Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΜΠΟΟΜ

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΜΠΟΟΜ »

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... ποσα μορια χανω για να μπω απο θεωρητικη σε σχολη εμποροπλοιαρχων (αεν)
Αλέξης

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλέξης »

Θα ειθελα να κάνω μια ερωτηση. Επειδή είμαι μαθητής Α' Λυκείου θα ήθελα να ρωτησω αν πάω θεωρητική αν θα μπορώ να μπω ΑΕΝ εμποροπλοιάρχων.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από dn24 »

Αλέξης έγραψε:Θα ειθελα να κάνω μια ερωτηση. Επειδή είμαι μαθητής Α' Λυκείου θα ήθελα να ρωτησω αν πάω θεωρητική αν θα μπορώ να μπω ΑΕΝ εμποροπλοιάρχων.



Αν πάρεις κατεύθυνση το 1ο επιστημονικό πεδίο, δηλαδή τις θεωρητικές σχολές, όχι. Οι ΑΕΝ, βρίσκονται στο Επιστημονικό Πεδίο:2-4. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Αλέξης

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλέξης »

Εάν θέλω να περάσω με απολυτήριο πεζει ρόλο ο βαθμός απολυτηρίου ; Δηλαδή εάν έχω 17,5 ή 16 ; (Κάνω αυτές της ερωτήσεις επειδή μόνο σχολές εμποροπλοιαρχων θέλω να περάσω και τίποτα αλλο α και επειδή μου αρέσει το επάγγελμα του πλοιάρχου )
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φυσικά και μπορείς να περάσεις μέσω απολυτηρίου και ναι παίζει ρόλο ο βαθμός απολυτηρίου, το πτυχίο Αγγλικών και επίσης μοριοδοτείται και η θαλάσσια προϋπηρεσία. Διάβασε την προκήρυξη του 2015 για να κατατοπιστείς.
Αλέξης

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλέξης »

Κατά την γνώμη σας περίπου τη βαθμό απολυτηρίου θέλει ;
afoaofaitnol
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 30, 2011 2:49 am
Τοποθεσία: πολίτης
Ενδιαφέροντα: πολλά θες
Επάγγελμα: τίποτα
Επικοινωνία:

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από afoaofaitnol »

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανείς να μου απαντησει: Ισχύει ότι προτιμούνται από τις ΑΕΝ οι απόφοιτοι Γενικού Λυκείου (αντί των αποφοίτων του ΈΠΑΛ) και ότι επίσης ότι τα μαθηματικά που διδάσκονται στο Γενικό είναι πολύ πιο σχετικά (με αυτά που διδάσκονται στη Σχολή) από αυτά που διδάσκονται στο ΕΠΑΛ. Με λίγα λογια ισχύει ότι ένα παιδί που διαβάζει και θέλει να φοιτησει σε ΑΕΝ θα ήταν καλύτερα να ακολουθήσει Γενικό Λύκειο γιατί έχει περισσότερες πιθανότητες να επιλέγει, και θα είναι καλύτερα προετοιμασμένο για τα μαθηματα που κάνουν εκει;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »



- Δεν ισχύει το πρώτο που γράφεις. Απλά υπάρχει μια αλήθεια στο ότι οι του ΓΕΛ έχουν μεγαλύτερη επαφή και είναι πιο εξοικειωμένοι με τα μαθήματα της θετικής κατεύθυνσης σε σχέση με αυτούς των ΕΠΑΛ. Από την άλλη όσοι έχουν τελειώσει ΕΠΑΛ ναυτικών λυκείων έχουν πολύ μεγαλύτερη επαφή με τα ναυτιλιακά μαθήματα!

Είναι καθαρά δική σου απόφαση το τι κατεύθυνση θα ακολουθήσεις και ποιον τύπο λυκείου.

Nikos

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Nikos »

Μία ερώτηση έχω να κάνω αν κάποιος υποψήφιος έχει απολυτήριο π. χ.13 από γελ αυτός έχει ελπίδες να περάσει σε κάποια ΑΕΝ εμποροπλοιαρχων ; Εικόνα
Γιάννης

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Γιάννης »

Μία ερώτηση έχω αν έχω απολυτίκιο γύρο στο 14 και πτυχίο αγγλικών Toeic lower (B2) έχω ελπίδες;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αν είσαι απόφοιτος ναυτικού λυκείου τότε ναι έχεις αρκετές ελπίδες. Αν είσαι απόφοιτος οποιουδήποτε άλλου τύπου λυκείου τότε πολύ δύσκολα φίλε μου σύμφωνα με τις βάσεις των προηγούμενων ετών. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια.
Γιάννης

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Γιάννης »

Δηλαδή για έναν αδύναμο μαθητή είναι καλύτερα να πάει σε ναυτικό λύκειο;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σε σχέση με το ΓΕΛ σαφέστατα.

Επίσης μην ξεχνάς, ότι ένας απόφοιτος ναυτικού λυκείου που ενδιαφέρεται για τις ΑΕΝ, έχει καλύτερες βάσεις (κυρίως στα ναυτιλιακά μαθήματα) σε σχέση με τους απόφοιτους των υπολοίπων τύπων λυκείου.

Αλλά αυτό είναι καθαρά επιλογές του καθενός.

Αλέξης

Κατεύθυνση για Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλέξης »

Και κάτι ακόμη. Εάν κάποιος έχει απολυτήριο 16 και λοουερ (B2) τότε μπορεί έτσι;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης