ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Χριστίνα

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Χριστίνα »

Καλησπέρα. Διάβασα όλες τις ερωτήσεις και τις αντίστοιχες απαντήσεις, αλλά οι περισσότερες είναι από το 2012 κτλ. οπότε αναρωτιέμαι αν και τι έχει αλλάξει. Πέρα από αυτό, εάν κάποιος Μέσα από την σχολή γνωρίζει:1) ποιο είναι το χειρότερο και ποιο το καλύτερο πράγμα για αυτήν την σχολή; Προσωπικά μου αρέσει να επιβάλλεται η τάξη και όλες οι δραστηριότητες και υποχρεώσεις να έχουν την ώρα τους, οπότε αυτό για εμένα δεν είναι αρνητικό.

2) μετά τα πρώτα τέσσερα χρόνια, η θητεία 8 ετών που είναι υποχρεωτική πώς είναι; Για παράδειγμα, οι μεγάλοι στον περίγυρο μου και αυτά που γενικά ακούγονται μεταξύ πολιτών είναι ότι ως γυναίκα θα είμαι σε ένα γραφείο "με την λίμα", πράγμα που εμένα δεν με ικανοποιεί.

Ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει.

Στρατιωτικές σχολές

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Στρατιωτικές σχολές »


1) Σίγουρα για εσένα το ζορικο πρόγραμμα δεν θα είναι αρνητικό. Για εμένα το πιο δύσκολο πράγμα κατά την φοίτηση στην σχολή είναι οι περιορισμένες έξοδοι (εκτός αν είσαι σπιτόγατος). Το καλύτερο είναι η άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και ο μισθός (από την μερα που μπαίνεις στην σχολή είναι 200-300? και μέχρι τα 45 σου θα έχει φτάσει τα 2.500?).

2) Από την στιγμή που θα βγεις από την σχολή η ζωή σου (ως αξιωματικός) θα είναι ίδια με αυτή των ανδρών. Μόνο οι υπαξιωματικοί ζουν πολλήχ ζωή. Επίσης πότε κανεις δεν θα ενδιαφερθεί για το αν έχεις τελειώσει τα υποχρεωτικά χρόνια θητείας.

Καλή τύχη.

Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GeoCommand »

Στρατιωτικές σχολές έγραψε:
1) Σίγουρα για εσένα το ζορικο πρόγραμμα δεν θα είναι αρνητικό. Για εμένα το πιο δύσκολο πράγμα κατά την φοίτηση στην σχολή είναι οι περιορισμένες έξοδοι (εκτός αν είσαι σπιτόγατος). Το καλύτερο είναι η άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και ο μισθός (από την μερα που μπαίνεις στην σχολή είναι 200-300? και μέχρι τα 45 σου θα έχει φτάσει τα 2.500?).

2) Από την στιγμή που θα βγεις από την σχολή η ζωή σου (ως αξιωματικός) θα είναι ίδια με αυτή των ανδρών. Μόνο οι υπαξιωματικοί ζουν πολλήχ ζωή. Επίσης πότε κανεις δεν θα ενδιαφερθεί για το αν έχεις τελειώσει τα υποχρεωτικά χρόνια θητείας.

Καλή τύχη.

Το καλύτερο θα έπρεπε να είναι οι εμπειρίες και όχι το οικονομικό/βόλεμα.

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Sk38
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 06, 2020 6:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Sk38 »

Θα ήθελα να ρωτήσω.Στο σαιτ της σχολής λέει για τις 3εβδομαδες βασική εκπαίδευση(ΣΣΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ),μετά από αυτό το διάστημα γίνεται απευθείας η ορκομωσία και μετά άδεια ορκομωσίας;
Galina

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Galina »

Καλησπέρα σε όλους σας! Εγώ τώρα θα πάω β' Λυκείου και γενικά εδώ και χρόνια έχω στο μυαλό μου διάφορες στρατιωτικές σχολές. Ιδανικα θα ήθελα να εισαχθω στην ΣΣΑΣ φαρμακευτικη. Εχω όμως ορισμένες απορίες όσων αφορά την ζωή των σπουδαστών εντός της σχολής. Αρχικα σχετικά με την στρατιωτική εκπαίδευση των φοιτητών θα ήθελα να μάθω αν είναι απαιτητικές οι δοκιμασίες που καλούνται να αντιμετωπίσουν. Πχ πρέπει αναγκαστικά να μπορείς να κάνεις 20-30 καμψεις; Και τι ακριβώς περιλαμβάνουν οι προπονήσεις των σπουδαστών; Επίσης όταν λέμε για υπηρεσίες τι ακριβώς πρέπει να κάνουν εν ώρα υπηρεσίας; Και τέλος όντως σου ασκούν ψυχικό πόλεμο εκεί μεσα; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, καλή συνέχεια σε όλους!Εικόνα

Guest

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Guest »

ΣΣΑΣ ιατρικό είναι 6 χρόνια η σχολή. Η στρατιωτική και αθλητική εκπαίδευση γίνεται όλη την διάρκεια φοίτησης ή σταματάει για παράδειγμα στα 4 χρόνια; Επιπλέον όταν βγεις από τη σχολη τι προοπτικές έχει κάποιος;
adr1
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2021 2:09 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από adr1 »

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για να περάσω στη ΣΣΑς, μάλλον Ιατρική, και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το στρατιωτικό κομμάτι της φοίτησης σε αυτή.Δηλ τι συνθήκες επικρατούν; Υπάρχουν καψονια από τους μεγαλύτερους; Τι στρατιωτική εκπαίδευση έχει καθημερινά; Γνκ οι στερήσεις εξόδου είναι πολλές;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
GemistoMpifteki
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 8:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GemistoMpifteki »

Καλησπέρα
Θα ήθελα κάποιος να που πει αν μέσα στην ΣΣΑΣ διαθέτουν κάποιο πιάνο (ή και γενικότερα μουσικά όργανα) στο οποιο να μπορώ να παίζω με την ησυχία μου, αφού από όσα λένε, ενθαρύνουν την ενασχόληση των μαθητών με διάφορες δραστηριότητες.
Ζήσιμος Καλαρρύτης

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Ζήσιμος Καλαρρύτης »

Ειμαι 3η Λυκείου, σε 2 μήνες δίνω Πανελλήνιες με στόχο ΣΣΑΣ Νομική. Έχω όμως μία βασική απορία όσον αφορά τη ζωή εκεί μέσα.

Κατα ποσο έχεις την ελευθερία να έχεις δικό σου χώρο εντός του Στρατοπέδου; Οι έξοδοι είναι Τετάρτη και Παρασκευή με Κυριακή και μου έχει δημιουργηθεί ένας βασικός προβληματισμός.

Ο θάλαμος στο στρατόπεδο είναι φάση φανταριλικι ή επειδή και καλά πάω να γίνω αξιωματικός θα είναι πιο κυριλέ; Θα μπορω να έχω δικιά μου βιβλιοθήκη και τα μουσικά μου όργανα;(Τα δύο βασικά που με ενδιαφέρουν). Ευχαριστώ πολύ.

Μ.Α

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Μ.Α »

Γεια σου! Είμαι και εγώ Τρίτη λυκείου και θέλω ΣΑΣΣ Ιατρική. Μίλησα με σπουδαστές της ΣΣΑΣ γιατί είχα ακριβώς τις ιδιες απορίες με εσένα και μου είπαν πως τα δωμάτια είναι τετρακλινα και δεν έχουν κάποια σχέση με εκείνα της απλής στρατιωτικής θητείας. Σαφώς και επιτρέπονται τα μουσικά όργανα και θα έχεις προσωπική βιβλιοθήκη. Άλλωστε τόσα βιβλία θα έχεις από τη σχολή. Μας εύχομαι καλή επιτυχία και καλή δύναμη για το διάστημα που έρχεται. Άντε και από το Σεπτέμβριο μακάρι να είμαστε στην ίδια σχολή!
kapoioskapoy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2022 7:45 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kapoioskapoy »

Ξέρω ότι θα ακουστεί περίεργο, αλλά μήπως ξέρεις για το θέμα της στολήςΔηλαδή, όταν έχουμε άδεια κυκλοφορούμε και πάλι με την στολή; Η έχουμε τη δυνατότητα για πολιτικά ρούχα;

sd
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από georgekir »

Η εισοδος και η εξοδος στη σχολη γινεται με τη στολη εξοδου και οχι με πολιτικα ρουχα
kapoioskapoy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2022 7:45 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kapoioskapoy »

Δηλαδή στις άδειες μπορούν οι φοιτητές να κυκλοφορούν στην πόλη με πολιτικά ρούχα;
sd
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από georgekir »

Την τεταρτη η εξοδος γινεται με τη στολη αφου το βραδυ μπαινεις ξανα μεσα. Το σαββατο πχ ομως αφου βγαινεις απο τη σχολη παρασκευη ναι μπορεις να εισαι στην πολη με πολιτικα ρουχα
kapoioskapoy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2022 7:45 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kapoioskapoy »

Θα μπορούσατε να μου πείτε για τη δομή της σχολής (Θάλαμοι, τουαλέτες, εγκαταστάσεις κ. Λπ), όπως και για το τι εφόδια οφείλουν να πάρουν μαζί οι επιτυχόντες
sd
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες