Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Hamburglar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2013 9:49 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Hamburglar »

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες φίλε να 'σαι καλά.
Hamburglar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2013 9:49 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Hamburglar »

Greek_Army έγραψε:Ναι η 9μηνη θητεία είναι αμετάθετη, όχι δεν γίνεται ούτε με δυνατό βύσμα, θα πρέπει να πας πρώτα παραμεθόριο και μετά από 3-4 μήνες θα καταφέρεις να έρθεις Αθήνα.


Μια διευκρίνηση αν είναι δυνατό. Η παραμεθόριος που πρέπει να πάω θα είναι υποχρεωτικά, αν κατάλαβα καλά απ' όσα έχω διαβάσει, Αν. Αιγαίο, Δωδεκάνησα ή Έβρο;

Μανος κρητη

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Μανος κρητη »

Καλησπερα σε ολους παρουσιαζομαι τον επομενο μηνα στη τριπολη αεροπορια και εχω καποιες αποριες

1. Υπαρχει καποιο οριο κιλων; Και αν το περασω θα με στειλουν πισω;

2. Ποσο καιρο καθομαι στη τριπολη στο στρατοπαιδο εκπεδευσεις;

alexis28
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 20, 2013 2:30 am
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από alexis28 »

Παιδια καλησπερα και καλο καλοκαιρι. Ειμαι νεο μελος στο φορουμ μπηκα για να κανω καποιες ερωτησεις, σορυ αν ειναι ακυρες με την ενοτητα. Την παρασκευη 14 ιουνιου ορκιστηκα στην 124 πβε τριπολης ειμαι και επισημα πλεον σμηνιτης. Το χαρτι που πηρα ειναι κατασταση επιβιβασης που λεει οτι θα ξαναπαω στην τριπολη. Και ρωταω εγω τωρα: Παλι στην 124 θα παω απλα θα θεωρειται οτι υπηρετω σε μοναδα; Και γιατι θα ξαναπαω; Για να παρω ειδικοτητα και μετα θα παω σε αλλη μοναδα;(δωδεκανησα ειχα βαλει για μεταθεση). Τι πραγματα να παρω; Μονο τα καλοκαιρινα; Και απο αντικειμενα; Επιτρεπονται τα κινητα με καμερες; Παρακαλω να απαντησει καποιος που ξερει σιγουρα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καλησπέρα όταν ξαναπάς στην Τρίπολη θα σου αποδοθεί η ειδικότητα και θα μάθεις και την μετάθεση σου, αν η ειδικότητα σου χρειάζεται εκπαίδευση θα πας πρώτα για εκπαίδευση ειδικότητας και μετά στην μετάθεση, για τα πράγματα δεν μπορώ να σου απαντήσω, δεν γνωρίζω αν θα σου δώσουν ενδιάμεσα άδεια, για το κινητό ισχύει ότι και στο στρατό ξηράς, παίρνεις αλλά προσοχή γιατί πέφτουν καμπάνες.
alexis28
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 20, 2013 2:30 am
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από alexis28 »

Λες να παρω κανενα τηλεφωνο στην στρατολογια να ρωτησω για τα πραγματα; Για το κινητο αν σπασω πχ την καμερα θα εχω προβλημα?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ναι και θα ασχοληθούν τώρα μαζί σου νομίζεις;Εικόνα με καμία σειρά σου δεν έχεις επικοινωνία; Δεν γίνεται κανείς να μην ξέρει, για το κινητό όχι μην την σπάσεις απλά μην το βγάζεις δημόσια όταν είναι μόνιμοι κοντά γιατί μερικοί είναι κολλημένοι.

Εγώ στην θέση σου θα επικοινωνούσα με το στρατόπεδο καλύτερα.
alexis28
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 20, 2013 2:30 am
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από alexis28 »

Εχω με καποια παιδια επικοινωνια αλλα κανενας απο αυτους δεν θα γυρισει στην τριπολη. Τελος παντων θα την βρω την ακρη. Και κατι τελευταιο. Τωρα που θα ξαναπαω θα ειναι σαν μοναδα δλδ εξοδοι κτλ; Και ποσο παιζει να κατσω εκει?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν δεν σου κάτσουν οι 2 ειδικότητες (Μπατζής και Αερονόμος) που εκπαιδεύονται στην Τρίπολη (Ο Αερονόμος πηγαίνει και στον Υμηττό για εκπαίδευση) θα κάτσεις 3-4 ημέρες και μετά θα φύγεις, οπότε άντε το πολύ να κάνεις μια υπηρεσία να βγεις και 1-2 φορές και αυτό ήτανε.
alexis28
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 20, 2013 2:30 am
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από alexis28 »

Αερονομος δεν κανω σιγουρα γιατι δεν με καλεσαν για συνεντευξη. Μπατζης τι ειναι; Τσοςμπα; Παλι υπηρεσια ρε ***** μου?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μπατζής=Πυροβολητής, όσο για την υπηρεσία στην μονάδα τι θα κάνεις νομίζεις;
alexis28
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 20, 2013 2:30 am
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από alexis28 »

Ναι ρε ενταξει για πλακα το ειπα για τις υπηρεσιες. Απ'οτι βλεπω στο ιντερνετ η εκπαιδευση του πυροβολητη ειναι αρκετα δυσκολη και μυριζομαι οτι εκει θα με βαλουν. Τελος παντων φιλε ευχαριστω για την βοηθεια
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Με ψάρωσες λέω και εγώ τι γράφει τώρα Εικόνα αν σου κάτσει αυτή η ειδικότητα η εκπαίδευση διαρκεί 30 με 45 ημέρες και έχει όντως πολύ τρέξιμο, όσο για την βοήθεια τίποτα, καλή θητεία Εικόνα
alexis28
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 20, 2013 2:30 am
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από alexis28 »

Ευχαριστω πολυ φιλε καληνυχτα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες