010 4:02 am
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από ΔΙ.ΑΣ »

Καλημερα.

1) η ομαδα αποτελειται απο 2004 ατομα και 1002 μηχανες 2) ολοι ειμαστε αστυνομικοι και απο διαφορες υπηρεσιες οποτε υπαρχει η εμπειρια στο δρομο.

3) ο βαθμος δυσκολιας δεν ειναι υπολογισιμος, συμπεριλαμβανει πολλους παραγοντες πχ το περιστατικο που αντιμετοπιζεις καιρικες συνθηκες.

4) και η εκπαιδευση ειναι σχετικη, για παραδειγμα εγω πριν δουλευα στο δρομο αλλα ετσι και αλλιως η εκπαιδευση της ομαδας διας δεν σταματαει ανα τακτα χρονικα διαστηματα θα γινονται επαναληπτικες εκπαιδευσεις.

για ενα δικυκλιστη το κρανος και η στολη ειναι το σημαντικοτερο μετα παμε σε λεπτομερειες οπως το οτι δουλευουμε πολυ παραπανω ωρες χωρις να υπαρχει η αναλογη ανταμοιβη αλλα τι να κανουμε δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.

σημασια εχει οτι η προσπαθεια της ομαδας ειναι αισθητη και οχι μονο με τη παρουσια μας οπως ειχα προαναφερει και σε προηγουμενο post αλλα και απο το αποτελεσμα, μεχρι στιγμης απαριθμει αρκετες επιτυχιες και ειμαστε 2 βδομαδες στο δρομο.

η αποστολη της ομαδας ειναι η αποτροπη ληστειων, κλοπων και γενικα αμεση επεμβαση σε περιστατικα της ποινικης δοικονομιας. Ελπιζω να σε καλυψα κριστι, οτι αλλο χρειαστεις μη διστασεις να ρωτησεις...

ΔΙ.ΑΣ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2010 4:02 am
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από ΔΙ.ΑΣ »

Εσυ κριστι πως τη βλεπεις την ομαδα; τους βλεπεις συχνα στο δρομο;

νομιζεις οτι αυτη η ομαδα μπορει να κανει τη διαφορα;

νιωθεις πιο ασφαλεις στο δρομο;

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από Rafale »

Θελω να σε ευχαριστησω για τις ενδιαφερουσες πληροφοριες που δινεις στο θεμα και σε οσους ενδιαφερονται να μαθουν. Ετσι ειναι ο εξοπλισμος ειναι το σημαντικοτερο και πρωτευον στην ολη διεξαγωγη της επιχειρησης. Δεν ξερω αν φορατε και αλεξισφαιρα; Ειστε η πρωτη ομαδα που καταφθανει στο τοπο της επιχειρησης; Μετα αναλαμβανουν αλλοι; Τα τεχνικα χαρακτηριστικα των μηχανων σας; Καθως και τις δυνατοτητες της μηχανης αυτης; Δεν ειμαι βεβαια σε πολη που βλεπω την ομαδα. Κρταω τις επιφυλαξεις μου γιατι ακομα ειναι νωρις. Πιστευω οτι οι πολιτες πρεπει να αγκαλισουν την ομαδα και στις Ενδεχομενες αποτυχιες να μην προτρεξουν προς κατακεραυνωση της. Τελος στην εκπαιδευση προσωπικα δινω μεγαλη εμφαση καθως πρεπει Να γινονται πολυ τακτικα. Και βεβαια οχι παρουσια καμερας και καναλιων. Επι της ουσιας εκπαιδευση. Δεν ξερω πως θα ακουστει μα αυτη η ομαδα πρεπει να ματωσει. Μονο ετσι θα κανει τη διαφορα χρηστο. και πρεπει επισης να ανεβει στα ματια του κοσμου δειχνωντας το καλυτερο εαυτο της που πιστευω οτι θα το κανει. Προσωπικα την πιστευω αυτη την ομαδα γιατι κατανοω το ποσο δυσκολα ειναι σε θεση να προστατευσει τον πολιτη

ΔΙ.ΑΣ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2010 4:02 am
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από ΔΙ.ΑΣ »

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs459.snc3/26238_116211428395607_112591235424293_270291_7442548_n.jpg http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs479.snc3/26238_116223401727743_112591235424293_270379_4247613_n.jpg

καποιες απο τις μηχανες μας...

το αλεξισφαιρο... Μεγαλη υποθεση, προσωπικα εχω πληρωσει απο τη τσεπη μου 750 ευρω για να αγορασω δικο μου αν και δοθηκαν υποσχεσεις απο τη προισταμενους οτι θα δοθουν καινουργια. Σχετικα με το τι γινεται οταν φτασει η ομαδα στο σημειο και τι γινεται μετα θα μου επιτρεψεις να μην απαντησω γιατι ειναι δημοσια η κουβεντα και μπορει να αποσπασει ο οποιοσδηποτε πληροφοριες, ελπιζω να καταλαβαινεις.

παντως στο δρομο ολοι μας δειχνουν οτι εχουν αποδεχτει την ομαδα και αυτο ειναι που μας ευχαριστει...

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από Rafale »

ΔΙ. ΑΣ έγραψε: http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs459.snc3/26238_116211428395607_112591235424293_270291_7442548_n.jpg http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs479.snc3/26238_116223401727743_112591235424293_270379_4247613_n.jpg

καποιες απο τις μηχανες μας...

το αλεξισφαιρο... Μεγαλη υποθεση, προσωπικα εχω πληρωσει απο τη τσεπη μου 750 ευρω για να αγορασω δικο μου αν και δοθηκαν υποσχεσεις απο τη προισταμενους οτι θα δοθουν καινουργια. Σχετικα με το τι γινεται οταν φτασει η ομαδα στο σημειο και τι γινεται μετα θα μου επιτρεψεις να μην απαντησω γιατι ειναι δημοσια η κουβεντα και μπορει να αποσπασει ο οποιοσδηποτε πληροφοριες, ελπιζω να καταλαβαινεις.

παντως στο δρομο ολοι μας δειχνουν οτι εχουν αποδεχτει την ομαδα και αυτο ειναι που μας ευχαριστει...

αν και δεν ειμαι γνωστρια επι των μηχανων Τη δευτερη μηχανη δεν την εχω και πολυ εμπιστοσυνη οπως τη βλεπω οπτικα. Σα ψευτικη μου φαινεται.Εικόνα Μα επιτελους τι θα γινει μ αυτα τα αλεξισφαιρα; Ειναι δυνατο να πηγαινεται προβατα επι σφαγη; Απαραδεκτο.Εικόνα Και βεβαια καταλαβαινω και πολυ καλα κανεις καθως εσυ κρινεις αν πρεπει να παραθεσεις οποιαδηποτε πληροφορια που μπορει να βγει σε ενα δημοσιο φορουμ. Στο βιντεο ειδαμε να σηκωνεται ο αναβατης και να πυροβολει ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι να γινεται αυτο;

ΔΙ.ΑΣ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2010 4:02 am
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από ΔΙ.ΑΣ »

Η δευτερη μηχανη ειναι το αστερι της ομαδας... aprilia dorsodouro...750 κυβικα περιπου 100 αλογα (98 αν δεν κανω λαθος) ... Ειναι απιστευτη... Προσωπικα οδηγω suzuki v-strom γιατι ειναι πολυ ποιο ανετη.

εκει που σηκωνεται ο συνοδηγος και πυροβολει ειναι αρκετα δυσκολο. Κανεις δεν θα σου δωσει την απολυτη απαντηση...

ΔΙ.ΑΣ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2010 4:02 am
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από ΔΙ.ΑΣ »

Παντως δεν ειναι θεμα ισσοροπιας οπως διαβασα αλλα το θεμα ειναι αν εισαι 100% σιγουρος για το που θα παει η σφαιρα, αν θα εξοστρακισει... Και αλλα πολλα! Το θεμα δεν ειναι μονο αν θα γυρισουμε σπιτι μας σωοι αλλα να μη παμε και κατηγορουμενοι.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από Rafale »

ΔΙ. ΑΣ έγραψε:Η δευτερη μηχανη ειναι το αστερι της ομαδας... aprilia dorsodouro...750 κυβικα περιπου 100 αλογα (98 αν δεν κανω λαθος) ... Ειναι απιστευτη... Προσωπικα οδηγω suzuki v-strom γιατι ειναι πολυ ποιο ανετη.

εκει που σηκωνεται ο συνοδηγος και πυροβολει ειναι αρκετα δυσκολο. Κανεις δεν θα σου δωσει την απολυτη απαντηση...

σου ειπα ειμαι ασχετη απο μηχανεςΕικόνα Υπαρχει και τετοιο ενδεχομενο; Να πυροβολησει κατα αυτο το τροπο; Μαλλον οταν μονο το κανει πραξη θα μπορει να δωσει απαντηση. Ο θεος μαζι σας

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από Rafale »

ΔΙ. ΑΣ έγραψε:Παντως δεν ειναι θεμα ισσοροπιας οπως διαβασα αλλα το θεμα ειναι αν εισαι 100% σιγουρος για το που θα παει η σφαιρα, αν θα εξοστρακισει... Και αλλα πολλα! Το θεμα δεν ειναι μονο αν θα γυρισουμε σπιτι μας σωοι αλλα να μη παμε και κατηγορουμενοι.
για το που θα παει η σφαιρα δεν ευθυνεται ο οδηγος κατα ποσο κρατα την ισορροπια του; ΚαταλαβαΕικόνα

ΔΙ.ΑΣ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2010 4:02 am
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από ΔΙ.ΑΣ »

Το εθεσες πολυ σωστα, μακαρι να μη χρειαστει να το μαθουμε... Νασαι καλα για τα Καλα σου λογια. ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχουν πολιτες να επικροτουν την προσπαθεια μας και αυτη ειναι η καλυτερη ανταμοιβη!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από Nassos »

Πονεμένη ιστορία τα αλεξίσφαιρα. Έπρεπε να ισχύει το ίδιο μέτρο που ισχύει με τους πολύτεκνους συναδέλφους σας, δλδ να πληρώνετε μόνο το ΦΠΑ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Απρ 11, 2010 4:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΔΙΑΣ - Εξοπλισμός και εκπαίδευση

Δημοσίευση από Rafale »

Συμφωνω με το νασσο. Πρεπει ομως καποτε αυτο το θεμα να παρει ενα τελος. Πρεπει να υπαρχουν οι προυποθεσεις για την προσωπικη σας ακεραιοτητα. Τι να το κανω να επιτυχει η επιχειρηση και 2 αστυνομικοι να εχουν παθει ζημια; Ποσες μηχανες βγαινεται περιπολια;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες