ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kikhzax
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 4:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kikhzax »

Μηπως μπορει να μου πει καποιος για τις συνθηκες μεσα στην σχολη; Δλδ αν καποιος θελει να μεινει μεσα στην σχολη δεν μπορει?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από dn24 »

kikhzax έγραψε:Μηπως μπορει να μου πει καποιος για τις συνθηκες μεσα στην σχολη; Δλδ αν καποιος θελει να μεινει μεσα στην σχολη δεν μπορει;


Καλυσπέρα, με ευγενικό τρόπο και χωρίς ίχνος μομφής, σε ρωτάω το εξής: Δεν σε καλύπτει η απάντηση λίγα μηνύματα παραπάνω; Αναφέρομαι σε αυτήν εδώ . Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
mmg

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από mmg »

Περάστε όσο προλαβαίνετε παιδιά, δε θα το μετανιώσετε. Όλη μέρα σπίτι είσαι.
Guest......
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2012 6:30 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Guest...... »

Σσασίτης είσαι; Και αν ναι σε ποιά σχολή;
ΣΣΑΣίτης

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ΣΣΑΣίτης »

Μάγκες είμαι στη ΣΣΑΣ και επειδή διάβασα πολλά άσχετα εδώ πέρα θα σας πω το εξής, ελπίζοντας να βοηθηθούν παιδιά που αυτόν τον καιρό συμπληρώνουν μηχανογραφικό κ η πληροφόρηση τους είναι ό, τι να ναι (όπως ήταν κ η δική μου πριν μπω).

Η συντριπτική πλειοψηφία νοικιάζουμε σπίτι έξω για τις εξόδους (απόγευμα τετάρτης και μεσημέρι παρασκευής έως βράδι κυριακής). Υπάρχει κ η δυνατότητα να μείνεις μέσα μονίμως αλλά αυτοί που το επιλέγουν είναι πραγματικά ελάχιστοι. Γενικά μην περιμένετε να γλιτώσετε πολλά λεφτά για τις σπουδές σας σε σχέση με τους πολίτες έξω.

Όσο για το "δεν εχει καμία σχέση με ΣΣΕ, αμα περάσεις θα είσαι κυριλέ. ", αναμφίβολα η στρατιωτική εκπαίδευση και υποχρεώσεις είναι μειωμένη σε σχέση με άλλες σχολές. Μειωμένη δε σημαίνει μηδενική υπόψιν, όλοι όταν μπαίνουμε εκπλησσόμαστε με το επίπεδο στρατιωτικοποίησης που συναντούμε σε σχέση με τα όσα ακούγονται, αρκεί να αναφέρω πως οι διμοιρίτες, διοικητές λόχου και διοικητής τάγματος είναι ευέλπιδες, οπότε μην περιμένετε "κολλέγιο" σε καμία περίπτωση. Επιπλέον, αυτές οι μειωμένες έστω στρατιωτικές υποχρεώσεις, σε συνδυασμό με τις βαριές ακαδημαϊκές υποχρεώσεις στα τμήματα Ιατρικής, Οδοντιατρικής, Κτηνιατρικής, Φαρμακευτικής και Στρατολογικού (=νομικής απθ) καθιστούν κατά τη γνώμη μου τη σχολή συνολικά πολύ δυσκολότερη από οποιαδήποτε άλλη παραγωγική σχολή, καθώς κ από τα αντίστοιχα τμήματα για πολίτες.

Όσο για φιλικές σχέσεις μεταξύ τεταρτοετών- πρωτοετών, μην περιμένετε πολλά πράγματα, καθώς η κάθε τάξη έχει κάποιο ρόλο να διαδραματίσει στη διοίκηση της σχολής, αλλά οι πρωτοετείς μεταξύ τους κάνουν τόσο δυνατές φιλίες που κρατάνε πολλά χρόνια και δε συγκρίνονται με άλλες. Περνώντας τα χρόνια και ανεβαίνοντας οι τάξεις (2ο,3ο έτος) μπορείς φυσικά να έχεις φιλικές σχέσεις και με μαθητές μεγαλύτερων τάξεων, αλλά δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε προβληματίζει.

Γενικά για την ενημέρωσή σας θα πρότεινα να ρωτήσετε προσωπικά είτε μαθητές που φοιτούν τώρα στη σχολή, είτε προσφάτως αποφοιτήσαντες. Έχω διαπιστώσει ότι ενημέρωση από άλλες πηγές είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου.
ΣΣΑΣΙΤΙΣΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ΣΣΑΣΙΤΙΣΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ »

Τα πραγματα στη σχολη ειναι πολυ χαλαρα! Η ΣΣΑΣ δεν συγκρινεται με καμια αλλη σχολη! Ειναι αλλου επιπεδου. Δεν εισαι απλως φανταρος ή αξιωματικος! Εισαι επιστημονας αξιωματικος! Αρχικα φυσικα υπαρχουν δυσκολιες στην ενταξη εκει αλλα οχι βεβαια κατι το πολυ δυσκολο. Μακαρι να μπουν ατομα εκει! Ειναι πολυ ωραια σχολη!!
ΠΟΛΙΤΗΣ

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ΠΟΛΙΤΗΣ »

Προσφατα ειδα κατι video στο youtube σχετικα με τη θερινη διαβιωση στο ποσειδι. Θα ηθελα να ρωτησω εαν σε αυτες τις δοκιμασιες (τρεξιμο 1,5 χλμ,) ειναι αναγκαστικο να παρουν μερος ολοι ή εαν συμμετεχουν μονο οσοι το επιλεξουν.
ΣΣΑΣίτης

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ΣΣΑΣίτης »

Υποχρεωτικές για όλους οι αθλητικές δοκιμασίες στη θερινή διαβίωση, αλλά αν τυχόν περάσεις στη σχολή θα γελάς με τον εαυτό σου που σε προβλημάτιζε κάτι τέτοιο. Γενικά μη σας προβληματίζει τι παίζει με τα 4-5-6 χρόνια που θα είστε στη σχολή, είναι λίγα και περνάνε γρήγορα. Το μέλλον δείτε. Και αυτή τη στιγμή δε φαίνεται πολύ καλό για τους νέους στρατιωτικούς γιατρούς.
*mg*
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 07, 2015 12:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από *mg* »

Μηπως μπορείτε να μου δώσετε ενα ημερήσιο αναλυτικό προγραμμα των σπουδαστών (οδοντιατρικης συγκεκριμενα) της σχολής; Ποιες ειναι οι δραστηριότητες τους απο τη στιγμη που ξυπνάνε δηλαδή. Εχω ψάξει παντου και δεν εχω βρει κατι:/

ΣΣΑΣίτης

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ΣΣΑΣίτης »

Το πρόγραμμα είναι το γνωστό του στρατού λίγο πολύ, φυσικά προσαρμοσμένο στις απαιτήσεις του πανεπιστημίου. Δηλαδή εγερτήριο στις 6.00, πρωινή γυμναστική, επιθεώρηση-αναφορά ως τις 8.00 ή λίγο νωρίτερα. Αναχώρηση για το πανεπιστήμιο για παρακολούθηση μαθημάτων ανάλογα με το πρόγραμμα της σχολής (η οδοντιατρική έχει πολλές ώρες, αρκετές μέρες απ το πρωί μέχρι το απόγευμα). Μετά το πέρας των πανεπιστημιακών υποχρεώσεων επιστροφή στη σχολή, αναφορές φαγητού, μελέτη, στρατιωτικά μαθήματα, υπηρεσίες κλπ. Βραδινή αναφορά 22.30-23.00 και μετά πάλι μελέτη ή ύπνος.Πάντως αν το πρόγραμμα της σχολής είναι μέσα στα κριτήρια σας για το αν θα την επιλέξετε ή όχι, έχετε λάθος κριτήρια. Πρέπει να ψάξετε πολύ διαφορετικά πράγματα.

Άβαταρ μέλους
θαλεια22
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2015 11:31 pm
Τοποθεσία: στρατιωτικές
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από θαλεια22 »

Γεια σας!! Ειμαι 17χρονων, του χρόνου δίνω πανελλήνιες και θα ηθελα να μαθω μερικά πράγματα για, την ζωη στην ΣΣΑΣ!! Μου αρεσει πολυ η ζωή του στρατού καθως και η πειθαρχεια-σοβαρότητα που χαρακτηρίζει τις σχολες αυτες, για αυτο και στοχευω για, ΣΣΑΣ οικονομικο. Υπαρχουν ωστόσο μερικα πραγματα που με 'φοβιζουν' οσο αφορα την πιεση και γενικοτερα, την καθημερινη ζωη των φοιτητών σε μια τέτοια σχολή καθως και το γεγονός οτι ακούω διάφορα απο άτομα για τις στρατιωτικες σχολες ( δεν ξέρω κατα ποσο ισχύουν) που με κάνουν να, ξανά σκεφτώ την εισαγωγή μου σε μία τέτοια σχολή. Αρχικα θα ηθελα να ξερω αμα υπαρχει δυνατότητα διαμονής εκτος της σχολης σε, δικο σου σπίτι ή ακόμα και, δυνατότητα ενοικίασης σπιτιου εξω απο την σχολη. Επειτα καθε ποτε οι φοιτητές έχουν εξόδους (απο το πρώτο έτος της σχολης )και τέλος αμα υπάρχει πολυ μεγαλη πίεση μεσα σε αυτην. Εαν είναι δυνατον θα ηθελα απαντήσεις απο ατομα που έχουν γνωστούς ή φοιτούν οι ίδιοι στην σχολή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
ΣΣΑΣίτης

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ΣΣΑΣίτης »

Καλησπέρα Θάλεια.Όπως έχω ξαναπεί και σε πιο πάνω σχόλιό μου (15/06/13) φυσικά και υπάρχει η δυνατότητα να μένεις σε σπίτι εκτός σχολής, στο οποίο βέβαια θα μένεις μόνο σε μέρες και ώρες εξόδου. Τις υπόλοιπες ώρες μένεις υποχρεωτικά Εντός σχολής. Η συντριπτική πλειοψηφία των ΣΣΑΣιτών νοικιάζουν σπίτια έξω, με έξοδα που εννοείται βαραίνουν τους ίδιους. Οι έξοδοι είναι Τετάρτη μεσημέρι με βράδυ και από Παρασκευή μεσημέρι μέχρι Κυριακή βράδυ, εκτός αν είσαι τιμωρημένος ή έχεις υπηρεσία.

Όσο για την πίεση που ρωτάς, είναι σε ανεκτά πλαίσια, αν ο σκοπός είναι απλά να το αντέξεις, οπότε μη σε "φοβίζει" αυτό. Αλλά το να υφίστασαι αυτή την πίεση ενώ οι πολίτες συμφοιτητές σου θα απολαμβάνουν τα φοιτητικά τους χρόνια πάντα πονάει, και πρέπει να αποφασίσεις αν για εσένα προσωπικά αξίζει κάτι τέτοιο. Μην παρεξηγηθώ, θα περάσεις και πολλές ωραίες στιγμές, και ενδεχομένως κάποιες που οι πολίτες δε θα περάσουν ποτέ, αλλά θα περάσεις και αρκετά βράδια ξενυχτώντας στη σκοπιά ενώ ξέρεις ότι την ίδια ώρα θα μπορούσες να ξενυχτάς διασκεδάζοντας. Αν και βέβαια όλα αυτά σε βάθος χρόνου έχουν μικρή σημασία, η απόφασή σου πρέπει να εξαρτηθεί κυρίως από το αν σου αρέσει η δουλειά που θα κάνεις σαν αξιωματικός επί δεκαετίες και όχι η 4ετία στη σχολή που περνάει γρήγορα.

Αιτιολογείς τη σκέψη σου για ΣΣΑΣ επειδή "Μου αρεσει πολυ η ζωή του στρατού καθως και η πειθαρχεια-σοβαρότητα που χαρακτηρίζει τις σχολες αυτες". Σε ό, τι αφορά την πειθαρχία-σοβαρότητα είναι χρήσιμες αρχές για να έχεις στη ζωή σου, και μπορείς να τις έχεις χωρίς να σου τις επιβάλλει κάποιος, ίσα ίσα που τότε έχουν περισσότερη αξία. Όσο για το ότι σου αρέσει η ζωή του στρατού, είναι μεγάλη κουβέντα για να πεις στα 17 σου. Το ό, τι λες πως σου αρέσει σίγουρα σημαίνει κάτι (φαντάσου να έλεγες το αντίθετο), αλλά πρόσεχε γιατί δε θα βρεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου και καμιά φορά αυτό οδηγεί σε ενδεχομένως δυσβάσταχτη απογοήτευση.

Ο στρατός δεν είναι αυτό που δείχνουν οι ταινίες, ούτε αυτό που έχεις ακούσει από ιστορίες συγγενών και φίλων που έκαναν κάποτε θητεία (θεωρώ πως μόνο αν έχεις κάποιον στο στενό συγγενικό σου περιβάλλον μπορείς να έχεις μια κάπως πιο πραγματική ιδέα, αν και εγώ προσωπικά δεν είχα). Είμαι 25 αυτή τη στιγμή και ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς σημαίνει ζωή στο στρατό και αν αξίζει να ακολουθήσει αυτή τη ζωή κάποιος που έβγαλε 19,5 χιλιάδες μόρια στις πανελλαδικές και μπορούσε να διαλέξει όποια σχολή ήθελε και να κάνει ό, τι ήθελε με τη ζωή του.

Γενικά η ζωή στο στρατό αλλά και ειδικά στη ΣΣΑΣ είναι πολύ μεγάλο θέμα που μάλλον αν δεν το ζήσεις ο ίδιος κανένας δεν μπορεί να στο δώσει να το καταλάβεις. Το καλύτερο θα ήταν να ψάξετε να βρείτε μαθητές ή αποφοίτους της ΣΣΑΣ και να μιλήσετε μαζί τους προσωπικά Και σε έκταση, κι αυτό ακόμα μόνο μια μικρή ιδέα θα σας δώσει. Αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερο από το να βασιστείτε σε γενικές ιδέες δικές σας, των γονιών σας ή της κοινωνίας, και πιο κατατοπιστικό από 3 παραγράφους σε ένα φόρουμ.

Γενικά θα σας πρότεινα να ψάξετε μέσα σας να βρείτε τι πραγματικά θα θέλατε να κάνετε σε αυτή τη ζωή. Τι θα σας έκανε ευτυχισμένους. Τι θα διαλέγατε ανεξαρτήτως του πόσα χρήματα περιμένετε να βγάλετε, τι κύρος θεωρείτε πως θα σας δώσει, τι υποσυνείδητες προκαταλήψεις έχετε από οικογένεια- κυρίως γονείς και κοινωνία, τι προβάλλουν οι τηλεοπτικές σειρές και ταινίες, αν σας αρέσουν οι στρατιωτικές στολές ή οι ιατρικές ποδιές. Ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο σε αυτή την ηλικία. Τουλάχιστον προσπαθήστε.

DareToBeYou(ΠΑΟΚ)

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από DareToBeYou(ΠΑΟΚ) »

Είναι δύσκολο για ένα κορίτσιαγόρι να περάσει αθλήματα και να γράψει τόσα μόρια;πόσο διάβασμα θέλει για να γράψει ολα 20 και εκθεση 19 και ν βγάλεις 19και περνώντας στη σσας ;

όσο καλύτερη μαθήτρια/της είσαι τόσο περισσότερο διαβάζεις ; Ισχύει;

με το νέο σύστημα μας τα κάναν...

MITSI
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 01, 2016 10:18 pm
Τοποθεσία: Μαθήτρια
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από MITSI »

Και βέβαια είναι δύσκολο να γράψεις τόσα πολλά μόρια, μα αν σου αρέσει τότε θα τα καταφέρεις. Είναι μια χρονιά απλά! Προφανώς, ένα παιδί που διαβάζει θα περάσει. Αλλά καλό είναι να έχουμε κατά νου και τη πιθανή αποτυχία!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες